Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Fibaro Fibaro
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Buderus Logamax plus GB122 - myli obiegi cwu i co

downybear 30 Kwi 2012 10:32 6158 11
  • #1 30 Kwi 2012 10:32
    downybear
    Poziom 10  

Witam kolegów,
    Wczoraj w dzień zrobiło się jakoś gorąco u mnie w pracowni, i to nie z powodu ciepła na zewnątrz.
    Otóż zaczęły kotłować grzejniki.
    Zbiegłem do pieca i co się okazało?
    Komputer wyświetlił dwie kreski, że niby grzeje wodę, a tymczasem zawór trójdrożny przełączył się na CO.
    Żeby jakoś ratować sytuację zdjąłem sterownik z zaworu, bo gdy zawór w "stanie luźnym" to jest tylko CWU.
    Mam dwa takie sterowniki, więc zamieniłem je i znowu założyłem na zawór. Po restarcie kotła zawór ustawił się prawidłowo na CWU (CO jest całkiem wyłączone teraz).
    Niestety po paru godzinach sytuacja się powtórzyła - dwie kreski i kotłowanie w CO, zawór przestawiony.
    W związku z tym zdjąłem sterownik zaworu i zostawiłem podłączony ale wiszący przy piecu.
    Od wczoraj popołudnia co jakiś czas chodzę sprawdzić jaki jest stan sterownika i jak na razie jest w stanie przełączenia na CWU, a więc prawidłowo.
    Nadmieniam, że zawór mam chodzący bardzo lekko, bo smaruję go specjalnym smarem niewypłukiwalnym przez wodę co dwa lata, a jak to się zaczęło dziać, też go wczoraj kontrolnie przesmarowałem - był w porządku.

Gdy zamknie się zaworem obieg CO w sytuacji opisanej wyżej, piec chodzi przez chwilę i wyłącza się, jak sądzę z powodu przekroczenia temperatury w nagrzewnicy, a więc logicznie.

Jak i gdzie szukać przyczyny takiego zachowania?
    Zimne luty? okablowanie? - piec ma 7 lat.

Termistor czujnika temperatury zbiornika sprawdziłem, jest ok.

Dzięki za pomoc
    Mariusz

• Fibaro
  • #2 30 Kwi 2012 23:17
    wawrzeczko_t
    Specjalista - systemy grzewcze

downybear napisał:
    bo gdy zawór w "stanie luźnym" to jest tylko CWU.

Wg mnie nie. W stanie "luźnym" ma kierować wodę na c.o.
    downybear napisał:
    bo smaruję go specjalnym smarem

Niestety - trzeba go wymienić.

• #3 01 Maj 2012 08:47
    downybear
    Poziom 10  

Cytat:

Wg mnie nie. W stanie "luźnym" ma kierować wodę na c.o.
    ...
    Niestety - trzeba go wymienić.

Dzięki za uwagi, ale to by oznaczało, że 7 lat mam źle podłączoną instalację, a przecież CWU jest gdy zdjąłem ten sterownik.
    Do niedawna chodziło CO, wtedy można sobie wyobrazić, że taka zamiana obwodów mogłaby umknąć uwadze, ale na każde lato z tych 7-miu CO też było wyłączone i ciepła woda była.

Zaworu raczej nie trzeba wymieniać, bo gdy go całego wyjąłem, to sprawdzałem szczelność obwodów po przełączeniu, jest w porządku.

Po wczorajszych obserwacjach mam pewne podejrzenia, ale sprawdzę to dopiero jutro lub w piątek i dam znać co i jak.

W kwestii złej instalacji - żona przypomniała przy okazji, że obiecywano nam przed zakupem, iż w przypadku gdy skończy się CWU w zasobniku, to piec potrafi grzać bezpośrednio do obiegu CWU.
    Nasz tego nie robi, grzeje tylko zasobnik.
    Czy to była ściema sprzedawcy, czy rzeczywiście poza awarią ewidentną mam złą instalację?

Mariusz

Mariusz

• Fibaro
  • #4 01 Maj 2012 11:30
    wawrzeczko_t

downybear napisał:
    Czy to była ściema sprzedawcy,
    Tak. Kocioł grzeje na bieżąco wodę użytkową ale zawsze poprzez zintegrowany bojlerek. Inaczej nie potrafi.

downybear napisał:
    Dzięki za uwagi, ale to by oznaczało, że 7 lat mam źle podłączoną instalację, a przecież CWU jest gdy zdjąłem ten sterownik.

Wg mnie to oznacza że przekierowanie ciepła nie jest szczelne i w jeśli zdjąłeś siłownik z zaworu a pomimo tego woda ciepła była podgrzewana to trzeba wymienić zawór przełączający. Ale najpierw trzeba sprawdzić prawidłowość jego montażu.
    Buderus Logamax plus GB122 - myli obiegi cwu i co

downybear napisał:
    sprawdzałem szczelność obwodów po przełączeniu

Jak to sprawdzałeś? Dmuchając w króćce? To niepewna metoda.

