Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Exta Free - prośba o opinie...

mierzwik 23 Sie 2016 09:46 33794 60
 • Relpol przekaźniki
 • #32
  Lukasino
  Poziom 16  
  piotr411 napisał:
  Nie rozumiem Twojego pytania, za pomocą jakiego urządzenia chcesz wysyłać informacje? Ja posługuje się własnym routerem, bo oferowany przez Zamel jest bardzo mało praktyczny.


  To może prościej w jaki sposób przy pomocy Zamela wysłać powiadomienie na email o wykryciu ruchu?. Ja też mam własny router, do niego wpięty jest Zamel, ale nie wiem jak wysłać powiadomienie na email, gdy zadziała czujka ruchu. Potrafię to zrobić, gdy użyje innego kontrolera (lan kontroler), wtedy napięcie z odbiornika Zamela podaje do Lan Controlera (on ma powiadmienia na email). Myślałem że można prościej to zrobić.
 • #33
  piotr411
  Poziom 22  
  Mój router odbiera kod czujnika i zgodnie z programem wysyła, lub wykonuje inne polecenia. Nie wiem jaki zbudowałeś router, jaki napisałeś program tak więc odpowiedź raczej będzie trudna. Z mojego punktu widzenia, każda nowa funkcja to kilka linijek kodu. Dlatego odpowiedź moja była możliwe. Możliwe też jak dobrze pamiętam z routerem Zamel.
 • #34
  zoltar_vero
  Poziom 12  
  Wracając do tematu Exta Free. Byłem właśnie wczoraj na stoisku Zamel podczas Targów Energetab. Pokazano nowy, przebudowany w stosunku do Exta Free system Exta Live. Będzie to system z komunikacją dwukierunkową - szyfrowaną. Założenia są takie, że będzie występował w 2 wersjach - standard i premium. W wersji standard nie będzie kompatybilny wstecznie z Exta Free, lecz wersja premium już tak, czyli będzie można wykorzystać już istniejące punkty. Zamel zbudował i pokazał także swoje regulatory do grzejników, regulatory temperatury do Exta Live. Kontrolery zostały opracowane od nowa, także pod względem wyglądu. Obecnie mają kształt niewielkiego sześcianu, wyglądają po prostu świetnie, ponadto udało im się podobno zwiększyć zasięg w stosunku do kontrolera EFC-02, który i tak jest świetny (u mnie spokojnie przy 4 ścianach 40cm grubości każda komunikuje się na 50 metrów). Zostały wyposażone w dodatkowe porty USB. Jednostki dopuszkowe nowego systemu zachowały kształt, lecz zmieniły kolor na czarny, oraz oznaczenia są dwucyfrowe np. ROP-22. Będzie również nowa aplikacja na smartfony, będzie można także programować je z PC. Rozmawiałem z twórcami nowego oprogramowania, w wersji premium ma być to system częściowo otwarty, tak aby każdy, kto chce dodać jakąś funkcjonalność, lub moduł mógł to zrobić. Zmieniony także będzie sposób dodawania urządzeń do sieci, teraz kontroler ma wyszukiwać nowe urządzenia w sieci. Exta Live ma być dostępna w sprzedaży w I kwartale 2017 roku, a niedługo mają się rozpocząć beta testy u klientów.
 • Relpol przekaźniki
 • #35
  piotr411
  Poziom 22  
  Bardzo ciekawie to brzmi, do sukcesu potrzebna będzie jeszcze dobrze przemyślana cena. W Polsce decyduje niestety ten drugi czynnik i nawet najlepszy produkt może umrzeć w zapomnieniu. Tak czy inaczej brawo dla Zamel za ambicję i wytrwałość na nie łatwym polskim rynku.
 • #36
  Erbit
  Poziom 34  
  zoltar_vero napisał:
  ... Pokazano nowy, przebudowany w stosunku do Exta Free system Exta Live....


  Brzmi bardzo zachęcająco - szkoda, że tak późno bo już zdążyłem się "oprzyrządzić" w HomeMatic.

