Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Fabryka Prądu
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Turbina wiatrowa pozyskująca oprócz energii także wodę pitną

exti 30 Kwi 2012 23:06 1029 0
 • Turbina wiatrowa pozyskująca oprócz energii także wodę pitnąFrancuska firma Eole Water zaprezentowała turbinę wiatrową, która oprócz wytwarzania energii elektrycznej pozyskuje także czystą wodę z pary zawartej w powietrzu. Prototypowy model ustawiony na pustyni w Abu Zabi jest podobno w stanie zebrać 61,7 litra wody w ciągu godziny. Przy sprzyjającym wietrze i wilgotności, w ciągu całego dnia może to być nawet 1000 litrów.

  Turbina WMS1000 działa tak, jak przeciętny "wiatrak", przy pomocy swoich trzech łopat przekształcający ruch powietrza w energię elektryczną. Dodatkowo jednak powietrze jest zasysane od przodu do kompresora chłodzącego, który oddziela wilgoć z powietrza. Krople wody spływają rurkami ze stali nierdzewnej przez trzon turbiny i są zbierane u jej podstawy, gdzie znajduje się system filtracji i oczyszczania, w całości zasilany energią z turbiny.

  Jak na razie koszt WMS1000 jest wysoki - 790 tys. dolarów, lecz powinien spaść w miarę jak Eole Water wyprodukuje dużą liczbę turbin.

  Prototyp w Abu Zabi funkcjonuje od października zeszłego roku.

  Źródło:
  http://www.popsci.com/technology/article/2012-04/new-wind-turbine-condenses-clean-water-air

  Fajne! Ranking DIY
  O autorze
  exti
  Poziom 32  
  Offline 
  exti napisał 2390 postów o ocenie 102, pomógł 5 razy. Mieszka w mieście Gliwice. Jest z nami od 2008 roku.
 • Fabryka Prądu