• #5 06 Maj 2012 19:17
    downybear
    Poziom 10  

Witam,
    Byłem zajęty, a nie działa powiadamianie o odpowiedziach, mimo że mam włączone.
    Dzięki za rysunek :).
    Nie miałem też czasu zająć się tymi innymi sprawdzeniami jak na razie.
    Jeśli chodzi o kierunki przepływu i dalsza droga CWU, to zgadzają się z rysunkiem i chyba jednak źle zapamiętałeś stan zaworu "luźnego".
    On zdecydowanie jest na CWU w tym stanie.
    Szczelność faktycznie tylko tak sprawdzałem, ale dobry "dmuch" na krótką metę jest wystarczający.
    Poza tym miałbym jednak ślady ciepła w drugim obwodzie, a tak nie jest.

Mariusz

• Fibaro
  • #6 06 Maj 2012 21:54
    wawrzeczko_t

downybear napisał:
    i chyba jednak źle zapamiętałeś stan zaworu "luźnego".
    On zdecydowanie jest na CWU w tym stanie.

Wciąż obstaję przy swoim.

• #7 07 Maj 2012 07:07
    downybear
    Poziom 10  

Widziałem wiele Twoich odpowiedzi i porad, super.

Zaczynam więc podejrzewać inne rozumienie "luźnego zaworu" :).
    Otóż chodzi mi o stan po zdjęciu sterownika, gdy sprężyna założona na trzpień przesuwnej części wewnątrz zaworu, wyciąga go w lewo, patrząc na położenie zaworu jak na rysunku, który przesłałeś.
    Jestem inżynierem i wiem na czym polega demontaż i montaż, jednak podczas rozbiórki zaworu nie zauważyłem nic co mogłoby spowodować jego błędne złożenie - może tu się mylę i jednak coś spaprałem?
    "Tłok" zaworu przesuwa się w tulei, którą się dokręca, jak mniemam na właściwe ustawienie "okienek" przepływu CO/CWU.
    Z kolei tłok jest okrągły, więc przyjąłem, że jego położenie promieniowe nie ma znaczenia, bo nic go nie zabezpiecza przed obróceniem.
    Oczywiście widzę, że w trakcie normalnej pracy taki obrót jest wysoce mało prawdopodobny.

Jeżeli to jednak ma znaczenie, to oznacza to, że poprzednimi razami udało mi się PRZYPADKIEM złożyć zawór dobrze :)

Pozdrawiam
    Mariusz

• #8 07 Maj 2012 09:12
    wawrzeczko_t

Sam już chyba nie wiem. Zawsze przy GB122 miałem tak że gdy sprężyna odciaga napęd siłownika w lewo (siłownik w stanie bezprądowym) to wtedy kocioł grzał tylko c.o. Jeśli jednak trzeba podgrzać wodę użytkową w bojlerku to automatyka podaje sygnał i prąd dociera do siłownika który to ową sprężynę (i okienka wewnątrz zaworu) przesuwa (wciska) wgłąb korpusu zaworu przełaczającego. (No i ten stan nawet po zdjęciu siłownika z trzpienia - wg mnie nie można nazwać luźnym). Ale byc może też się zamotałem i jak tylko będę miał okazję czyścić GBta to wrócę do wątku. Pozdrawiam.

• #9 07 Maj 2012 09:28
    downybear
    Poziom 10  

wawrzeczko_t napisał:
    Ale byc może też się zamotałem i jak tylko będę miał okazję czyścić GBta to wrócę do wątku. Pozdrawiam.

Masz do czynienia z wieloma kotłami, więc nietrudno zrozumieć, że nie da się spamiętać takich wszystkich szczegółów :).
    W każdym razie dzięki Twojemu zainteresowaniu i naszym rozmowom lepiej rozumiem tę instalację teraz.
    Na str. 5 instrukcji dla użyszkodnika jest opisana procedura ustawienia tego zaworu na obieg CO - wciśnięta sprężyna, więc dyskutowaliśmy rzeczywiście o innym położeniu "luźnym".

Napiszę Ci więc co podejrzewam, a być może dysponujesz czymś co ułatwi mi szukanie.
    Otóż zwykle jest tak, że w urządzeniach sterowanych przekaźnikami ich stuk wywołuje różne reakcje. Ja natomiast zauważyłem, że w chwili restartu pieca pojawia się stuk przekaźnika w sterowniku, który nic nie powoduje. I wtedy zawór zostaje na CO. Trudno to dokładnie zanalizować, bo jak pisałem stan jest zmienny, czasem jest ok, czasem nie.
    Jako doświadczony konstruktor i serwisant elektroniki z czasów jeszcze Rubinów i Jowiszy, podejrzewam, że któryś przekaźnik sterownika ma wypalone styki, które czasem łapią, a czasem nie.