  Pożyjemy, zobaczymy... może uda się jakoś te systemy zintegrować by docelowo pozbyć się niemieckiego konkurenta.
 • #37
  piotr411
  Poziom 22  
  Nie jesteś odosobniony, ja też już mam własny system, który powoli wkracza do komercji ;) Mimo wszytko, trzymam kciuki za Zamela bo to bardzo rzetelna Firma i jest godna polecenia. Z ochotą będę śledzić dalsze dzieje produktu.
 • #38
  zoltar_vero
  Poziom 12  
  Cóż, o cenie próbowałem porozmawiać na targach, lecz nie została jeszcze do końca ustalona. Głównym wyznacznikiem cenowym jest podział na standard i premium. Wiadomo już, że kontroler Standard nie będzie kompatybilny z wstecznie z Exta Free i między wierszami można było wywnioskować, że cena będzie zbliżona do kontrolera EFC-02 mini. Wersja Premium będzie zawierała 2 układy radiowe w celu uzyskania kompatybilności wstecznej z Exta Free. Cena więc będzie wyższa zapewne. Zrezygnowali ze standardu Z-Wave, ponieważ licencja dokładałaby około 20 pln do każdego wyprodukowanego modułu.
 • #39
  Erbit
  Poziom 34  
  zoltar_vero napisał:
  ... między wierszami można było wywnioskować, że cena będzie zbliżona do kontrolera EFC-02 mini. ...


  To dobrze wróży temu systemowi. Poczekam z dalszą rozbudową swojego systemu do czasu wypuszczenia nowego Zamela. Jestem skłonny sukcesywnie przenieść się na Zamela (o ile cenowo będzie to wyglądało jak w domniemaniach). Najistotniejsza będzie jednak cena elementów wykonawczych.
 • #40
  Rusu
  Poziom 2  
  Witam. Odnośnie Exty free ,jak zintegrować inny system z tym z Zamela chodzi mi o sterowanie przez Rpi z Domoticzem. czy można zdekodować i skopiować to co wysyłają nadajniki Zamela? mam 9 szt modułów srp-02 do sterowania rolet oraz kilka odbiorników rop. Pozdrawiam.
 • #41
  miroy
  Poziom 10  
  zoltar_vero napisał:
  Pokazano nowy, przebudowany w stosunku do Exta Free system Exta Live.


  Gwoli ścisłości, to będzie się to nazywało Exta Life. Uruchomili już nawet stronę tego systemu: http://extalife.pl/ - na razie co prawda z ogólnikami, ale podstawowe założenia widać.

  I wygląda to w tych założeniach całkiem fajnie i jest szansa na spore zwiększenie funkcjonalności, w stosunku do Exta Free. Oby tylko ceny zostały utrzymane na rozsądnym poziomie i projekt ruszył jak najszybciej.
 • #42
  meteoosh
  Poziom 1  
  zoltar_vero napisał:
  Exta Live ma być dostępna w sprzedaży w I kwartale 2017 roku, a niedługo mają się rozpocząć beta testy u klientów.


  Czy to aktualne? Niedawno ruszyły testy nowych modułów komunikujących się przez wi-fi (projekt Supla - do sprawdzenia na ich stronie).

  Odnośnie Exta Free - od roku używam go do sterowania roletami i ciepłą wodą (pompa obiegowa).
  Zalety:
  + świetny zasięg (ok. 20m przez 4 grube ściany)
  + odbiorniki "nie zapominają" nadajników, co zdarza się przy tańszych urządzeniach
  + prostota
  + możliwość podpięcia do innych systemów (przez RS485 lub przez nadajniki sterowane napięciem 230V)
  Wady:
  - brak zaawansowanego kontrolera (na obecnie dostępnym nie ma możliwości tworzenia zdarzeń logicznych, więc wartości odczytywane przez czujniki mają jedynie wartość informacyjną - ma to się zmienić w nowszej wersji)
 • #43
  miroy
  Poziom 10  
  Aktualne, wg informacji Zamela z nową wersją, czyli Exta Life mają wejść w I kwartale 2017, szczegółów (zwłaszcza cenowych) na razie nie zdradzają. Równolegle zrobili pierwszą testową linię modułów działających z Suplą i ten projekt pewnie też będzie rozwijany, zaś dotychczasowa Exta Free pewnie będzie wygaszana na rzecz Exta Life.

