Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Uszkodzenie karty graficznej - przegrzanie ?

02 Maj 2012 11:33 3454 6
  • Poziom 25  
    Witam.
    Mam dość dziwny problem. Pół roku temu składałem komputer średniej klasy z komponentów używanych. Kilka dni temu przywiozłem komputer do domu (stacjonarny) i uruchomiłem. Po pewnym czasie zauważyłem że wentylator od chłodzenia karty graficznej (ATI Radeon HD4890) wchodzi na najwyższe obroty. Zdziwiłem się, bo ledwo co zdążyłem wejść do windows'a. Zerknąłem do programu MSI Afterburner. Temperatura rdzenia wynosiła ~70*C :| W pierwszej chwili pomyślałem że to jakiś błąd aplikacji, zresetowałem komputer. Tym razem nie chciał on już się uruchomić. To znaczy uruchamia się, słychać że wszystkie wiatraki i dysk startują, ale nic poza tym. Nie ma nawet postu (tego "piknięcia"). Żadnego obrazu, nic.

Po rozebraniu komputera zauważyłem że jedna śrubka mocująca chłodzenie do karty pękła i trzymało się to na pozostałych 3. W wyniku tego radiator z jednej strony odstawał od rdzenia.

Po wyjęciu karty wszystko jest ok, tzw komputer sygnalizuje jej brak (1 długi, 3 krótkie piski). Nie daje nic przełożenie jej do drugiego gniazda.

Obecnie czekam na drugą kartę na PCI-E (jakaś taka z allegro za 20zł) żeby sprawdzić.
    I teraz mam 2 pytania:
    - Czy karta graficzna (szczególnie taka mocna) nie powinna mieć jakiegoś zintegrowanego zabezpieczenia termicznego w rdzeniu ?
    - Czy taka awaria karty mogłaby uszkodzić monitor ? (LCD, Samsung SyncMaster 940n). Zawsze po odłączeniu kabla od komputera na monitorze pokazywał się komunikat że kabel jest odłączony, a teraz na to nie reaguje.
  • Poziom 31  
    Zabezpieczenie termiczne ? Nie spotkałem się z tym jeszcze w karcie graficznej. Płyta główna takie ma i gdy procek się spoci to automatycznie odłącza zasilanie.
    Awaria karty nie ma prawa uszkodzić monitora. Poprostu jak nie ma przejścia na któreś piny to monitor nie reaguje że kabel jest odłączony. Podstaw inną kartę i sprawdź efekt. Być może, że monitor uległ uszkodzeniu, ale na pewno nie przez kartę graficzną.
  • Poziom 37  
    Witam.
    aj123 napisał:
    słychać że wszystkie wiatraki i dysk startują, ale nic poza tym. Nie ma nawet postu (tego "piknięcia"). Żadnego obrazu, nic.

Monitor na 99% NIE uległ uszkodzeniu. Karta padła albo nie siedzi dobrze w slocie/poluzowała się.
    Podłącz monitor do zintegrowanej karty graficznej lub do karty na PCI. Gdy pokaże się obraz, wyłącz komputer, odczekaj 30 sekund, podłącz kabel VGA/DVI/HDMI (niepotrzebne skreślić) do tego Radeona. Jeśli nie wstanie to, niestety, karta wyzionęła ducha.
    aj123 napisał:
    - Czy karta graficzna (szczególnie taka mocna) nie powinna mieć jakiegoś zintegrowanego zabezpieczenia termicznego w rdzeniu ?

Powinna, ale przeważnie jest to realizowane przez sterownik karty, czyli programowo.
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Monitor jako-tako działą, bo nawet gdy jest odłączony od kompa to gdy przytrzymam przycisk to pokazuje się komunikat o jakimś teście... Dziwi mnie tylko sprawa, że wcześniej reagował na odłączenie kabla sygnałowego od komputera, podając komunikat. Teraz nic.

Nie dysponuję obecnie żadną inną kartą graficzną, a zintegrowanej nie mam. W przyszłym tygodniu może dostane karte z allegro na PCI-E.
  • Poziom 25  
    Witam po przerwie.
    Dzisiaj dostałem kartę graficzną. Jest to konkretnie ASUS nVidia GeForce 7100 GS. Karta dość słaba, ale ważne że komp chodzi :D Monitor działa.

Czyli werdykt taki że spaliłem moją grafikę za 350zł :( (używka, nowa coś koło 1000zł czytałem).

Mam takie pytanie - bo moja obecna karta nie grzeszy zbytnio rozmiarem pamięci (aż 64MB :D). Można by jakoś przydzielić do niej troche pamięci ram ? (mam 2GB)
  • Poziom 37  
    aj123 napisał:
    Można by jakoś przydzielić do niej troche pamięci ram ?

Sprawdź w BIOS-ie, czy nie ma funkcji nazwanej Frame Buffer Size lub podobnie. Dzięki technologii TurboCache ta karta może korzystać maksymalnie z 512 MB pamięci (pamięć własna + przestrzeń adresowa rezerwowana w pamięci RAM).
    Pozdrawiam
  • Poziom 25  
    Nie mam nic takiego :( Mam płytę główną ASUS P5N-E SLI.