Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Metalwork
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Exta Free - prośba o opinie...

mierzwik 30 Kwi 2012 14:46 31730 60
  • #1 30 Kwi 2012 14:46
    mierzwik
    Poziom 8  

Szukając pomysłów na budowę nieskomplikowanego systemu IB trafiłem na coś takiego Exta Free. Na pierwszy rzut oka wydaje się, że będę mógł dzięki tym komponentom uzyskać wszystkie funkcjonalności o jakie mi chodzi, a całość będzie znacznie tańsza niż tai na przykład X-Comfort.
    Natomiast zastanawia mnie, że praktycznie nigdzie nie mogę znaleźć żadnych informacji od praktyków, którzy próbowali tego systemu użyć u siebie. Tutaj na Elektrodzie wyszukiwanie 'Exta Free' nie zwraca ani jednego postu.
    Czy to oznacza, że nikt tego nie używa? Będę bardzo wdzięczny za wszelkie wskazówki i opinie...

0 29
  • Metalwork
  • #2 30 Sie 2012 21:24
    INTOUCH
    Poziom 30  

Dziadostwa te firmy nie produkują.
    Do mało skomplikowanych aplikacji idealny.
    System jest mało popularny, mało zaawansowany i w miarę prosty.
    Ogarnięty elektryk-automatyk powinien sobie z systemem poradzić.
    Łącznik oświetlenia możesz sobie nawet na szybie umieścić.
    Wada tego systemu to wymiana baterii we wszystkich nadajnikach.

X-Comfort jest droższy, posiada większe możliwość, i jest bardziej skomplikowany.

Wybór należny do ciebie.

0
  • #3 30 Sie 2012 22:51
    stkop
    Poziom 15  

A co sądzisz o Exta Free jako bezprzewodowy "ekspander" do bardziej zaawansowanych systemów? Chodzi o to by nie wykorzystywać na siłę tych prostych funkcji logicznych Exta Free, ale wesprzeć się bardziej zaawansowanym sterownikiem do funkcji logicznych i interfejsów użytkownika (ethernet, gsm), a Exta Free uznać jedynie za nośnik "informacji i rozkazów" oraz element wykonawczy, zwłaszcza w okolicznościach gdy z kablem pod górkę?

0
  • #4 31 Sie 2012 13:16
    mierzwik
    Poziom 8  

Dzięki za odpowiedź.
    Ponieważ od mojego pytania minęło sporo czasu :) i trochę się tym w miedzy czasie pobawiłem, to mogę już napisać swoje własne zdanie na ten temat.

1. Zalety
    - działa
    - około trzykrotnie tańszy od np. X-comfort
    - łatwa i skuteczna realizacja prostej automatyki
    - parę bardzo niegłupich rozwiązań, jak na przykład odbiornik RNP-02, który może być jednocześnie załączany radiowo i z fizycznego klawisza
    - dobra i szybka obsługa techniczna w Zamelu
    2. Wady
    - koszmarne programowanie przy bardziej złożonym systemie
    - momentami niepełne i mylące instrukcje
    - kiepska dostępność

Zrobiłem w oparciu o Extę Free całość sterowania oświetleniem w sporym mieszkaniu w bloku (w oparciu o istniejącą i bez sensu zrobioną instalację tradycyjną). Do tego integracja z alarmem i symulacja obecności, sterowanie z pilota Harmony, etc.
    Koszt rzędu 2 tys zł (podobną instalację w X-Comfort szacowałem na ok 7 tys.).
    Całość zrobiłem sam przy zupełnie podstawowej wiedzy "elektrycznej".

Podsumowując - fajne rozwiązanie, ale trzeba się "nadłubać"...

Dodano po 5 [minuty]:

stkop napisał:
    A co sądzisz o Exta Free jako bezprzewodowy "ekspander" do bardziej zaawansowanych systemów? Chodzi o to by nie wykorzystywać na siłę tych prostych funkcji logicznych Exta Free, ale wesprzeć się bardziej zaawansowanym sterownikiem do funkcji logicznych i interfejsów użytkownika (ethernet, gsm), a Exta Free uznać jedynie za nośnik "informacji i rozkazów" oraz element wykonawczy, zwłaszcza w okolicznościach gdy z kablem pod górkę?

