Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić z radia wzmacniacz gitarowy?

avery1211 28 Kwi 2012 21:37 3796 16
  • #1 28 Kwi 2012 21:37
    avery1211
    Poziom 2  

Witam. Znalazłem stare radio dziadka które chcę przerobić na wzmacniacz do gitary Schecter Omen 6(przetworniki custom schectera - pasywne). Radio skusiło mnie przez swoją nalepkę z tyłu na której widnieje max. 150W!
    Radio to Telefunken tambour HiFi 101. Prośba do was. Co zrobić aby podłaczyć do niego gitarę. Gdzie wlutować gniazdo input jack oraz czy trzeba jakiś przedwzmacniacz czy może gitara da sobie radę. Na schematach niezbyt się znam a to radio chyba ma trochę skomplikowany schemat tak więc wolałbym zaznaczenie na zdjęciach gdzie co trzeba zrobić albo pokazać na schemacie i na zdjęciu. Zależy mi na tym bo sam nie mam wzmacniacza a do tego jeszcze dochodzą kolumny które będą dobrze grały z tym radiem.
    Schematy opis i zdjęcia radia:
    http://www.radiomuseum.org/r/telefunken_tambour_hifi_101.html

• #2 28 Kwi 2012 21:48
    Qbuś
    Poziom 38  

avery1211 napisał:
    skusiło mnie przez swoją nalepkę z tyłu na której widnieje max. 150W

To jest "moc" max pobierana z sieci, a nie moc wyjściowa :cry: .

• #3 28 Kwi 2012 22:05
    avery1211
    Poziom 2  

Czyli lekki fail. Nie wiesz ile może mieć to radio mocy? Na oznaczeniach nie mogę znaleźć a na stronie widzę tylko taki wpis NF-Verstärker mit 2 Endstufen je 22 W (Sinus).(google translate - Wzmacniacz audio z dwóch etapów każdy 22 W (RMS)).

• Pomocny post
    #4 28 Kwi 2012 22:17
    Qbuś
    Poziom 38  

avery1211 napisał:
    Wzmacniacz audio z dwóch etapów każdy 22 W (RMS))

Czyli po ok. 22W na kanał.

• #5 29 Kwi 2012 09:54
    avery1211
    Poziom 2  

W takim razie zwracam się z prośbą z pierwszego postu, wie ktoś jak to zrobić?

• #6 29 Kwi 2012 10:24
    marekzi
    Poziom 38  

Postaraj się o schemat i go tu udostępnij.
    Liczysz na to, że ktoś z nas za niego zapłaci? Bo to (na stronie z linka) kosztuje.

• #7 30 Kwi 2012 14:12
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Przecież to dobry amplituner...
    Możesz zrobić przedwzmacniacz gitarowy, i podłączyć go do wejścia sygnału wzmacniacza (magnetofon, cd itp.)
    Jeżeli Jest sprawny to szkoda psuć.
    Zdecydowanie najprościej jest Zrobić sobie końcówkę TDA7294 i przedwzmacniacz , niż przerabiać.

• #8 30 Kwi 2012 14:26
    marekzi
    Poziom 38  

LemuRR 11 napisał:
    Przecież to dobry amplituner...
    Możesz zrobić przedwzmacniacz gitarowy, i podłączyć go do wejścia sygnału wzmacniacza (magnetofon, cd itp.)
    Jeżeli Jest sprawny to szkoda psuć.
    Zdecydowanie najprościej jest Zrobić sobie końcówkę TDA7294 i przedwzmacniacz , niż przerabiać.

Nie zgodzę się z tym. Chyba, że dla kogoś ma wartość kolekcjonerską.
    Tuner w tym sprzęcie jest przestarzały.
    Natomiast wzmacniacz zapewne jest zacny, wg informacji z linka to 2x22W sinus, a biorąc pod uwagę to że podawana jest moc pobierana 150W, to zasilacz (transformator) jest tam zapewne dobrany "na zapas" - z niemiecka solidnością i to ze starych czasów.
    Jest wielce prawdopodobne, że można by "podkręcić" te wzmacniacze na wyższą moc niewielkim nakładem sił i środków,np. mostkując je.
    A co do wejść i ich czułości - nie wiadomo jakie wejścia ten wzmacniacz tam ma, ale na pewno jest wejście liniowe (magnetofon - bo cd wtedy nie było...dopiero 10 lat później), oraz gramofonowe (wkładka magnetyczna - charakterystyka RIAA) i na pewno niewielkimi przeróbkami można je dostosować do potrzeb (zwiększenie czułości liniowego, zmiana charakterystyki gramofonowego).
    Ale to wszystko przypuszczenia - potrzebny jest schemat, próba działania wzmacniaczy oraz oględziny wnętrza - transformator (jaka moc, uzwojenia, drut itp), prostownik i filtr (elektrolity), rodzaj tranzystorów w końcówkach mocy (zapewne klasyczna końcówka z bootstrap-em na 5 tranzystorach w tym 2x2N3055) i ich chłodzenie...

