Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LG RE-21FB50RX usterka po wymianie trafopowielacza

29 Kwi 2012 16:09 3363 5
  • Poziom 27  
    Witam
    Trafił do mnie telewizor LG model RE-21FB50RX (chasis mc019a) z usterką identyczną jak w tym temacie - https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic520860.html.
    Cytuję:
    Robnet napisał:
    Telewizor (LG model RE-21FB30RX) przy próbie włączenia "na czuwanie" zaczyna wydawać krótkie, niezbyt głośne, pulsujące wysokie dźwięki. Występują one co około pół sekundy i napewno nie pochodzą z głośników tylko z elektroniki. Czerwona dioda czuwania z przodu telewizora miga bardzo słabym światłem w takt dźwięków. Telewizor oczywiście się nie włącza - brak obrazu i dźwięku.

Po sprawdzeniu tranzystora linii rzeczywiście okazało się, że jest uszkodzony. Wymieniłem tranzystor na BU2508DF oraz trafopowielacz na klon oryginału (zakupiony w Inter Chip'ie, gdyż w chwili obecnej nie mają zamienników, ani oryginałów), który był w tym LG (6174V-6006E). Po włączeniu zasilania TV się uruchomił, ale z trafopowielacza słychać lekkie syczenie (upływność WN?) w nierównomiernych odcinkach czasu - syczy np. 40sek i w tym czasie obraz jest pocięty - widać to na podstawie menu na zdjęciu:

Po tych kilkunastu / dziesięciu sekundach jest ok 1-2 sek ciszy - obraz wtedy jest ostry bez zniekształceń i znów syczenie i sieczka na ekranie. W trybie AV patrząc na menu (jest czytelne) obraz nie drga, pomimo syczenia, ale występują poziome linie:

Kondensatory w odchylaniu pionowym wymienione (powrotny też), podobnie jak w przetwornicy, tranzystor linii nie przegrzewa się podczas pracy, radiator jest lekko ciepły. Napięcia na LA7840 (IC301) poprawne (+14V, -14V), B+=112V. Dziwnie napięcie mam na STR-F6654R (IC803) - na pinie 3 jest ok. 300V, chyba że źle mierzę (pomiar: + na pin3, - na minus kondensatora w przetwornicy C806 (u mnie 220uF/450V (napięcie mierzone bezpośrednio na kondensatorze to 310V)).
    Czy ktoś spotkał się kiedyś z taką usterką i będzie umiał podpowiedzieć jak to naprawić (ubity LA?), czy po prostu miałem pecha i kupiłem bublowaty (uszkodzony) trafopowielacz?
  • Moderator
    Może inaczej, czy po wymianie trafa WN przeprowadziłeś podstawowe regulacje z tym związane?
  • Poziom 27  
    Przeprowadziłem tylko regulację pokrętłami screen i focus na trafopowielaczu. Jeśli trzeba pomierzyć, sprawdzić coś więcej, to proszę o nakierunkowanie mnie na temat (ja postaram się przeszukać forum pod kątem takich informacji).

P.S.
    Doczytałem się, że pasowało by zrobić regulację WN, ale ja na płycie tego LG nie widzę, żadnego potencjometru..
  • Użytkownik obserwowany
    Cytat:
    Doczytałem się, że pasowało by zrobić regulację WN, ale ja na płycie tego LG nie widzę, żadnego potencjometru..

Dżisusss..... Matko Boska Częstochowska....
  • Poziom 43  
    obcy7 napisał:
    Cytat:

Dżisusss..... Matko Boska Częstochowska....
    I na dodatek jeszcze
    Cytat:
    trafił do mnie telewizor LG model RE-21FB50RX (chasis mc019a) z usterką identyczną jak w tym temacie -
    czyli klienta. I to:
    Cytat:
    na pinie 3 jest ok. 300V, chyba że źle mierzę (pomiar: + na pin3, - na minus kondensatora w przetwornicy C806 (u mnie 220uF/450V (napięcie mierzone bezpośrednio na kondensatorze to 310V)).
    Pecha to ma twój " klient".
    Cytat:
    Poczytaj - ............... i dopiero wtedy zabieraj się za montaż.
    To twoje słowa ale tu , w naprawianiu TV samo czytanie to za mało. Tu potrzebna wiedza i doświadczenie. A to
    Cytat:
    w naprawianiu urządzeń RTV, ale bezwzględnie posiadających podstawową wiedzę z zakresu elektroniki (miernictwo, czytanie schematów, budowa i działanie elementów elektronicznych, podstawy teoretyczne działania urządzeń omawianych w działach TV), służy dział TV Początkujący

gdybyś powoływał się na napisanie we właściwym dziale.
  • Poziom 27  
    Ledy nigdy nie byłem, nie jestem i nie zamierzam być serwisantem RTV i jak widać po moich postach prawie w ogóle nie udzielam się w tych działach. Czasem zdarza mi się (tak jak i w tym przypadku), że jakiś dobry znajomy / rodzina podrzuci mi coś do naprawy i o ile czuję się na siłach, to przynajmniej zaglądnę co jest nie tak. Dla nich robię oczywiście bezpłatnie. Twój tzw. "klient" ponosi tylko koszt wymienionych części, o ile nie znajdę ich w swoich rzeczach.
    Wypowiedzi kolegi obcy7 nie będę komentował - skoro strzeliłem gafę, bo coś źle przeczytałem i zrozumiałem to mógł mnie poprawić, a nie "Dżisusssować". Świadczy to tylko o jego podejściu do innych użytkowników forum.

LeDy napisał:

Cytat:
    na pinie 3 jest ok. 300V, chyba że źle mierzę (pomiar: + na pin3, - na minus kondensatora w przetwornicy C806 (u mnie 220uF/450V (napięcie mierzone bezpośrednio na kondensatorze to 310V)).
    Pecha to ma twój " klient".
    Cytat:
    Poczytaj - ............... i dopiero wtedy zabieraj się za montaż.
    To twoje słowa ale tu , w naprawianiu TV samo czytanie to za mało. Tu potrzebna wiedza i doświadczenie. A to
    Cytat:
    w naprawianiu urządzeń RTV, ale bezwzględnie posiadających podstawową wiedzę z zakresu elektroniki (miernictwo, czytanie schematów, budowa i działanie elementów elektronicznych, podstawy teoretyczne działania urządzeń omawianych w działach TV), służy dział TV Początkujący

gdybyś powoływał się na napisanie we właściwym dziale.

Przepraszam bardzo, a w jakim dziale ja umieściłem tego posta? Zamiast przytaczać mi kawałki regulaminu, który czytałem, to może podpowiedział byś na których pinach to napięcie mierzyć? Nie wątpię, że masz dużą wiedzę i doświadczenie RTV, ale nie wyssałeś jej z mlekiem matki (tak przypuszczam) i też pochodzi ona z książek / porad innych osób / serwisu. Stąd moje pytanie w takim dziale (TV Początkujący). Jak widać na forum są osoby, które potrafią bezinteresownie pomóc, ale są i takie, które pomimo posiadanej wiedzy i doświadczenia stać tylko na kpiny i złośliwe posty (jak widać powyżej). Tylko nie wiem czemu to ma służyć.
    Zresztą nieważne. TV naprawiłem. Nie dziękuję, bo żadnej pomocy nie otrzymałem.
    Dla potomnych: do wymiany elektrolity na PK (C901, C904). TV działa cacy. Temat wyczerpany.
    Pozdrawiam.