  Co do kontrolera Exta Free to owszem, ten obecny Mini EFC-02 jest stosunkowo tani, ale brakuje mu kilku prostych rozwiązań (w tym tworzenia zdarzeń losowych). Były zapowiedzi wprowadzenia bardziej rozbudowanej wersji EFC-01, ale w perspektywie wprowadzania nowej linii produktów nie spodziewałbym się, by się on kiedykolwiek pojawił.

  Ja się w każdym razie wstrzymuję chwilowo z rozbudową swojego Exta Free i poczekam ten kwartał czy dwa, by ocenić nowe rozwiązanie.
 • #44
  miroy
  Poziom 10  
  Z najnowszych informacji: Exta Life ma wejść do sprzedaży od 1 lutego 2017.

  Na początek dostępny będzie kontroler (oznaczony jako EFC-01), nadajnik/przycisk 2 i 4 kanałowy, pilot 2 i 4 kanałowy, odbiorniki 1 i 2 kanałowe, odbiornik roletowy oraz ściemniacz.

  To teraz jeszcze czekamy na ceny i na aplikację.
 • #45
  zoltar_vero
  Poziom 12  
  Według najnowszych informacji, nadajniki 2 i 4 kanałowe będą zintegrowane z czujnikiem temperatury. Bardzo dobra informacja, pozwoli pozbyć się dotychczasowych czujników puszkowych. Więcej miejsca w puszkach, a i pomiar temperatury bardziej przydatny do sterowania. Nie podejrzewam, aby ktoś montował puszki na wysokości 100-120 cm, więc albo czujniki montowało się przy podłodze, lub przy suficie i pomiar nie był zbyt adekwatny do sterowania.
 • #46
  xformx
  Poziom 10  
  Witajcie, czy ktoś już próbował produktów z nowej serii Exta Life? Teoretycznie miały wejść do sprzedaży od 1.02.2017. Jestem ciekawy pierwszych opinii.
 • #47
  ACDMEN
  Poziom 13  
  xformx napisał:
  Witajcie, czy ktoś już próbował produktów z nowej serii Exta Life? Teoretycznie miały wejść do sprzedaży od 1.02.2017. Jestem ciekawy pierwszych opinii.

  Próbuję od ponad miesiąca, niestety to wciąż beta... część opcji nie działa i nie wiedzą kiedy uda się programistom to ogarnąć. Na androidzie nie widać części funkcji i przycisków, na iOS jest ok. Troszkę strzelają sobie w stopę, pokazując funkcje, które nie działają, zamiast je ukryć i pokazać dopiero jak będą działać, wyskakuje napis że wprowadzą je w przyszłości... Szkoda również że nie wypuścili od razu z wszystkimi modułami np. ściemniaczami do LEDów i nie zdecydowali się na integracji z z-wave. Gdzieś powyżej ktoś napisał że to by dodało po 20zł do modułu. To nie jest dużo, przy 20 odbiornikach 400zł... a z racji ceny modułu byli by i tak najtańsi na rynku, co by im zwiększyło sprzedaż. O modułach i komunikacji nie mogę powiedzieć złego słowa działa idealnie. Szkoda również że nie dołączą do IFTTT co pozwoliło by na integrację z wieloma innymi systemami. Kibicuje im ale ten produkt wydany jest dużo za wcześnie... powinien być lepiej dopracowany.
 • #48
  dgtal
  Poziom 10  
  Ja przetestowałem pierwszy raz w kwietniu i od razu było widać, że to beta. Pierwsze wrażenie były nawet dość negatywne. Aplikacja na Android prawie w ogóle nie dzialała. Na iOS bylo nawet ok. Kontakt z Zamelem i obiecane funkcjonalności były na tyle dobre, że zdecydowałe, się na używanie systemu. Po paru miesiącach rozpocząłem w domu remont i przy okazji dokupiłem 10 odbiorników wykonawczych i od sierpnia testuję już system na co dzień.

  Brakuje jeszcze na dzień dzisiejszy wielu funkcji które można odnaleźć na oficjalnej stronie extalife.pl
  Brakuje m.in:
  1. Funkcji logicznych (poślizg 2 miesiace)
  2. Sterowanie ogrzewaniem
  3. Konfigurowanie odbiorników w pełni z poziomu aplikacji (brak wielu opcji konfiguracyjnych widocznych w oficjalnych instrukcjach odbiorników)
  4. Kompatybilność z exta free. Ma być teoretycznie dodana w końcu 2017, ale patrząc jaki jest poślizg w dodawaniu innych funkcji które już tam miały być - nie liczyłbym na to w tym roku. Sam Zamel także wypowiada się o tym dość sceptycznie. Na szczęście jest z nimi dość sensowny kontakt więc można się dowiedzieć jak postępują prace.
  5. Aktualizacji oprogramowania kontrolera EFC-01 przez internet - wymagane ręczne ściągnięcie softu na kartę SD
  6. Aktualizacji oprogramowania odbiorników i nadajników przez internet - wymagane ręczne ściągnięcie softu na kartę SD

  Komunikacja odbiorników z nadajnikami działa ok, ale w przypadku sparowania kilku odbiorników z jednym nadajnikiem (np ten sam klawisz pilota) prawie zawsze szwankuje raportowania statusu odbiornika do kontrolera centralnego. Ot wszystkie wady komunikacji radiowej ujawniają się w tym rozwiązaniu - wiele odbiorników nadaje w tym samym czasie i w efekcie kontroler centralny otrzymuje tylko zakłócenia. Niestety sam system jest zbyt prosty technicznie, aby te wady pokonać. Brak mechanizmów typu CSMA/CD lub CSMA/CA sprawia, że system bardzo często się rozsychronizowuje z kontrolerem centralnym. Jednak podczas sterowania z samej aplikacji czyli kontrolera centralnego jest w miarę ok. Natomiast przy korzystaniu z nadajników sparowanych z wieloma urządzeniami system jest mało wiarygodny. Zamel walczy z tymi rzeczami lecząc objawy (wymuszone odczytywanie stanu odbiorników przez kontroler - dopiero w planach; jeszcze nie zaimplementowane) zamiast zmienić założenia u źródła, co oczywiście jest dużo trudniejsze, ale daje niemal 100% gwarancję sukcesu.

  Brak jeszcze wielu urządzeń wykonawczych, nadajników i czujników znanych z serii Exta Free.

  Mnie osobiście brakuje też bardzo tego co ma Fibaro w swoich nadajnikach - możliwości zdefiniowania różnych akcji w zależności od tego co dzieje się z przyciskiem nadajnika - 1 klik, 2 klik, przytrzymanie. Obecnie wciśnięcie przycisku powoduje określoną akcję w odbiorniku. Byłbym bardzo zadowolony gdybym mógł dla danego przycisku zdefiniować różne akcje w zależności od tego czy wcisnę go raz, dwa razy czy przytrzymam. Np dla przytrzymania chciałbym uruchomić scenę a nie proste działanie odbiornika typu np włącz/wyłącz. Niestety Zamel nie ma tego w planach :-( A szkoda, bo nadajniki i odbiorniki mają swoje własne oprogramowanie i z za łożenia można by tu robić co się komu podoba - system ma potencjał do bycia rozwijanym, ale założenia są dość podstawowe i ograniczone.

