Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podłączenie grzałki 1400W do Regulatora EMKO ESM-3711

muri3 30 Apr 2012 20:40 4494 12
    muri3
    Level 15  
    Witam
    Nie chciałem zakładać nowego tematu więc opiszę to tutaj.
    Kupiłem Termoregulator EMKO ESM-3711. Chcę podłączyć grzałkę 1400W tylko za bardzo nie wiem jak. Wiem tyle, że trzeba zastosować bezpiecznik przed grzałką.
    Jaki zastosować kabel 2-żyłowy lub 3-żyłowy. Podłączenie grzałki 1400W do Regulatora EMKO ESM-3711
    vodiczka
    Level 43  
    Timer osobno czy razem z termostatem bez znaczenia, ważne z jaką dokładnością chcesz utrzymywać zadaną temperaturę - od tego zależy wybór termostatu.
    Podobnie timer - odliczanie minutowe czy sekundowe.
    muri3
    Level 15  
    garnek ma trzymać 55stopni C, timer odliczanie minutowe - cykl 30minut.
    Mogłbyś vodiczka doradzić jaką wrzucić grzałkę, termostat i timer aby działało?
    pozdrawiam
    vodiczka
    Level 43  
    muri3 wrote:
    garnek ma trzymać 55stopni C

Ale jaka dokładność utrzymania temperatury? 55 +/- 3, 55+/-1 czy 55+/- 0,5. Od tego zależy wybór termostatu.
    muri3
    Level 15  
    55 +/- 3

Dodano po 4 [minuty]:

a można użyć termostatu od 0-60stopni z regulacją temperatury? 55-60 w takim zakresie może być termostat.
    muri3
    Level 15  
    ok dzięki a powiedz mi jakie rozwiązanie z timerem obrać? Chciałbym termostat i timer mieć 2 w 1.
    muri3
    Level 15  
    super dzięki a może wiesz gdzie osobno dokupić timer i spiąć razem z regulatorem/?

Dodano po 2 [minuty]:

a może wiesz coś na temat grzałki. Najlepiej aby przez czas polimeryzacji czyli 30minut trzymała temperaturę niech te 55stopni.
    vodiczka
    Level 43  
    muri3 wrote:
    super dzięki a może wiesz gdzie osobno dokupić timer i spiąć razem z regulatorem/?

Poszukaj w internecie, ja znalazłem w ciągu 2-3 minut adresy, które ci podałem. Po co osobny timer jak chciałeś 2 w 1. Niezdecydowany? :|
    muri3 wrote:
    może wiesz coś na temat grzałki. Najlepiej aby przez czas polimeryzacji czyli 30minut trzymała temperaturę niech te 55stopni

Będzie trzymała tak długo jak ustawisz na timerze ale ja pytałem w jakim czasie ma osiągnąć zadaną temperaturę, im większa moc grzałki tym szybciej tę temperaturę osiągniesz. Wydawałoby się że grzałka dużej mocy załatwi sprawę ale to nie tak prosto. Grzałka jeszcze po wyłączeniu oddaje ciepło, grzałka dużej mocy odda tego ciepła więcej i temperatura może wzrosnąć powyżej 55 +3 stopnie mimo że regulator wyłączy grzałę przy przy 55 + 0,5.
    Przejrzyj w internecie oferty fabrycznych polimeryzatorów, jakiej mocy stosują grzałki.
    Jeżeli zależy Ci na szybkim dogrzaniu możesz stosować dwie grzałki o różnej mocy np. 500W i 2000W. Obie grzałki dogrzewają do temp. o kilka stopni niższej niż zadana, następnie mocniejsza grzałka zostaje wyłączona a słabsza służy do osiągnięcia i utrzymania zadanej temperatury.
    muri3
    Level 15  
    "ale ja pytałem w jakim czasie ma osiągnąć zadaną temperaturę"

To nie jest istotne. Ustawię wszystko, włączę jak osiągnie przypuśćmy te 55 stopnie wtedy ustawię czas i wio.
    vodiczka
    Level 43  
    muri3 wrote:
    To nie jest istotne. Ustawię wszystko, włączę jak osiągnie przypuśćmy te 55 stopnie wtedy ustawię czas i wio.

Jeżeli ładujesz po dogrzaniu TAK, jeżeli ładujesz zimny polimeryzator TO JEST ISTOTNE.
    Jeżeli to nie jest istotne powinna wystarczyć grzałka 400 - 600 W.
    muri3
    Level 15  
    Podłączone i wszystko gra :).