Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Nowa platforma - jaką płytę i procek wybrać? (jestem wybredny:P)

SEDNO 29 Apr 2012 16:07 2223 24
    SEDNO
    Level 18  
    Witam

Na początku same szczegóły, poniżej bardziej szczegółowe wywody na temat mojego sprzętu :P

...a więc najpierw to co najważniejsze:

Znalazłem kupca na starą płytę, procesor, ram, sprzedałem także starą grafikę i zasilacz leżące w szafce...

Chciałbym przesiąść się na nowszą platformę i chciałbym zobaczyć co mi polecicie(płyta+procesor+ram) za 2000-2500zł(jak będzie warto to może dopłacę więcej :P)

Zostaną mi właściwie tylko:

-obudowa(nie będę się rozwlekał jaka :P)
    -zasilacz: Enermax Revolution 85+ (Link)
    -dysk/dyski HDD SATA2 - możliwe, że coś będę zmieniał(macierz na SATA3?, SSD+HDD SATA3?, mini serwer sieciowy?), ale na razie zostawmy to na inny temat ;))
    -karta graficzna: Gigabyte Radeon HD6850 (Link)
    -chłodzenie procesora: Scythe MUGEN-2 Rev.B (Link)
    -nagrywarka DVD
    -oprogramowanie

A teraz trochę "wywodów" dla tych, którzy nie boją się czytania długich postów :P.....

Temat z poradami na temat mojego dotychczasowego sprzętu: Link

Przez ostatni rok, dzięki poradom zdecydowałem się na zakup Gigabyte Radeon HD6850(świetny wybór:duży zysk mocy komputera-gry, po roku cena karty prawie nie spadła i nadal jest polecana w swoim przedziale cenowym), wymianę zasilacza, na coś naprawdę porządnego na długie lata, zakup chłodzenia i katowanie procesora, bo z wymianą dałem sobie spokój, aż do zmiany platformy, na którą zdecydowałem się właśnie teraz ;).

Jak już wspomniałem wpadło mi troche PLN za stary zasilacz "no name" (Super Flower SF-530K14A) i starą grafikę(Sapphire x1900XTX). -250-300zł

Sprzedam jeszcze płytę(ASUS P5W DH), procesor(E6400), ram(2x2GB Kingston Hyper X 800MHz) -650-700zł

Budżet więc to jakieś 1000zł za stary sprzęt + 1000-1500zł z mojej kieszeni(w ostateczności może trochę więcej ;P)

Co do RAMu, to myślę, że nie ma co się wiele rozwodzić, kupię jakieś wysoko taktowane 2x4GB, bo do tej pory 2x2GB już mi nie wystarczało(mam duży sentyment do Kingstona;) ).

Co do do procesora i chipsetu/płyty głównej, to wydaje mi się(nie wiem czy dobrze?), że znowu wróciliśmy do przepaści pomiędzy Intelem i AMD, a więc jakiś i5 lub i7 od Intela będzie najlepszym wyborem...
    Pytanie tylko na jaki model się zdecydować, żeby nie płacić 4000zł za sam procesor, a dorwać dość dobry model, który po OC na chłodzeniu, które posiadam i dobrze chłodzonej obudowie dawał dość wysokie osiągi(obróbka muzyki, grafiki, filmików, czasami jakieś nowe gry) ?

Co do płyty głównej, to zawsze byłem zadowolony z "najwyższych" modeli ASUSa...wysoka jakość, dobre osiągi, na sucho i pewny OC, MEGA wyposażenie dodatkowe, duży zapas ilości portów I/O. Pytanie tylko czy warto wydawać powiedzmy 1000zł na płytę ze "średnim" procesorem? :P

Ogólnie chciałbym dostać kilka propozycji konfiguracji płyta+procek(ewentualnie +ram) z cenami/linkami w proponowanym przeze mnie przedziale cenowym, wraz z listą wad i zalet poszczególnych zestawów.

Interesuje mnie dość dobra wydajność(możliwości O/C), przyszłe możliwości rozbudowy, duża ilość portów na płycie, względnie kompatybilność w obsłudze w przód/wstecz.