Jak najbardziej tak...
    U mnie na przykład część logiki jest zrobiona w centrali alarmowej a Exta jest "nośnikiem".
    Działa poprawnie a ciężko znaleźć coś tańszego.

1
  • Metalwork
  • #5 31 Sie 2012 15:22
    INTOUCH
    Poziom 30  

Wady zgłoś do Zamela ze szczegółowym opisem.
    Jeśli chodzi o X-Comfort to w cenę tego systemu wliczone jest szkolenie i parę innych pierdół czego nie ma u Zamela. Przy większych zamówieniach mógłbyś kupić X-Comfort nawet nawet z rabatem poniżej 30% ceny katalogowej.

mierzwik napisał:
    Koszt rzędu 2 tys zł

Rozumiem, że szacowałeś sam materiał.

0
  • #6 31 Sie 2012 15:27
    mierzwik
    Poziom 8  

INTOUCH napisał:
    Rozumiem, że szacowałeś sam materiał.

Tak jak pisałem całą robotę odwaliłem sam (czasem metodą prób i błędów).

Z całą pewnością X-Comfort jest bardziej dojrzały i wygodniejszy w instalacji.
    Z Extą jest znacznie więcej zamieszania, ale jak się postarać to efekty podobne :)

0
  • #7 31 Sie 2012 15:36
    INTOUCH
    Poziom 30  

Exta Free prawie jak X-Comfort.
    Prawie robi wielką różnicę nie tylko w cenie.
    Tak na marginesie to bez szkolenia też miałbyś problemy z konfiguracją systemu X-Comfort.

0
  • #8 31 Sie 2012 15:51
    mierzwik
    Poziom 8  

INTOUCH napisał:
    Exta Free prawie jak X-Comfort.
    Prawie robi wielką różnicę nie tylko w cenie.
    Tak na marginesie to bez szkolenia też miałbyś problemy z konfiguracją systemu X-Comfort.

Najważniejsze to mieć wybór :)

0
  • #9 13 Wrz 2013 15:05
    dominr1
    Poziom 1  

mierzwik MIERZWIK...
    Chciałby się z Tobą skontaktować i prosić o poradę. Bardzo proszę napisz na dominr1(malpa)wp.pl.

Dodano po 3 [minuty]:

Może napiszę, Potrzebuję jednym pilotem Logitecha obsługiwać rolety(4 silniki) oraz oświetlenie(sprzęt tv i audio to oczywiste). Czy sterowniki EXTA FREE będą pracowały z pilotami Logitech? Jeżeli tak to napiszcie bardzo proszę jaki model. Z góry wielke dzięki...

0
  • #10 16 Lut 2014 12:19
    mierzwik
    Poziom 8  

Ponieważ dostaję na priv sporo pytań, dlatego postanowiłem najważniejsze rzeczy spisać w jednym miejscu, bo może komuś to jeszcze pomoże.

1. Przerabiałem tradycyjną instalację, już istniejącą wcześniej. Zmiany dotyczące automatyzacji oświetlenia polegały głównie na zamianie włączników bistabilnych na monostabilne (dzwonkowe) oraz montażu w puszkach pod włącznikami odbiorników ROP-02. Mają one tę fajną cechę, że można nimi sterować z użyciem zarówno przycisków jak i nadajników Exty. W ten sposób każdy istniejący obwód tradycyjny można za pomocą tej jednej kostki zrobić obwodem sterowalnym (nadal mogę go włączać tym samym przyciskiem, ale mogę równocześnie sterować nim za pomocą dowolnego innego elementu systemu). Żadnego kucia!

2. Integracja z Satelem zrobiona jest w najprostszy możliwy sposób, czyli poprzez podpięcie nadajników/odbiorników Exty pod fizyczne wejścia/wyjścia w centrali.

