Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Farelka - prośba o wskazanie właściwej części

Artek_łódź 28 Apr 2012 22:45 3795 6
 • #1
  Artek_łódź
  Level 17  
  Witam serdecznie,
  Posiadam Farelkę naszej produkcji (specyfikacja: moc: 2030-2000 W, 50 Hz, Poziom N). Podczas pracy coś w niej strzeliło i wyłączyła się. Rozkręciłem obudowę i zauważyłem, że uszkodzeniu uległa część, którą prezentuję na zdjęciu poniżej (przepraszam za jego kiepską jakość), dokładnie to jedna nóżka z tej części oderwała się od kabla:

  Farelka - prośba o wskazanie właściwej części

  Próbowałem ją przylutować ale powoduje to, że farelka włącza się, ale przełączanie pomiędzy stopniami grzania skutkuje pomarańczowym błyskiem z przełącznika. Domyślam się, że jest to jakiś bezpiecznik termiczny ale nie jestem w stanie określić jaki i o jakich parametrach, czy możecie pomóc mi w tym i wskazać jaki kupić? Ten przyjmijmy bezpiecznik znajdował się przy przełączniku (łączył się z jednej strony z jednym z kabli od silnika a z drugiej z przełącznikiem).
  Będę wdzięczny za wszelką pomoc.
  Pozdrawiam!
 • Helpful post
  #2
  telbod
  Level 31  
  To nie jest bezpiecznik, a rezystor drutowy. Na jego obudowie powinna być podana wartość. Rezystor o mocy ok 3-5W (tak na oko). Regulował zapewne prędkością obrotową silnika. Bez niego, "farelka" nie będzie dmuchała na jednym zakresie , albo wcale. Powinna natomiast grzać kilka sekund do czasu zadziałania wyłącznika termicznego. Urwana końcówka nie odpowiada za błyski włącznika.
 • #3
  Artek_łódź
  Level 17  
  Bardzo dziękuję za pomoc. Na tym rezystorze na pewno było coś napisane, ale powierzchnia jest tak wyblakła, że jestem w stanie odczytać jedynie coś na kształt 3 lub 5 lub 6 W. Czy będzie można to dokupić bez problemów w sklepie elektronicznym? Jakiej mocy będzie najbezpieczniej wybrać rezystor?
 • Helpful post
  #4
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  W rezystorze nie jest najważniejsza moc. Oryginalnie był to rezystor o wartości 200Ω i mocy 6W. W obecnych czasach chyba najprędzej znajdziesz 220Ω 5W i będzie to opornik cementowy. Spokojnie możesz go zastosować.

  Co do błysków z wyłącznika nie mają one nic wspólnego z tym rezystorem i mogą, ale nie muszą sugerować uszkodzenie tegoż wyłącznika. Napisałem nie muszą ponieważ przy tym poborze mocy pewne iskrzenie, ale tylko podczas przełączania jest normalne. Jeżeli zaś iskrzenie wystepuje podczas pracy, wyłącznik należy wymienić na nowy, który będzie posiadał już 3 klawisze, a rezystor wtedy stanie sie zbędnym.

  pzdr
 • #5
  Artek_łódź
  Level 17  
  Ok, takiego więc opornika poszukam w sklepie i dam znać. Co do przełącznika to błyski występują właśnie tylko podczas przełączania trybów pracy. Podczas oględzin zauważyłem również, że silnikowi przydałoby się smarowanie - czy mogę go pociągniąć Towotem, wazeliną techniczną czy poczciwy WD-40 wystarczy?
  O postępach w naprawie poinformuję na bieżąco - dzięki!
 • Helpful post
  #6
  dzi_dziuś
  Home appliances specialist
  Ja takie silniki, zawsze konserwuję tak samo. Rozkręcam go, myję dokładnie oś oraz łożyska wd40, potem nakładam z umiarem smaru do łożysk. To dobra metoda, załatwiająca problem na wiele lat.
 • #7
  Artek_łódź
  Level 17  
  W sklepie otrzymałem opornik 200 Ohm 5 W, doczepiłem, nasmarowałem wszystko WD - farelka śmiga aż miło. Dziękuję za pomoc w naprawie tego urządzonka! :)