Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czujnik temperatury z lampy solarnej

30 Kwi 2012 00:27 2180 7
  • Poziom 11  
    Zastanawiam się nad budową "zdalnego" czujnika temperatury z wykorzystaniem taniej lampy solarnej.

Problemy:
    1. Zasilanie 1.5V (jedna bateria AAA)
    2. Podczas ładowania tylko 2,3V

W datasheets attiny2313v procek może działać przy napięciu 1.7V na wewnętrznym kwarcu ale czujniki temperatury np DS18B20 czy TMP101 to już napięcie powyżej 2,7V-3V. Z kolej RFM12B to napięcie od 2,2V więc transmisja tylko przy ładowaniu w pełnym słońcu.

Na dodanie drugiej baterii za niskie napięcie ładowania żeby miało to ręce i nogi w sumie przydały by się 3 baterie AAA czyli ok 4-4,5V.

Modyfikacja samej lampy raczej nie chodzi w grę (lampa na otwartym terenie w każdej chwili może zniknąć)

I jeszcze jedno mieszkam 1,5 od lotniska czy transmisja na RFM12B/433/866 nie ściągnie mi samolotu na głowę. Co prawda piloty chodzą na takiej częstotliwości ale spytać nie zaszkodzi.

Czy ktoś widzi rozwiązanie sytuacji ??? Czy tego w takich warunkach nie da się zbudować???

Pozdrawiam i czekam na odpowiedź
  • Fabryka Prądu
  • Pomocny post
    Poziom 32  
    Ojciec dostał taką ładowarkę:Link, i muszę powiedzieć, że całkiem ładnie trzyma napięcie. Za 11zł masz gotową miniaturową przetwornice step-up do 5V ;)
  • Fabryka Prądu
  • Poziom 43  
    Błąd jest w założeniu że trzeba ładować. Trzeba zrobić układ tak energooszczędny żeby nie wymagał ładowania. Da się to zrobić nawet z nieenergooszczędnych podzespołów, wystarczy pomiar trwający kilkadziesiąt ms wykonywać co np. 10s. W czasie pomiędzy pomiarami wyłączać wszystko co marnuje energię.
    Cytat:
    Modyfikacja samej lampy raczej nie chodzi w grę (lampa na otwartym terenie w każdej chwili może zniknąć)

Bez sensu, złodziej będzie sprawdzał czy jest zmodyfikowana czy nie?
    Poza tym, niezmodyfikowana lampa solarna nie mierzy temperatury, a nawet gdyby dać czujnik temperatury do środka, to by głupoty pokazywał.
    "Zniknąć" może każde urządzenie, podejrzewam że nietypowy amatorski wygląd nie przypominający czegoś co "może się przydać" odstraszy amatorów cudzego mienia.
    A niezmodyfikowana lampa solarna szybciej "zniknie".
  • Poziom 11  
    jarek_lnx napisał:
    Błąd jest w założeniu że trzeba ładować. Trzeba zrobić układ tak energooszczędny żeby nie wymagał ładowania. Da się to zrobić nawet z nieenergooszczędnych podzespołów, wystarczy pomiar trwający kilkadziesiąt ms wykonywać co np. 10s. W czasie pomiędzy pomiarami wyłączać wszystko co marnuje energię.

Tak ma właśnie być tzn. prawie tak żeby wyrazić się jasno, jedno nie wyklucza drugiego, bo w ostatecznym rozrachunku kolegi nawet super oszczędny układ rozładuje baterię choćby projekt stacji meteo na platformie AVR Butterfly szacowany czas 12 miesięcy na 3 bateriach. Taki czas jest dla mnie w pełni akceptowalny i "lampkę" sobie odpuszczę. Ale to trzeba policzyć.
    Cytat:
    Cytat:

Bez sensu, złodziej będzie sprawdzał czy jest zmodyfikowana czy nie?
    Poza tym, niezmodyfikowana lampa solarna nie mierzy temperatury, a nawet gdyby dać czujnik temperatury do środka, to by głupoty pokazywał.
    "Zniknąć" może każde urządzenie, podejrzewam że nietypowy amatorski wygląd nie przypominający czegoś co "może się przydać" odstraszy amatorów cudzego mienia.
    A niezmodyfikowana lampa solarna szybciej "zniknie".