3. Symulacja oświetlenia również oparta jest na komponentach Zamela. Najprościej rzecz ujmując:
    - sygnał 12V z centralki alarmowej mówiący o uzbrojeniu systemu zmieniam na wysokie napięcie poprzez przekaźnik PEM-01/012
    - tym uruchamiam wejście sterujące w programatorze ZCM-31 (dzięki niemu wiem kiedy są wschody i zachody słońca, mogę też programować przerwę nocną, etc.)
    - ten z kolei uruchamia przekaźnik czasowy PCM-10, gdzie programuję niezależnie czasy załączenia dwóch stref oświetlenia (żeby coś się zmieniało, a nie świeciło stale to samo)
    - ostatecznie sygnał dla odbiorników Exta Free wysyłany jest przez nadajnik RNM-10 (część świateł jest na jednym kanale, część na drugim)

Czyli podsumowując:
    - uzbrojenie centralki daje zasilanie na te wszystkie moduły
    - na programatorze ZCM ustawiam kiedy ma się włączać symulacja w relacji do wschodów i zachodów słońca
    - przekaźnik czasowy określa jak mają się przełączać światła kiedy działa symulacja
    - nadajnik RNM faktycznie je włącza i wyłącza (w trybie monostabilnym)

Wszystko razem wychodzi taniej niż jakieś zaawansowane moduły sterujące a działa bardzo dobrze :)

4. Inne przykłady integracji z centralą
    - nadajnik Exty podpięty do odpowiedniego wyjścia Satela gasi wszystkie światła w momencie uzbrojenia
    - podobnie nadajnik z innego wyjścia zapala wszystkie światła w momencie aktywacji alarmu (w centrali można ustawić pulsowanie wyjścia, więc po spięciu monostabilnym również światła pulsują w ustawionym trybie)
    - pozostałych rozwiązań nie zdradzę, ale można się pobawić :)

5. Sterowanie pilotem Harmony bazuje na translatorze RTI-01. To akurat uważam najmniej udany komponent rodziny Exta Free, potrafi się zawieszać i strzelać focha bez powodu, choć generalnie działa :) W Harmony trzeba wbić w zasadzie dowolne urządzenie nie kolidujące z innymi, które są faktycznie używane, a następnie odpowiednio pozmieniać opisy i obsłużyć sygnał z poszczególnych klawiszy programując RTI-01.

Ogólnie jak widać możliwości jest dużo. Problemem jest tylko inicjalne zaprogramowanie całości, bo trzeba pół dnia biegać od kostki do kostki. Pomoc drugiej osoby w zasadzie jest niezbędna, do tego trzeba to dobrze najpierw zaplanować na kartce. Całość wyszła za grosze (przynajmniej porównując z rozwiązaniami konkurencji) a działa bez zarzutu już od trzech lat...

1
  • #11 07 Mar 2014 16:45
    mac_77
    Poziom 7  

Cześć,
    ad 4 - masz na myśli ten sam nadajnik RNM-10?

0
  • #12 07 Mar 2014 20:13
    mierzwik
    Poziom 8  

Z tego co pamietam to osobny, bo jednym nie daje się obsłużyć dwóch funkcji w jednym odbiorniku...

1
  • #13 18 Sie 2014 23:26
    sowalski
    Poziom 9  

Witam!
    Planuje wprowadzić prostą automatykę w domu. Ostatnio Zamel wprowadził do swojego systemu centralkę (w końcu), czy ktoś miał z nią styczność? Czy prócz zdalnego pilota z zegarem ma jakieś inne zastosowanie? Czy dałoby się zrealizować przykładowo taką scenę: po zmierzchu (godzina zmierzchu w danym dniu pobrana z internetu) w momencie włączenia światła w pokoju centrala zamknie roletę? I jak wygląda sprawa z dostępem z platformy innej niż android? W instrukcji jest wymieniona aplikacja która rzekomo jest dostępna w app store :cry: . I czy jest jakiś dostęp przez przeglądarkę? Z góry dzięki za odpowiedź!

0
  • #14 29 Paź 2014 18:24
    cezar8421
    Poziom 2  

Witam.
    Potrzebuję odpowiedzi na pytanie:
    Jaki, w praktyce, mija czas pomiędzy wymianami baterii w nadajniku do-puszkowym np. RNP-02?
    Z góry dziękuję za odp.