Nie do końca da się otrzymać to wszystko za rozsądną cenę, dlatego szukam kompromisu... czy lepiej kupić "topowy" procesor i słabiej wyposażoną płytę tylko z dobrym chipsetem, czy jednak zainwestować w płytę w wielu możliwościach oszczędzając na procesorze i rozważać w przyszłości wymianę procesora na lepszy?

Czy zdecydować się na Z68, czy X58, a może jeszcze inny chipset?

Zamieściłem masę tekstu, jeszcze więcej pytań, ale tak jak napisałem w temacie jestem wybredny i sam czytałbym testy każdego komponentu ze 2 miesiące biorąc pod uwagę ilość wolnego czasu zanim bym się na coś zdecydował, więc zwracam się o pomoc osób "będących na bieżąco". ;)

Propozycje poparte jakimiś linkami to testów, opinii użytkowników, szczegółowymi listami wad i zalet mile widziane.;)

Na wszelkie pytania, niejasności chętnie odpowiem i już na wstępie z góry dziękuję za pomoc. :)
    SEDNO
    Level 18  
    Maximus to jedna z opcji, które sprawdzając "na szybko" brałem po uwagę...
    Co na przykład myślicie o modelach z "Rampage" w nazwie, a może jakieś inne propozycje?

Ten i5 to dobry wybór do O/C ? (jak wygląda teraz kwestia blokowanych mnożników itp?)

Ile teoretycznie w tej konfiguracji i przy moim chłodzeniu mogłoby dać się z niego wyciągnąć?

To moje chłodzenie to dobry wybór do tego zastosowania?
    Dra98
    Moderator of Computers service
    Jeśli można się wciąć do dyskusji to nie polecam takiego zestawu z i5 2500k i płytą za ~1k oraz radeona 6850, gdyż +/- podobny efekt można osiągnąć na AMD 960T Asrocku za ~300zł i tym Radeonie.
    Zdecydowanie lepszym wyjściem jest kupno przyzwoitej płyty +/- 350zł CPU i5 2500k oraz karty graficznej za większą kwotę - tu już będzie różnica.
    SEDNO wrote:
    czy lepiej kupić "topowy" procesor i słabiej wyposażoną płytę tylko z dobrym chipsetem, czy jednak zainwestować w płytę w wielu możliwościach oszczędzając na procesorze i rozważać w przyszłości wymianę procesora na lepszy?

Najlepiej wybrać w miarę dobrą płytę w granicach 350-450zł i i5 2500k [ chyba że konieczna jest duża ilość złącz PCI-e lub inne konkretne wymagania które wymuszają zakup - to nie ma co dyskutować].
    SEDNO
    Level 18  
    4 PCI-E chyba byłoby trochę zbędne, bo 4 kart graficznych w płytę montował nie będę raczej nigdy, no chyba żeby opłacało by się 4 tanie karty zamiast 1 drogiej montować, ale z tego co obserwuję to CF i SLI używa się tylko do łączenia "topowych" kart w naprawdę wypasionych zestawach, w których praktycznie nie ma finansowych ograniczeń(a może się mylę?).

2 PCI-E do grafiki mogłoby być, żeby zostawić możliwość rozbudowy na wszelki wypadek, ale nie jest to jakiś sztywny warunek.

Zależy mi na dużej ilości portów UBS 2.0, a najlepiej już 3.0, przydałby się port eSATA, zapas portów SATA2/3, 1-2 RJ45, Bluetooth i Wifi wbudowane, lub dołączone też ułatwiają życie...

Jeśli chodzi o PCI/PCI-E to do tej pory wykorzystywałem je tylko do montowania 1 karty graficznej + wifi i dzwiękowa, także to nie dużo, ale zapas wolnych portów umożliwiająca ewentualną rozbudowę to spora zaleta o ile znacznie nie zwiększa ceny ;)

Co myślicie o tej lub podobnych płytach: asus-p8z68-v-pro Link??

Dość ciekawe wydają się te możliwości wykorzystywania CPU do grafiki i oszczędność energii w stanie spoczynku grafiki na PCI-E...