Temperatura samej lampy rzeczywiście nie wiele mnie interesuje chodzi o czujnik gruntowy i przygruntowy więc do samego "serca lampy" nie dam żadnego czujnika zresztą jak kolega słusznie zauważył że pokazywał by i tak bzdury. A z racji że kolega traktuje wszystko dosłownie a ja być może nie do końca jasno się wyraziłem to prostuje chciałbym uniknąć ingerencji zewnętrznej choćby po to by sąsiad z ciekawości nie sprawdzał co to za "druty wystają". Tylko modyfikację wewnętrzną i to do tego stopnia by pokazywała interesujące mnie parametry tutaj kolejny plus dla kolegi za stwierdzenie
    Cytat:
    ... niezmodyfikowana lampa solarna nie mierzy temperatury...

Z tą przetwornicą dobre

Dziękuje za zainteresowanie i dalej zapraszam do rozmowy...
  • Pomocny post
    Poziom 43  
    Cytat:
    A z racji że kolega traktuje wszystko dosłownie a ja być może nie do końca jasno się wyraziłem

Traktuję dosłownie, jak nie można się domyślić o co chodzi ;).

Przykładowo dla baterii alkalicznych LR6 (>2000mAh) żeby uzyskać czas pracy 1 rok
    potrzeba pobierać prąd mniejszy od 32µA, sam procek ATTINY2313V przy 3V w trybie power down z włączonym watchdogiem pobiera 8µA, więc przy odpowiednio niskim wypełnieniu załączania "prądożernych" urządzeń powinno się dać.
  • Poziom 11  
    Poszperałem policzyłem i koledze przyznam rację gra nie warta świeczki.

Aby miało to sens i jako tako działało sam panel powinien być ponad dwa razy większy od obecnego a takiego nie mam.

Sama lampa zostanie wykorzystana jako obudowa układu mam nadzieje że to jakoś upchnę.

Dziękuję za zainteresowanie i gdyby były "inne koncepcje" to zapraszam do tematu.
  • Specjalista - HDD i odzyskiwanie danych
    Lampa solarna ma w sobie przetwornicę podwyższającą napięcie więc jak jest ciemno to na wyjściu jest i tak ponad 3,5V a nie 1,4V czy 1,2V, tylko w dzień jest mniej na panelu niż 2,5V. Za to chyba na układzie PR4401/4402 za 2 złote można by cały czas zasilać i w dzień z 3,5V ładując non stop akumulator bo układ nie ma wejścia sterującego z panelu solarnego tylko ma 3 zamiast 4 wyprowadzeń nie jak te scalaczki w solarach za 3 złote co mają pin kontrolujący napięcie na panelu słonecznym. Ciekawe także czy zdałoby egzamin podłączenie masy baterii do pinu kontrolującego panel(oszukując układ że cały czas jest noc ale w dzień i tak ładuje akumulator), wtedy panel bezpośrednio do akumulatorka i także powinno być ponad 3V cały czas z jednoczesnym ładowaniem.
  • Poziom 11  
    jarek_lnx napisał:

Po testach i złożeniu kilku układu muszę przyznać rację koledze. Kombinowanie z panelem z lampki komplikuje tylko sytuację choć od czasu publikacji postu pojawiły się lampki o napięciu ok 3V to usypianie układu na 5-10 minut a potem szybka transmisja jest znacznie prostsza.

Pytanie co na to UKE i RFM12B 868MHz? Bo nigdzie nie znalazłem jasnej informacji że taki układ może być włączony non stop przy zajętości pasma ISM poniżej <0.1%