Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Nagły wzrost temperatury pracy komputera.

02 Maj 2012 23:08 3209 10
  • Poziom 8  
    witam,
    tydzień temu pracując przy komputerze odnotowałem nagłe wyłączenie. pomyślałem że pora na format, przez ostatnie dni problem się nasilił. Dwa wyłączenia przy rozmowie na skypie i nagminne wyłączenia przy grze w Pro evolution soccer 2011. Pomyślałem że komp się przegrzewa. Zainstalowałem CPUID HW Monitor i obserwowałem temperatury przy spoczynku i w przy obciążeniu grą (PES 2011) odpaloną w oknie. Temperatury i parametry w spoczynku są na poniższym screenie:
    Nagły wzrost temperatury pracy komputera.
    przy obciążeniu temperatura na płycie głównej i procku przekroczyła 107'C!! i komputer się wyłączył
    Konfiguracja komputera to:
    płyta gł. MSI 785G-E53 AMD785G
    procesor - AMD Athlon II x2 250 AM3 BOX
    zasilacz - Rasurbo Basic power BP-XII450W
    Obudowa Cyclone ATX 5009 z dodatkowym chłodzeniem 2 wentylatory Fander selekta 80mm w tyle obudowy.
    pamięć ram - GoodRam 2gb DDR3-1333 CL9
    dysk seagate 500Gb

dla uściślenia podam że komputera używam od lipca 2010 roku, nic nie było zmieniane, cały czas ta sama konfiguracja. Z tego co pamiętam to po kupieniu kompa jego temperatura spoczynkowa wynosiła ok 30'C, a w stresie niestety nie mierzyłem :cry: moje pytanie, czy ogólne zakurzenie radiatorów itp. może powodować taki wysoki wzrost temperatury (w szczególności w stresie) czy przy takim wzroście powód musi być inny?? mogę tylko jeszcze powiedzieć, że do gry przy której komputer się wyłącza ( PES 2011) wróciłem po 4 miesiącach niegrania. Wcześniej w grudniu bywały dni że gra była włączona po 3-4 godziny i nigdy komputer się nie zresetował.
    pozdrawiam
    Tomek
  • Poziom 43  
    Zimą wiadomo było chłodniej, teraz w dzień mamy prawie 30 stopni. Więc i temperatura w pomieszczeniach rośnie.
    Kiedy ostatnio był czyszczony wewnątrz ? Wypadałoby zajrzeć do środka, odkurzyć, wymienić przy okazji pastę termoprzewodzącą pod radiatorem procesora i złożyć chłodzenie z powrotem.
  • Poziom 8  
    tak jak pisałem nie był jeszcze czyszczony, jutro się za to zabiorę. Pytanie tylko czy te wysokie temperatury w stresie przekraczające 100'C mogą być wynikiem samych zabrudzeń czy są spowodowane czymś poważniejszym. Teraz dopiero zauważyłem że w zasilaczu napięcia +5V i +12V są zdecydowanie za niskie. Jutro postaram się je sprawdzić miernikiem. Jeśli faktycznie takie będą to czy zasilacz kwalifikuje się do wymiany??
  • Poziom 43  
    Jeśli będą za niskie to zasilacz do wymiany. Oczywiście programom nie można ufać, zmierz miernikiem najlepiej pod obciążonym PC.
    Ponad 100 stopni nie jest normalnym zjawiskiem nawet przy zakurzeniu radiatorów ale może to być wina wyschniętej pasty termo lub złego zamocowania chłodzenia, bądź też za niskie obroty wentylatora. Bez sprawdzenia tego wizualnie się nie obejdzie.
  • Poziom 8  
    wyschnięta pasta może się do tego przyczynić, ale montaż radiatora raczej nie, bo nie był nigdy zdejmowany i komputer pracował bez zarzutu. Co do wentylatorów, według mojej oceny pracują równo i bez żadnych wibracji, do procka zajrzę jutro i postaram się też pomierzyć te napięcia potwierdzając lub wykluczając błędne napięcia. Jeśli faktycznie napięcia okażą się za małe to mogą być przyczyną takiego przegrzewania?? a druga sprawa na jaki zasilacz się zdecydować (oczywiście w przystępnej cenie). Nie znam się na producentach i rodzajach niestety
  • Poziom 43  
    Za niskie napięcia raczej nie będą powodem przegrzewania - komputer byłby raczej niestabilny (restarty, BSODy)
    Poczekamy na pomiary i to co organoleptycznie stwierdzisz po zajrzeniu tam.
  • Poziom 8  
    witam
    zrobiłem testy miernikiem, napięcia wychodzą oki, pomimo tego że trzy różne programy pokazują jednakowe błędne dane. ( ok 3,5V i ok 9,9V). Wyczyściłem radiator i wentylatory, montując wszystko na próbę niestety bez silikonu na procesor :( Dokładnie sprawdzałem temp na radiatorze dwoma termometrami i programem. W spoczynku komp miał ok 28'C po obciążeniu programem BurnItTest temperatura poszła do ok 42'C (wynik z programu), a na termometrach przy radiatorze wskazywała 36-37'C. Następnie odpaliłem grę na której komputer resetował się notorycznie i temperatura skakała do 100'C, po około 20 minutach gry temperatura stabilna ok 41-42'C. Wygląda na to że po prostu komputer potrzebował sprzątania :) niepokoją mnie tylko te napięcia błędnie definiowane przez każdy z programów. Jutro ostatecznie zdejmę radiator i nałożę świeży silikon i powinno grać. W każdym razie wielkie dzięki za porady i zainteresowanie, jeśli ktoś będzie miał jeszcze jakiś pomysł to proszę o krótki komentarz co robić z tymi napięciami które w rzeczywistości są dobre. pozdrawiam
  • Poziom 43  
    Skoro miernik pokazuje napięcia mieszczące się w normach to jest OK.
    Co do "sylikonu" to żebyś nie wpadł na pomysł i nie posmarował procesora sylikonem sanitarnym. Jutro jest dzień roboczy więc w okolicy kup pastę termo przewodzącą tylko nie taką najtańszą za 3zł a droższą i lepszą - 15/20zł. Polecam Zalman STG2 lub Arctic Silver 5.
    Nałożyć niewielką ilość (wielkości grochu) na środek procesora po wcześniejszym dokładnym zmyciu starej pasty np spirytusem.
  • Poziom 8  
    problem z pastą już przerabiałem w starym komputerze i wiem że lepiej kupić jakąś lepszą, zobaczymy co jutro znajdę. A jakaś rada odnośnie tych błędnych odczytów napięć?? zainteresować się tym czy odpuścić temat??
  • Poziom 43  
    Jeśli po wymianie pasty, temperatury się uspokoją a komputer nadal będzie się wyłączał bądź restartował wtedy trzeba będzie podmienić zasilacz na próbę.
    Jeśli będzie wszystko w porządku i nie wyłączy się to można sobie odpuścić wgłębianie się w napięcia i zasilacz.
  • Poziom 8  
    niestety jeszcze nie zakupiłem pasty ale już widać że temperatura się uspokoiła i przy maksymalnym obciążeniu dochodzi do 41-42'C. Oczywiście do puki nie położę pasty cały czas kontroluję temperaturę fizycznie termometrem, dla bezpieczeństwa. Co do napięć to zgodnie z sugestią po kontroli miernikiem odpuszczam temat pomimo złych wskazań przez programy. Będę sprawdzał miernikiem raz na miesiąc tak dla kontroli. W każdym razie dziękuje za pomoc i zainteresowanie moim problemem, okazał się że wystarczyło zwykłe odkurzenie piecyka:)temat można uznać za zamknięty