0
  • #15 07 Lis 2014 10:48
    mierzwik
    Poziom 8  

Używam od ponad trzech lat i nie było potrzeby wymiany.

0
  • #17 11 Cze 2015 16:14
    hojnas
    Poziom 1  

Witam,

mam jedno pytanie do mierzwika - napisałeś, że bez kucia, zmian w istniejącej instalacji. Czy to znaczy, że np w puszkach od przełączników miałeś przewód również N, a nie tylko L, jak jest w większości przypadków? Bo jak dobrze rozumiem wszystkie schematy, do odbiorników exty musimy mieć podpięty Neutral - zgadza się? Czyli nie mając w puszcze N nic tak naprawdę nie da się zrobić poza zwarciem na stałe przewodów w puszce i założeniem odbiornika np w lampie na suficie (o ile jest taka możliwość)? Tylko wtedy nie ma opcji sterowania z przycisku w tej puszce chyba, że włączymy tam dodatkowo nadajnik - zgadza się?

Pozdrawiam,
    Michał

0
  • #18 21 Sie 2015 17:33
    meak
    Poziom 9  

Nie wiem czy pogubilismy sie troche w tym wszystkim?? :-). Napisane jest na poczatku postu o kontrolerze "Extra Free" . Na Zamel.pl znalazlem kontroler Extra Free "http://www.zamel.pl/pl,220,0,exta-free" i podane tam jest ze dziala on na 868.4Mhz (868,32MHz). Czestotliwosc 868.4Mhz jest uzywana w bezprzewodowym protokule komunikacyjnym "Z-WAVE" zaprojektowanym dla automatyki domowej gdzie najbardziej chyba znana firma na rynku polskim jest "FIBARO". Czestotliwosc ta jest zarejestrowana prez Europejska Organizacje Telekomunikacji "CEPT" zrzeszajaca 45 krajow w tym Polske do uzywania tej czestotliwosci przez firmy w "Z-Wave Alliance" jak Fibaro, wiecej oficjalnie na temat Z-Wave czestotliwosci uzywanej na swiecie tutaj: "http://z-wave.sigmadesigns.com/docs/Z-Wave_Frequency_Coverage.pdf"
    Pdsumowujac czy Extra Free to Z-Wave? Chyba nie, nie zauwazylem aby polska firma Zamel byla czlonkiem Z-Wave Alliance jak na przyklad Fibaro (pelna lista firm i czlonkow: "http://z-wavealliance.org/z-wave_alliance_member_companies/") wiec uzywa tylko tej samej czestotliwosci, nie wiem tylko czemu?
    Sorry ze bez polskich znakow ale pisze ze sluzbowego PC.

0
  • #19 24 Lis 2015 21:07
    cezar8421
    Poziom 2  

meak napisał:
    Nie wiem czy pogubilismy sie troche w tym wszystkim?? :-). Napisane jest na poczatku postu o kontrolerze "Extra Free" . Na Zamel.pl znalazlem kontroler Extra Free "http://www.zamel.pl/pl,220,0,exta-free" i podane tam jest ze dziala on na 868.4Mhz (868,32MHz). Czestotliwosc 868.4Mhz jest uzywana w bezprzewodowym protokule komunikacyjnym "Z-WAVE" zaprojektowanym dla automatyki domowej gdzie najbardziej chyba znana firma na rynku polskim jest "FIBARO". Czestotliwosc ta jest zarejestrowana prez Europejska Organizacje Telekomunikacji "CEPT" zrzeszajaca 45 krajow w tym Polske do uzywania tej czestotliwosci przez firmy w "Z-Wave Alliance" jak Fibaro, wiecej oficjalnie na temat Z-Wave czestotliwosci uzywanej na swiecie tutaj: "http://z-wave.sigmadesigns.com/docs/Z-Wave_Frequency_Coverage.pdf"
    Pdsumowujac czy Extra Free to Z-Wave? Chyba nie, nie zauwazylem aby polska firma Zamel byla czlonkiem Z-Wave Alliance jak na przyklad Fibaro (pelna lista firm i czlonkow: "http://z-wavealliance.org/z-wave_alliance_member_companies/") wiec uzywa tylko tej samej czestotliwosci, nie wiem tylko czemu?
    Sorry ze bez polskich znakow ale pisze ze sluzbowego PC.

