Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Podgrzewacz wody przeplywowy, kosmiczne rachunki

artmangon 02 May 2012 10:21 68654 52
Buderus
  • #1
    artmangon
    Level 9  
    Witam,
    Mam dosc powazny problem, poniewaz cale mieszkanie mam podlaczone na prad, plyta kuchenna, podgrzewacz wody itd. I ostatnio dostalem niedoplaty ponad 1000 zl a rachunek zostal zwiekszony o 300 zl. sprawdzalem pokolei urzadzenia w domu podlaczajac je pokolei i jedyna rzecza przy ktorej wariuje licznik jest kuchenka wlaczona na wszytskich palnikach ale to normalne, i podgrzewacz wody. Kuchenke wykluczylem z tego wzgledu, ze jest to nowa plyta i na pojedynczym palniku jest ok.
    Teraz pytanie apropo ogrzewacza, po wygladzie widac ze jest to leciwy niemiecki sprzet firmy Stiebel Eltron. Rozkrecilem obudowe i pod nia znalazlem takie o to parametry urzadzenia:
    31 A
    21 KW
    0,4L Cu 10 bar 50 Hz
    3/PE ~ 400V
    10,5 l/min

    moje pytanie brzmi jak obliczyc zuzycie pradu np podczas 1h mycia, a druga sprawa czy w takim urzadzeniu moze sie zepsuc cos w srodku co spowoduje wieksze zuzycie pradu?

    Bardzo prosze o szybka odpowiedz, poniewaz nie wiem czy wymienic ogrzewacz, czy np cos stalo sie z licznikiem albo sasiad sie gdzies podlaczyl bo juz takie mozliwosci rozwazam. Jednak ogrzewacz jest najbardziej prawdopoodbny
  • Buderus
  • #2
    excray
    Level 40  
    Jak masz podaną moc 21kW to w ciągu godziny pracy taki podgrzewacz zużywa 21kWh.
  • #3
    artmangon
    Level 9  
    dziekuje za odpowiedz,
    ale mam kolejne pytanie, jesli zaluzmy, na kazdym praktycznie urzadzeniu mam pobor mocy w watach, np telewizor 220w, czajnik 1200w, itd to jak to sie przeklada do parametru podanego w 21KW? zalozmy urzadzenie ktore ma podane 1000 wat? to przez 1h uzytkowania zuzyje 1KWh?

    Mod. ROBSON33
    Regulamin 3.1.13. (10.9, 15)
    Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .
  • #4
    Adarn
    Level 10  
    Widzę, że nie pamiętamy fizyki ze szkoły :)

    przedrostek kilo oznacza tysiąc, przykładowo:

    kilogram - tysiąc gram
    kilotona - tysiąc ton
    kilowat - tysiąc wat

    Z kolei kWh to kilowatogodzina czyli 1000 watów razy godzina. Jeszcze inaczej - jeżeli urządzenie o mocy 1000W (czyli jednego kilowata (kW)) pracuje godzinę to zużywa kilowatogodzinę prądu :D

    Analogicznie 500W "coś" (czyli 0,5kW) zużywa przez godzinę 0,5kWh.
  • #5
    miszczo997
    Level 28  
    Tak moc 1000W w ciągu godziny - 1kWh. Pobór 21kWh to tak jakbyś podłączył sobie 10 żelazek czy 210 telewizorów(zakładając ich pobór 100w). Podgrzewacz ten pobiera bardzo dużo prądu. Myślę że jakby zmienić go na jakiś mały bojler to rachunki spadłyby drastycznie.
  • Buderus
  • #6
    artmangon
    Level 9  
    Dzieki za odpowiedz po raz kolejny,
    w takim razie jakie rozwiazanie polecacie? sa jakies mniej pradozerne ogrzewacze czy zamienic np ogrzewacz na boiler?
  • #9
    welur
    Level 11  
    Kolego Adarn,zauważ że tu chodzi o przepływowy podgrzewacz trójfazowy - 400v.
    Moc do 5 KW dotyczy pogrzewaczy jednofazowych 230v.
  • #10
    artmangon
    Level 9  
    tak jest napisane 21KW, za chwile zauploduje zdjecie z naklejki z paramtrami, tak jak pisalem wczesniej, na poprzednim mieszakniu rowniez mialem podobny ogrzewacz, innej firmy i wygladal na nowszy model, i nie mialem problemow z rachunkami, i zastanawiam sie czy wina lezy po stronie samego urzadzenia czy jest tez mozliwosc ze jest cos zle podlaczonego albo jest wadliwy i z tego powodu tak wysokie rachunki

    Dodano po 3 [minuty]:

    Podgrzewacz wody przeplywowy, kosmiczne rachunki


    Mod. ROBSON33
    Należy poprawnie wkleić foto zgodnie z tą instrukcją
    https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2053101.html

    Oraz Regulamin 3.1.13. (10.9, 15)
    Zabronione jest publikowanie wpisów naruszających zasady pisowni języka polskiego, niedbałych i niezrozumiałych.
    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu .


