Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Potrzebne wyższe napięcie w samochodzie

08 Sty 2005 15:31 2631 12
 • Poziom 10  
  Witam
  Mam pewien problem i zwracam się z prośba o poradę. Mianowicie w samochodzie muszę zasilić pewne urządzonko, które wymaga stałego napięcia na poziomie 13,5-14,5V. Wiadomo, że po włączeniu silnika napięcie w instalacji samochodowej jest na tym poziomie, lecz problem jest taki, iż poziom ten musi już być przed uruchomieniem silnika. I tutaj moje pytanie, w jaki sposób zrealizować to niewielkie podwyższenie napięcia ? Oczywiście musi być jeszcze jakaś stablizacja, ponieważ na wyjściu podczas spoczynku oraz pracy alternatora napięcie powinno być to samo.
  Drugi człon problemu to starowanie urządzeniem "po stacyjce". Do urządzenia, podobnie jak do radia doprowadzone są dwa zasilania, stały plus "podtrzymanie" i przerywany "po stacyjce" W większości pojazdów na czas zapłonu odłączane jest napięcie od pozosałych żródeł, aby jak najwięcej energii skierować na rozrusznik. Tutaj taki efekt jest niepożądany, urządzenie po przekręceniu stacyjki powinno mieć nieprzerwanie napięcie na obu przewodach (bez przerwy lub spadku podczas zapłonu), lecz nie można obu plusów podpiąć "na stałe" ponieważ urządzenie włączane i wyłączane jest jedynie poprzez podawanie napięcia (niema przycisku wł/wył), więc jeden plus musi być przerywany. Od momentu przekręcenia stacyjki sprzęt jest uruchamiany i nie może pojawić się zanik lub spadek na którymś z przewodów nawet podczas rozruchu pojazdu. Trochę to skomplikowane, ale takiego rozwiązania potrzebuję. Myślę, że udało mie się w miarę wytłumaczyć o co chodzi, ale w razie wątpliwości chętnie odpowiem na inne pytania. Jeszcze raz zwracam się z prośbą o przedstawienie jakiegoś rozwiązania.
  Andrzej
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 42  
  Witam! To nie jest skomplikowane, ale trzeba koniecznie wiedzieć, jaki będzie pobór prądu, przez to urządzenie.
  Pozdrawiam
 • Poziom 10  
  Oczywiście, o tym zapomiałem. Pobór prądu ok. 3A max 4A. Może starczy jakiś stabilizowany zasilacz z regulacją.
  Z góry dziękuję za pomoc.
 • Relpol przekaźniki
 • Poziom 42  
  Nie wystarczi i problem jest niebanalny, niestety.
  Potrzebujesz przetwornicy buck-boost i to o sporej wydajności.
  To, co mnie zastanawia, to cóż to za urządzenie, które potrzebuje aż takiej stabilności?

  Co do drugiego problemu, czyli dodatkowego wyjścia stabilizowanego, właczanego po kluczyku, to oczywiście najprościej zrobić to na najbanalniejszym przekaźniku. Nie ma sensu babrać się w cokolwiek bardziej skomplikowanego.

  RoMan
 • Poziom 23  
  Co do sposobu podwyższenia napięcia rozjerzałbym się za przetwornicą DC-DC. Wiem, że Texas produkuje takie, i jedna z nich daje 15V na wyjściu z napięcia wejściowego m.in. 12V. Nie wiem tylko, czy starczy prądu wyjściowego. No i czy to 15V (zamiast 14,5V) to już nie będzie zbyt wiele dla danej aplikacji.
 • Poziom 10  
  Tak, chyba zdecyduję się na rowiązanie z przetwornicą DC-DC, narazie namierzyłem 12V na 24V (prawdopodobnie max to 3A, ale powinno wystarczyć), dalej należy nieco obniżyć napięcie i zastosować stabilizator 15V (tyle jeszcze może być). Jeśli to możliwe to prosiłbym o jakiś namiar na tą przetwornicę Texas, kto to sprzedaje ?
  Dziękuję za odpowiedź i pozdrawiam.
 • Poziom 42  
  Bardziej już sobie pokomplikować nie mogłeś? Proponuje nie szczypać się i dodać do tego jeszcze przetwornicę 12V DC -> 230V AC ;P