Witam, częstotliwość, pasmo radiowe nie jest na własność firmy Fibaro. Podobnie jak standard Z-Wawe tak i Extra Free działają w technice cyfrowej adresowalnej komunikacji między nadajnikami i odbiornikami. Wykupujesz koncesję na korzystanie z danej częstotliwości i możesz nadawać. Płacisz za prawa patentowe właścicielom standardu Z-Wave i twoje urządzenia dogadują się z Fibaro.

0
  • #20 10 Cze 2016 15:00
    rolekk
    Poziom 2  

Mam postawioną centralkę na Integra 64 z możliwością podmiany na 128 (nie WRL). Centralka jest rozbudowana o kontroler ACU270 i ACX200.
    Zasadniczo ABAX jest mi potrzebny do sterowania bramami (pilot APT 100) i ewentualnie późniejsze czujki radiowe (np. zbicie szyby,zalania itd, pożar gaz i czad jest po kablu poprowadzona jako inputy integry). I tu pojawia się pytanie bowiem chciałem wykorzystać kostki ZAMEL/ Z-Wave, FF, inne ? Ich zastosowanie uzasadnia chęć automatyzacji procesów. Z początku myślałem o Fibaro ale ... sam już nie wiem czytając fora.

Sposób działania - bramy:
    przycisk pilota aktywuje przez logikę SATEL'a wyjścia sterujące bezpośrednio/przez przekaźnik ACX kostkę radiową. Radiowo info leci do kostki odbiorczej w bramie wjazdowej (nie mam już możliwości pociągnąć kabel) i załącza napęd. Ponieważ jednak nie mam jeszcze napędu pytanie jak sterować przesuwem - czasowo (czas otwarcia/zamknięcia)? Jaki ewentualnie polecacie ? Brama mała - ok 4-5m kratownica z Wiśniowski.
    Napęd bramy garażowej chce wyzwalać z przekaźnika ACX poprzez połączenie kablem.

Ogrzewanie:
    Podłogówka - sterowanie jedynie na dłuższe okresy czasu z racji na bezwładność. To już wiem. Więc zasadniczo sprowadza się do włącz/wyłącz.
    Kaloryfery - sterowanie poprzez termostaty pokojowe (bezprzewodowe) + napędy w rozdzielni sterowane z listwy elektrycznej/centralki bezprzewodowej ? Czy jednak głowice montowane na kaloryferze i radiowo nadzorowane z listwy. Zakładałem głowice i system Danfossa ale tu równiez opinie są różne ... W szczególności z Z-wave dla Fibaro.
    W oknach mam kontaktrony więc chciałbym wykorzystać możliwość sygnalizacji otwartego okna i wyłączenie ogrzewania w pomieszczeniu.
    Pytanie jak mogę sygnały z wyjść OUT SATEL'a wykorzystać do sterowania konkretną strefą grzewczą - pokojem ?

Rolety:
    Teoretycznie najprostsze ... sterowane radiowo.

Oświetlenie to kwestia podobna do rolet.

Póki co zależy mi na połączeniu integry z sterowaniem bramami i ogrzewaniem lecz jednak z opcją rozbudowy funkcjonalności jak powyże. Zamel Exta Free teoretycznie wpasowuje się w bramy. Czy to są tylko moduły sterowane na 230V ? Może lepiej Z-Wave i vera albo coś podobnej klasy ??

0
  • #21 10 Cze 2016 15:50
    piotr411
    Poziom 22  

Zamel działa bardzo pewnie, nie zdarzyło mi się by kiedyś zgubił ramkę.
    U siebie zastosowałem zamiast kupnych central, ESP8266, rolę manipulator, pilota, monitora, zastąpił Tablet i smartphony. Wadą komponentów Zamel jest brak kanału zwrotnego, dlatego z czasem ROPy wymienię na własne moduły i wszytko wskazuje na to, ze będzie RFM69, lub podobne. Zamel jako gotowy element jest godny polecenia i jeśli brak kanału zwrotnego nie jest przeszkodą to warto korzystać z modułów tego producenta, tym bardziej, że zawsze support chętnie pomoże w każdym problemie. No i to polski produkt :)

