Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Sterowanie projektorem laserowym RGB - jak dokładnie?

Makro1993 28 Maj 2012 19:03 7698 54
  • #31 28 Maj 2012 19:03
    Makro1993
    Poziom 26  

c4r0, pytanie dotyczące galv z pierwszego postu.
    Czy te +/-15V które jest wyprowadzone w prawych górnych rogach driverów do galv można wykorzystać do zasilenia Popelscana?

• #33 29 Maj 2012 22:04
    Makro1993
    Poziom 26  

No cóż, finału dzisiejszych zmagań sukcesem nazwać się nie da.
    Po zlutowaniu popla, zamianie kabelków z popla do driverów żeby pasowało, uzyskaliśmy coś takiego:
    Kwadrat:
    Pozioma linia:
    Zmiana wzmocnienia na poplu powoduje powiększenie/zmniejszenie efektu.
    Jutro będziemy szukać gdzie jest coś nie tak, ale czy ktoś ma może pomysł gdzie jest na to największa szansa?
    Czy kabel LPT ma być 1:1, tzn. pin 1 do pinu 1 itp.?

• #34 29 Maj 2012 22:49
    c4r0
    Poziom 36  

Kabel ma być 1:1 (ja używałem przedłużacza). Upewnij się tylko, że ma wszystkie piny połączone, bo ja kiedyś walczyłem z tym projektem aż się okazało że połowy pinów w kablu nie mam...

Dobrze, że jest reakcja na potencjometr i że w ogóle coś się rusza. To już jakimś sukcesem można nazwać, uwierz mi.

Czy używasz programu Popelscan 3.1? Do uruchamiania polecam włączyć laser na stałe, na tym uruchomić galva i potem dopiero zająć się wygaszaniem. Poza tym do testów używaj na początek kółka a nie kwadratu. Kwadratu będziesz mógł używać do sprawdzenia szybkości jak już wszystko będzie działać.

• #35 30 Maj 2012 00:02
    Makro1993
    Poziom 26  

Tak Popelscan 3.1. Laserów jeszcze jako tako nie ma, jest normalny wskaźnik do testów. Zauważyłem jeszcze dwie rzeczy: Galvo z osi Y czasami się jakby wyłącza (powraca do pozycji jakby nie miało zasilania). Poza tym drivery z galv (co prawda aktualnie bez dodatkowego chłodzenia, tylko te radiatory które są domyślnie) dosyć konkretnie się grzeją.
    Jest jakiś sposób na poprawne ustawienie galv w tym mocowaniu czy trzeba to zrobić doświadczalnie?
    Co do kabla: przerobiony z normalnego kabla z drukarki tylko wlutowana męska wtyczka DB-25 zamiast tej wtyczki do drukarki.

• #36 30 Maj 2012 00:30
    c4r0
    Poziom 36  

Upewnij się, że piny z których korzystasz są połączone w tym kablu. Drukarkowy kabel chyba nie ma połączonych wszystkich 25 przewodów. Ale jeśli lutowałeś wtyczkę to chyba wiesz, co tam jest a czego nie ma.

Drivery mogą się grzać ale bez przesady. Nie powinny się nagrzewać tak bardzo, żeby parzyć, i nie powinny też wymagać jakiegoś dodatkowego chłodzenia niż fabryczne, pasywne radiatorki.

Jeśli galvo wariuje to coś jest nie tak. Może masz gdzieś niepewne połączenia, złamany kabel albo coś takiego? A może driver się rzeczywiście przegrzewa?

Nie ma chyba żadnego sposobu na mocowanie w uchwycie, po prostu ustawiasz tak, żeby w czasie skanowania wiązka nie wypadała poza zwierciadła. Jedyne co przychodzi mi do głowy to że powinieneś mieć galva solidnie przykręcone do tego uchwytu (nie luźno). Mocowanie zmienia parametry mechaniczne i może teoretycznie spowodować, że regulator zacznie się wzbudzać przez tą zmianę parametrów, ale to chyba bardzo mało prawdopodobne żeby w przypadku galv coś takiego się działo.

• #37 30 Maj 2012 22:10
    Makro1993
    Poziom 26  

Jeszcze raz sprawdziłem cały kabel - 25 przewodów 1:1 ma przejście.
    Reszta kabli też jest sprawna, jednak z tego co widziałem na tym:
    to musiałem pozmieniać kolejność przewodów w kablach idących z popla do driverów, ale to zrobiłem już przedtem.
    Same drivery jak i glava zaczynają się mocniej nagrzewać dopiero po włączeniu skanowania.
    Sprawdziłem jeszcze tryby pracy portu LPT - na każdym to samo.
    Sam interfejs Popelscana wygląda chyba dobrze (na zdjęciu tego nie widać, jednak nigdzie nie ma niechcianych połączeń pomiędzy ścieżkami):
    Sterowanie projektorem laserowym RGB - jak dokładnie? Sterowanie projektorem laserowym RGB - jak dokładnie?
    Okrąg wygląda za to tak (w Popelscan software'owe wzmocnienie ustawione na 1):
    Do tego zauważyłem że jak podam jakieś napięcie w zakresie 0-5V na wejścia galv to o ile os X odchyla się dobrze (+ w prawo, - w lewo) to oś Y odchyla się odwrotnie (+ w dół, - w górę).
    Próbowałem jeszcze wpiąć się w wyjścia Popla z oscyloskopem jednak to chyba takie proste nie będzie bo o ile jestem w stanie wpiąć się sondą kanału 1 do osi Y i sondą osi X do osi X, to zawsze będzie to albo + albo - z danej osi. Nawet zresztą po wpięciu się od plusów albo minusów i tak dostaję jakieś cuda nie przypominające w niczym nawet ćwiartki koła.