  RoMan
 • Poziom 23  
  Wg mnie scalone przetwornice wcale nie są skomplikowane. Dla przykładu takie przetwornice mniejszej mocy (powiedzmy prąd ok. 1A - przykładowo PT5042) są wykonywane przez Texasa w wersji hybrydowej, zajmuja niewiele miejsca, nie wymagają żadnych elementów zewnętrznych i mają tylko 3 końcówki (podłączenie identyczne (!) z typowymi stabilizatorami uA78xx).
 • Poziom 33  
  MC34063A - kilka elementów i robisz przetwornice podwzyższającą na dowolne napięcie (np. 20V), a potem albo stabilizator liniowy na 14,5 albo druga - obniżająca przetwornica zbudowanan na układzie MC34063A. Koszt podzespołów do tej prztwornicy to kilkanaście - kilkadziesiąt złotych (najdroższy będzie tranzystor kluczujący).
 • Poziom 42  
  -> tomeeh

  Mowa o 3-4A a nie 1A, poza tym odnosiłem się do pomysły z podnoszeniem do 24 a następnie użyciem stabilizatora liniowego na 15V.

  -> Tdv

  Tylko po co ta druga przetwornica? Od razu ustawiasz na wymagane napięcie a jeśli zdarza się, że napięcie wejściowe bywa wyższe niż żądane wyjściowe, to stosujesz w _jednej_ przetwornicy dwa klucze i dwie diody i w ten prosty sposób uzyskujesz buck-boost.
  W AN920-D.PDF wydanym przez ONsemi, na stronie 16 znajdziesz opis i całą matematykę do tego. Na MC34063.
  Co do cen tranzystorów kluczujących - 2N6107/6292 (polskie odpowiedniki to BD286/285) kupowałem po 0.50 PLN za sztukę. Dla przetwornic pracujących w trybie CCM wystarczą spokojnie do tych 3-4A.
  Zwróć uwagę, że o to rozwiązanie postuluję od dwóch dni, ale jakoś autor wątku nie chce czytać :-(

  RoMan
 • Poziom 42  
  Staram się nie podawać gotowego rozwiązania na tacy z tego prostego powodu, żeby zmusić pytających do trochę większego wysiłku niż tylko rzucenie pytania na forum.
  Ja trochę sam popracuje nad rozwiązaniem, to zdobędzie przy okazji wiedzę, która w przyszłości pozwoli mu się tak samo wymądrzać jak mi ;P

  Co do kosztu kilkanastu PLN - tyle będzie kosztował sam dławik. Można go trochę obniżyć robiąc dławik samemu, ale zapewniam - to już naprawdę nie jest sprawa banalna. Samo znalezienie odpowiedniego rdzenia napsuje mu nieźle nerwów.

  RoMan
 • Poziom 10  
  Witam ponownie
  Cieszę się, ze znalazły się osoby chętne mi pomóc w rozwiązaniu problemu, dziękuję wszystkim. Sam też trochę "walczyłem" z tematem, okazuje się, że najbliższe ideałowi z urządzeń już gotowych są samochodowe zasilacze do laptopów (te z napięciem 15 lub 16V). Wydajność prądowa też jest zadowalająca, 4 do 5A. Testowałem dziś taką przetwornicę i działa bardzo dobrze. Lecz nie po raz pierwszy okazuje się, iż ideałów niema, ponieważ cena takich urządzeń waha się od 150 nawet do przeszło 300 zł. Niestety planowana kwota jest niższa, z drugiej strony po znalezieniu producenta może wynegocjuję lepsze warunki, ponieważ potrzebuję parę sztuk owych urządzeń. Tu prośba, jeśli ktoś posiada namiar na producenta lub zna miejsce skąd zdobyć schemat (ewentualnie postaram się sam wykonać zasilacz), będę wdzięczny za informacje.
  Nie wiem czy takie ogłoszenie będzie tu na miejscu, ale jestem w stanie zlecić wykonanie pewnej partii przetwornic. Zajmuję się troszeczkę innymi zagadnieniami i nie posiadam zaplecza do produkcji urządzeń elektronicznych. Na zakończenie, chętnie zapoznałbym się z publikacją zamieszczoną w postach wyżej, ale chyba z tym plikiem pdf jest coś nie tak, nie potrafię go otworzyć.
  Pozdrawiam