1
  • #22 19 Cze 2016 13:46
    zoltar_vero
    Poziom 12  

Używam EFC-02 wraz z modułami temperatury, modułami do sterowania roletami, bramami, otwarcia drzwi i okien oraz oświetlenia w sumie jakieś 40 modułów. Po jakimś roku użytkowania jednostka centralna przestała komunikować się z resztą świata. Telefon do pomocy technicznej Zamel rozwiązał problem w 10 minut. Jak sami przyznali, mieli problem z jakąś partią zasilaczy do EFC-02. Szybka wymiana i przesyłka w 2 dni nowego. Zaletą była możliwość awaryjnego podpięcia zwykłej ładowarki USB i system na nowo zrobił się funkcjonalny.
    Zalety systemu:
    1) możliwość tworzenia scen, reguł funkcjonowania odbiorników,
    2) duży zasięg radiowy modułów - jednostka centralna jest oddalona o 50 metrów i 4 grube 30 centymetrowe ściany od modułu otwierania bramy garażowej z 10 centymetrową antenką ze zwykłego przewodu 1,5mm2.
    3) duży wybór modułów sterowania światłem, roletami, bramami, innymi urządzeniami 12/24/230 volt, czujniki temperatury, ruchu, nasłonecznienia
    4) możliwość zakupu poszczególnych modułów przed zakupem centralki i użytkowanie z poziomu zwykłych włączników.
    5) montaż w puszkach elektrycznych 60mm i sterowanie lokalne zwykłymi włącznikami
    6) cena
    7) pomoc techniczna - szybka i fachowa
    Wady:
    1) jednokierunkowa komunikacja z modułami - dla niektórych to duży problem,
    2) upierdliwe również jest przy dokładaniu następnych modułów programowanie dla każdego użytkownika z osobno, czyli jest wymagana obecność każdego użytkownika z telefonem i aplikacją.
    3) bez stałego publicznego IP brak dostępu do funkcjonalności - podglądu temperatur, stanu czujników ruchu, itp.
    3) brak możliwości programowania z PC
    4) brak modułu odbiornika RS-485, jest tylko nadajnik
    Podsumowując jako użytkownik jestem zadowolony z systemu, czekam też na trochę ślimaczący się bardziej rozbudowany kontroler EFC-01. Ma mieć obsługę niektórych elementów w standardzie Z-Wave przy zachowaniu poprzednich funkcji systemu. Według panów z pomocy technicznej Zamel ma się pojawić jesienią tego roku.

0
  • #23 19 Cze 2016 16:08
    piotr411
    Poziom 22  

Cenę też do wad należy dorzucić, systemy jednokierunkowe do jakich należy Exta Free jest bardzo drogi. Np Elro Easy Home kosztuje połowę ceny i jeszcze mniej, a jest dostępny w tych samych marketach.

Pozostałe Twoje problemy to nie komponenty, a bardzo mało funkcjonalnym ECM02, zbuduj własny router za "grosze" na ESP8266, a dowiesz się co to funkcjonalność i wygoda. Z czasem też dojedziesz do wniosku, że własne ROPy dwukierunkowe są lepsze i 3x tańsze. No ale trzeba trochę czasu poświęcić na zaprojektowanie i wykonanie.

