Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
AdexAdex
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przycisk start do samochodu; NE555 + MOSFET

29 Kwi 2012 15:27 3336 5
  • Poziom 14  
    W związku z tym, że padła mi kostka stacyjki chcę zrobić przycisk start.
    Do tego celu chcę wykorzystać przewód, na którym pojawia się 12V po przekręceniu kluczyka. Po wciśnięciu przycisku obwód, który steruje cewką rozrusznika ma zostać zamknięty.

Proponuję taki schemat:
    Przycisk start do samochodu; NE555 + MOSFET

Mój pomysł polega na tym, że start rozrusznika możliwy jest tylko 20 sekund po włożeniu kluczyka tak, aby w późniejszym okresie, podczas pracy silnika, przypadkowe wciśnięcie przycisku nie spowodowało awarii rozrusznika.
    Po pojawieniu się napięcia 12V generator 555 na skutek chwilowego pojawienia się 0V na wejściu Trigger generuje impuls 20 s, który uaktywnia tranzystor IRF520. Jeśli w tym czasie przycisk startujący zostanie wciśnięty poprzez cewkę rozrusznika popłynie prąd. Czy to będzie działało tak jak myslę?
    Problem: Gdy samochód zgaśnie, do ponownego odpalenia konieczne jest wyjęcie kluczyka ze stacyjki.

Czekam na sugestie i wskazówki.
  • AdexAdex
  • Poziom 31  
    W takiej sytuacji wystarczy zewrzeć TRIGGER do masy. Układ zacznie cykl od początku. Dorób jakiś drugi przycisk, i w razie gdyby auto zgasło, to nim odpalisz układ.
  • AdexAdex
  • Poziom 14  
    Trochę się chyba przeliczyłem.
    Miałem pod ręką tranzystor IRFZ44, dla którego Rdson=0.028 ohm przy Ugs=10V i Id=31 A. Ciągły prąd drenu przy temp. 100 oC i Ugs=10V Id=31 A.
    Po podłączeniu z samym tranzystorem i podaniu napięcia Ugs=12V rozrusznik niebardzo chce startować, a tranzystor się grzeje od razu okropnie. To aż takie radiatory potrzeba, żeby chwilowo przez niego popłynęło aż 10 A? Druga sprawa nie wiem czemu rozrusznik nie chce zakręcić, skoro jego cewka ma ok 2,5 ohma po zmierzeniu omomierzem, a Rdson tranzystora nie jest takie duze.

Próbowałem odpalić silniczek od wycieraczek w ten sposób i ruszył. Płynie przez niego raptem te 2 A a tranzystor też grzeje się okropnie. Jak bramka wisi w powietrzu, to czasem wystarczy dotknąć jej palcem i tranzystor się sam włącza; po przyłożeniu napięcia Ugs=0V wyłącza się. Jeśli dam Ugs=12V, to normalnie prąd płynie, ale dlaczego czasem jak bramka wisi w powietrzu, dotknę palcem i mi tranzystor się włączy, to płynie większy prąd niż bym dał Ugs=12V?
  • Poziom 42  
    Przy sterowaniu od strony +12V należy używać pMOSFETa a nie nMOSFETa!
  • Użytkownik usunął konto