Może dobrym wyborem byłaby płyta ze zintegrowaną grafiką?
    Możnaby wtedy używać komputera nawet gdybym sprzedał tą kartę graficzną, którą mam, a mógłbym kupić jakąś "topową" na okres w którym miałbym dużo wolnego czasu na granie i potem w razie czego sprzedać ją i nadal używać bez niej komputera?

W i7 się nie pchać, tylko kręcić ten proponowany lub inny i5??
    Czy dobrze zauważyłem, że niektóre płyty obsługują i3, i5 i i7, a inne już tylko i7??
    Kasek21
    Level 43  
    SEDNO wrote:
    W i7 się nie pchać, tylko kręcić ten proponowany lub inny i5??

Nie jakikolwiek bo do wyboru masz tylko i5 2500K i na tym można zakończyć.
    Jeżeli nie zajmujesz się zawodowo grafiką 3D czy obróbką video to szkoda pieniędzy na i7.

SEDNO wrote:
    Czy dobrze zauważyłem, że niektóre płyty obsługują i3, i5 i i7, a inne już tylko i7??

Podstawka LGA1155 - Celeron'y, Pentium'y, i3, i5, i7.
    Podstawka LGA2011 - i7 (rodzina 3xxx) - rozwiązanie typowo profesjonalne - co widać po wydajności, jaki cenie ;)

Tak jak napisał Dra68 - 2500K , płyta do tych 450zł i za resztę lepszą kartę graficzną - po sprzedaży posiadanego HD6850 - puki cena się trzyma i jest na gwarancji.
    SEDNO
    Level 18  
    No właśnie tak wywnioskowałem, że podobno najrozsądniejszy wybór to 2500K lub 2600K.
    Mam rację?
    W reszcie płaci się tylko za większe taktowanie, które mogę sobie sam zwiększyć, czy może jednak są jakieś zalety innych modeli np: więcej cache, krótsza "droga" od cache do jądra(nm) czy inne?

Różnice cenowe pomiędzy 2500K i 2600K nie są jeszcze aż tak straszne, tylko różnica mocy jest warta ceny biorąc dodatkowo pod uwagę moje zastosowania ;).

Co myślicie o tym:
    Link
    Link
    ??

Chętnie wysłucham wszelkich dodatkowych porad i szczegółów, na razie nikt mnie nie opierdzielił za nic, więc albo nie chce się wam czytać wszystkiego co piszę, albo ocieram się o dobre wybory :P.
    Kasek21
    Level 43  
    SEDNO wrote:
    Co myślicie o tym:
    Link
    Link
    ??

Jeżeli nie zajmujesz się zawodowo grafiką 3D czy obróbką video to szkoda pieniędzy na i7.

Tak jeżeli sprzedasz grafikę to będziesz mógł korzystać z układu Intel'a - w takim wypadku musisz kupić płytę minimum na Z67.
    SEDNO
    Level 18  
    Photoshop po prostu zjada CD2, gry "nie hulają" itp itd, nie wiem jak śmigają i3, i5, i7, dlatego założyłem ten temat, żeby się niepotrzebnie nie napalić i nie wydać ogromnych pieniędzy za większą cyferkę i ładniejszą naklejkę, że tak to żałośnie opiszę ;).

Czyli podsumowując: 2500K to jedyny słuszny wybór wśród i5 i tego się trzymać?

Nie to, że nie szanuję Twojego zdania, ale nie napalam się jeszcze, więc poczekam aż inni to potwierdzą i dostanę więcej info na temat tego modelu oraz co i jak mogę z niego wycisnąć. ;)

Jakieś rady na temat płyt czy RAMu, albo uwagi na temat reszty mojego sprzętu?
    Kasek21
    Level 43  
    SEDNO wrote:
    Czyli podsumowując: 2500K to jedyny słuszny wybór wśród i5 i tego się trzymać?

Tak - po OC nie jest mu straszna żadna karta graficzna ;)
    (Co do i7 to gry i tak nie wykorzystują HT).