0
  • #24 19 Cze 2016 16:41
    zoltar_vero
    Poziom 12  

Co do funkcjonalności EFC-02, zgadzam się, dlatego napisałem, że czekam na EFC-01. Cóż, cena, akurat w porównaniu z Elro nie jest wadą. Ten tzw. "Elroshit" nawet na zupę się nie nadaje. Zrobiłem testy na szybko i oddałem z powrotem do hurtowni.
    Wiekszy zasięg mają moje ręce niż ich radio. Pomijam estetykę, której Elro, hmm nie posiada, przy Exta wygląda jak S5 przy S7-1200
    Na budowę własnych układów nie mam ochoty, ani czasu. Zbyt dużo programuję różnych układów PC-PLC-HMI w firmie etatowej i własnej, żeby jeszcze w domu bawić się w następne skrobanie w różnych układach. System miał być w miarę prosty, bezdrutowy i nie wymagający wysiłku umysłowego.
    Ten cel w moim mniemaniu spełnił, brakuje mi jedynie dobrego interfejsu rs-485, zeby system gadał w pełni z Proface LT 3000, który w 100 metrowym garażu obsługuje całe oświetlenie: sufitowe,boczne, w kanale, gniazda 400v,230v,24v również na zewnątrz, pomiar temperatury, wilgotności w kanale, wentylatory nawiewowe, ogrzewanie, pompę odwadniającą kanał.
    Wystarczy, że budowa i programowanie tego układu prawie 80 punktowego zabrała mi jakieś 2 tygodnie nocną porą.
    Więc jeśli 40 punktów Exta Free zrobiłem w 2 dni, to o to właśnie chodzi.
    I jesli coś się uszkodzi,a mnie nie ma przez 2 miesiące to moja kobieta nie potrzebuje dzwonić do kolegi programisty znającego się akurat na tym konkretnym PLC - czy innym systemie, żeby odpalił jej światło w kuchni, tylko bierze drugi moduł z szafy oprogramowany zwany zapasowym i montuje go pan Kazio sąsiad.

0
  • #25 19 Cze 2016 17:26
    piotr411
    Poziom 22  

Rs485 nie ma sensu, przy jednokierunkowej transmisji. Dokładnie tak samo jak dodawane CRC przy nadawaniu. Jeśli ROP źle odbierze ramkę to nie ma możliwości poinformować nadajnik o błędzie. Zamel nie potrafi przez brak kanału zwrotnego poinformować system w jakim jest stanie czy On czy OFF. dlatego sukcesywnie uciekam od zamela. Co nie umniejsza Zamelowi bardzo dobrego działania i jak słusznie zauważyłeś jakości wykonania, zarówno elektroniki jaki obudowy. Nowe Elro też dobrze wygląda, poprawność działania, masz rację ;)- słabo.
    Zamel działa w oparciu o układy SI dokładnie te same co w modułach RFM01/02. Dlatego łatwo wykonać dwukierunkowe moduły 100% z zgodne z modulemi RFM22 .Ja jednak wybrałem inną drogę i stosuje nowsze moduły RFM69, które są 2 kierunkowe i tańsze. Przykre jest to, że nawet nowa wersja EFC01 tego nie zmieni, bo wiązało by się to z wymianą wszystkich ROPów na dwukierunkowe, czyli ekonomicznie nieuzasadnione, bo to jak by kupić nowy cały system. W wolnej chwili wstawię foty jak moja modyfikacja Zamela działa w 2 strony, pozwala na odczyt stanu ROPów, liczników, stanu bezpiecznikow, obsługi magazynów, ogrzewania i klimatyzacji. Aplikacje napisałem na Androida i z tableta mam dostęp do wszytkich komponentów systemu i nie tylko :) Ponieważ mam router własny a nie mało funkcjonalny EFC, to IP nie stanowi problemu, bo lokalnie serwerem jest ESP, a w sieci publicznej serwer pocztowy FTP, czyli nie jest mi potrzebne IP publiczne. :)

Exta Free - prośba o opinie...

Exta Free - prośba o opinie... [/img]

