Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
MetalWork
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Podgrzewacz wody przeplywowy, kosmiczne rachunki

artmangon 04 Maj 2012 22:10 43280 52
    Zbigniew Rusek
    Poziom 35  
    michcio napisał:
    @Zbigniew - to bardzo dobrze, że czajniki to "monstra". Im większą moc ma, tym mniej energii zużyje do podgrzania wody (szybko ogrzany czajnik oddaje przez ścianki do otoczenia energię krócej). Standardowe zabezpieczenie obwodu gniazd i stosowany przewód to odpowiednio 16A i 2,5 mm^2 więc spokojnie można podłączyć ponad 3,5 kW i nic nie ma prawa się dziać. Jeśli coś się dzieje, to instalacja jest spartolona i tyle.
    To samo tyczy się żelazek, pralek, suszarek, piekarników itd. Większa moc - mniejsze zużycie energii.

Teraz to standardowe zabezpieczenie, ale w wielu budynkach (mieszkania w blokach z lat 60-tych) zwykle jest tak, że wszystkie gniazda wtyczkowe w mieszkaniu stanowią JEDEN obwód, zabezpieczony bezpiecznikiem 10A, a przewód (miedziany) to najwyżej 1,5mm2 (jeśli nawet nie 1mm2). W efekcie trzeba (na wpół legalnie) zmieniać bezpiecznik na 16A (gdyż 10-kę wywali pralka automatyczna idąca wraz z lodówką - tej ostatniej się nie wyjmuje z gniazdka), a wtedy przewody sa na granicy wytrzymałości. Duża moc czajników, żelazek może być dobra tylko wtedy, gdy instalacja jest do tego dostosowana (w ogóle jak można wszystkie gniazdka w mieszkaniu dawać jako jeden obwód). Sam kiedyś musiałem (na wpół legalnie) wymieniać bezpiecznik 10A na 16A, gdyż pralka chodząca wraz z lodówką (nawet wtedy się nie włączało telewizora, komputera też jeszcze nie było) wywalała automat 10A, szczególnie gdy prało się w wyższej temperaturze. Wtedy na klatce schodowej było 16A (czyli w mieszkaniu 16A to już brak stopniowania), ale po ok. 10 latach zmodernizowano tablice bezpiecznikowe na klatkach schodowych, dając 20A (z dopuszczeniem 16A na mieszkania, chociaż zostały stare przewody). Obwód oświetlenia oczywiście miał oddzielny bezpiecznik, też 10A (tu akurat jest to więcej niż trzeba).
    Teraz się buduje inaczej, więc nie ma takich problemów.
  • MetalWork
    Mariusz105
    Poziom 13  
    Dyskutanci poruszali rozmaite kwestie, ale z wymianą podgrzewacza bym się wstrzymał, chyba że cieknie - np wskutek korozji ścianki zbiornika (niektóre mają protektory, ale kto pamięta o ich wymianie)
    Inną przyczyną wymiany podgrzewacza może być jego niewłaściwa moc cieplna i pojemność wodna - i to można obliczyć, jakie wielkości są odpowiednie, ale wyniki mogą być zawyżone - jeżeli przyjmiemy zbyt duże zużycie wody ; albo zaniżone.

_ Należy po prostu ocenić czy tej ciepłej wody wystarcza, czy też jest za dużo?
    Z treści pytania wynika, że podgrzewacz jest używany od dawna - a jak było z rachunkami wcześniej?
    Można mu dodać sterowanie zegarem (sterowanie temperaturą musi już mieć) np:
    jest włączony 6:00 - 7:00 i po południu 15:00 - 19:00 - zależnie od upodobań i potrzeb użytkowników. Temperaturę należy ustawić na 50C lub nieco mniej (do 45C) i to też zależy od upodobań mieszkańców

Inne działania
    - a krany ciepłej wody nie ciekną?
    - sprawdzić zawór zwrotny - czy nie puszcza wstecz,
    - sprawdzić zawór bezpieczeństwa - czy nie cieknie, także pokręcić pokrętłem by sprawdzić czy zadziała,

- zaizolować przewody doprowadzające ciepłą wodę,
    - nie ma informacji o instalacji cyrkulacyjnej - może jej nie ma, tak może być w nierozległych instalacjach c.w. (powinna być zaizolowana, jeżeli pompowa - to ze sprawnym zaworem zwrotnym, pompę cyrkulacyjną też można sterować - zegarem i/lub temperaturą
  • MetalWork
    prosiak22
    Poziom 22  
    Mariusz105 napisał:
    Można mu dodać sterowanie zegarem (sterowanie temperaturą musi już mieć) np:
    jest włączony 6:00 - 7:00 i po południu 15:00 - 19:00

