Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa)

30 Kwi 2012 15:52 2150 14
  • Poziom 18  
    Witam

Mam następujący dylemat:

Sprzedaję komputer osobie z rodziny, więc zależy mi na tym żeby nie było rozczarowań ;).

Komputer będzie służył do standardowych zastosowań: przeglądanie internetu, oglądnie filmów(możliwe że monitor + telewizor), obsługa MS Office, drukarka, skype itp, żadnych gier ani wymagających aplikacji.

Dobrą zaletą byłoby gdyby był stosunkowo cichy ;).

Nic w nim nie będzie podkręcane, ewentualnie mogę do niego włożyć lepszy procesor, teraz lub za jakiś czas!

Podzespoły, które sprzedaję:

Zasilacz: Super Flower SF-530K14A(3 stopniowa regulacja prędkości obrotowej wentylatora, działał bezproblemowo jakieś 3-4 lata)
    Płyta: ASUS P5W DH
    Procesor: E6400 (możliwe że dokupię im Q6600 od razu albo może za jakiś rok-dwa)
    RAM: 2x2GB Kingston Hyper X 800MHz
    Grafika: x1900XTX(wiem, że starocie, ale obsługuje 2 monitory, a obciążana będzie jak zintegrowana, więc wystarczy ;) )
    HDD: 1 sztuka WD green 500GB SATA2(może jakiś SDD na system)
    napęd: 1 sztuka nagrywarka DVD ATA lub SATA(zobaczymy)
    chłodzenie procka: standard

Peryferia, które musi pociągnąć na USB i nie tylko:
    -klawiatura, mysz, kamerka, drukarka, tablet(podpis elektroniczny), może jakiś tuner DVB-T i inne pierdoły
    -może jeszcze kilka cichych wiatraków chłodzących obudowę.
    -jakiś zestaw głośników 2.1 lub 5.1
    -mikrofon, słuchawki(muzyka, filmy, skype)
    -1 monior LCD(nie wiem jeszcze jaki zamówić), możliwe że oprócz niego podłączony będzie też telewizor

No i teraz kilka pytań i wątpliwości...

-zasilacz przez te kilka lat mnie nie zawiódł, ale mam trochę obawy, bo jak wspominałem sprzedaję komputer osobie z rodziny i zależy mi na bezawaryjności...dodatkowo jest trochę głośny jeżeli nie ustawi się go na najwolniejsze obroty wentylatora...niby komputer będzie mniej obciążany niż gdy ja go używałem, ale nigdy nic nic nie wiadomo...ZOSTAWIĆ ZASILACZ CZY KUPIĆ JAKIŚ MARKOWY?

-zastanawiam się nad wstawieniem tam Q6600 od razu lub za jakiś czas i tu pytanie co do zasilacza, czy sobie poradzi, oraz co do chłodzenia...Żaden z procków nie będzie podkręcany, ale czy nie rozsądniej będzie do takiej grzałki jak Q6600 lub nawet do tego E6400 dokupić jakieś pasywne lub ciche aktywne chłodzenie procka? (byłoby ciszej i spałbym spokojniej :P )

-Co myślicie o karcie graficznej, pod względem obsługi 2 monitorów(do filmów) i jej chłodzenia...Leży sobie od dłuższego czasu w szafce i nie pamiętam także jak głośno pracuje(może podłączę i sprawdzę ;) ), ale przy testach wiatraków podczas włączania kompa pamiętam, że "wyła" niemiłosiernie, nie pamiętam jak podczas normalnej pracy...może da się "w razie czego" jakoś tanio wymienić tam chłodzenie na cichsze i efektywniejsze lub w ogóle na pasywne?

Największy dylemat mam z tym zasilaczem, bo jeżeli wstawię tam jakiś inny to będę musiał kombinować jak pozbyć się swojego, ale z 2 strony chcę spać spokojnie :P.
    Pozostałe problemy też mnie trochę nurtują, jak coś mi się jeszcze przypomni to dopiszę ;).

