Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podmiana wyświetlacza - magistrali I2C MatriX LCD na uP Bascom LCD

CrisELDi 01 Maj 2012 23:15 4678 11
  • #1 01 Maj 2012 23:15
    CrisELDi
    Poziom 14  

Witam

Pytanie: jak odczytać dane z magistrali I2C gdzie wyświetlacz lcd jest obsługiwany przy pomocy dwóch układów scalonych PCF8578 - PCF8579 ich adresy to 0111 100 i 0111 101 [7-bit slave]. Nie za bardzo rozumiem dokumentacji poszczególnych układów co robią?

Chwiałbym odczytać wyświetloną zawartość LCD na innym mikro kontrolerze z LCD w języku bascom. Rozumiem jak odczytać dane z magistrali I2C ale w tym przypadku nie za bardzo rozumiem jak?

Dziękuje z góry.

0 11
  • #2 01 Maj 2012 23:27
    mickpr
    Poziom 39  

CrisELDi napisał:
    Pytanie: jak odczytać dane z magistrali I2C
    - analizatorem stanów logicznych.
    CrisELDi napisał:
    Chwiałbym odczytać wyświetloną zawartość LCD na innym mikro kontrolerze z LCD w języku bascom.
    Wybacz, ale napisz jaśniej. Odczytać zawartość na LCD możesz patrząc na niego. Jeśli chcesz "odkryć" sposób sterowania wyświetlaczem pozostaje analizator stanów logicznych albo (lepiej) jego datasheet.
    CrisELDi napisał:
    Rozumiem jak odczytać dane z magistrali I2C ale w tym przypadku nie za bardzo rozumiem jak?

Jakoś się pogubiłem.

0
  • #3 02 Maj 2012 19:19
    CrisELDi
    Poziom 14  

To prawda całkowicie nie sprecyzowane pytanie!

Czyli tak naprawdę chce zastąpić orginalny LCD matrix graphic displays[Uszkodzony] sterowany z magistrali I2C na mikro kontroler w Bascom z dowolnym wyświetlaczem LCD

Dane jaki chcę odczyta to dane nie obsługujące sam wyświetlacz jako podzespół lecz danie które ten wyświetlacz wyświetla czyli np: częstotliwość radia,RDS, CD...

Czy tak można? [Nie chce korzystać z gotowych wyświetlaczy LCD z I2C są drogie.]

Prosiłbym o jakieś podpowiedzi ...

poz.

0
  • #4 02 Maj 2012 19:51
    mickpr
    Poziom 39  

Wyłuskanie takich informacji spośród danych na I2C jest co prawda możliwe, ale bez sensu. To tak jakby mierzyć kilogram maku po 1 ziarenku. Może jednak znajdziesz jakiś zamiennik tego modułu wyświetlacza.

0
  • #5 02 Maj 2012 23:41
    CrisELDi
    Poziom 14  

I to jest problem już szukałem wszędzie i nic bo to nie jest standardowy wyświetlacz a na pewno nie pod tymi adresami i2c.Zostało mi przeszukać I2C może coś wygrzebie choć tego się spodziewałem iż może to być bardzo trudne. Czy jest jakiś program na PC/ Bascom aby analizować magistrale I2C. Bo akurat na tej wspomnianej magistrali I2C nie ma innych "urządzeń" które by z niej korzystały.

Dziękuje za odpowiedź.

0
  • #6 03 Maj 2012 00:42
    mickpr
    Poziom 39  

CrisELDi napisał:
    Czy jest jakiś program na PC/ Bascom aby analizować magistrale I2C.
    Na PC : https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1604630.html
    oraz http://diy.elektroda.eu/analizator-stanow-logicznych-na-lpt/
    Miałem kiedyś zrobić, ale coraz trudniej o komputer z LPT.

Jeśli chodzi o program na ATMEGA (Bascom) - nikt tego chyba nie zrobił - problemem jest mała pamięć, w której zapisywane były by próbki.

Od biedy starczy oscyloskop, o ile masz cierpliwość i chęć ręcznie "dekodować".

0
  • #7 03 Maj 2012 19:09
    CrisELDi
    Poziom 14  

Mam wielką cierpliwość i sama ciekawość pcha mnie aby to zrobić oraz bardzo mi zależało by uratować to radyjko taki sentyment do starszego sprzętu.

