Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
TermoPasty.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podstawy lutowania - kilka słów o trudnej sztuce lutowania...

19 Sty 2017 18:42 59024 33
 • #31
  Artur k.
  Admin grupy audio
  Od dawna znane są też przewody aluminiowe oraz CCA, przy takich test z magnesem nic nie da. Co grosza wielu ludzi nie rozróżnia CCA od miedzi, a z możliwością lutowania tych przewodów jest różnie - jedne się lutują całkiem nieźle, a inne praktycznie wcale.
 • TermoPasty.pl
 • #32
  398216 Usunięty
  Poziom 43  
  A ja w swojej praktyce prócz powyższych spotkałem się z jeszcze innym "wynalazkiem" - wszystkie pojedyncze druciki linki były w lakierze - takim jak na drucie nawojowym, tyle że w kolorze miedzi. Na oko nie do odróżnienia.
  Oczywiście dało się toto lutować, ale dopiero po mozolnym (i delikatnym)zeskrobaniu tej emalii z wszystkich drucików....
  Jaki przewód ma Kolega - tego na odległość sprawdzić się nie da.
  Możliwe jest też, ze lutownica ma za małą moc - przy zetknięciu z dużą masą linki (ostatecznie 2,5mm2 do cieniutkich nie należy) schładza cynę do zbyt niskiej temperatury - dla której nie może prawidłowo wniknąć w gąb linki - jest po prostu zbyt gęsta.
  Przegrzany przewód - może się pokryć siarczkiem miedzi, czy czymś podobnym, a to naprawdę uniemożliwia pobielenie, ale po oczyszczeniu do gołej miedzi MUSI się dać polutować - oczywiście o ile temperatura jest odpowiednia i topnika się używa.
  Na pewno lutownicą transformatorową może być trudniej pobielić linkę 2,5mm2 a co dopiero zlutować dwie razem.
 • TermoPasty.pl
 • #33
  kryada
  Poziom 13  
  Przewod jest stary więc raczej miedziany , lutownica jest raczej wystarczająca bo jak wziąłem linke 4mm2 to bez problemu ją polutowałem pięknie cyna się kleiła