Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
PLC Fatek
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sklep AVT - Minimoduł z ATmega8

Adarn 01 Maj 2012 12:38 1850 8
  • #1 01 Maj 2012 12:38
    Adarn
    Poziom 9  

Witam!

Jestem początkującym elektronikiem, choć myślę nad edukacją w tymże kierunku. Ostatnio rozpocząłem przygodą z uC. Mam do was kilka pytań:

1) Miałem najpewniej pecha - mój pierwszy uC - ATMega8 - po podłączeniu do programatora (AVTPROG1 - ekwiwalent STK500v2) i do zasilania nie działa. AVRDude wyrzuca z siebie komunikat

Code:
    stk500v2_command(): command failed

na programatorze zapala się czerwona dioda (programowanie w toku) . Następnie pojawia się komunikat o braku komunikacji z ATmegą.

Code:
     stk500v2_command(): command failed 

avrdude: initialization failed, rc=-1.
    Double check connections and try again,
    or use -F to overdrive this check.

Przypadek tłuczony na elektrodzie pierdyliard razy. Jednak to co mnie hmm... "zaniepokoiło" to to, że uC (jakby to powiedzieć?) przewodzi prąd we wszystkie strony :D Do którego pinu by nie podpiąć diody (a tej przez rezystor do GND) to świeci jakby ktoś wgrał program ustawiający piny jako wejście/wyjście gdyż LED podłączony odwrotnie i przez rezystor do +5V też się pali o_0 Dodam że uC nowy i ani razu nie dał się zaprogramować.

2) Chciałbym się wreszcie pobawić elektroniką a nie męczyć :D

Minimoduł z ATmega8
    PDF z opisem

I pojawił się w mej głowie pomysł - zakupienia takiej (z tego co rozumiem) oprawionej wersji ATmegi8. Skoro zestaw jest "uruchomiony" to chyba będę miał pewność, że będzie działał. No i mogę go zaprogramować przez wbudowane mini-usb. Co myślicie? Kolejne uC czy to coś? Różnica w cenie obu rozwiązań to 40zł - ale przeboleje dla ew. wygody - elektronika to i tak stosunkowo tanie hobby (w porównaniu do golfa na przykład :D ).

Pozdrawiam,
    Adarn

0 8
  • Semicon
  • #2 01 Maj 2012 12:58
    mirekk36
    Poziom 42  

Pomyśl sobie - ten moduł ATmega8 o którym piszesz ma już w sobie wbudowany programator dla tejże atmegi tylko że w ogóle nie wykorzystany - leży wręcz odłogiem - aż szkoda:

Nie namawiam cię na ten zestaw o którym mowa tutaj Link

bo jest dużo droższy - nie o to mi chodzi - ale raczej o to żebyś zobaczył do ilu rzeczy może przydać się scalak FT232R - może być również w pełni 100-procentowym programatorem sprzętowym do procka i będzie ci pięknie działał z wersją FREE programu MkAvrCalculartor - tylko musiałbyś wybrać taki moduł z prockiem ATmega8 który będzie miał układ FT232 z wyprowadzonymi wszystkimi jego wyjściami na goldpiny - bo aż szkoda żeby się marnował ... powiedz sam. Tym bardziej że za MkAvrCalculator nic nie musisz w takim przypadku płacić a przy okazji jaka wygoda korzystania no i ustawianie fusebitów bez obaw że zaraz zablokujesz procka. Zajrzyj sobie w tym programie Link do zakładki "Fusy uproszczone" to zobaczysz o co chodzi od razu ;)

0
  • Semicon
  • #3 01 Maj 2012 14:38
    Adarn
    Poziom 9  

Dzięki za odpowiedź!

Już cie wykorzystam ja się napatoczyłeś :D Wracając jeszcze na chwilę do mojego pierwszego posta - mój uC jest uszkodzony według Ciebie?

Co do twojej wypowiedzi - wydaje mi się, że na chwilę obecną nie odgrywa to dla mnie większej roli - posiadam własny programator (STK500v2) i jak dla mnie to FT232R mogłoby tam nawet nie być. Wybrałem ten minimoduł bo przygoda z uC jak na teraz ma być tylko eksperymentem i jakiś tam wstępem do robotyki o której marze :) Moje wymagania to - ma działać (jak sie znowu przejadę to już się mocne wkurzę :/ ) i mieć na pokładzie coś z rodziny ARV. Z kolei wybór sklepu był podyktowany prostym dla mnie odbiorem osobistym - AVT mam tylko kilka kilometrów od domu.