  Myślę, że do zrealizowania założeń tego systemu brakuje im jeszcze co najmniej rok czasu. Wypuścili system już teraz aby pewnie zbadać rynek i zainteresowanie, ale wielu może to zniechęcić. Wydaje mi się, że brak tutaj wiary we własne powodzenie i tym samym ograniczone finansowanie skutkujące powolnym rozwojem.

  Ktokolwiek chce to kupić niech pamięta że to nadal beta a wiadomości podane w oficjalnych dokumentach i na stronie producenta są nieprawdziwe, gdyż wielu rzeczy jeszcze po prostu tam nie ma. Na obecnym etapie rozwoju trudno mówić w tym przypadku o inteligentnym domu. To raczej jedynie prosta automatyka, jednak marketingowo oczywiście brzmi lepiej.
 • #49
  ACDMEN
  Poziom 13  
  No ja niestety przeszedłem na Fibaro, obiecywali że dorzucą pewne funkcjonalności a tego nie zrobili. Zamela uważam za super firmę z fajnymi produktami w stosunku do ceny, ale ten produkt to naciąganie klientów, poprzez nie informowanie ich że to BETA... Jeśli nie umieścili by w oficjalnej wersji programu funkcji które nie działają, a dodali je dopiero jak będą działać wtedy nie nazwałbym ich naciągaczami...
 • #50
  Erbit
  Poziom 34  
  Ja wybrałem Homematic choć gdybym decyzje podejmował w okresie gdy weszła Extalife - pewno bym się skusił bo także miałem dobrą opinię o Zamelu.

  Według Waszych opinii na szczęście decyzję podjąłem nim pojawiła się Exta. Nie zdecydowałem się na Fibaro, trochę negatywne opinie mnie wystraszyły a i cena centrali w stosunku do Homematic kosmiczna. Poza tym w komunikacji radiowej wolałem jednego producenta a nie zbieraninę różnych.
 • #51
  ACDMEN
  Poziom 13  
  Ja się oparłem na Samsung Smarthings jak centrali + fibaro akcesoria. Jedyny problem że brak ich centrali w Polskiej dystrybucji i musiałem ściągać. Na tą chwilę jestem bardzo zadowolony, głównie z ogromnej rzeszy społeczności na forum Samsunga, bardzo szybko rozwiązują wspólnie problemy.
 • #52
  Erbit
  Poziom 34  
  ACDMEN napisał:
  ...Na tą chwilę jestem bardzo zadowolony, głównie z ogromnej rzeszy społeczności na forum Samsunga, bardzo szybko rozwiązują wspólnie problemy.


  No tak... Homematic to twór niemiecki. Na forach dużo wiadomości ale to nadal niemiecki, gdyby choćby angielski. Czuję pewien niedosyt z tej strony.
 • #53
  dgtal
  Poziom 10  
  Witam!
  Jeśli ktoś zainteresowany jest opiniami na temat systemu Exta Life to pod adresem http://www.forumextalife.pl/ to dostępne jest już forum poświęcone wyłącznie tej tematyce.
 • #54
  adamlabedz
  Poziom 2  
  Podepnę się jeszcze w temacie Exta Free. Planuję remont w wielkiej płycie i padło na rozwiązania bezprzewodowe z powodu braku sensownego sprzętu dostępnego 'cywilnie' to bruzdowania w betonie. Zacząłem więc czytać i po szybkiej przygodzie z Orno Smart Living które skusiło mnie ceną (adekwatną myślę do jakości - dlatego orno wróciło do sklepu) zainteresowałem się właśnie Zamelem. Wiadomo w miarę jedzenia apetyt rośnie i z samej funkcji włączania światła projekt awansował na coś bardziej 'smart', i tu pojawia mi się kilka pytań na które jednoznacznie nie znalazłem odpowiedzi.
  Czy budując instalację na exta free jestem zmuszony korzystać z centralek zamela czy mogę w jakiś sposób sparować to inną centralką i urządzeniami z-wave (np samsung ST)? Ewentualnie czy inne urządzenia pracujące w z-wave będę mógł sparować z centalką zamela?
  Na chwilę obecną funkcjonalność chciałbym zamknąć w sterowaniu światłem ze scenami itp, czujnikiem ruchu, zalania i tlenku węgla z powiadamianiem mailem.
 • #56
  adamlabedz
  Poziom 2  
  A czy jest jakaś opcja żeby to pożenić? Jakiś bridge, cokolwiek?
  Na Z-wave nie znalazłem włączników bezprzewodowych - zwykłych naściennych jak od Zamela a to jest warunek wymagany. Jest coś takiego jak Aqara na Zig-bee ale to też inna bajka i tam znowu nie ma odbiorników dopuszkowych...
  Mam jeszcze pół roku na znalezienie rozwiązania ale z tego co widzę to ciężko znaleźć coś co by łączyło wszystkie funkcjonalności i w dodatku było w miarę przyzwoitej cenie.
 • #58
  Erbit
  Poziom 34  
  Z Z-Wave pojawia się jeden problem, o którym niewiele można się dowiedzieć nim się tego nie sprawdzi.