SEDNO wrote:
    ...i dostanę więcej info na temat tego modelu oraz co i jak mogę z niego wycisnąć.

O to już sam zapytaj wujka Google ;)
    SEDNO
    Level 18  
    Kasek21 wrote:
    O to już sam zapytaj wujka Google ;)

Pytam, pytam ;)
    Cały dzień czytam jakieś recenzje, opisy itp itd, aż zgłupieć można :D.
    "Kto pyta, ten nie pipa" więc pytam też tu, bo zawsze jest szansa, że dowiem się czegoś czego sam nie znalazłem, albo nie znajdę ;).

Pozostaje jeszcze kwestia chipsetu i całej płyty, bo od tego też zależy ile da się "wycisnąć" z procka ;).

Jeśli jeszcze Cie nie zamęczyłem, to zapraszam do dyskusji, a może też do jutra/jutro się jeszcze więcej osób włączy ;).
    wariato
    Level 43  
    Płytę weź na chipsecie P67 bo Z68 przydaje się tylko jak chcesz używać zintegrowanego układu graficznego w procesorze. Na twoje zastosowanie płyta do 400zł wystarczy.
    SEDNO
    Level 18  
    No dobra, a co powiesz na Z77?
    Według wielu opinii najlepszy chipset zaraz po X79, ale czy warty swojej większej ceny?

Chodzi mi też o przyszłe możliwości rozbudowy i wydajność O/C.
    wariato
    Level 43  
    Wg mnie nie warte dopłaty, niczego rewolucyjnego nie wprowadzają (USB 3.0 i inne pierdoły = czysty marketing) a wydajność OC taka sama jak w przypadku P67.
    SEDNO
    Level 18  
    Forumowicz daavid117 "straszy" mnie, że Kingstony Hyper X są awaryjne i beznadziejne do O/C(już podkręcone fabrycznie, nie trzymają parametrów podanych przez producenta).

Co o tym myślicie, ewentualnie jakie DDR3 polecacie?
    Czy tak jak w przypadku DDR2 mam się decydować na np: 2x4GB, czy lepiej 3-4 kości o mniejszej pojemności?
    Trafiłem na informacje, że teraz pamięci działają także 3- i 4- kanałowo, a nie tak jak kiedyś tylko 2- kanałowo (dual), dobrze to rozumiem? Mógłby mnie ktoś oświecić?
    Kasek21
    Level 43  
    SEDNO wrote:
    że teraz pamięci działają także 3- i 4- kanałowo

Podstawka 1366 - Triple Channel
    Podstawka 2011 - Quad Channel

więc Ciebie nie interesuje.

Za to można się zainteresować Ivy Bridge - ale trzeba doczytać czy w kazdym CPU w taki głupi sposób jest połączony rdzeń z IHS.
    http://www.purepc.pl/procesory/ivy_bridge_tajemnica_wysokich_temperatur_wyjasniona

Jeżeli tak to czekać na nową rewizję - może poprawią ;)
    SEDNO
    Level 18  
    Sandy Bridge jest w technologii 32nm, a Ivy Bridge w 22nm o ile dobrze zrozumiałem??

Z dotychczasowych opinii jedynym słusznym wyborem miał być i5 2500K Sandy, więc nie traciłem czasu na zapoznawanie się z innymi modelami w tym przedziale cenowym, a teraz widzę, że Ivy Bridge są w niewiele większych cenach, a technologia jednak niby nowsza (22nm), tylko te wadliwe IHM...

Dobrze rozumiem, że tak jak w przypadku 2500K Sandy bridge, tak z Ivy Bridge i5-3570k to najlepszy wybór?

Tak ogólnie mówiąc, to Ivy Bridge w czym będzie lepszy od Sandy Bridge w praktyce i czy jest sens się nim interesować i czekać, bo najlepiej by było gdybym zamówił już podzespoły w przeciągu tygodnia-dwóch? :P
    SEDNO
    Level 18  
    No dobra, mniejsza z tematem procesorów, bo chyba zostanę przy 2500K SB i tyle...

Czy jest sens do mojego zestawu kupować pamięci o mniejszym opóźnieniu niż CL9?

Czy zwracać uwagę w ogóle na pozostałe opóźnienia(CL-RCD-RP-RAS)?

Bardziej zwracać uwagę na wysokie częstotliwości (MHz) czy na małe opóźnienia?

Jeśli chodzi o rozbieżności w cenie 2x4GB np na morelach to:
    - dla 1600MHz : od 180 do 310zł
    - dla 1333Mhz : od 150 do 210zł

Ceny zależne od producentów i od opóźnień przy tych samych MHz.

(Patriot,Geil,Corsair,G.Skill,A-Data)

Podsumowując:
    -Czy wybrać 1333 z małymi opóźnieniami i w razie potrzeby podkręcać na wyższe Mhz?
    -Czy wybrać 1600 z dużymi opóźnieniami, bo nie odczuję różnicy w opóźnieniach?
    -Czy wybrać 1333 w miarę najtańsze, bo nie odczuję różnicy MHz i opóźnień?
    -Czy jednak nie oszczędzać na pamięciach i wybrać "coś porządnego" ?
    adamadi33
    Level 43  
    1600 małymi opóźnieniami.
    SEDNO
    Level 18  
    Witam ponownie, po przeczytaniu kilkudziesięciu tematów na tym dziale forum, oraz wielu testów i recenzji, biorąc pod uwagę posiadany sprzęt i swoje potrzeby, skompletowałem sobie taki zestaw:

NA RAZIE POSIADAM:
    -obudowa(nie będę się rozwlekał jaka :P)
    -zasilacz: Enermax Revolution 85+ (Link)
    -dysk/dyski HDD SATA2 - możliwe, że coś będę zmieniał(macierz na SATA3?, SSD+HDD SATA3?, mini serwer sieciowy?), ale na razie zostawmy to na inny temat ;))
    -karta graficzna: Gigabyte Radeon HD6850 (Link)
    -chłodzenie procesora: Scythe MUGEN-2 Rev.B (Link)
    -nagrywarka DVD
    -oprogramowanie

Zamierzam kupić:

Nowa platforma - jaką płytę i procek wybrać? (jestem wybredny:P)

-Płyta główna Asus P8Z77-M PRO
    -Procesor Intel CORE I5 2500K 3.3GHz LGA1155 BOX (BX80623I52500K)
    -RAM:
    Pamięć Corsair CML8GX3M2A1600C9B lub Pamięć Corsair Vengeance 2x4GB, DIMM,1600MHz, DDR3,CL9,XMP,Non-ECC,with Heatsink (blue) (CMZ8GX3M2A1600C9B)

Proszę o ocenę doboru takiego zestawu, oraz o pomoc w wyborze RAMu z tych 2 propozycji(lub ewentualnie coś innego), biorąc pod uwagę, że procesor ma być chłodzony Scythe Mugenem rev 2B i nie wiem, czy większe radiatory RAMu nie będą z nim kolidowały i czy w ogóle jest sens dopłacać te co prawda symboliczne 10zł za większe radiatory?
    wariato
    Level 43  
    A ten zasilacz to na 3 takie zestawy czy zamierzasz też napędzać nim pralkę, lodówkę czy piecyk ?
    Co do pamięci zawsze to powtarzam że nie brałbym żadnych z wysokimi radiatorami - może być problem przy montażu chłodzenia na CPU a później zostaje piłowanie któregoś z elementów. W zasadzie jeśli nie masz zamiaru podkręcać pamięci to można i obyć się bez radiatorów na nich.
    SEDNO
    Level 18  
    Zasilacz kupiłem prawie rok temu okazyjnie w cenie innych markowych 500W, więc się skusiłem, z racji niedoświadczenia i obaw przed O/C na jakimś śmieciu, choć teraz wiem, że tej mocy i tak w całości raczej nie wykorzystam, jednak dzięki sprawności na 85% nie grozi mi marnowanie energii.

Co do radiatorów właśnie tego piłowania się obawiam, a O/C przewiduję, więc jakieś radiatory by się jednak przydały. ;)

Poza tym wszystko ok?