• #9 30 Kwi 2012 19:14
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Według mnie to, można zrobić, preamp gitarowy, odwracacz fazy, i podłączyć nieodwrócony sygnał, do wejścia liniowego jednego kanału, a sygnał odwrócony do drugiego kanału. Głośnik wpiąć między 2 zaciski '+' wyjść głośnikowych. W ten sposób obejdzie się bez ingerencji w bebechy wzmacniacza

• #10 30 Kwi 2012 19:36
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

avery1211 napisał:
    Radio skusiło mnie przez swoją nalepkę z tyłu na której widnieje max. 150W!

Po takim dictum to ci poradzę żebyś zostawił ten sprzęt do słuchania muzyki z płyt a nie żebyś go masakrował "przeróbką".

• #11 30 Kwi 2012 20:10
    marekzi
    Poziom 38  

jdubowski napisał:
    avery1211 napisał:
    Radio skusiło mnie przez swoją nalepkę z tyłu na której widnieje max. 150W!

Po takim dictum to ci poradzę żebyś zostawił ten sprzęt do słuchania muzyki z płyt a nie żebyś go masakrował "przeróbką".

A kto jeszcze dzisiaj ma gramofon ? (taki na czarne, "winylowe" płyty)?
    Ja mam, ale ja stary i dziwny jestem :)
    Młodzi dzisiaj już tego zupełnie nie znają, nie wiedzą co to stacjonarny odtwarzacz CD, a nawet discman.
    To prawie "zabytkowy" sprzęt i rzeczywiście może i szkoda, ale:
    - co kto lubi - od tego zależy czy warto czy nie,
    - masakrować nie trzeba, a nawet modyfikacje mogą być tak zrobione, aby można było łatwo przywrócić stan pierwotny.
    Trzeba pamiętać, że teraz to trup - martwy i nieużywany, i takim pozostanie aż go kiedyś ktoś wyrzuci na śmietnik. Taka przeróbka uratuje mu życie - jak te zabytkowe samochody reanimowane przez zapaleńców.

• #12 30 Kwi 2012 20:21
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

marekzi napisał:
    - masakrować nie trzeba, a nawet modyfikacje mogą być tak zrobione, aby można było łatwo przywrócić stan pierwotny.

Oczywiście, ale zważ na umiejętności autora wątku który moc pobiueraną wziął za wyjściową...

marekzi napisał:
    Trzeba pamiętać, że teraz to trup - martwy i nieużywany, i takim pozostanie aż go kiedyś ktoś wyrzuci na śmietnik. Taka przeróbka uratuje mu życie

Podłaczenie do komputera jako źródła dźwięku też uratuje mu życie i tak go sugeruję wykorzystać.

• #13 30 Kwi 2012 20:24
    LemuRR 11
    Poziom 26  

No nie całkiem, nazwał bym to reanimacją.
    Np, ja chętnie bym takiego telefunkena kupił, w dobrym stanie.
    A co do czarnych płyt... Ja aż taki stary znów nie jestem, a mp3 odganiam od siebie rękami i nogami. Winylów mam pełne szafki.
    Najlepiej po prostu by było dokonać przeróbek, które nie ingerują w urządzenie, takie jak opisywałem wcześniej.

• #15 30 Kwi 2012 22:33
    marekzi
    Poziom 38  

jdubowski napisał:
    LemuRR 11 napisał:
    Najlepiej po prostu by było dokonać przeróbek, które nie ingerują w urządzenie, takie jak opisywałem wcześniej.

Dołączam się do sugestii...

Ależ ja też to sugeruję, wręcz namawiam.
    A co do umiejętności autora tematu - oczywistym jest, że sobie sam nie poradzi i musi mu ktoś to zrobić.
    Pozostaje sprawa głośników - bo jeśli chce wykorzystać oryginalne kolumny, to zapewne są już w stanie nienadającym się do użytku, a zresztą gitara szybko by je zajechała.
    Tam jest więcej problemów, nie zdziwiłbym się, gdyby się okazało że oryginalne kolumny miały 8Ω co raczej utrudnia mostkowanie, a być może przynajmniej jeden kanał dałoby się odpalić na 4Ω co dałoby ponad 40W.

• #16 01 Maj 2012 12:51
    LemuRR 11
    Poziom 26  

Z tego co widzę, jest tam końcówka, na 2x 2n3055, które bez problemu to wytrzymają.
    Jako głośnik najprościej i najtaniej było by zastosować, coś z serii GDE stx na twardym zwieszeniu o impedancji 8Ohm.

Dodano po 4 [minuty]:

A co do oryginalnych kolumn, to z gitarą, to zaręczam, że dobrze nie będą grały

• #17 01 Maj 2012 14:18
    marekzi
    Poziom 38  

LemuRR 11 napisał:
    Z tego co widzę, jest tam końcówka, na 2x 2n3055, które bez problemu to wytrzymają.
    Jako głośnik najprościej i najtaniej było by zastosować, coś z serii GDE stx na twardym zwieszeniu o impedancji 8Ohm.

Dodano po 4 [minuty]:

A co do oryginalnych kolumn, to z gitarą, to zaręczam, że dobrze nie będą grały

Znalazłeś schemat - to daj link.
    Jeśli nie masz schematu, to nie można nic doradzać n/t impedancji głośnika.

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME