Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Ilość SMS-owego spamu wzrosła w 2011 roku o 45%

pseven 02 Maj 2012 12:12 2825 13
 • Ilość SMS-owego spamu wzrosła w 2011 roku o 45%Z raportu opracowanego przez niezależnego analityka Richi'ego Jennings'a wynika, że ilość SMS-owego spamu wzrosła w 2011 roku w Stanach Zjednoczonych o 45%.

  Według Jennings'a liczba niechcianych wiadomości tekstowych nadanych w ramach kampanii reklamowych przez amerykańskie firmy i nie tylko przekroczyła w 2011 roku 4,5 miliarda.

  Nadawcy niechcianych wiadomości wykorzystują opcje umożliwiające nieograniczoną emisję krótkich wiadomości tekstowych dostępne w ramach ofert abonamentowych większości największych amerykańskich operatorów telefonii komórkowej przy kwocie abonamentu rozpoczynającej się od 20 dolarów. O ile nadmierny ruch sieciowy nie powoduje istotnych strat dla operatora to rozpatrzenie pojedynczej skargi abonenta po otrzymaniu przez niego niechcianej wiadomości SMS kosztuje dostawcę usług od 5 do 50 dolarów amerykańskich.

  Kampanie SMS-owe często wykorzystywane są do dystrybucji szkodliwego oprogramowania lub też służą do czerpania zysku z odpowiedzi na dodatkowo płatny numer.

  Przed niechcianymi wiadomościami abonenci bronić mogą się za pomocą usług operatora polegających na przekierowaniu wiadomości na specjalny numer telefonu, co skutkuje zablokowaniem przyszłych wiadomości od danego nadawcy. Inną drogą jest zgłoszenie numeru do Federalnej Komisji Łączności (FCC).

  Jaka jest skala problemu SMS-owego spamu w Polsce? Jaką pomoc oferują działający w Polsce operatorzy telefonii komórkowej?

  Źródło:
  http://www.phonearena.com/news/Analyst-says-text-spam-increased-45-last-year_id29671

  Fajne! Ranking DIY
  Darmowe szkolenie: Ethernet w przemyśle dziś i jutro. Zarejestruj się za darmo.
  O autorze
  pseven
  Tłumacz Redaktor
  Offline 
  Z wykształcenia - technik elektronik. Pasja - nowe technologie. Dla portalu Elektroda opracowuje informacje produktowe z dziedziny elektroniki, elektroniki przemysłowej.
  Specjalizuje się w: tłumaczenia, copywriting
  pseven napisał 8609 postów o ocenie 1682, pomógł 0 razy. Jest z nami od 2009 roku.
 • #2
  BANANvanDYK
  Poziom 39  
  W moim przypadku walczyłem z dwoma rozsyłaczami spamu, tzn. sklepami którymi bez mojej wiedzy postanowiły dopisać mój numer telefonu do listy "newsowej".
  W pierwszym sklepie, w dodatku internetowym dokonałem jednego lub dwóch zakupów specyficznych towarów. Reszta mnie nie interesowała ze względu na przydatność i cenę. Po jakimś czasie zaczęły się telefony i smsy zapraszające do zakupów. Zacząłem drążyć ich stronę internetową i nigdzie nie znalazłem opcji wyłączenia wysyłania reklam. W regulaminie też o tym nie było mowy. Wysłałem e-mail z prośbą o rezygnację oraz informacją że nie ma takiego przepisu w regulaminie. OK. Odpisali że usunęli numer z listy. Po jakimś czasie znowu dzwoni jakiś koleś, to go grzecznie opierdzieliłem że nie ma dzwonić, numer jest usunięty z listy. Na tym się skończyło.
  W drugim sklepie kupowałem towar osobiście, ale podpisując gwarancję itp. nie zaznaczałem że chcę informacji reklamowych. Kilka razy otrzymałem spam sms. W końcu przyjechałem do sklepu i do kierownika głośno powiedziałem:
  - Proszę o zaprzestanie wysyłania spamu na komórkę!
  Kierownik: Rozumiem, chciałby Pan zrezygnować z usługi informacyjnej? Poproszę numer telefonu.
  Na tym sprawa się zakończyła.

  Poza tym otrzymuję co jakiś czas zakładki WAP, tylko fajnie że mój aparat telefoniczny nie rozpoznaje takich wiadomości i otrzymuję dwa krzaczaste smsy. Jak tego się pozbyć sam nie wiem.

  Innym problemem są smsy promocyjne od operatora jak i automaty z "zapraszamy do gry". W tym drugim przypadku wystarczy nie odbierać telefonów od numerów zastrzeżonych.
 • #3
  markovip
  Poziom 34  
  W Hiszpańskim Vodafone przez rok czasu dostałem może 2 SMSy od operatora, uf...
 • #4
  wariato
  Poziom 43  
  A najwięcej SPAMu rozsyłają operatorzy, przykładowo wczoraj z własnej sieci dostałem chyba z 6 lub 7 wiadomości SMS o promocjach, usługach, reklamach i innych duperelach.
 • #5
  ADI-mistrzu
  Poziom 30  
  A z jakich operatorów? Ja mam w PLAY i ani razu nie otrzymałem spamu od nich, jedyne sms'y które od nich mi dochodzą to faktura oraz wiadomość na poczcie głosowej.

  Dziewczyna w PLUS miała i tam faktycznie bez przerwy albo sms'y albo telefonu od automatu.
 • #6
  necavi
  Poziom 17  
  T-Mobile wczoraj (!) 3 smsy
 • #7
  vigorado89
  Poziom 16  
  w Tmobile potrafi pod rzad kilka przychodzić jak nie promocje to tarot wróżki loterie etc masakra
 • #8
  cefaloid
  Poziom 32  
  Necavi, vigorado89:

  dostawałem tego typu SMS w TakTak, ale któregoś dnia tak przegięli że się uwziąłem. Po wizycie w salonie i wysłaniu stosownego pisma zniknęły. Od roku zero SMS reklamowych i informacyjnych od operatora. Ponieważ to jest ta sama sieć nie ma opcji, byś nie wyegzekwował swoich praw. Mają wyłączyć i już. Albo Ty to wyłączysz: zabierasz numer i idziesz do konkurencji. Ich decyzja. Teraz chyba nawet da się to wyłączyć jakimś SMS z kodem - poszukaj w sieci. A jak nie, idź do oficjalnego salonu i zażądaj wyłączenia. Generalnie mi z tym dość łatwo poszło.

  No, była jeszcze firma (nie pamiętam nazwy) która co jakiś czas dzwoniła i odtwarzał się nagrany tekst reklamowy ale i w tym przypadku wysłuchałem kogo się reklamuje i po nitce do kłębka dotarłem do tego kto dzwoni, choć było to trudniejsze. Kolejne pismo z zacytowanymi paragrafami obowiązującego prawa (wujek google i gotowy, sprawdzony przepis innego człowieka) i telefony się skończyły. Zero SMS z reklamą, zero telefonów.
 • #9
  BANANvanDYK
  Poziom 39  
  W moim przypadku jest to sieć Orange.
  Najdziwniejsza jest w tym wszytkim poczta głosowa. Mimo że jest ona wyłączona w opcjach, to zawsze się włączy. Dotyczy to każdego abonenta. Jak osoba nie odbierze telefonu to w słuchawce odzywa się "Orange poczta głosowa". Nie wiem czy kogokolwiek interesuje zostawianie wiadomości w /dev/null?
 • #10
  vigorado89
  Poziom 16  
  BANANvanDYK, w T-mobile to tez jest niezła zagadka, razem z mama oboje mamy numery w tej sieci, ja sobie wyłączyłem pocztę głosowa i jej nie mam, mamie wyłączyłem ale rzeczywiście za każdym razem odzywa się "poczta głosowa tmobile nagraj wiadomość"
 • #11
  0ceanborn
  Warunkowo odblokowany
  Operatorzy i producenci telefonów niestety na to pozwalają,
  a tak łatwo by było sobie z tym poradzić.
  Pierwsze to antyspam w komórkach - blokada sms-ów z określonych numerów i wiadomości flash, a także na określone słowa kluczowe - viagra ciallis itp.
  Drugie, to dorobienie opcji że każdy sms, spoza określonej listy nadawców - skonfigurowanych na stronie www, będzie bardzo drogi - np będzie zasilał konto prepaid to zaraz by się im odechciało. Podobny numer był już stosowany na połączenia głosowe różnych sieci, coś takiego jak 2 minuty przychodzących spoza sieci = 1 minuta wychodzących gratis.
 • #12
  killer313
  Poziom 10  
  ADI-mistrzu napisał:

  Dziewczyna w PLUS miała i tam faktycznie bez przerwy albo sms'y albo telefonu od automatu.

  Ja mam telefon w Plusie od pięciu lat i ani razu nie przyszedł mi żadem sms z reklamą i nikt do mnie nie dzwonił z jakimiś promocjami. Jedyne smsy, które dostaje od Plusa to te dotyczące terminu ważności konta(kilka dni przed jego końcem), albo terminu ważności jakiegoś pakietu. Moim zdaniem te smsy promocyjne itp. wiążą się z tym, że ludzie wysyłają smsy na te telegry itp. itd. potem ich numer jest zapisywany w jakiejś bazie i dostaje takie smsy.
  Pozdrawiam
 • #13
  cefaloid
  Poziom 32  
  killer313 napisał:
  Moim zdaniem te smsy promocyjne itp. wiążą się z tym, że ludzie wysyłają smsy na te telegry itp. itd. potem ich numer jest zapisywany w jakiejś bazie i dostaje takie smsy.
  Pozdrawiam

  Nie wiem jak koledzy ale ja dziękuję za uświadomienie mnie. Całymi dniami na prawo i lewo podawałem komu popadnie nr telefonu, pin do karty bankomatowej i wysyłałem SMSy na te telegry. Szkoda tylko że ostatecznie okazało się że w czasie jak brałem kartę "wiadomości od Ery i partnerów" były po prostu domyślnie włączane i trzeba było to deaktywować. zaś firma co dwoniła działała nielegalnie. po jakimś czasie widzialem informację, że dostali jakąś karę.

  Ja obstawiam, że inni po prostu zakupili kartę sim w podobnym czasie i muszą wyłączyć te niechciane informacje "od operatora i partnerów".
 • #14
  sova211113
  Poziom 15  
  mam play i ogromny problem ze spamem. w dzień i w nocy przychodzą wiadomosci od operatora, reklamy i inne duperele. bardzo działa mi to na nerwy bo muszę telefon na noc wyciszać bo nie dałby mi spać!!! Tyle mam problemów z elektronicznym spamem