Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

jankomuzykant 29 Apr 2012 19:51 19852 16
Altium Designer Computer Controls
 • Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

  Odbiorniki radiowe należą do układów najchętniej budowanych przez początkujących elektroników. Nie sztuką jednak jest zbudować radio, sztuką jest zrealizować budowę odbiornika stabilnego, o dobrych parametrach, porównywalnych lub lepszych od przeciętnej konstrukcji fabrycznej. Przy wykorzystaniu nowoczesnych układów scalonych budowa własnego radia jest bardzo prosta.

  Poniższy opis dotyczy budowy „biurkowego” odbiornika radiowego, monofonicznego, zasilanego napięciem 5V (w szczególności z portu USB komputera). Układ zawiera jedynie dwa przyciski umożliwiające strojenie oraz zmianę jednego z dziewięciu programów. Numer programu, częstotliwość i kilka innych informacji prezentowanych jest na pojedynczym wyświetlaczu siedmiosegmentowym. Konstrukcja układu jest bardzo prosta, a cena części potrzebnych do jego zbudowania niska, dzięki czemu odbiornik jest możliwy do zbudowania także przez początkujących elektroników.

  Sprzęt.

  Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

  Sercem odbiornika jest moduł tunera bazującego na układzie TEA5767. Jest on dość popularny, występuje m. in. w odtwarzaczach mp3 i telefonach komórkowych. Zapewnia czułość 2µV przy bardzo dobrej selektywności umożliwiając poprawny odbiór w środowisku dużych zakłóceń. Płytka o powierzchni niecałego centymetra kwadratowego zawiera sam układ oraz kilkanaście elementów biernych. Komunikację z tunerem za pomocą szyny I²C zapewnia mikrokontroler Atmel 89S8253 z popularnej rodziny 51. Wzmacniaczem mocy jest układ TBA820 i jest on oczywiście zbędny w przypadku konstruowania tunera współpracującego ze wzmacniaczem zewnętrznym.

  Układ należy zasilać napięciem z przedziału 3–5V, pobór prądu wynosi kilka miliamperów nie licząc potrzeb wzmacniacza. Układ można zbudować wykorzystując płytkę uniwersalną, jednak znacznie łatwiej będzie skorzystać z gotowego projektu. W załączniku znajdziemy dane w formatach: Gerber, Autotrax i PDF, które akceptują firmy produkujące obwody drukowane. Nie polecam używania podstawek pod układy scalone z uwagi na ich zawodność i niewielki sens stosowania w tym projekcie. Poniżej znajduje się rysunek montażowy.

  Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

  Na płytce znajdują się nieuwzględnione na schemacie elementy zasilacza, które należy osadzić stosownie do posiadanego źródła prądu. Nieopisane cewki to typowe dławiki zasilania małej mocy. Można je zrobić samemu nawijając kilkadziesiąt zwojów cienkiego drutu na niedużym rdzeniu ferrytowym. W szczególności można je pominąć zastępując połączenia zworkami.

  Układ TBA820 można zasilać napięciem nie wyższym niż 15V. Jeśli potrzebowalibyśmy nieco większej mocy (maksymalnie 2W zamiast niespełna 0,5W, jak w rozwiązaniu na schemacie), wystarczy podłączyć ścieżkę zasilania układu do napięcia wyższego, np. przed stabilizatorem.

  Moduły z układem TEA5767 dostępne są w różnych konfiguracjach wyjść. W każdym przypadku należy je zidentyfikować i odpowiednio zmodyfikować rysunek ścieżek obwodu drukowanego. Jeśli moduł oferuje wybór magistrali, należy wymusić tryb I²C

  Po wyborze programu bądź po strojeniu mikroprocesor nie pracuje (znajduje się w stanie zamrożenia), dzięki czemu nie emituje zakłóceń.

  Wybór mikroprocesora aż z czterema portami podyktowany był brakiem kontrolera z pamięcią EEPROM wśród małych układów serii 51.


  Tak wygląda zmontowana płytka od strony elementów.

  Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

  A tak od strony druku. Na środku znajduje się montowany od tej strony moduł z układem TEA5767, który po sprawdzeniu odbiornika należy w całości zaekranować kawałkiem stalowej blaszki.

  Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

  Gotowy odbiornik wykorzystujący fabryczną konstrukcję małej obudowy głośnikowej widoczny jest na zdjęciu na górze. Na płycie czołowej znajduje się potencjometr głośności, nieuwzględnione na schemacie potencjometry barwy dźwięku (klasyczny filtr pasywny), para przycisków i wyświetlacz siedmiosegmentowy. Elektronika umieszczona jest wewnątrz obudowy.

  Antenę stanowi piętnastocentymetrowy odcinek struny do gitary przylutowany bezpośrednio do płytki. Mimo jej niewielkich wymiarów odbiór wszystkich dostępnych stacji jest poprawny.

  Opis działania.

  Po włączeniu odbiornika następuje automatyczne przełączenie programu na domyślny. Na wyświetlaczu pojawia się numer programu.

  Tryb zwyczajnej pracy.

  Wciśnięcie UP zwiększa numer programu.
  Wciśnięcie DOWN zmniejsza numer programu.
  Przytrzymanie UP przechodzi do trybu programowania (strojenia).
  Przytrzymanie DOWN ustawia bieżący program na domyślny (włączający się po załączeniu odbiornika).

  Tryb programowania (strojenia).

  Na wyświetlaczu pojawia się miniatura analogowej skali (przesuwający się punkt świetlny), według schematu jak na rysunku:

  Realizacja odbiornika radiowego wykorzystująca TEA5767

  Wciśnięcie UP zwiększa częstotliwość o jeden krok.
  Wciśnięcie DOWN zmniejsza częstotliwość o jeden krok.
  Przytrzymanie UP zwiększa częstotliwość w trybie ciągłym.
  Przytrzymanie DOWN zmniejsza częstotliwość w trybie ciągłym.
  Wciśnięcie UP podczas przytrzymania DOWN wybiera pierwszą pośrednią częstotliwość.
  Wciśnięcie DOWN podczas przytrzymania UP wybiera drugą pośrednią częstotliwość.

  Zmiana częstotliwości pośredniej w pewnych warunkach umożliwia zwiększenie odstępu od zakłóceń – na przykład, gdy chcemy ustawić słabą stację, w pobliżu której znajduje się stacja silna. Rodzaj wybranej częstotliwości pośredniej obrazuje świecenie bądź brak świecenia segmentu G (środkowego).

  Po kilku sekundach braku aktywności aktualna częstotliwość zostanie zapisana w bieżącym programie, a na wyświetlaczu pojawi się animacja i układ wyjdzie z trybu programowania.

  Tryb resetu.

  Gdy odbiornik jest wyłączony, należy przytrzymać UP bądź DOWN i włączyć zasilanie. Na wyświetlaczu pojawi się dłuższa (potrójna) animacja, wszystkie programy zostaną ustawione na częstotliwość 99MHz, a domyślnym programem będzie program pierwszy.

  Tryb resetu jest konieczny podczas pierwszego włączenia odbiornika.

  Oprogramowanie.

  W załączniku znajduje się program (plik o rozszerzeniu hex) wraz ze źródłem, gdyby ktoś był nim zainteresowany (plik o rozszerzeniu a51).

  Realizacja tunera stereofonicznego wymaga zmiany jednego bitu w ramce danych wysyłanych do układu TEA5767. Szczegółowe informacje na ten temat znajdziemy w źródle.

  Cool? Ranking DIY
  Can you write similar article? Send message to me and you will get SD card 64GB.
  About Author
  jankomuzykant
  Level 14  
  Offline 
  Has specialization in: automatyka przemysłowa
  jankomuzykant wrote 182 posts with rating 554, helped 5 times. Live in city Kraków. Been with us since 2007 year.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #2
  Brutus_gsm
  Level 25  
  Takie płytki z TEA są często i gęsto stosowane w najtańszych odtwarzaczach. Pamiętam jak kilka lat temu walczyłem z tym układem wymontowanym ze starej empeczwórki. Udało mi się uruchomić go na attiny2313. Wykorzystania takiego a nie innego mikrokontrolera nie komentuję, bo jak wiadomo jest to DIY, więc robi się coś z niczego albo z tego, co jest pod ręką.
 • #3
  jankomuzykant
  Level 14  
  Ten układ jest zaskakująco dobry - jeśli chodzi o czułość i selektywność, a obsługa jest prosta. Szkoda, że nie posiada rejestru poziomu głośności.
  Procesor jest taki, a nie inny, bo '51 dobrze znam, piszę tylko w asemblerze i na razie nie mam potrzeb zmieniania swoich zwyczajów - wolę robić konkretne urządzenia niż poznawać nowe rodziny procesorów. Poza tym mam pewien zapas pięćdziesiątek jedynek. Zresztą są one tanie i ogólnie dostępne.
 • Altium Designer Computer Controls
 • #8
  lowin55
  Level 13  
  Pr 1 jest również na fm.Ale brawo , że ci się chciało,przy dzisiejszych cenach or.
 • #9
  Trzyzet
  Level 22  
  Jeśli ktoś chciałby Płytki z układem to chętnie odstąpię, mam kilka z demobilu :) Zrobię sobie takie radyjko sam, a co tam! :D