4
  • #26 20 Cze 2016 20:49
    zoltar_vero
    Poziom 12  

Cóż, bardzo ładnie to już wygląda. Piszę to jako zawodowy programista PLC, HMI, PC - zaimponowało mi zaangażowanie w budowę systemu. Ja, niestety nie mam czasu bawić się obecnie w pisanie softu od nowa i dłubania w modułach. Nadajnik Exta RS-485 byłby mi potrzebny, aby z jednej aplikacji Exta obsługiwać garaż jak jestem w środku oparty na przemysłowym Proface LT, oraz jego otoczenie oparte na Exta. Mógłbym pewnie dołożyc z trzy, cztery nadajniki z Exta i podać sygnały na wejścia PLC, ale gdzie tu sens i ułatwienie w diagnostyce ? Osobiście mając różne, czasem niezbyt przyjemne doświadczenia ze standardami przemysłowymi komunikacji miałem ochotę zrobić w domu coś prostego, bez zagłębiania się w temat. Nawet komunikacja dwustronna, nie uchroni Cię przed np. sklejeniem się styków przekaźnika. Cewka odpuści, ale styki zostaną zwarte i tu nawet ta komunikacja nie pomoże, wykaże, że moduł jest w stanie rozłączonym, a fizycznie np. lampa, lub pompa będą pod napięciem. I w tym wypadku co zrobisz ? Dołożysz moduły analogowe badające pobór prądu, albo moduły sprawdzające naświetlenie + logikę: jest dzień, świeci mocno słońce, więc różnica między włączonym oświetleniem, a światłem naturalnym dzisiaj o tej porze wynosi X, czyli mamy uszkodzony moduł ? Nauczony doświadczeniem w przemyśle, nie będę komplikował sobie życia takimi rzeczami. Nawet w przemyśle przekombinowany system padnie szybciej niż później. Nooo, chyba, że zastosujemy wzorem naszej Kompani Węglowej podwójną redundancję sterowania i modułów wykonawczych + sterowanie z PC+ sterowanie ręczne (drutex) zdalne+ sterowanie lokalne (drutex)z miejsca wykonawczego. Nooo, ale wtedy zrozumiesz, że systemy są niezawodne, ale kosztują tzw. pierdyliardy PLN. tak właśnie padła KW zamawiając między innymi maszyny, np. zwałowarki.

0
  • #27 20 Cze 2016 22:29
    piotr411
    Poziom 22  

Właśnie z powodu, że kupne systemy są mało inteligentne, wymieniam na własne. Zwróć uwagę, że w system włączony jest ORNO 504, licznik mierzy ogólne zużycie, ale z wyjścia impulsowego mogę sprawdzać chwilowe zużycie w dowolnej Lini. teraz jeśli odbiornik wyśle informacje, że jest wyłączony a na tej Lini jest obciążenie ESP sprawdza co jest włączone i porównuje ze statusem, dlatego nie ma możliwości by nastąpił zły odczyt. ESP w razie zapieczenia styków odczyta, że jest włączony odbiornik i podejmie próbę ponownego wyłączenia, jeśli to się nie uda zgłasza awarię systemu. Tu jest właśnie przewaga własnych modułów nad kupnymi, że potrafią więcej i są zwykle duuuuuuużo tańsze. Po zatem mój system w domu jest odpryskiem dużej inwestycji jaką robiłem w magazynach budowlanych, tylko tam robiłem nie na zamelu, a na modulach RX/TX434 i Attiny, serwerem jest Odroid z moim softem. Ostatnio pisałem tak wielki soft do ESP, że musiałem zastosować ESP8266 13, bo do 12F nie mieścilem się z bazą danych a i to okazało się mało to kupiłem same układy ESP i zamiast pamięci na kości zastosowałem karty pamięci i to dwie po 32GB przełączane z aplikacji. Myślę, że moduły 2 kierunkowe jakie mam opracowane na RFM69 mogły by zostać w krótkim czasie wprowadzone jako seryjne komercyjne, a cenowo przy większych zamówieniach mogły by konkurować z Elro. Czyli około 30zł. Mam też bardzo fajne moduły własne na HC-11434MHz, ale cenowo w przypadku komercji kosztowały by podobnie jak zamel, ale 2 kierunkowe. Kusi mnie też zrobić moduł na mocniejszej wersji RFM69, ale 150mA stanowi problem z zasilaniem, moduły były by większe niż jest możliwość upchania w puszkach 60

0
  • #28 22 Sie 2016 12:27
    Lukasino
    Poziom 16  

Witam,

Czy tą urządzenie potrafi wysłać email: po wykryciu ruchu np: z czujnikiem RCR-01?.

0
  • #30 23 Sie 2016 09:29
    Lukasino
    Poziom 16  

piotr411 napisał:
    Da się to zrobić

Tylko za pomocą samego urządzenia? (lub oprogramowania), bo przy pomocy dodatkowych sterowników potrafię, ale nie widzę takiej opcji przy Zamelu.

0