Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Instalacja el;ektryczna w garażu

Albercik 321 01 Maj 2012 12:35 6071 16
  • #1 01 Maj 2012 12:35
    Albercik 321
    Poziom 25  

Witam. Chcę zrobić instalację elektryczną w garażu z różnicówką i bezpiecznikami typu S. Instalacja w domu jest taka - różnicówka, bezpieczniki typu S. Z bezpiecznika typu S 10A leci przewód do garażu ( blaszak ). Tam jest tylko jedno gniazdo bez żadnego bezpiecznika. Chcę zrobic ze dwa, trzy gniazdka podwójne i jakieś oświetlenie plus bezpieczniki w garażu żeby nie ganiać do domu jak bezpiecznik wywali. Chcę na garaż dać osobną różnicówkę, żeby w razie czego nie wywaliło prądu w całym domu. I teraz pytanko - czy mogę dac różnicówkę w garażu, czy musi ona być w rozdzielce w domu? Chodzi o to, że na garaż mam osobny bezpiecznik typu S 10A, kóry jest w rozdzielce w domu. Czy z tego bezpiecznika typu S, mogę podłączyć różnicówkę już w rozdzielce w garażu i za nią jeden bezpiecznik na gniazda a drugi na oświetlenie, czy ta różnicówka musi jednak być w rozdzielce w domu, przed bezpiecznikami typu S w garażu? Wówczas musiałbym ten bezpiecznik w domu typu S na garaż zlikwidować, a w jego miejsce dać różnicówkę i z niej poprowadzić kabel do garażu i dopiero tam w rozdzielce zamontować dwa bezpieczniki typu S. Która wersja jest prawidłowa?
    No i jeszcze pytanie jak dobrać te bezpieczniki. Jaką dać róznicówkę na garaż i jakie dać bezpieczniki na gniazda i oświetlenie?
    W domu róznicówka jest 20A 30mA. Czyli do garażu musiałbym dać mniejszą, np. 16A? Chodzi o to, żeby w razie problemu w garażu, nie wybiło róznicówki z domu. Może być taka, czy powinna być o prądzie róznicowym mniejszym niż te 30 mA co jest w domu? Jakie bezpieczniki typu S dać na gniazda? 10A wystarczy? A na oświetlenie dałbym góra 6A. Oświetlenie to będą albo 2 żarówki energooszczędne albo świetlówki, więc pobór prądu niewielki. Z gniazdek planuję zasilać np. kosiarkę, kompresor do pompowania, jakas myjka ciśnieniowa itd. Oczywiście nie wszystko będzie pracowało na raz. Bezpieczniki typu S planuję dac o charakterystyce B - myslę, że wystarczy?

0 16
  • #2 01 Maj 2012 12:50
    mrst
    Poziom 18  

Przy wyłącznikach nadprądowych w garażu i w domu w przypadku zwarcia i tak wyłączą obydwa. S-ki nie są selektywne. To samo z RCD. Przewód do garażu jest zabezpieczony S-ką 10A a w garażu na gniazda chcesz dać też 10A. I jaki tu sens? i do tego jeszcze oświetlenie. Nie mówisz nic o przekrojach przewodów. A kompresor to wątpie żeby udało Ci się załączyć. No chyba że lodówkowy. Z myjką to samo. Było trochę tematów na temat instalacji w garażu poszukaj a znajdziesz coś dla siebie. Poza tym czy aby na pewno czujesz się na siłach aby wykonać tę instalacje?

0
  • #3 01 Maj 2012 13:34
    Albercik 321
    Poziom 25  

Chyba mnie źle zrozumiałeś - bezpiecznik 10 A z rozdzielki w domu będzie usunięty i będzie dany do rozdzielki w garażu. Tak więc w domu bezpiecznika na garaż nie będzie. Jedynie tylko różnicówka. A ją chciałem dać właśnie po to, żeby jak coś się stanie w garażu, to żeby nie wywaliło tej różnicówki, co zasila dom i piwnice. Czytając na forum, wyczytałem, że da się tak zrobić. A im więcej różnicówek tym lepiej. Bo np. jak będę na wakacjach w zimie, a coś będzie nie tak z instalacją w garażu, to np. piec C.O mi się tez wyłączy i będzie....Albo wyłączy się alarm...
    A tak wywali tylko różnicówkę z garażu. Tylko jaką dać na ten garaż różnicówkę, żeby własnie zamiast tej w garażu nie wywaliło tej w domu?
    A przekróej przewodów? Do garażu lecą 3x2,5 jak dobrze pamiętam. Na gniazdka chcę dać też 2,5 a na oświetlenie wystarczy 1,5mm.
    Dlaczego kompresorek do pompowania kół czy jakaś myjka ma mi nie zadziałać? U brata w domu jest tak, że jest różnicówka 25A i za nią jest bezpiecznik 10A na garaż i jak włączy kompresor to bezpiecznika nie wywala. Tak samo z kosiarką jest. Wszystko działa jak nalezy. Dlatego zasugerowałem się tym, że na zabezpieczenie ganiazd w garażu 10A wysatrczy. Oczywiście S o charakterystyce B.