  Ile czasu włożyłeś w całość? :) Tak od pomysłu do pierwszego uruchomienia.
 • #10
  jankomuzykant
  Level 14  
  Trzyzet wrote:
  Jeśli ktoś chciałby Płytki z układem to chętnie odstąpię, mam kilka z demobilu :) Zrobię sobie takie radyjko sam, a co tam! :D
  Ile czasu włożyłeś w całość? :) Tak od pomysłu do pierwszego uruchomienia.

  Trudno powiedzieć, bo robiłem to z tydzień, wieczorami głównie, etapami. Ale w sumie ze wszystkim wyszłaby dniówka, może więcej nieco. Oczywiście kopiowanie będzie znacznie szybsze.
  Dużo czasu zajęło mi przetestowanie wszystkich bitów - funkcji (wyciszenia szumów, ograniczenia pasma itp). Po sprawdzeniu ustawiłem wszystko na stałe z priorytetem czystości odbioru w warunkach zakłóceń. Z wyjątkiem pośredniej, która może przyjmować dwa stany i bywa to przydatne.
  Ten układ wydłubałem z rok temu z odtwarzacza mp3 i czekał na ochotę.

  Tak przy okazji, bardzo chętnie przyjmę jeszcze jeden bądź dwa takie układy, bo będę chciał skopiować takie radyjko dla żony :) Jest po prostu bardzo wygodne - może być zasilane z komputera, startuje natychmiast i szybko zmienia stacje (mam dość lagów w konstrukcjach fabrycznych z nikomu niepotrzebnym wyciszaniem). I jest wyjątkowo odporne na śmietnik w eterze.
 • #12
  StiV1995
  Level 12  
  Ten układ jest w mpio300 dla informacji
 • #13
  Trzyzet
  Level 22  
  Ten układ jest we wszystkich tańszych odtwarzaczach MP3 i MP4.

  Dla informacji: Nie mam układów. Miałem 4 sztuki, prawdopodobnie gdzieś mam jeszcze jedną ale nie mogę znaleźć. Po pierwszym PW poszły wszystkie 4.
 • #14
  mkpl
  Level 37  
  Mógłby się kolega wypowiedzieć jak sprawuje się ten moduł w normalnych warunkach? z użyciem odpowiedniej anteny itp? Chodzi mi o czułość i jakość odbieranego sygnału.

  Za jakiś czas będę projektował prosty amplituner i zastanawiam się nad użyciem tego TEA5767 a cxa1238 z dokładaną synteza LM7001
 • #15
  jankomuzykant
  Level 14  
  mkpl wrote:
  Mógłby się kolega wypowiedzieć jak sprawuje się ten moduł w normalnych warunkach? z użyciem odpowiedniej anteny itp? Chodzi mi o czułość i jakość odbieranego sygnału.

  Bardzo dobrze się sprawuje, aczkolwiek w przypadku dłuższej anteny wypadałoby zaprojektować odpowiednio obwody wejściowe, zgodnie ze sztuką. ''Fabrycznie'' anteną ma być kabelek słuchawkowy.
 • #16
  Trzyzet
  Level 22  
  Który w dołączanych zestawach ma dokładnie 1.2m :P (miałem wiele chińskich MP3 i każde słuchawki dołączone miały taką samą długość). Nie wiem czy to celowe, czy akurat takie słuchawki mi się trafiły.