Nie wiem, jeżeli to wina mojej ATmegi to może po prostu wybiorę się po kolejną? Mam nawet wszystko na płytce stykowej poskładane - tylko tam procka brakuje :D

0
  • #4 01 Maj 2012 15:09
    mirekk36
    Poziom 42  

No żebym mógł coś podpowiedzieć to musiałbyś pokazać schemat jak ty to łączyłeś ;) może jakieś fotki itp ... bo uwierz mi procka jest trudno ubić ;) ... chyba że go żywcem na męki piekielne skazałeś np źle podłączając zasilanie itp ......

ja tam uważam, że warto kupić sobie i zacząć nawet od takiego mini moduliku gotowego z prockiem zamiast męczyć się na płytce stykowej gdy jeszcze nie masz z niczym doświadczenia bo wtedy sam sobie tworzysz równanie z tysiącem niewiadomych - zamiast od razu cieszyć się pierwszymi efektami.

Dlatego mając taki moduł jak już uda ci się w nim cokolwiek zaprogramować to potem możesz popatrzeć sobie na jego schemat, ale też nauczyć się jak w ogóle poprawnie podłącza się mikrokontroler np stąd ;) :

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

albo jak rysuje się schematy czy płytki PCB np stąd :

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/kurs-eagle-part-01.html

i wtedy hulaj dusza - kolejne układy nawet na stykówkach będą ci już lepiej wychodziły

------ ale mówię jeśli chodzi o ten procek który uważasz że jest ubity - wepnij go w stykówkę, doprowadź prawidłowo napięcie (może wg poradnika wyżej) podłącz programator i zobaczy czy przypadkiem nie ożyje - chodzi tylko aby go ruszyć programowo - nie podłączaj żadnych diod LED do niego

a zassaj sobie program MkAvrCalculator do sprawdzenia przez swój programator

0
  • #5 01 Maj 2012 18:23
    Adarn
    Poziom 9  

Okej, zaraz wrzucę zdjęcia.

A jeśli chodzi o sam uC i jego zasilanie to jak podłączam AVCC do VCC (+5V) to zasilacz (7085) zaczyna się lekko grzać. Jakby procek jakiś większy prąd pobierał.

EDIT: Hmm... Może nie lekko. Jak kombinowałem z ustawieniami WinAVR i zostawiłem podłączony zgodnie z twoimi zaleceniami uC to się oparzyłem i zrobił mi się bąbel na ręce. Mocno się grzeje to 7085.

0
  • #6 01 Maj 2012 18:29
    mirekk36
    Poziom 42  

to że grzeje się 7805 - to się nie masz co dziwić ;) poczułeś na własnej skórze co to jest stabilizator liniowy ;)

poczytaj tutaj czego można śmiało używać zamiast niego a przy okazji nie dogrzewać świata niepotrzebnie ;)

http://mirekk36.blogspot.com/2011/11/przetwornica-zamiast-stabilizatora-7805.html

albo tutaj:

https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...ghlight=&sid=f75c44f5927a2ce963e0ba52c686e4a8

;)

0
  • #7 01 Maj 2012 18:35
    Adarn
    Poziom 9  

Ale on się grzeje kiedy procek niby nic nie robi!

EDIT: W załączniku masz zdjęcie układu. Na "szynie po lewej" po prawej jest GND, po lewej VCC (OUT z 7085)

0
  • #8 01 Maj 2012 19:26
    mirekk36
    Poziom 42  

pisałeś wyżej że AVCC podłączyłeś do VCC a tymczasem AVCC wisi w powietrzu ..... (ale spokojnie to nie jest powód grzania czy nie działania procka w tym wypadku)

jak sam widzisz przy stykówkach najczęściej 100 razy łatwiej o błąd w połączeniach niż w jakichś gotowych modułach bo na twojej płytce jest niestety (chaos kabelkologiczny) nie obraź się ....

ale na przyszłość kupuj takie stykówki, jeśli już, które mają oznaczone ładnie szyny zasilania czerwoną i niebieską kreską

poza tym zastanawiam się jak ty masz podłączony ten 7805 - niestety tego nie pokazałeś na fotce - no i po co ci w ogóle ten 7805 - skoro mogłeś wziąć +5V z gniazda ISP programatora

Sklep AVT - Minimoduł z ATmega8

0
  • #9 02 Maj 2012 08:26
    Adarn
    Poziom 9  

mirekk36 napisał:
    pisałeś wyżej że AVCC podłączyłeś do VCC a tymczasem AVCC wisi w powietrzu .....

Się chłopak grzał, więc go tak nie trzymałem.

mirekk36 napisał:
    jak sam widzisz przy stykówkach najczęściej 100 razy łatwiej o błąd w połączeniach niż w jakichś gotowych modułach bo na twojej płytce jest niestety (chaos kabelkologiczny) nie obraź się ....

Na stykówka chyba zawsze tak jest.... Starałem się to robić czytelnie i z wyjątkiem wpadki z podłączeniem do masy jest całkiem nieźle w mojej opinii. O połączenie 7085 się nie martw, sprawdziłem je miernikiem milion razy.

Skoro błędów też nie znalazłeś znaczy - jednak umiem ubić uC albo po prostu nie działał od urodzenia... W każdym razie: na 90% kupie jakiś minimoduł. Dzięki za pomoc! Jesteś wielki i... masz świetnego bloga!

0