Ten model nie ma sterowania temperatury ma tylko jedno pokrętło poziom * lub **
    Mówimy tu o przepływowym zatem włącza się gdy leci woda zatem czasowy to chyba odpada ?
    Sam przymierzam się do kupna podgrzewacza.
    Czy zna ktoś model KOSPEL PPE2-9/12/15 ?
    Mariusz105
    Poziom 13  
    Dobrze, dla podgrzewacza przepływowego - sterowanie zegarem zbędne.
    O dla takiego:
    http://www.kospel.pl/pl/produkty/podgrzewacze-przeplywowe/eps-twister.html

Ma jednak pokrętło nastawiania temperatury (czasem parzy - źle ustawione)

model KOSPEL PPE2-9/12/15:
    http://www.kospel.pl/pl/produkty/podgrzewacze-przeplywowe/ppe2-electronic-lcd.html
    - tu są też inne pliki, w tym instrukcja obsługi

Z gabarytów wynika, że ma minimalny zbiornik na wodę - element kumulacyjny ciepła
    Ma też pokrętło nastawiania temperatury
    Inicjusz
    Poziom 12  
    Nie ma to jak prysznic na wrzutowy automat na monety. Pełna kontrola kosztów i komfortu.
    prosiak22
    Poziom 22  
    Mam nadzieję, że masz taki ...
    Inicjusz
    Poziom 12  
    ... nie stać mnie na taki luksus.
    prosiak22
    Poziom 22  
    Czy ktoś zna inną firmę która produkuje z trzema zakrasami przpływowierze ?
    Mariusz105 napisał:
    Z gabarytów wynika, że ma minimalny zbiornik na wodę - element kumulacyjny ciepła
    Ma też pokrętło nastawiania temperatury

No właśnie nawet LCD ma a nowsza nawet dotykowy LCD ( ale dużo droższy o 300 zł ) a środek pewnie ten sam.
    Pytanie czy ktoś to ma ? i jak się sprawuje ?
    Mariusz105
    Poziom 13  
    Chodzi o podgrzewacz? - to jak ma pokrętło do regulowania temperatury: - pewne oba skrajne położenia - i nieskończenie wiele pośrednich

Bo przepływomierz - to już inne urządzenie
    mikee82
    Poziom 12  
    Jeśli ktoś ma możliwość korzystania z taryfy nocnej, bojler jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. I faktycznie jak napisał któryś z przedmówców - bojler wymusza oszczędzanie ciepłej wody :). Nastawiasz pracę bojlera na tyle ile cię stać i działasz tak, żeby ciepłej wody starczyło :)
    prosiak22
    Poziom 22  
    Mariusz105 napisał:
    Bo przepływomierz - to już inne urządzenie

chodzi o całość KOSPEL PPE2-9/12/15 czy ktoś to ma i czy to działa dobrze ?
    i czy jest inna firma która ma 3 zakresy zasilania

mikee82 napisał:
    bojler jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem

weź pod uwagę że nie wszędzie można duże gabaryty ( a 10 l to tylko na umycie zębów wystarczy dla 3 osobowej rodziny :) )
    Plumpi
    Specjalista - systemy grzewcze
    mikee82 napisał:
    Jeśli ktoś ma możliwość korzystania z taryfy nocnej, bojler jest moim zdaniem najlepszym rozwiązaniem. I faktycznie jak napisał któryś z przedmówców - bojler wymusza oszczędzanie ciepłej wody :). Nastawiasz pracę bojlera na tyle ile cię stać i działasz tak, żeby ciepłej wody starczyło :)

W przypadku autora wątku bojler + II taryfa nie przyniesie żadnych oszczędności.
    Energia dwutaryfowa dzieli się na energię w pierwszej i w drugiej taryfie. Druga taryfa jest dużo tańsza od energii jednotaryfowej. Jednak w przypadku energii w pierwszej taryfie (w przypadku dwutaryfowej) jest ona droższa od energii jednotaryfowej.
    Ponieważ autor wątku używa energii elektrycznej nie tylko do grzania ciepłej, ale także do gotowania to to co zaoszczędzi na grzaniu ciepłej wody w nocy i przez godzinę po południu, wyda w dzień gotując posiłki i zasilając wszystkie odbiorniki (czajnik, mikrofalówka, telewizor, oświetlenie itp.).
    Energia dwutaryfowa ma tylko sens przy dużych zużyciach, które można przesunąć do II taryfy np. przy ogrzewaniu elektrycznym.
    Trzeba też wziąć pod uwagę, że bojlery marnują część energii, oddając ją w postaci ciepła do otoczenia.