    Proszę poprawić post nie usuwając powyższego wpisu . [/color]
  • #12
    artmangon
    Level 9  
    ok, to teraz zrodzilo sie nowe pytanie czy to co kolega wyzej wkleil firmy siemens, jednofazowy ktorego pobor mocy wynosi zaledwie 3.6kwh, wystarczy do tego by pod prysznicem byla ciepla woda, druga sprawa po co ktos montuje tak pradozerny ogrzewacz w mieszkaniu? w dodatku dodam ze woda na 2 poziomie jest tak goraca ze az parzy i nigdy nie pracowal na maksymalnym poziomie. z gory dziekuje za odpowiedz i za dotychczasowa pomoc :)
  • #13
    welur
    Level 11  
    Tu masz przepływ 10l/min,jednofazowe mają około 2,5l/min podgrzanej wody.Do prysznica potrzeba 4.5 do 5 KW
  • #14
    artmangon
    Level 9  
    Potrzeba 4,5 litra czy podgrzewacz o mocy 4,5KW?
  • #15
    welur
    Level 11  
    Moc podgrzewacza 4.5 do 5 KW.Taka moc tylko do prysznica,nie napełnisz tym wanny.
  • #16
    artmangon
    Level 9  
    w takie razie ile do wanny? wypadaloby miec i czy jednofazowy obsluzy wanne ? nie mam za bardzo miejsca w lazience bo bym wstawil 100 litrowy boiler i podejrzewam ze byloby to najlepsze rozwiazanie
  • #17
    welur
    Level 11  
    Jednofazowym podgrzewaczem nie napełnisz wanny,za mała moc.Bojler wydaje się dobrym rozwiązaniem.
  • #18
    Plumpi
    Heating systems specialist
    Podgrzewacz przepływowy jest najoszczędniejszym elektrycznym źródłem ciepłej wody.

    Co do rachunków - skoro wszystko masz na prąd to musi to kosztować.
  • #19
    Zbigniew Rusek
    Level 37  
    21 kW to odpowiednik (pod waględem mocy cieplnej) dobrego piecyka gazowego (Junkersa), czyli zapewnia pełny komfort w dziedzinie ciepłej wody. Co do zuzycia prądu, to w przypadku prostych odbiorników energii (np. wszelkie grzejniki, żarówki) zużycie w ciągu godziny PRACY ODBIORNIKA jest takie, jaka jest moc, czyli ogrzewacz o mocy 21kW zużyłby w ciągu godziny 21kWh energii elektrycznej, jeśli grzałki pracowałyby cały czas przez godzinę. Niemniej jednak nikt przez całą godzinę non-stop nie napełnia wanny, podobnie jak np. żelazko posiada termostat i co pewien czas się wyłącza. Nieco inaczej jest z silnikami elektrycznymi. Pobór mocy jest równy mocy jedynie w toku pracy silnika, natomiast podczas samego startu silnika CHWILOWY pobór mocy jest ok. 2-krotnie większy (to trzeba uwaględniać dobierając przewody elektryczne i bezpieczniki). Jest pytanie. Czy w tej łazience jest doprowadzenie gazu, kratka wentylacyjna oraz podłączenie do ciągu spalinowego (jest to inny ciąg niż wentylacyjny)? Jeśli tak, to dać Junkersa (piecyk gazowy). Eksploatacja będzie tańsza przynajmniej przez połowę.
    P.S. Telewizor obecnie produkowany prawie nigdy nie ma ponad 200W (chyba, że wielka plazma) - z reguły mają moc zaledwie kilkudziesięciu wattów, natomiast czajniki to "monstra", z reguły powyżej 2000W, a bywają w sprzedaży nawet o mocy 3000W i więcej (jakby służyły do wywalania bezpieczników).
  • #20
    artmangon
    Level 9  
    niestety jest to mieszkalnie 100% podlaczone pod prad i nie ma takiej mozliwosci. Wiec jedynie pozostaje boiler albo podgrzewacz o mniejszej mocy
  • #21
    Marek333
    Level 12  
    Nie wiem jak kolegi ogrzewacz , ale większość ma regulacje w zależności od wielkości poboru wody rzadko pracuje na pełnej mocy. Regulacja jest albo elektroniczna , wykorzystująca do pomiaru przepływomierz , albo hydrauliczna wykorzystująca spadek ciśnienia. Być może ogrzewacz jest uszkodzony i pracuje cały czas na pełnej mocy.
    Osobiście posiadam ogrzewacz firmy Biowar model Kaskada 18KW , który jest wykorzystywany do zasilania jednej łazienki (umywalka i prysznic). Ogrzewacz ma w tej chwili 13 lat i działa bezawaryjnie. Posiada trzy zakresy załączane ręcznie 12 KW ,15KW , 18KW.
    Każdy zakres jest podzielony na cztery podzakresy załączane automatycznie w zależności od wielkości poboru wody.
    W pierwszym zakresie jest podział na 3,6,9,12 KW , w drugim 6,9,12,15 KW , a w trzecim zakresie jest podział na 12,15,18 KW
    W lato mam ustawiony na jedynkę i rzadko odkręca się kran tak mocno żeby włączyć wszystkie grzałki , przeważnie włączają się dwie czyli 6 KW. W zimę ustawiam na dwójkę , a z trzeciego zakresu korzystam sporadycznie.
    http://www.biawar.com.pl/index.php/ogrzewacze-wody/kaskada-2/menu-id-125.html
    Mój jest trochę starszy i ma inne zakresy niż te w linku
  • #22
    Polarnik1
    Level 16  
    Jedynym 100% sposobem na niższe rachunki jest oszczędne korzystanie z ciepłej wody. Napełnienie wanny ok. 50l to prawie 2kWh koszt ~1.5zł. Do tego golenie, mycie naczyń... woda leci cały czas? Za komfort i rozrzutność trzeba płacić...
  • #24
    Anonymous
    Anonymous  
  • #25
    michcio
    Electrician specialist
    A co niby da bojler albo mniejszej mocy podgrzewacz?
    Przecież 2 kW zamiast 20 kW nie oznacza, że pobrane zostanie 10 razy mniej energii. Podgrzewacz będzie po prostu chodził 10 razy dłużej żeby nagrzać daną ilość wody. A w zasadzie zużyje nawet więcej, bo dochodzą straty zasobnika, których teraz po prostu nie ma.