Mam oscyloskop przenośny ale z jednym kanałem pasowałby chyba dwa?
    Ale dawno się zastanawiałem nad zakupem z ebay AVR Arduino USB Programmer +Logic Analyzer Oscilloscope

Podmiana wyświetlacza - magistrali I2C MatriX LCD na uP Bascom LCDPodmiana wyświetlacza - magistrali I2C MatriX LCD na uP Bascom LCD

USB ISP Multi Programmer is a development tool of eight functional modules.
    (1) IC Programmer
    (2) Logic Test
    (3) Voltmeter
    (4) Signal Generator
    (5) PWM Generators
    (6) Logic Analyzers
    (7) Oscilloscopes
    (8) UART Analysis.
    (9) USB to I2C/SPI Converter......New Function

Koszt to 12$ a może jednak wystarczy mój jedno kanałowy oscyloskop?

Chyba się przyda i warto coś takiego kupić. Następny krok to analiza, może macie jakieś materiały na ten temat?
    Z tym LPT to wspaniała rzecz ale odkąd wymieniłem komputer na "i7" to wiele takich rzeczy właśnie zanikło ...

Poz. dzięki z góry ...

0
  • Pomocny post
    #8 03 Maj 2012 19:23
    mickpr
    Poziom 39  

http://www.nxp.com/documents/data_sheet/PCF8578.pdf
    http://www.nxp.com/documents/data_sheet/PCF8579.pdf

Patrząc na te układy stwierdzam, że przerabianie tego na zwykły alfanumeryczny mija się (moim skromnym zdaniem) z celem.
    Lepiej poszukaj jakiś graficzny wyświetlacz , który będzie kompatybilny z tym uszkodzonym i odtwórz całość nie bawiąc się w odkrywanie tajemnic I2C.
    Naprawdę jest wiele ciekawszych zajęć, ale oczywiście zrobisz - co zechcesz.

0
  • #9 03 Maj 2012 19:33
    CrisELDi
    Poziom 14  

To prawda mija się z celem ale na pewno spróbuje przeanalizuje magistrale na PC poprzez zakupiony już interfejs .... jak nic nie wyjdzie to odpuszczę.
    A z innymi wyświetlaczami to jest rożnie głównie chodzi o adres samego wyświetlacza który się rożni oraz rozmiar wyświetlaczy na i2C są większe i drogie ...

Co nie co rozumiem jak działa cała ramka także może uda się odczytać dane jestem bardzo ciekawy jak wyglądają wyświetlone dane czekam na analizator ...

I moje ostatnie pytanie czy takie dane [Wyświetlone na wyświetlaczu ] czy można wyświetlić na PC poprzez I2C> RS232/USB jakiś programie?

No nic dzięki za podpowiedzi!

0
  • #10 03 Maj 2012 20:38
    mickpr
    Poziom 39  

CrisELDi napisał:
    I moje ostatnie pytanie czy takie dane [Wyświetlone na wyświetlaczu ] czy można wyświetlić na PC poprzez I2C> RS232/USB jakiś programie?

Dane z I2C można - miałem kiedyś w łapkach I2C zrealizowany na LPT (z programem do sterowania takim tunerem satelitarnym).
    Natomiast dane, które widzisz na wyświetlaczu nie są bezpośrednio przepychane przez I2C. Zawierają szereg innych "śmieci" - jak ustawienia pozycji kursora, rozkazy czyszczenia ekranu itp. Jeśli takie dane są przepychane bitowo (piksele) - jest jeszcze gorzej (dla ciebie).
    Mając surowy I2C z danymi można napisać sobie odpowiedni program, który je zinterpretuje i wyświetli... ale.... powodzenia..

0
  • #12 03 Maj 2012 22:06
    CrisELDi
    Poziom 14  

Rozumiem iż nawet jak "znam" zawartość wysłanej ramki/danych na szynę I2C to i tak to nie jest tak proste aby to zrobić [...] ale z ciekawości podłącze się do szyny aby tylko zobaczyć jak to wygląda :) znalazłem kilka programów które niby wyczytują adresy dane ...
    Jest to bardzo ciekawe przy okazji jeszcze coś może się nauczę :)

Dziękuje za wyjaśnienie.

Poz.

0