Ogrzewanie przepływowe jest najbardziej oszczędnym rodzajem ogrzewania, ponieważ straty energii są ograniczone do minimum.
    Moim zdaniem w przypadku autora wątku, wymierne oszczędności może przynieść tylko i wyłącznie racjonalne gospodarowanie ciepłą wodą. Zamiast kąpieli w wannie, użytkować prysznic z ograniczonym przepływem. Tu zaoszczędzimy masę wody i masę energii. Używając prysznica możemy zredukować zużycie wody przynajmniej o połowę.
    januszolk1
    Poziom 11  
    Osobiście mam podgrzewacz 21 kw.Do ogrzania wody prądem jest to najtańsze rozwiązanie.Musisz podliczyć pobór energii ze wszystkich odbiorników w ciągu dnia;pomnożyć przez ilość dni w miesiącu ,i ci wyjdzie ile zużywasz.Pozdrawiam.
    Inicjusz
    Poziom 12  
    Z sumowania mocy urządzeń nic nie wynika poza informacją o zainstalowanej mocy urządzeń.

W przepływowych podgrzewaczach wody trzeba dość często usuwać kamień wodny (kotłowy) z wnętrza grzałki. Podczas eksploatacji w grzałce osadzający się kamień zmniejsza przepływ wody, przekłamuje odczyty temperatury wody na czujnikach oraz prowadzi do uszkodzenia grzałek.
    Kamień w grzałce jest przyczyną wzrostu kosztów podgrzewania wody. "Kradnie" kasę niepostrzeżenie, codziennie po trochu i usiłuje wmówić nam, że luksus musi kosztować.

Podczas przeglądu warto sprawdzić poprawność działania czujników temperatury oraz zespołu wodnego.
    prosiak22
    Poziom 22  
    Witam
    Zakupiłem Kospel 9/12/15kW ppe2 no i powiem , że jestem bardzo zadowolony w porównaniu ze starym stiebel elektron 21 kW

Są 3 ustawienia zapamiętane temperatury 35 45 i 55
    Wanny nie mam i pod prysznic ustawiam sobię 40 bo 45 jest za gorąca.
    Ciśnienie ok , nie trzeba czekać 5 min ( jak w starym ) by zrobiła się ciepła woda.
    Można nareszczie umyć w kuchni ręce lub szklankę , bo w starym zanim odkręciłem i umylem to nie dotarła nawet TROcHE ciepła a tu proszę maxymalnie 15 sekund i mam :)

No zobaczymy jak w zimę sobie poradzi !!!!
    Bogus105
    Poziom 16  
    witam,

no to zima minęła: jak się sprawuuje ten kospel PPE2-9/12/15.LCD? W zimę daje rady? Potrzebuję do zasilania prysznica, umywalki i zlewu. Wszystkie te odbiorniki są w odległościach:1m, 1.5m oraz 2m od podgrzewacza. Z opisu wynika, że można nastawić maksymalną moc urządzenia (9,12 lub 15kW), a sterowanie ma elektroniczne - wnoszę, że moc dostarczana do grzałki jest modulowana w zależności od tego o ile stopni ma podnieść temperaturę wody. Na wyświetlaczu niby pokazywać ma temp. wejściową wody, wyjściową (ustawioną pokrętłem z rozdzielczością 1 stopnia), ustawioną moc oraz przepływ wody przez podgrzewacz. Czy działa on tak pięknie jak opisuje to producent w katalogu i ulotkach?
    prosiak22
    Poziom 22  
    Witam
    No ma wady i zalety.
    Zalety:
    Można ustawić co do 1 stopnia C.
    Włączenie nawet przy małym strumieniu! To bardzo ważne bo we wcześniejszym miałem TRAGEDIE !!!!
    Łatwy montaż, ładny wygląd.

Inne:
    Jeśli odkręcę wodę na max w zimę
    ( niestety nie wiem jakie mam ciśnienie wody i woda dolotowa 10C lub 15C nie pamiętam:( ale bardziej 10C )
    pod prysznicem to maxymalna temperatura 38C, ale można odkręcić troszkę mniej tak na 3/4 i uzyskuję się 42C ( w lato bez problemu ,nie sprawdzałem ale nawet chyba 50 i jest ok )
    No w zimę podczas prysznicu lepiej nie korzystać z umywalki.