Pozdrawiam i liczę na pomoc :).
  • Poziom 43  
    Po pierwsze to nie ma sensu pakować Quada do komputera na którym będą oglądane filmy czy pisanie w Wordzie - do tego dobry 1 rdzeniowy wystarczy.
    Zasilacz dobrze byłoby zmienić bo ten Super Flower to jakaś imitacja. Jaki masz budżet na zasilacz ?
  • Poziom 19  
    Zasilacza nie ma ani na czarnej liście, ani na liście renomowanych marek.
  • Poziom 18  
    wariato napisał:
    Po pierwsze to nie ma sensu pakować Quada do komputera na którym będą oglądane filmy czy pisanie w Wordzie - do tego dobry 1 rdzeniowy wystarczy.
    Zasilacz dobrze byłoby zmienić bo ten Super Flower to jakaś imitacja. Jaki masz budżet na zasilacz ?

No wiem o tym, dlatego myślę, że ten E6400 im spokojnie wystarczy na długi czas... a kiedyś gdy wzrosną wymagania i Q6600 będzie kosztował grosze to im takiego kupię, czyli za rok-dwa albo później, bo liczę że przynajmniej przez rok-dwa nic się tam "nie spali" i będę miał czyste sumienie ;).

Co do ewentualnego budżetu na zasilacz to nie ogranicza nas nic, poza zdrowym rozsądkiem ;).

400-450W wystarczy, z myślą, że ma służyć na lata i potem ewentualnie uciągnąć jeszcze tego Q6600 i może trochę więcej RAMu?

Artur_97 napisał:
    Zasilacza nie ma ani na czarnej liście, ani na liście renomowanych marek.

Nie ma go na żadnej z list, bo to dość rzadki model, na który kiedyś skusiłem się bo był "czymś po środku" w czasach gdy nie miałem budżetu na naprawdę dobry zasilacz...

Elektronika nie powala, bo startuje z lekkim opóźnienie po naciśnięciu POWER...jest trochę głośny gdy wiatrak pracuje ze średnią lub maksymalną prędkością...ale poza tym nie miałem do niego nigdy zastrzeżeń...

Ale za to jest:
    - modularny(odpinana część przewodów)
    - ma ręczną 3 stopniową regulację obrotów(domyślnie włącza się ze średnia prędkością)
    - wiatrak jest dość duży, na całą średnicę spodu zasilacza(wsysa powietrze z wewnątrz obudowy, jeżeli zakładamy, że jest zamontowany "na górze")
    -wnętrze jest podświetlane niebieskimi LEDami

(Teraz dla odmiany mam Enermaxa Revolution 85+ 1050W, bo trafił się okazyjnie, ale to już inny zestaw komputerowy i inny temat ;). )

Jakieś uwagi na temat reszty zestawu, np. grafiki, ramu, a może ktoś inny jeszcze ma jakieś inne uwagi an temat tego o czym było już mówione?
  • Poziom 43  
    SEDNO napisał:

- wiatrak jest dość duży, na całą średnicę spodu zasilacza(wsysa powietrze z wewnątrz obudowy, jeżeli zakładamy, że jest zamontowany "na górze")

No to akurat jest "ważny" aspekt dotyczący wyboru nowego zasilacza :D aby wentylator był duży, kręcił się szybko i jeszcze świecił.

Na poważnie, jeśli obecny zasilacz jest głośny i nie widnieje na żadnej z list to wychodzi na to iż jest to jakiś wynalazek który kusił tym co wyżej.
    Sądzę że XFX Core 450W wystarczy nie dość że z dużym zapasem to jeszcze pozwoli za jakiś czas zmodernizować ten PC.
    Koszt około 210zł.
  • Poziom 18  
    wariato napisał:
    SEDNO napisał:

No to akurat jest "ważny" aspekt dotyczący wyboru nowego zasilacza :D aby wentylator był duży, kręcił się szybko i jeszcze świecił.

