Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Atmega8 + transoptor TCST 1103

01 Maj 2012 14:39 4311 6
 • Poziom 2  
  Witam, podłączyłem transoptor wg tego schematu:
  Atmega8 + transoptor TCST 1103

  Napisałem prosty programik mający zapalać diodę podłączoną do innego pinu w momencie, kiedy szczelina transoptora będzie zasłonięta, czyli na pinie transoptora będzie 0, niestety nie działa.

  Pin do którego podłączony jest transoptor jest ustawiony jako wejście z podciągnięciem do stanu wysokiego. Jeśli dobrze rozumuję, w momencie kiedy szczelina nie jest niczym przysłonięta, transoptor przewodzi i pin jest zwierany do masy. W celu sprawdzenia poprawności działania transoptora włączyłem między emiter a masę diodę LED, przy takim podłączeniu ledwo świeci, napięcie między pinem procesora a masą jest równe ok. 1,8 V. Gdy zasłaniam szczelinę, dioda gaśnie, czyli transoptor działa. Sprawdziłem również poprawność programu, gdy zwieram pin do masy przewodem, diodka wynikowa się zapala, więc w programie błędu nie ma. Sprawdziłem układ podłączając transoptor do różnych pinów, ten sam efekt, próbowałem również zastosować zewnętrzne podciągnięcie pinu do stanu wysokiego, napięcie jest wtedy wyższe ale efekt działania programu ten sam, czyli żaden. Gdzie może leżeć błąd?
  Dzięki za odpowiedź, pozdrawiam
 • Poziom 27  
  "Gdzie może leżeć błąd? "

  W kodzie? (pokaż go)
 • Poziom 36  
  duzymurzyn napisał:
  Witam, podłączyłem transoptor wg tego schematu:

  niestety nie działa.

  Gdzie może leżeć błąd?

  Zbyt wysoka wartość R2 - podmień na mniejszy, np. 1k albo nawet mniejszy
  Popatrz w jego Datasheet:
  Maxymalny prąd If dla diody dla tego T-O jest 60 mA. Phototranzystor w tym układzie pracuje jako switch, więc dobrze byłoby aby pracował w stanie nasycenia.
  Aby spełnić ten warunek IR dioda winna być zasilona prądem (If) około 10 mA.
  Jeżeli Vf dla tej diody jest 1.6V i zasilasz ją napięciem 5Volt przez rezystor 10k to jaką wartość ma If???; czy jest w stanie załączyć tranzystor aby na wyjsciu otrzymać watrość logiczną 1.
  Na stronie 3 Datasheet masz przykłaowy (testowy) diagram podłączenia tego T-O. Nie musisz się tego 'sztywno' trzymać ale jednak zachować pewien rząd wartości.
  Poza tym schemat potrzebuje pewnej weryfikacji, nie tylko to co pisze poniżej excray. Nie jest to najlepszy sposób podłączenia T/O do uC.

  e marcus
 • Poziom 39  
  Błąd na schemacie. Nóżkę 3 transoptora podłącz bezpośrednio do masy. Jeśli dalej nie będzie działać zmniejsz wartość R2 do 1k.
 • Poziom 2  
  Zrobiłem według zaleceń - podłączyłem nóżkę 3 (w datasheecie oznaczona D) bezpośrednio do masy, R2 zastąpiłem najpierw 1k, potem 300 ohm, niestety dalej coś nie gra, układ zachowuje się tak jakby pin wejściowy, podciągnięty do vcc nie dawał zasilania na transoptor. Kod nie zgadza się ze schematem, bo próbowałem czy na różnych portach będzie zachowywał się tak samo:

  Kod: c
  Zaloguj się, aby zobaczyć kod


  Cytat:
  Nie jest to najlepszy sposób podłączenia T/O do uC.

  A jak powinienem podłączyć go najsensowniej? Przeglądając forum natknąłem się na właśnie takie podłączenie, toteż tak próbowałem.
 • Pomocny post
  Poziom 39  
  Na schemacie transoptor masz podpięty pod PC1 a w kodzie pod PB0. To jak jest w końcu? Poza tym samo możesz dać dodatkowo opornik 10k między pin 4 transoptora a +5V zapewniając zewnętrzne podciąganie. To wewnętrzne jest słabe.

  Atmega8 + transoptor TCST 1103
 • Poziom 2  
  Rzeczywiście zamieszałem w tym schemacie, podłączałem pod PB0, od czasu zrobienia pierwszego schematu sprawdziłem czy może to wina portu więc przeniosłem transoptor z PC1 na PB0.

  Ale wracając do tematu, Twoja porada okazała się skuteczna, podłączenie zewnętrznego podciągnięcia rozwiązało sprawę, teraz bez problemu zczytuje stan z transoptora, wielkie dzięki!

  A tak już z własnej ciekawości i dla rozwiania wątpliwości, czemu podciągnięcie wewnętrzne mogło sprawiać kłopoty?

  W każdym razie, problem rozwiązany, temat do zamknięcia.