0
  • #4 01 Maj 2012 13:41
    mrst
    Poziom 18  

To czy zadziała czy nie zadziała to zależy jaka jest moc tych urządzeń. A skąd wiesz że zadziała RCD akurat w garażu a nie w domu. Jaka odległość z domu do garażu? Czym będzie zabezpieczony kabel idący do garażu?

0
  • #5 01 Maj 2012 14:33
    Albercik 321
    Poziom 25  

Cytat:
    A skąd wiesz że zadziała RCD akurat w garażu a nie w domu

Myslę, że to kwestia doboru RCD - skoro na forum piszą, że dobrze jest zabezpieczyć osobnym RCD garaż, osobnym piwnicę i osobnym dom, to chyba jest taka możliwość? Bo po co by tak na forum pisali ci co się na tym znają? I dlatego piszę na forum, żeby się coś na ten temat dowiedzieć. Tylko nie wiem, czy jak na dom jest RCD 25A 30mA, to jak dam np. 16A 30 mA, to mi wywali ten RCD w garażu, czy musi być RCD o mniejszym prądzie niż 30 mA. Bo wydaje mi się, że to właśnie kwestia doboru pod tym względem.
    Cytat:
    Jaka odległość z domu do garażu?

około 20m ( pisze około, bo może to być 22 metry, a może być 18 metrów ). Ale taka różnica nie ma przecież znaczenia.
    Cytat:
    Czym będzie zabezpieczony kabel idący do garażu?

I tu pytanie dla was - czy go zabezpieczyć w rozdzielce w domu ( bo to z niej ten kabel idzie. Narazie jest zabezpieczony różnicówką z domu i bezpiecznikiem 10A. Czy można go podłączyć pod odpływ z licznika, czyli np. pod dopływ w różnicówce w domu? ówczas będzie on zabezpieczony bezpiecznikiem 32A przedlicznikowym.

0
  • #6 01 Maj 2012 14:47
    mrst
    Poziom 18  

Myślisz że przewód 2,5mm^2 można zabezpieczyć bezpiecznikiem o prądzie znamionowym 32A? Po coś te 10A na ten przewód jest prawda? Poza tym chyba nie wiesz co oznaczają oznaczenia na RCD. Ja radziłbym wezwać elektryka bo według mnie nie masz odpowiedniej wiedzy aby wykonać tą instalacje.

0
  • #7 01 Maj 2012 15:00
    Albercik 321
    Poziom 25  

Więc jak proponujesz wykonać tą in stalację?
    A może jest na forum ktoś bardziej pomocny?
    No chyba, że można zostawić ten 10A w rozdzielce w domu ( ewentualnie zmienić na mniejszy ), a w garażu dać różnicówkę o odpowiednich parametrach. Tylko nie wiem, czy po bezpieczniku typu S w rozdzielce w domu można dać róznicówkę w rozdzielce w garażu.

0
  • #8 01 Maj 2012 15:12
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Poproszę schemat rozdzielni głównej to Ci się wskaże co i jak.

0
  • #9 01 Maj 2012 16:17
    djlukas
    Poziom 27  

A są wogóle RCD 20A? Ja osobiście się nie spotkałem no chyba że z członem nadprądowym. Kto dał taką jako główną w domu jeżeli przydział mocy jest dużo większy (zabezp. przedlicznikowe 32A), przecież ste styki w niej nie wytrzymają.

Kolego widzę że nie masz pojęcia jak to poprawnie wykonać, myślę że podpowiedzi tutaj na niewiele się zdadzą. Jeżeli masz jakiegoś kolegę co ma jakieś pojęcie o instalacjach to go poproś o pomoc lub zapłać osobie kompetentnej i śpij spokojnie.

0
  • #10 01 Maj 2012 16:50
    Albercik 321
    Poziom 25  

Wygląda to tak ( przepraszam za jakośc, ale rysowałem na szybko i długopisem )

Za RCD nie rysowałem przewodu N ani PE tylko same bezpieczniki.

