Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Wybór ITX[1500zł] czy laptop[2000zł]

Madman07 01 May 2012 10:34 1188 5
    Madman07
    Level 19  
    Witam.

Potrzebuję komputera do umiarkowanej pracy (programowanie w LUA), używanie internetu, oglądanie filmów, modelowanie w 3DS Max, czasami granie w gry pokroju: HalfLife2, CS:S, Skyrim, Portal 2, Mafia 2. Średnio 2-4 razy w miesiącu wyjeżdżam na około 2-4 dni w miejsce oddalone o 60km, autem. W obu lokacjach mam tylko WiFi, brak przewodowego internetu.

Obecny, 6-letni już sprzęt na którym gram w w/w gry:
    - Asus P5B
    - Intel C2D 2x1.8GHz
    - GeForce 9800GT 512mb
    - 2x1Gb Patriot
    - Zasilacz 450W
    - Dysk 200Gb
    - Napęd DVD LightScribe
    - Obudowa
    - Mysz, Klawiatura przewodowa
    - LCD Dell 22"

Planuje wymienić na jeden z poniższych:

PC typu ITX, za max 1500zł:
    - Zotac H55-ITX + Wifi
    - coś z serii Interl Core i3
    - Geforce GT440 1024Mb
    - 2x2Gb
    - Zasilacz - około 250-300W (wg kalkulatorów starcza)
    - Dysk tradycyjny SATA II, max 250Gb
    - Napęd DVD slim
    - Obudowa (wchodzi w grę własnoręczne wykonanie)
    - Bezprzewodowa mysz+klawiatura

Lub laptop typu MSI CX640DX i tym podobne za max 2000zł:
    - Intel B940 2x2Ghz
    - 2gb Ram
    - Geforce GT540M
    - Dysk SATA II 320Gb

Wady ITX:
    Większy, głośniejszy niż laptop. Więcej przewodów do łączenia, duży monitor do targania + osobna klawiatura. Większa rozdziałka monitora = mniejsza wydajność.

Zalety ITX:
    Lepsza wydajność za niższą cenę, ogromny 22" LCD. Możliwość naprawy/rozbudowy.

Wady Laptopa:
    Mały monitor (15" w stosunku do 22"), słabsza wydajność w stosunku do ceny. Brak wyjścia DVI do monitora/HDMI do TV (tylko D-SUB).

Zalety Laptopa:
    Cichy i mobilny, mniejsza rozdziałka monitora = lepsza wydajność.

Co wybrać? Rodzice namawiaja mnie na lapka, jednak ja się skłaniam ku ITX. Czy GT540M jest lepsza niż GT440? Jak obydwie karty mają się do GT9800? Ogólnie jak jest z wydajnością takich laptopów w porównaniu do zwykłych PC?
    [28-30.06.2022, targi] PowerUP EXPO 2022 - zasilanie w elektronice. Zarejestruj się za darmo
    SEDNO
    Level 18  
    Trudny temat, bo to zależy czy masz jeszcze wystarczająco dużo cierpliwości do targania monitora, PC i akcesoriów...mam podobną sytuację i mi cierpliwość się powoli kończy i chyba dokupię jakiś netbook(są naprawdę tanie i wystarczające do prostych zadań:internet, filmy, proste aplikacje) jako 2 komp, oprócz PC ;)

Jeśli zdecydujesz się jednak na jakiś PC, to polecam poszukać obudowy "z rączką" u góry, naprawdę ułatwia życie jeśli chcesz przenosić dość często tego PC ;).

Oczywiście ogranicza to możliwość montowania wiatraków w górnej części obudowy, ale już sam sobie przemyśl czego tak naprawdę potrzebujesz, bo trudna decyzja przed Tobą ;).
    Wojtek(KeFir)
    Level 42  
    Ale! Jak możesz zrobić samemu obudowę, to pchaj to do monitora :D Wykorzystaj mocowanie VESA w monitorze, tam zamocuj całą obudowę, wtedy to będzie w 1 kawałku wszystko, nawet głośniczki się zmieszczą.
    User removed account
    User removed account  
    Kosa1337
    Level 26  
    Ja bym brał laptopa (ale z hdmi) ponieważ ten mały komputerek będzie słabszy od twojego starego głównie przez karte graficzną.
    Madman07
    Level 19  
    @SEDNO, raczej myślałem o jakiejś płaskiej obudowie, pryzpominającej DVD, na której mółgbym postawić LCD.

@Wojtek(KeFir), raczej nie zmieszczę.

@wyrobekj, od biedy jestem w stanie dostać za darmo 17"LCD :)

@Kosa1337, mówiono mi, ze teoretycznie te karty powinny mieć tą samą wydajność. W razie czego moge używać narazie 9800GT bez problemu.