• #38 30 Maj 2012 22:50
    c4r0
    Poziom 36  

Jak masz oscyloskop to podłącz się do interfejsu popla w trybie X-Y (bez galv). Powinieneś być w stanie uzyskać piękny obrazek na ekranie oscyloskopu, cokolwiek wyświetlisz w poplu. Jak tak zrobisz to rozbijesz uruchamianie na dwie części: samego popelscana i galva - to będzie bardzo pomocne. Nie wiedziałem, że masz oscyloskop.

• #39 30 Maj 2012 23:09
    Makro1993
    Poziom 26  

Rozumiem, tylko że jak się mam wpiąć w popla? Krokodylek z masy do minusa a sama sonda do plusa, a GND zostawić wolne? Oczywiście w X-Y.

• #40 31 Maj 2012 00:30
    c4r0
    Poziom 36  

Krokodylek ZAWSZE idzie do masy. Inaczej możesz narobić dymu, spalić układ który mierzysz albo nawet oscyloskop. Jeśli chcesz mierzyć coś nie od masy to musisz mieć sondę różnicową albo robić jakieś kombinacje (np. separacja zasilania układu od oscyloskopu albo odwrotnie). Bardzo łatwo jest zrobić zwarcie przez masę i uziemienie i coś zepsuć.

W poplu łapiesz masę oscyloskopu do masy popla, kanał X do pinu X+ i kanał Y do pinu Y+. Piny "-" zostawiasz niepodłączone.

• #41 31 Maj 2012 02:15
    Makro1993
    Poziom 26  

Po takim podłączeniu o jakim mówisz (Które poniekąd jest zgodne z tym co wiedziałem na ten temat) na oscyloskopie widać coś bardzo podobnego do tego co wyświetlają galva, czyli nie jest dobrze.
    Tylko że na moją logikę, z tego co widzę raczej złą, jak wepnę się tylko na + to powinienem widzieć tylko połowę wyświetlanego elementu?

• #42 31 Maj 2012 02:24
    c4r0
    Poziom 36  

Logika jest zła. Wszystko zależy od tego, jakie masz wyjście i jakie masz wejście. Wyjście +/- to wyjście różnicowe. W galvie masz wejście różnicowe więc wszystko gra. W oscyloskopie masz wejście asymetryczne (+/GND zamiast +/-), dlatego jak podłączysz +/GND z popla to będzie właśnie dobrze. Jeśli podłączyłbyś w ten sposób: X+_popel -> X+_galvo oraz GND_popel -> X-_galvo, to dostałbyś nie połowę obrazu tylko obraz dwukrotnie za mały.

Z twojego eksperymentu wiadomo, że galva są ok i trzeba skupić się na poplu. Wstaw w programie kółko i zobacz oscyloskopem co masz za przebieg na wyjściu X oraz na wyjściu Y (przebieg w czasie, nie w trybie X-Y). Przebiegi powinny być:
    1. takie same dla obu kanałów, tylko przesunięte w fazie
    2. sinusoidalne
    Zobacz co się nie zgadza i zobacz czy kształt przebiegu zmienia się jak zmieniasz szybkość skanowania w programie. Możesz ustawić bardzo wolne skanowanie z tego co pamiętam (np. 1pps może się da), takie ustawienie i zobaczenie co się dzieje na wyjściach też może coś pomóc zrozumieć.

• #43 31 Maj 2012 20:43
    Makro1993
    Poziom 26  

No cóż, na sinusoidę to niestety nie wygląda (domyślam się że jakiś problem z konwersją analogowo-cyfrową?):
    Podobnie przebieg X-Y:
    Poza tym, czy ta zworka idąca pod DAC i LM ma tak wyglądać?
    Sterowanie projektorem laserowym RGB - jak dokładnie? Sterowanie projektorem laserowym RGB - jak dokładnie?

• #44 01 Cze 2012 00:16
    c4r0
    Poziom 36  

Cyfrowo-analogową. Mógłbyś trochę lepiej ustawić oscyloskop albo ustawienia programu, żeby się tak przebiegi nie nakładały. Sprawdź czy wyzwalanie DAC-ów wygląda ok: piny 2 i 6 LPT. Powinieneś mieć ładne impulsy o stałej częstotliwości (mogą być bardzo krótkie więc trudne do zobaczenia oscyloskopem). Jesteś pewien co do ustawień popelscana? Upewnij się że włączasz tryb RGB (checkbox "switch PCB"), chociaż to nie powinno mieć wpływu na sterowanie galvami. Zworka jest OK, te wszystkie pola to masa.