Myśle zrobić to tak :

Chyba, że ten bezpiecznik 10 A co jest na garaż zostawić i z niego podłączyć w garażu RCD. Tylko nie wiem, czy można wówczas dać RCD 16A, jak bezpiecznik przed nim będzie 10A. Chyba bez sensu? A nie wiem, czy są RCD mniejsze niż 10A.
    No i nie wiem, czy w wersji z drugiego rysunku można tak zrobić, że z jednego RCD podłączony jest drugi RCD? A przewód 2,5mm do garażu powinien chyba być czymś zabezpieczony. No a jak podłączę go przed RCD w domu, to jedynym zabezpieczeniem będzie bezpiecznik przedlicznikowy 32A.

Dodano po 7 [minuty]:

djlukas napisał:
    A są wogóle RCD 20A? Ja osobiście się nie spotkałem no chyba że z członem nadprądowym.

Po co te pytanie? Skoro mam taki to znaczy że są. A skoro nie ma innych to znaczy, że mam z członem nadprądowym.
    Cytat:
    Kolego widzę że nie masz pojęcia jak to poprawnie wykonać, myślę że podpowiedzi tutaj na niewiele się zdadzą. Jeżeli masz jakiegoś kolegę co ma jakieś pojęcie o instalacjach to go poproś o pomoc lub zapłać osobie kompetentnej i śpij spokojnie.

Kolego, przestań panikować i wrzuć na luz. Nie pamiętam teraz już czy te zabezpieczenie przedlicznikowe jest 32A czy 25A czy 20A. Skoro jest przed licznikiem, to robili to fachowcy i oni wiedzą jakie zabezpieczenie włożyć. Nie to jest teraz w tym temacie najważniejsze. Ważne jest to, ze za licznikiem na instalację jednofazową mam RCD 25A i 0,003A.

0
  • #11 01 Maj 2012 16:53
    djlukas
    Poziom 27  

Ja nie panikuje tylko dobrze radzę. Raz piszesz że masz RCD 20A a teraz że 25A. Nawet nie wiesz że nie dublujemy RCD a odrazu się denerwujesz jak ktoś ci chce pomóc. elektryka to nie układanie płytek.

Kolego ile lat ma ta instalacja? Kto wogóle zrobił taki podział?

0
  • #12 01 Maj 2012 16:54
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

Uuu, super czuły RCD.
    A przedlicznikowe zabezpieczenie i jego wielkość do czegoś służy, kolego.
    No i te dwie żyły, no i ta redukcja przekroju przewodów przed i za licznikiem.
    Jest pięknie.

0
  • #13 01 Maj 2012 17:03
    Albercik 321
    Poziom 25  

ele_pp napisał:
    Uuu, super czuły RCD.

przepraszam - nie 0,003 tylko 0,03A. Pomyłka. Ale zamiast pisać nie na temat, to może odpowiedziałbyś na moje pytania dotyczące instalacji w garażu.
    Cytat:
    A przedlicznikowe zabezpieczenie i jego wielkość do czegoś służy, kolego.

Oczywiście, że służy i jest bardzo ważne. Ale ono w temacie nie ma żadnego znaczenia. Robili to fachowcy, więc napewno jest takie jakie powinno być.
    Cytat:
    No i te dwie żyły, no i ta redukcja przekroju przewodów przed i za licznikiem.

Tą instalację dobre 10 lat temu albo i więcej robił elektryk z uprawnieniami, więc się w to nie mieszam. Jest tak już ponad 10 lat i jest ok.

Panowie - odpowie mi ktoś na pytanie jak zrobić tą instalkę w garażu, czy będziecie tylko pisac na temat pozostałej części instalacji?

0
  • #14 01 Maj 2012 17:14
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Jak to jak ? Dobrze ... zrobić.
    A później ją sprawdzić/pomierzyć i ... uruchomić, to znaczy oddać do eksploatacji.

0
  • #15 01 Maj 2012 17:17
    mrst
    Poziom 18  

Tylko że ta pozostała instalacja też nie jest poprawnie wykonana. Przynajmniej jej odcinek. Według twojego schematu przewód do garażu nie jest zabezpieczony. Przydało by się tam dać jak na 2,5mm 16 A ale to zależy też od SWZ. I zasilanie można wziąć nie za RCD tylko przed i rozdzielnicę w garażu i tam dopiero RCD.

0
  • #16 01 Maj 2012 17:23
    Gregory_bg
    Poziom 26  

Sory ale ta instalacja to jakaś pomyłka jest :/ Skoro dajesz już dodatkowe RCD na garaż to pamiętaj o selektywności tego pierwszego wyłącznika lub stosujesz go równolegle do drugiego ale tak czy siak ten wyłącznik różnicowy do garażu instaluj w garażu tak aby jego funkcjonowanie było prawidłowe.
    ele_pp ma rację.

0