Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

LED sygnalizująca pracę zasilacza.

maroo123321 29 Kwi 2012 21:21 865 3
  • #1 29 Kwi 2012 21:21
    maroo123321
    Poziom 14  

Witam !

Jestem w trakcie robienia zasilacza stabilizowanego (czekam na stabilizatory 78xx ;) ) z regulowanym napięciem.Mam takie oto pytanie : czy bez układów scalonych mogę sygnalizować pracę zasilacza diodą ? Chodzi mi o coś bardzo prostego a nie umiem sobie z tym poradzić ;( mianowicie:
    Kiedy zasilacz podłączam do prądu nic się nie dzieje, kiedy DO zasilacza podłączam np. rezystor z diodą led, dioda NA zasilaczu wtedy mi się zapala, a kiedy odłączam to urządzenie wtedy ta dioda też się wyłącza.

Da rade coś takiego zrobić w miarę łatwo (dla początkującego)?

Pozdrawiam

0 3
  • #2 29 Kwi 2012 21:53
    gilus1
    Poziom 28  

Teoretycznie można zastosować wzmacniacz operacyjny i wpiąć go równolegle z przewodem zasilającym urządzenie. Jeśli urządzenie będzie pobierało prąd - będzie niewielki spadek napięcia na przewodzie i wzmacniacz daną różnicę potencjałów wzmocni a że układ bez sprzężenia zwrotnego to wzmacniacz poda napięcie zasilania na wyjście połączone z diodą. Jeśli obwód nie będzie pobierał prądu - różnica potencjałów pomiędzy nóżkami wyniesie 0, które nie będzie wzmocnione. Praktycznie, nigdy tego nie testowałem i nie wiem czy będzie działało poprawnie podczas gdy odbiornik będzie odłączony. Starałem się przedstawić proste i bezstratne rozwiązanie.

0
  • #3 29 Kwi 2012 22:10
    Christophorus
    Poziom 41  

Może zamiast budować układ sterujący zapalaniem diody LED sygnalizującej obciążenie zasilacza dobudować do zasilacza prosty woltomierz i amperomierz na układzie ICL7106 / ICL7107. Będzie wiadomo jaki prąd jest pobierany z zasilacza i jakie jest napięcie na jego wyjściu. Tylko wówczas lepiej już zbudować nieco bardziej zaawansowany zasilacz niż na LM78xx, przynajmniej LM317.

0
  • #4 29 Kwi 2012 22:39
    maroo123321
    Poziom 14  

Wiem,ale ja hmmm..... chcę się nauczyć jak coś działa i dlaczego ;) Jak wezmę gotowy schemat ,zrobię i nic z ego nie zrozumiem to po co mi to ? a tak mogę samemu wymyśleć co chcę zrobić i jak to zrobićwieedząc wszystko ;)

Pzodrawiam

0
  Szukaj w 5mln produktów