Co do automatycznego przełączania to "chyba" tego nie ma.
    Bo w środku są zworki 9 12 15 i mam zworkę ustawioną na 15 ( "chyba nie ma" ale może to tylko ustawienie maxymalnego poboru prądu ).
    Pan w sklepie mówił , że jest to automatyczne.

" Na wyświetlaczu niby pokazywać ma temp. wejściową wody" temp WEJŚCIOWEJ u mnie nie ma, nie ma też czy jest teraz 9kw czy 12kw czy 15kw.
    Jest tylko że działa grzałka. Oraz , jak nie wydoła bo jest za duży strumień BRAK MOCY.
    Mam ten model z pokrętłem i LCD ( są też modele z LCD dotykowym może w nich jest )

Ogólnie jak przypomnę sobie stary podgrzewacz to aż ciarki przechodzą , że był 21Kw i nie był nawet w połowie tak dobry jak ten. ( Stiebel elektron 21KW)

Jeśli miał bym drugi raz kupił bym ten sam.
    Jeśli , będziesz chciał "Bogus105" jakieś testy lub zdjęcia potrzebne to mogę zrobić.
    Bogus105
    Poziom 16  
    dzięki za odpowiedzi! może będę miał chwilę, to zadzwonię jutro do producenta/przedstawiciela, aby mi wytłumaczył to ustawienie maksymalnej mocy, bo w instrukcji jest napisane, że ustawia się to podczas montażu urządzenia - wynika z tego, że to jakaś zwora, przełącznik pod obudową, czy podobne. Nie pamiętam czy jest napisane jaki jest minimalny przepływ wody, przy którym urządzenie grzeje i prawidłowo podaje temperaturę. W instrukcji napisane było wyraźnie, że na wyświetlaczu pokazywane są temp. wejściowa, wyjściowa, moc (jaka chwilowa, ustowiona 9/12/15???) i przepływ.

Prosiak22: jaki najmniejszy strumień wody możesz ustawić, aby urządzenie działało jak powinno? Dużo mi Twoja odpowiedź wyjaśniła anyway:)

Dzwoniłem przed chwilą i co się dowiedziałem: w jednej chwili możliwe jest wyświetlanie tylko jednego wybranego parametru. Moc załączona wyświetlana jest w procentach maksymalnej mocy ustawionej, a maksymalna moc ustawiona wybierana jest za pomocą przełączników na płytce pod obudową urządzenia. Jest to moc, której urządzenie nie przekroczy. Minimalny przepływ to 2.5 l/min. Do prysznica zalecają ustawienie 12kW.

Prosiaczek22 - była by możliwość ustawienia u Ciebie na chwilę mocy 9kW, aby sprawdzić, czy da się w miarę komfortowo wziąć prysznic przy takiej mocy??:D

pzdr
    prosiak22
    Poziom 22  
    W domu nie mam nawet jak to zmierzyć ale się udało.
    Trudno też jest ustawić kran co do milimetra by osiągnąć włączenie piecyka ( ja wszystkie krany odkręcane do góry )

Kubek który ma 1,7L:6 = 0,28L ( jest to zwykły kubek 0,25 wypełniony po brzegi )
    napełnił się w czasie 8 sekund.
    Czyli 2,1 Litra na minutę by sie właczył piecyk. :)
    Producent podaje 2,5L jest to naprawdę bardzo małe ciśnienie.
    Bogus105
    Poziom 16  
    czyli ręce umyć się da w ciepłej wodzie przy bardzo małym wypływie:) jak tam teraz rachunki za prąd?
    prosiak22
    Poziom 22  
    "w miarę komfortowo wziąć prysznic przy takiej mocy"
    I tu zaczynają się schody :) dla każdego inny komfort.
    W zimę miałem ustawiony na 42 w lato na 38 :) , czemu ? w domu zimniej i człowiek potrzebuje więcej ciepła.
    To od razu pisze , że w zime napewno 9Kw nie wydoła , przy 15Kw jest brak mocy , i musiałem brać na 3/4 kran.

Wieczorem sprawdzę czy 9Kw wydoła TERAZ dajmy 40 C

Dodano po 23 [minuty]:

Wyszło 3594 kWh od 1 kwietnia do 31 marca (rok) . Piecyk mam od listopada.
    Rodzina 3 osobowa , piekarnik na prąd , kuchenka na GAZ i jedna lodówka :) czajnik , zmywarka , pralka ( zmywarka i pralka czasami 2xdziennie chodzą ) wszystkie żarówki energooszczędne.

Nawet jeśli policzmy 30 min dziennie na max 15kWh wychdzi 225kWh to jeszcze w granicach rozsądku.
    artmangon
    Poziom 9  
    dziekuej wszytskim za pomoc