Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Płyta główna Prescott 533 model P4i45GV

KM95 01 Maj 2012 14:16 1648 5
  • #1 01 Maj 2012 14:16
    KM95
    Poziom 10  

Witam. Mam problem z płytą główną ASRock Prescott 533 model P4i45GV. Wiatrak startuje i po ok. 2 sekundach się wyłącza. Resetowałem cmos ale bez zmian. Zauważyłem jednak wylutowane zapięcie od głównego chipseta. Czy to może by przyczyną? bo oprócz tego nie widac na powierzchni płyty nic co mogło by wskazywac na usterkę. Może zworki są źle po zakładane lub jakiejś brakuje? Zaznaczam, że płytę dostałem od kolegi, który się na tym nie znał i chciał ją wywalic więc ją wziąłem i proszę o pomoc gdyż nie mogę sobie z tym fantem poradzic ;D

• #2 02 Maj 2012 06:37
    winerek
    Poziom 14  

Witam. Dolutuj zapięcie, pobierz manuala płyty, prześledź zworkowanie, podmień zasilacz, wzrokowo oceń stan kondensatorów (czy nie są wybulone) czy chipset robi się ciepły. Jaka jest historia płyty, czy kolega Ci nic nie powiedział ? Nie zawsze płyta po awarii zostawia dostrzegalne wzrokowo usterki. Jeśli poleciał chipset to szkoda zachodu. Pozdrawiam. (przenieś temat, nie ten dział)

• #3 03 Maj 2012 20:24
    KM95
    Poziom 10  

Zworki są ok sprawdzałem na schemacie, kondensatory też ok, zasilacz również zmieniłem i objaw ten sam :/
    PS. Jak dac temat do innego działu?

• #4 04 Maj 2012 07:08
    jarrod
    Poziom 15  

KM95 napisał:
    Zauważyłem jednak wylutowane zapięcie od głównego chipseta.

W tych płytach, obok fioletowego gniazda AGI znajdują się dwa tranzystory. Grzeją się tak podczas normalnej pracy, że często mają filetowe radiatory a laminat wokół robi się brązowy z przegrzania. Często od zmęczenia termicznego 'wylutowuje' się właśnie ten wspomniany uchwyt chłodzenia. Warto także obejrzeć kondensatory nie tylko od góry ale od dołu czy nie mają 'wybulonych' gumowych korków, i czy nie ma gdzieś wycieku elektrolitu - w tym celu należy zdemontować chłodzenie procesora.

• #5 04 Maj 2012 23:18
    KM95
    Poziom 10  

Po jeszcze dokładniejszym przjżeniu się zauważyłem przy jednym z tranzystorów uszkodzenie nie wiem czy znaczące ale to wygląda jak by odklejone ścieżki i dziura wielkości może pół milimetra o głębokości może też coś koło tego w górnej części jego obódowy. Zaznaczyłem to na zdjęciu 1. Czy na zdjęciu drugim chodziło o te dwa tranzystory?(zaznaczone na czerwono) Zapięcie tak dla info (na żółto).
    PS. Dołączam również zdjęcie z prockiem, który tam siedział. Podaję link z jego parametrami: http://www.cpu-world.com/sspec/SL/SL7D8.html
    1.Płyta główna Prescott 533 model P4i45GV 2.Płyta główna Prescott 533 model P4i45GV 3.Płyta główna Prescott 533 model P4i45GV

• #6 06 Maj 2012 10:35
    winerek
    Poziom 14  

Witam. Podzespoły umiejscowione są w róznych miejscach, czyli i ich funkcję mogą być różne, jeśli nie można odczytać ich symboli trudno wnioskować. Na pierwszej fotce ewidentnie podzespół uszkodzony, odprysk raczej z przegrzania, nie wiem czy ta płyta ma dla Ciebie ma wartości sentymentalne? bo jak nie to szkoda zawracać sobie głowy, a tak nawiasem mówiąc, osobiście byłbym ostożny wkładając do niej jakieś peryferia :)

Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME