Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

funkcja w excel przeliczenie godzin na dni !!

raffic 01 May 2012 11:04 15772 15
    raffic
    Level 11  
    witam wszystkich od kilku godzin szukam w necie funkcji na obliczenie a raczej przeliczenie:

mam 22:00 godziny nadliczbowe chce je przeliczyć na xx dni xx godzin xx minut

przy 8 godzinnym trybie pracy ??

F43 = 22:00
    B3 = 8:00

=LICZBA.CAŁK(F43/B3) & " dni " & GODZINA(F43/B3) & " godzin " & MINUTA(F43/B3) & " minut "

mnie wychodzi 0 dni 2 godzin 45 minut

a powinno 2 dni i 6 godzin

pomoże ktoś ??
    mariuz
    Level 31  
    Zapisz to w formacie zwykłych liczb i wtedy sobie podziel.
    raffic
    Level 11  
    mariuz wrote:
    Zapisz to w formacie zwykłych liczb i wtedy sobie podziel.

a czy kolega to w ogóle sprawdzał ?? wychodzi 22 nadgodzin = 2 dni 18 godzin 0 minut a powinno być 2 dni 6 godzin 0 minut ... hm...
    saskia
    Level 39  
    Zrob jak kolega radzi.
    Jesli masz liczbe godzin w rubryce A1 to do rubryki B1 wpisz formulke SUM(A1-8) jesli masz 8-mio godzinny dzien pracy. Jesli ktos pracuje w jednym dniu 22h to ma nie 2 dni robocze i 6 godzin nadliczbowych, tylko jeden dzien pracy + 14 h nadliczbowych.

Dodano po 2 [minuty]:

Takich kombinacji z dniowkami nadrabianymi to jak widzisz nawet Excel nie akceptuje :-)
    saskia
    Level 39  
    Z rubryk "od godz." i "do godz" wynika ogolna liczba godzin w G8.
    Nadgodziny, wpisz formulka SUM(G8-8).
    Godziny etatowe SUM(F8+8). Jesli przepracowane bylo tylko 6 godz. to wyjdzie minus 2 nadliczbowe, ale formulka doda 8 i w "godz. etatowych" bedzie 6
    Artur k.
    Admin of Audio group
    Excel, jak i wszystkie inne kalkulatory liczy do 100, a nie do 60. Dlatego nie wychodzi.
    Z prostego dzielenia 22h/8h, mamy 2 i 75 setnych dnia, czyli właśnie 2 dni i 6 godzin (bo 6h, to 75% , 8h dnia roboczego).
    Musiałbyś w jakiś sposób kazać Excelowi liczyć do 60, a nie do 100.
    Przeliczyć części dziesiętne na godziny to nie problem - mnożysz setne części dnia roboczego, razy liczbę godzin w ciągu dnia - 8h i wychodzi 8*0.75 = 6.
    Ale jak zrobić, żeby Excel automatycznie części setne mnożył razy 8, to nie mam pojęcia.
    Gdyby dało się zapisać liczbę całkowitą w jednej komórce, a liczbę setnych w drugiej, to nie ma problemu, tylko że tak się chyba nie da.
    Artur k.
    Admin of Audio group
    O tym, to każdy wie. Tylko jak zmusić Excela, żeby część całkowitą liczby umieścił w jednej komórce, a część ułamkową w drugiej?
    Nie da się.
    jankolo
    R.I.P. Meritorious for the elektroda.pl
    A może by zastosować funkcję mod?
    MOD(n, d) = n - d*INT(n/d)
    raffic
    Level 11  
    Artur k. wrote:
    Chyba działa :)

działa działa ale w formule liczb całkowitych a w formule czasowej nie, wychodzą jakieś głupoty a własnie mnie chodzi żeby przeliczyć czas na dni i godziny :(
    mariuz
    Level 31  
    Nie rozumiem czemu koniecznie chcesz widzieć ilość przepracowanych godzin w formacie daty...

Sprawdź moją wizję tego problemu. Tak, jak pisałem - zamienić na zwykłe liczby i dzielić do woli.
    Manif
    Level 11  
    Raffic, jeżeli upierasz się przy danych wejściowych w formie daty, to co za problem przekonwertować to na liczby całkowite i dopiero wtedy wykonać modulo?
    rochuń
    Level 11  
    raffic wrote:
    działa działa ale w formule liczb całkowitych a w formule czasowej nie, wychodzą jakieś głupoty a własnie mnie chodzi żeby przeliczyć czas na dni i godziny :(
    Uparty jesteś jak osioł... Skup się na tym co Artur k. pisze. Formuła GODZINA służy do zwracania wartości godziny z komórki sformatowanej jako czas. To co Ty liczysz to dzielenie 22 godzin przez 8 godzin wynik to 2,75 tylko czego?? I z tego Excel przy pomocy formuły GODZINA zwraca wartość godziny... Widocznie jest traktowane jako 0,75*24h=18h... Skąd program ma wiedzieć, żeby w tej formule Twoja 'doba' byłą traktowana jako 8 godzin ?

Do jakichkolwiek obliczeń jak czas czy wartości kątów itp., najlepiej wyrażać je w formie dziesiętnej, a do ostatecznej prezentacji jakiegoś wyniku możesz 'wygenerować' sobie te minuty i godziny, ale nie wciągaj ich do obliczeń bo jak widzisz robi się sieczka...
    raffic
    Level 11  
    mariuz wrote:
    Sprawdź moją wizję tego problemu. Tak, jak pisałem - zamienić na zwykłe liczby i dzielić do woli.

Dzięki !!

To jest to o co mi chodziło szczerze nie miałem takiej wizji jednak jak się coś zobaczy to jest inaczej,

problem rozwiązany Dziękuję wszystkim za dyskusję.