• #45 01 Cze 2012 00:45
    Makro1993
    Poziom 26  

Wyzwalanie na pinie 2 i 6 LPT wygląda mniej więcej tak:
    W tym że z tego co widzę pin 2 ma tylko pole lutownicze nie przyłączone do niczego.
    Jeszcze raz przebieg w czasie, chyba lepszej jakości:
    Software gain 80, point delay 100:
    Software gain 1, point delay 100:
    Zwiększanie point delay skraca impulsy.
    Ustawienia Popla:

• #46 01 Cze 2012 01:32
    c4r0
    Poziom 36  

Sorry, popieprzyła mi się numeracja. Wyzwalanie jest na pinach 14 i 16. Ale tak czy siak, jakim cudem pin 2 jest nie podłączony do niczego? Zarówno w dobrej numeracji pinów jak i mojej popieprzonej pin 2 powinien być gdzieś podłączony. W poprawnej numeracji powinien iść przez zworę do pinu 7 U2. Widzę, że masz chyba zworkę wlutowaną więc nie rozumiem. (Pin 1 to ten z kwadratowym padem.)

• #47 01 Cze 2012 03:32
    Makro1993
    Poziom 26  

Kurde, głupia sprawa...
    Tobie popieprzyły się piny, a mi popieprzyły się złącza i zamiast męskiego wlutowałem żeńskie, no i to nie miało prawa działać. Po szybkiej poprawie jest ok.
    Mam nadzieje że to ostatni taki durny błąd z mojej strony... ;/

• #48 01 Cze 2012 17:14
    c4r0
    Poziom 36  

Takie rzeczy się zdarzają. Najważniejsze, że znalazłeś i działa.

• #49 08 Cze 2012 19:46
    Makro1993
    Poziom 26  

http://c4r0.elektroda.eu/_hv/lasers/drv2_sch_big.bmp
    Jeden driver ruszył. O dziwo nawet za pierwszym razem.
    W związku z tym 2 pytania:
    1. Napięcie na nieobciążonym wyjściu to 12V. Z tego co czytałem to diody laserowe są sterowane prądowo, ale np. przy opisie fioletowej diody z HD-DVD/Blu-Ray pisałeś że jej napięcie zasilania to 9V co jest i tak wyższe od napięcia zasilania diod z DVD - sam driver będzie regulował te napięcie żeby uzyskać żądany prąd?
    2. http://c4r0.elektroda.eu/_hv/lasers/LD_drv_pcb_elementy.pdf Kondensatory C6 i C5 mają mieć jakąś określoną wartość - aktualnie mam tam 100nF tylko że nie wiem czy to nie za mało/dużo.
    Transoptorów jeszcze nie ma z powodu aktualnego ich braku :)
    Podobnie z radiatorem - tez będzie.

• #50 08 Cze 2012 23:39
    c4r0
    Poziom 36  

1. Driver sam ustala takie napięcie, żeby płynął zadany prąd. Jak nie ma obciążenia to jest 12V - tyle driver jest w stanie maksymalnie dać, a stara się wymusić prąd.

2. C5 i C6 są szeregowo z wejściami analogowymi. Jak nie używasz tych wejść to nie musisz ich montować, a jak używasz tych wejść w projektorze to powinieneś wstawić tam zworki zamiast kondensatorów.

• #51 10 Cze 2012 11:08
    Makro1993
    Poziom 26  

Podłączenie 2 diod laserowych tego samego koloru połączonych za pomocą beamsplittera równolegle pod jeden kanał drivera - ma sens czy jest głupim pomysłem i trzeba je rozłożyć na 2 kanały?

• #52 10 Cze 2012 16:06
    szybki254
    Poziom 12  

Ma sens i jest dobrym pomyslem bo po co robić 2 drivery bez sensu by bylo 2x wieksze koszta i wiecej roboty.

• #53 10 Cze 2012 18:06
    Makro1993
    Poziom 26  

No dobra, a co z nierównomiernym graniem się tych diod, różnej rezystancji na każdej z nich w związku z tym itp. ?

• #54 10 Cze 2012 19:45
    szybki254
    Poziom 12  

Nie patrz na to zreszta tam sa małe odchylki i raczej watpie zebys zobaczyl różnice ustawiasz taki prad jaki chcesz i tyle i ma świecić ja sam bede robil za jakis czas czerwień na beamsplitterze.Zreszta zobacz ze c4r0 dał 2 diody do jednego drivera wiec cos to mówi...

• #55 10 Cze 2012 23:58
    c4r0
    Poziom 36  

Jak chcesz mieć profesjonalnie i pełną kontrolę, stabilizację temperatury itp to lepiej jest dać dwa oddzielne drivery. Ale nie zawracaj sobie tym głowy, ja takie coś robiłem i użyłem jednego drivera, pewnie widziałeś u mnie na stronie lub tu na forum. Gorsza sprawa to znaleźć odpowiedni beamsplitter i znaleźć/zrobić mechanikę do tego (no chyba, że chcesz kupić).

Szukaj w 5mln produktów