  Otóż Z-Wave to jedynie standard komunikacji. Oznacza to, że jedno urządzenie pracujące na Z-Wave może odebrać dane od drugiego urządzenia ale może "nie rozumieć" co oznaczają te dane.

  Na przykład w Domoticz pewno da się "nauczyć" jak program ma te dane interpretować ale gdyby była wymagana komunikacja bezpośrednia pomiędzy urządzeniami to już nie jest tak kolorowo. Na przykład mam spore wątpliwości czy termostat jednego producenta zrozumie wszystkie dane głowicy termostatycznej innego producenta (i na odwrót).

  Osobiście po testach związanych z Z-Wave zrezygnowałem z tego pomysłu - choć sama idea Z-Wave jest bardzo kusząca.

  Może użytkownicy, którzy korzystają z urządzeń Z-Wave wielu producentów mogliby napisać coś więcej (np. użytkownicy Fibaro).

  Ja zatrzymałem się na Homematic gdzie "za wszystko" odpowiedzialny jest jeden producent. Ma to swoje ograniczenia ale... i korzyści.
 • #59
  kkknc
  Poziom 43  
  Problemu z kompatybilnością nie ma. Nowsze urządzenia zawierające więcej funkcji bez problemu komunikują się z innymi i nie muszą tego rozumieć bo tylko przekazują sygnał. Jeżeli centralka jest poza zasięgiem. To urządzenia w zasięgu służą za retransmitery. To od oprogramowania centralki zależy czy wszystkie możliwości da się wykorzystać.
  No to teraz napisz co się z czym nie dogadało. Bo gdziekolwiek i cokolwiek piszesz to zawsze się pojawia hasło Domoticz.
 • #60
  Erbit
  Poziom 34  
  kkknc napisał:
  ...Nowsze urządzenia zawierające więcej funkcji bez problemu komunikują się z innymi i nie muszą tego rozumieć...


  Pewno nie muszą. U siebie (Homematic) dzięki temu, że jednak "muszą rozumieć" uzyskuję autonomię układów. Np. otworzenie okna obniża temperaturę w pomieszczeniu bez udziału centrali. Termostaty sterują głowicami także bez udziału centrali. To tylko przykład bo takich zależności jest wiele.

  Rozumiem jednak, że autonomia dla wielu nie jest priorytetem więc nie ma sensu o tym dalej pisać.
  kkknc napisał:
  ... Bo gdziekolwiek i cokolwiek piszesz to zawsze się pojawia hasło Domoticz.


  Cokolwiek i gdziekolwiek ?
  Domoticz to tylko przykład i to akurat przykład programu dającego wiele możliwości. Gdybyś chciał dotknąć centrali Fibaro sądzę, że tam problemów może być więcej z takim "rozumieniem" urządzeń innych producentów. Niestety nie maiłem Fibaro dlatego napisałem, że może użytkownicy byliby w stanie coś więcej napisać.