    Jakiekolwiek oszczędności będą jeśli autor przeszedłby na taryfę 2-strefową i grzał bojler w drugiej taryfie. Ale wtedy z kolei nie wiadomo, czy nie zapłaci więcej jeśli zużywa większość prądu w dzień.
    Natomiast każda inna opcja to wyłącznie wyższe koszty.

    Jak już napisał @Plumpi - podgrzewacz przepływowy to najoszczędniejsze elektryczne grzanie wody i nic tego nie zmieni. Prąd kosztuje ile kosztuje i trzeba się z tym pogodzić. Albo oszczędniej zużywać wodę, wcale nie musi lecieć przy myciu zębów czy myciu naczyń i nie oznacza to mniejszego komfortu.
    Można jeszcze pójść w gaz ale jeśli w budynku nie ma instalacji gazowej i dostępnego kanału żeby wepchnąć tam przewód koncentryczny (sorry, ale otwarta komora dzisiaj powinna być już moim zdaniem zakazana) to nie ma to sensu.

    @zbigniew - to bardzo dobrze, że czajniki to "monstra". Im większą moc ma, tym mniej energii zużyje do podgrzania wody (szybko ogrzany czajnik oddaje przez ścianki do otoczenia energię krócej). Standardowe zabezpieczenie obwodu gniazd i stosowany przewód to odpowiednio 16A i 2,5 mm^2 więc spokojnie można podłączyć ponad 3,5 kW i nic nie ma prawa się dziać. Jeśli coś się dzieje, to instalacja jest spartolona i tyle.
    To samo tyczy się żelazek, pralek, suszarek, piekarników itd. Większa moc - mniejsze zużycie energii.
  • #26
    Polarnik1
    Level 16  
    No tak, przy taryfie G12 G12E można zaoszczędzić pod warunkiem korzystania z urządzeń prądożernych(pralka, zmywarka) w czasie trwania taryfy nocnej. Autor niestety nie podał z jakiej taryfy korzysta.
  • #27
    prosiak22
    Level 22  
    Witam
    Musisz tego stiebel elektron przekręcić na pierwszą kropkę. ( jeśli leci za zimna na pierwszej ) to odkręć go i tam po prawej stronie przy wlocie zimnej wody jest pokrętło.
    Przykręć ciśnienie wody.
    Nie wiem lie dokładnie ciągnie na pierwszym biegu chyba ze 16kW
    Nie dziw się że tyle masz dopłaty łatwo to obliczyć
    21kW przez godzine dziennie 21 * 0,25 = 5,25 to razy 30 = 157,5
  • #28
    Ryszard49
    Level 38  
    Witam.
    Ostatnio podłączałem podgrzewacz przepływowy Siemens DE1821555 z regulacją temperatury na wyjściu, podobno można zaoszczędzić do 20% energii. Ale w moim przypadku był montowany tylko dlatego aby uchronić dzieci przed poparzeniem podczas korzystania z ciepłej wody.
    Pozdrawiam.
    .
  • #30
    Anonymous
    Anonymous