A więc pytanie - czy dysponujesz może schematem sterownika. Wówczas upewniłbym się przed totalną rozbiórką, że sterownik zaworu jest zasilany z przekaźnika i wymieniłbym go - w końcu przekaźnik to kwestia kilku złotych, a 7 lat może mu dać popalić, zwłaszcza na sterowaniu zaworu trójdrogowego.
    Pozdrawiam
    Mariusz
    P.S.
    Chodzi mi oczywiście o schemat głównego sterownika pieca. Sterownik zaworu jest prosty jak bat (czy cep) więc tu nie ma tajemnicy i wszystko jest ok.
    M.

• #10 08 Maj 2012 18:52
    wawrzeczko_t

Nie posiadam i z tego co wiem to nikt nie posiada, nawet Buderus w Polsce. A jeśli posiada to nie można tego dokumentu otrzymać.

• #11 08 Maj 2012 20:30
    downybear
    Poziom 10  

Ok,
    Standardowa odpowiedź nr 1 na pytanie o dokumentację :)

A więc jak zwykle reverse engineering zostaje.
    Nie takie rzeczy się robiło.

Dzisiaj w nocy mieliśmy przymrozek, a więc piec włączył ogrzewanie (mam czujnik zewnętrzny). Niestety musiał się zdziwić bo ma zamknięty obieg CO, ale przynajmniej przestawił prawidłowo sterownik zaworu trójdrożnego (który nadal wisi w powietrzu).
    Gdy wyłączyłem CO, sterownik zaworu grzecznie odpuścił, a więc zadziałał tak, jak powinien.
    Jestem strasznie zajęty innymi tematami, a to na razie nie jest pilne. Niemniej na pewno dobiorę się do niego i dam znać co się dzieje.
    Tymczasem dzięki za wsparcie :)

Pozdrawiam
    Mariusz

• #12 01 Lis 2012 10:40
    downybear
    Poziom 10  

Witam po długiej przerwie.
    Problem rozwiązałem, jednak finał jest nieco zaskakujący.
    Latem kilka razy zabierałem się do tematu, jednak sposób pracy kotła uległ stałej zmianie.
    W maju bywało, że przełączał czasem prawidłowo, później już zawsze było na odwrót - jak CW, to woda do CO, jak CO, to woda do CW.

Konsultowałem to z jednym z najlepszych (wg. Buderusa) serwisów w okolicach Warszawy - nie widzieli takiego zdarzenia.
    Ze względu na stabilną aczkolwiek odwróconą logikę pracy kotła zbudowałem stanowisko warsztatowe z oscyloskopem i miernikami w kotłowni.
    Rozrysowałem kawałki schematu, posprawdzałem co się dało (triaki, diody, kondensatory, przekaźniki) na płycie głównej.
    Aby wyeliminować ewentualne zimne luty, na nowo przelutowałem płytę główną i dokładnie, pod mikroskopem obejrzałem jakość lutowań na płycie procesora - żadnych problemów na złączu krawędziowym ani na płytce.
    Znalazłem na procesorze wyjście sterujące tym zaworem - czyściutki sygnał, żadnych zakłóceń, tyle, że odwrotnie niż potrzeba.

Jedyne logiczne wytłumaczenie tej sytuacji, to fakt iż z jakiegoś powodu wewnątrz procesora, w jego konfiguracji nastąpiła zmiana informacji o sposobie sterowania zaworu.
    Na pewno są do tego pieca jakieś programy serwisowe, które mogą taką konfigurację zmieniać, choćby po to, żeby można było zastosować zawór trójdrożny o odwrotnej logice sterowania - projektując tego typu sterownik ja bym tak zrobił.

Wychodząc z tego założenia zastosowałem prosty "odwracacz ciągu" :), który podłączyłem do listwy w miejsce przeznaczone do podłączenia zewnętrznego zaworu. Do tego zrobiłem dodatkową wiązkę ze złączem ML6 do zaworu Honevwell VC8010-12, a wiec teraz wystarczy przełożyć wtyczki żeby logika sterowania się odwróciła.

Załączam fotki oraz schematy (odręcznie, ale da się skorzystać, sorki).
    W necie znalazłem schemat połączeń, na którym nie było jednego połączenia pomiędzy wyjściem sterowania zaworu wewnętrznego i zewnętrznego - poprawiony na czerwono.
    Oprócz tego schemat sterownika Honeywell VC8010-12 oraz odwracacza ciągu. Konieczny jest przekaźnik na 24V prądu przemiennego (AC), ale można oczywiście zrobić prostownik i kondensator filtrujący, tak jak jest w Honeywellu.

Nie muszę chyba dodawać, że piec chodzi jak zegarek, a więc trudno przypuszczać, żeby to było coś innego niż ta zmiana wewnętrznej konfiguracji dla zaworu.
    Takie przypadkowe zmiany mogą się zdarzyć na skutek jakichś przedziwnych zakłóceń, choćby od pioruna odpowiednio dalekiego, żeby nic nie zniszczyć, ale tylko namieszać w rozumku procesora.

Mariusz

Buderus Logamax plus GB122 - myli obiegi cwu i co Buderus Logamax plus GB122 - myli obiegi cwu i co

Buderus Logamax plus GB122 - myli obiegi cwu i co Buderus Logamax plus GB122 - myli obiegi cwu i co

TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo