Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Jak zrobić sterowanie do centralnego ogrzewania?

30 Kwi 2012 18:11 3853 12
  • Poziom 8  
    Witam. Zastanawiam się jak zrobić sterowanie pompką cyrkulacyjną centralnego ogrzewania. Wstępny pomysł jest taki. Powyżej 30 stopni Celsjusza pompka się załącza. Poniżej 30 stopni Celsjusza pompka się wyłącza. Miał by ktoś jakiś pomysł jak to zrobić nie trudnym sposobem. Pompa jest 3 fazowa i oczywiście ma osobne zabezpieczenie. [/s]
    Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Poziom 38  
    Regulator temperatury mechaniczny z kapilarą, (akurat są do 30 St.) przymocowaną do rury (bo chyba to masz na mysli) steruje cewką PK, lub stycznika, ten zaś pompką.
    Albo reguloator elektroniczny, który jak życie pokazuje wcale nie jest pewniejszy, za to większe możliwości i lepsza kultura pracy.
  • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Pompa cyrkulacyjna C.W.U czy pompa obiegowa C.O. ? pytam, bo widzę niespójność w nazewnictwie.
    Jakie jest źródło ciepła, instalacja podłogowa ?
    Pzdr
  • Poziom 27  
    Najlepiej na prostym sterowniku PLC np serii EASY 500. Robota będzie wykonana profesjonalnie, układ pewnie działający a ponadto uklad elastyczny, reprogamowalny.
  • Poziom 27  
    Kolego PLC do załączania i wyłączania pompki? trochę przesada. przecież pełno na rynku jest tanich termostatów.
  • Poziom 36  
    Ja mam zrobione u siebie tak :Jak zrobić sterowanie do centralnego ogrzewania?
  • Specjalista elektryk
    Witam
    Na początku może info że analiza dotyczy pompy CO.
    O ile mam pewne obiekcje w zaliczeniu przekaźników Easy do PLC to jednak uważam że ten wybór jest właściwy. Termostat jest banalnym rozwiązaniem i jakby tak dokładnie go analizować to nie jest najlepszym rozwiązaniem.
    Nie do końca rozumiem też założenia autora powyżej 30 st. załącza a poniżej 30 st. wyłącza. Proponuję to przemyśleć. Dalej analizując wypowiedzi kolegów to co ma kapilara do pomiaru temp. w rurce wodnej. Obawiam się że nie jest optymalne rozwiązanie są w końcu inne czujniki niż kapilary do pomiaru temp. wody.
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 38  
    Bo tanie regulatory są z kapilarą, lub bez, jak mierzyć temp. rury bez takowej?
    Pompka ma się włączyć i wyłączyć, aby nie mieliła bez potrzeby, nie ma potrzeby stosowania wodotrysków, temperatury pilnują inne układy, prawda?
    Jak komuś pasuje, to może zaprzęgnąć nawet PC do sterowania pompką.
    Jednak historia uczy, że im coś prostsze, to pewniejsze, przekonałem się na przykładzie awaryjności czujników NTC.
  • Specjalista elektryk
    kwantor napisał:
    Pompka ma się włączyć i wyłączyć, aby nie mieliła bez potrzeby, nie ma potrzeby stosowania wodotrysków, temperatury pilnują inne układy, prawda?

Niekoniecznie bo IMHO zarówno temperatura jak i praca pompki powinna być sterowana z jednego układu automatyki - inaczej będzie sytuacja gdy dwa lub więcej układów będą sobie działały wbrew sobie.
    Oczywiście układ prostszy jest pozbawiony wielu wad ale jak wyobraża sobie kolega okresowe obracanie pompką mając tylko temp. jako wyznacznik.
    pozdrawiam
    pm001
  • Poziom 38  
    Chciał tanio, to podałem tanio, a nawet napomknąłem o elektronicznym, a co ma i jakie realia, to dopiero musiał by opisać.
    Bo może mieć po prostu kawał pieca węglowego bez żadnej automatyki i chce poprawić cyrkulację.
    Trzeba wszystko zakładać.
    Ja mam piec kondensacyjny Buderus i jest zaawansowany sterownik Logomatic pomieszczeniowy który nim rządzi, i jest też sterownik pompy-wpięty do gniazdka, 230V czujnik na rurze i jest ustawiony na włączenie powyżej 30 st.
    Może tam być siermiężny termostat z kapilarą, ale jest taki i dobra.
    Pompka ma chodzić jak jest ciepła woda, piec startuje jako pierwszy.
  • Specjalista elektryk
    Panowie od 7 postów snujecie teorie, przedstawiacie pomysły, zdjęcia - a autor nie odpowiedział jeszcze na podstawowe pytania - może warto poczekać aż się odezwie i wyjaśni o co chodzi z tą jego pompą 3-fazową, jakie ma źródło ogrzewania, a może chce ogrzewać basen... poczekajmy aż rozwieje - Wasze, moje wątpliwości.

pzdr
  • Użytkownik usunął konto  
  • Poziom 27  
    Kolega Bronek dobrze napisał. Jeżeli autor tematu nie wie jak wykonać prosty układ regulacji temperatury to daje sobie rękę uciąć, że nie zaprogramuje EASY.