Na poważnie, jeśli obecny zasilacz jest głośny i nie widnieje na żadnej z list to wychodzi na to iż jest to jakiś wynalazek który kusił tym co wyżej.
    Sądzę że XFX Core 450W wystarczy nie dość że z dużym zapasem to jeszcze pozwoli za jakiś czas zmodernizować ten PC.
    Koszt około 210zł.

No wiesz, to trochę tak jak z wiejskim tuningiem samochodów, jak się nie miało wcześniej nic dobrego to się można było dać nabrać... młody byłem to się skusiłem tym aby wyglądał jak z "szybcy się wściekli", że tak trochę ucieknę myślowo ;).

A tak serio to skusiłem się wtedy dużym zapasem mocy i modularnością i dużą ilością przewodów(zapas do sekcji procka i 2 kart graficznych), a LEDowy wiatrak akurat pasował do pozostałych w obudowie :P

A ta XFX to naprawdę pewna firma, to ta sama która podkręca stock'owe katy graficzne ADM/ATI?
    Bo co do zasilaczy to "obiły mi się o uszy" głównie marki: Chieftec, OCZ, Enermax, Be Quiet, mniej: Qoltec i Fortron... ale nie to żebym Ci coś narzucał...

Tą nazwę Be Quiet trzeba traktować dosłownie? ;)

Ten XFX jest do wyboru czarny/szary, bez/z podświetleniem i czy prędkość wiatraka jest sterowana jakimś "termostatem" ?
  • Poziom 18  
    No dobra, skoro nie wiele się dzieje w temacie, to dorwałem się dzisiaj tego zasilacza, rozkręciłem go wyczyściłem na tyle ile było to możliwe i sfotografowałem, więc może dla rozjaśnienia sytuacji wrzucę fotki owego "niepewnego" zasilacza:

Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa) Czy zasilacz wytrzyma, czy lepiej kupić "markowy" ? (delikatna sprawa)

Po zdjęciu obudowy wykonanie zasilacza wydaje mi się "dość przyzwoite", dużo elektroniki, duże kondensatory, duże i rozmieszczone po całym wnętrzu obudowy radiatory, nie rozkręcałem poszczególnych elementów typu dławik, czy trafo, więc jeszcze teoretycznie mogą to być "buble" ale na pierwszy rzut oka nie wydaje mi się to takie złe.

Jednak z racji tego, że to wy zapewne znacie się bardziej, no to czekam na opinie na temat tego co widzicie na załączonych zdjęciach ;).

Mam się tego pozbyć na allegro i kupić coś markowego, czy jednak jakoś on sobie poradzi z komputerem, który opisałem w 1 poście?

Pytam osób, które już się wypowiedziały, czy podtrzymują swoje zdanie i innych, którzy mogliby dodać coś od siebie ;).

Dziękuję już z góry i czekam na rzeczowe opinie i rady :).
  • Poziom 19  
    Statystyczny nic nie warty zasilacz, widziałem jak bardziej rozbudowane leciały z dymem po paru użyciach.
  • Poziom 43  
    SuperFlower ma jednostki z certyfikatem 80 plus platinum, także pochopnie nie należy oceniać tego zasilacza. Nie jest to zła jednostka, na pewno w Polsce nieznana, ale nie jest to syf pokroju tracera czy modecoma.
    Niemniej jednak 360w na 12v dyskwalifikuje go do nowej, wydajnej jednostki. No i na pewno jego wiek też ma wpływ na sprawność elektryczną.
    http://www.realhardtechx.com/index_archivos/Page330.htm
  • Poziom 18  
    Zasilacz ma pracować z następującym zestawem:

SEDNO napisał:

Zasilacz: Super Flower SF-530K14A(3 stopniowa regulacja prędkości obrotowej wentylatora, działał bezproblemowo jakieś 3-4 lata)
    Płyta: ASUS P5W DH
    Procesor: E6400 (możliwe że dokupię im Q6600 od razu albo może za jakiś rok-dwa)
    RAM: 2x2GB Kingston Hyper X 800MHz
    Grafika: x1900XTX(wiem, że starocie, ale obsługuje 2 monitory, a obciążana będzie jak zintegrowana, więc wystarczy ;) )
    HDD: 1 sztuka WD green 500GB SATA2(może jakiś SDD na system)
    napęd: 1 sztuka nagrywarka DVD ATA lub SATA(zobaczymy)
    chłodzenie procka: standard

Peryferia, które musi pociągnąć na USB i nie tylko:
    -klawiatura, mysz, kamerka, drukarka, tablet(podpis elektroniczny), może jakiś tuner DVB-T i inne pierdoły
    -może jeszcze kilka cichych wiatraków chłodzących obudowę.
    -jakiś zestaw głośników 2.1 lub 5.1
    -mikrofon, słuchawki(muzyka, filmy, skype)
    -1 monior LCD(nie wiem jeszcze jaki zamówić), możliwe że oprócz niego podłączony będzie też telewizor

Na oficjalnej stronie producenta, gdzieś przedwczoraj zobaczyłem właśnie, że nowsze modele są całkiem "przyzwoite" i mają te certyfikaty 80+ także, ale nie wiem czy dotyczy to mojego modelu, bo o nim google nie wie za wiele, a dowiedzieć się czegoś na temat zabezpieczeń to też trudna sprawa ;/.

"W razie czego" nie było by tragedii gdyby spalił się sam zasilacz, ale gdy puści komp z dymem to stracę trochę reputacji w rodzinie :P.

Jeśli to coś pomoże w ocenie, to dodam też, że sprawdzałem go miernikiem i wszystkie napięcia są w normie(wyższe o kilka % od nominalnych 5V, 12V, 3.3V)
  • Poziom 43  
    Raczej nie powinien się spalić, ale blisko maksa to bym go też nie chciał obciążać.
    Zamień starą grzałkę x1900 na coś nowszego z low endu, np. 5450 skoro do gier nie służy. Obsługuje 2 monitory bez problemu a prądu mniej ciągnie i mniej się grzeje
  • Poziom 18  
    Ok, dzięki...wypowie się ktoś jeszcze co myśli o tym zasilaczu??

Zaczynając następny wątek, to czy macie do polecenia jakąś prostą obudowę na ten komputer?

Zależy mi na:
    -2xUBS 2.0(lub więcej) i 2x "audio" na górze lub w ostateczności na środku przedniego panelu
    -"nie mikroskopowych rozmiarów" przycisk Power, najlepiej też nie na samym dole obudowy ;)
    -przycisk Reset, o dziwo niektóre obudowy chyba go już nie posiadają :P

-zatok na dyski może być mało, i tak będzie pracował 1, góra 2 dyski
    -1 x 3,5" zewnętrzna zatoka(może wsadzę tam jakiś czytnik kart pamieci)
    -1-2 zewnetrzne zatoki 5,25"(i tak będzie pracować tylko 1 nagrywarka DVD)
    -dobra cyrkulacja powietrza/przyzwoite możliwości montażu wiatraków, ale bez przesady, nie musi być cała z siatki :P
    -zasilacz na dole/na górze? sam nie wiem
    -skromny design
    -jakieś wiatraczki w zestawie byłyby miłą niespodzianką ;)

Budżet: myślę, że do 100-150zł będzie odpowiednie biorąc pod uwagę skromne zastosowania tego komputera ;).

Tak na szybko zainteresowały mnie te:
    -THERMALMASTER TC-300
    -QOLTEC BLACK 1330B
    -COOLERMASTER ELITE 430
    -Brutus 410 Pure Black
    -TRACER AQUARIUS

Nie mam jakoś szczególnie przekonania do żadnej z nich, więc czekam na propozycje :).
  • Poziom 43  
    430 wypada najlepiej
  • Poziom 18  
    W tej samej cenie znalazłem COOLERMASTER ELITE 371 BLACK, bardzo podobna, ale bardziej przewiewna, ma Power i Reset na górze i 120mm wiatrak w zestawie, więc chyba będzie najlepsza, no chyba, że ktoś zaproponuje, albo jeszcze znajdę coś lepszego ;).