Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

[RC5] Nośna, a Otput SFH506-36.

02 Maj 2012 11:34 2403 5
  • Poziom 14  
    Witam!
    Mam nadajnik wedle schematu:
    [RC5] Nośna, a Otput SFH506-36.
    Częstotliwość nastawiona na 36kHz.
    Czy starczy podłączyć pod zasilanie i SFH506-36 zbije do zera Output, czy też jego wyjście zareaguje tylko na sygnał 36KHz o określonym czasie trwania?

Na SFH506-36 mam zbudowany Igor's Plug dla GIRDERA. Działa, odbiera kody pilotów. Nie mogę za to uruchomić nadajnika wedle schematu. Napisałem aplikację kodującą ramkę RC5, ale GIRDER, albo nie odbiera nic, albo odbiera śmieci przy dziwnym ustawieniu czujki GIRDERA względem diody nadawczej mojego nadajnika. Jak czujka i dioda są względem siebie centralnie ustawione to GIRDER w ogóle nie reaguje. Podejrzewam bardziej generator, niż program, więc pytam się czy czujnik powinien zareagować już na samą nośną(generator pracuje jeśli jest odłączony od portu COM, poziom niski na RESET go blokuje).
  • Poziom 39  
    Najprościej sprawdzić oscyloskopem, nawet takim z karty audio.
    Sygnał 36 KHz (z diody podczerwonej skierowanej na odbiornik podczerwieni) powinien powodować stan logiczny "0" na wyjściu SFH506-36. Brak sygnału powinien powodować stan logiczny "1" na wyjściu tegoż odbiornika. Zacznij od tych dwóch stanów.
  • Poziom 14  
    Hej!
    Ograniczyłem o połowę prąd przepływający przez diodę (do 100mA z 240mA- rezystor 33 Ohm na około 100Ohm). Zawzorowałem się specyfikacją LD271- max prąd 110 mA.
    Sprawdziłem oscyloskopem i przebieg OK.

Co do GIRDERA zauważyłem, że czujka reaguje nie na sygnał, a na sekwencje sygnał, brak sygnału(wtedy mrugnie dioda). Ułożyłem nadajnik i odbiornik, aby się widziały nawzajem. Robiąc co chwilę przesłonę ręka GIRDER mrugał w zasobniku systemowym.

Zauważyłem też, że GIRDER odczytywał różne kody z jednego z pilotów i o różnych długościach, więc sądzę, że nie jest chyba raczej dobrym wykładnikiem działania pilota.
  • Poziom 39  
    Girder odczytuje dobrze kody RC5 z różnych pilotów. Natomiast pilot wcale nie musi być w tym kodzie. Sam mam dekoder SAT - HD z kodami w standardzie Ruwido (nie RC5) . Mają odwróconą fazę sygnału i inne ramy czasowe impulsów.

Nie rozumiem ostatniego zdania:
    marnowak napisał:

Zauważyłem też, że GIRDER odczytywał różne kody z jednego z pilotów i o różnych długościach, więc sądzę, że nie jest chyba raczej dobrym wykładnikiem działania pilota.
  • Poziom 14  
    Nie istotne. Dziwne jest to, że u kolegi miałem podłączony plugin pod laptopa i tak właśnie było dla tego pilota. Za to mój nadajnik wydawał się działać.

Po podłączeniu pod komputer stacjonarny pluginu Girdera i sprawdzeniu kodów tego pilota w większości przychodziły te same(poprawnie)- za to GIRDER bardzo ociężale reagował na przesłony ręką wiązki pochodzącej z mojego nadajnika. Wysyłając 14 bitów ramki RC5 programowo(modulowanie nadajnika resetem) GIRDER nie mrugnął ani raz zupełnie jakby dioda nie gasła podczas przesyłania zer i jedynek. W samym układzie zwierając do masy wejście RESET(za rezystorem) na oscyloskopie widać było brak przebiegu, po puszczeniu przebieg był generowany. Sprawdzę jeszcze na oscyloskopie przebieg kluczowany- może odstępy 889 uS jakie robię dla jedynek i zer wcale tyle nie wynoszą, albo układ działa z opóźnieniami w momencie kluczowania resetem.

W razie, gdybym się dalej kręcił z tym postaram się zamieścić przebiegi oscyloskopowe.