Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Separacja galwaniczna (np. na LTV814) od 5 V DC do 230V AC na wejściu

01 Maj 2012 18:12 1885 1
 • Poziom 15  
  Witam serdecznie,

  potrzebuję doprowadzić do sterownika opartego o mikrokontroler sygnały z obiektu o napięciach 5V, 12V, 24V i 230V. Aby wyeliminować możliwość uszkodzenia układu przy pomyłce oraz uzyskać wysoką uniwersalność, szukam rozwiązania które pozwoli podać dowolne napięcie w przedziale od 5V DC do 230V AC na wejście transoptora.

  Zastosowałem transoptor LTV814 z dwoma rezystorami 47k na wejściu i układ działa poprawnie przy napięciu od 22V do 230V, jednakże to wciąż za mało.

  W jaki sposób zapewnić możliwość zasilania napięciem w oczekiwanym zakresie?

  Pozdrawiam,
  Patryk
 • Poziom 43  
  To musiał by być układ aktywny - źródło prądowe działające w bardzo szerokim zakresie napięć, do tego mostek i kondensator (wejście nie będzie szybkie) zrobić na pewno się da, ale zajmie sporo miejsca na płytce.
  Widziałem gdzieś takie rozwiązanie na zakres 5-30V.

  Cytat:
  Aby wyeliminować możliwość uszkodzenia układu przy pomyłce...

  Jeśli przewidujesz użytkownika tak głupiego, że nie odróżni obwodów 230V AC od niskonapięciowych DC, to i tak nie dasz rady się przed nim zabezpieczyć, połączy jedne z drugimi i popali czujniki ;).

  Cytat:
  ...oraz uzyskać wysoką uniwersalność

  Typowe wejście cyfrowe (również PLC) nie reaguje na napięcia mniejsze niż połowa nominalnego, jest to zrobione celowo - daje duży margines zakłóceń.