Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Wyszukiwarki naszych partnerów

Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
Europejski lider sprzedaży techniki i elektroniki.
Proszę, dodaj wyjątek elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Projekt filtr IIR pasmoprzepustowego

vienio79 03 Maj 2012 08:31 1846 12
  • #1 03 Maj 2012 08:31
    vienio79
    Poziom 10  

Witam panowie mam pewien problem mianowicie mam zaprojektować filtr cyfrowy IIR na bazie prototypu analogowego I-rzędu .
    Założenia
    Częstotliwość środkowa filtru :ωo
    pasmo przepustowe (-3dB):0.2ωo
    wzmocnienie filtru dla częstotliwości środkowej: 2

i szczerze mówiąc nie wiem jak podejść do tematu nigdy się nie interesowałem filtrami także jest z tym problem.

Proszę o podpowiedź jak to zrobić

Z góry dziękuje

0 12
  • #2 03 Maj 2012 09:05
    greatadrian
    Poziom 14  

Elektroda jest pełna tego typu przykładów, a w googlach wystarczy wpisać hasło.

0
  • #3 03 Maj 2012 11:14
    przemekbary
    Poziom 16  

Witam
    Zobacz tutaj, od Rozdziału 14.
    http://www.dspguide.com/pdfbook.htm

Masz współczynniki podane do filtrów. Współczynniki sprzężenia zwrotnego są podane z minusem w stosunku do Matlaba.

Gdybyś miał problemy to mogę pomóc.

Pozdrawiam

0
  • #4 03 Maj 2012 12:17
    vienio79
    Poziom 10  

Dzięki za pomoc kolego Przemekbary troszkę tam szukania anglik u mnie nie jest aż tak mocno zaawansowany ale ja myślę że powinienem zrobić to w ten sposób ??
    Napiszcie czy będzie dobry

Dzięki

kiedyś coś takiego robiłem z pomocą kolegi i tak się zastanawiam czy bym nie mógł tak tego rozwiązać jak myślicie????
    musiałbym zmienić w tym trochę.

Projekt filtr IIR pasmoprzepustowego

0
  • #5 03 Maj 2012 12:38
    przemekbary
    Poziom 16  

Witam!
    A nie masz Matlaba albo Octave aby automatycznie wyliczyć współczynniki i od razu sprawdzić charakterystykę amplitudową i fazową?

W Matlabie robi się to np. tak: (filtr dolnoprzepustowy Chebysheva 5 rzędu z zafalowaniem w paśmie zaporowym, tłumienie 40dB w paśmie zaporowym, częstotliwość graniczna fg/(0.5fs) = 0.2)

[B,A]=cheby2( 5, 40, 0.2, 'low' )
    freqz( B, A)

0
  • #6 03 Maj 2012 21:00
    vienio79
    Poziom 10  

hej mam matlaba tylko że gościu chce szczegółowe wyliczenia jeżeli chodzi o ten filtr i nie ma lekko więc lepiej byloby rozpisać to bardziej żeby widział że się ktoś namęczył :)

0
  • #7 03 Maj 2012 21:02
    przemekbary
    Poziom 16  

Chodzi Ci o zaprojektowanie filtru metodą niezmienniczości odpowiedzi impulsowej?

0
  • #8 03 Maj 2012 21:08
    vienio79
    Poziom 10  

Tak nieskończonej odpowiedzi impulsowej czyli NOI lub IIR i mam to zrobić na prototypie filtru analogowego I rzędu i nie wiem jak się zabrać do tego. Czyli myślałem żeby to zrobić na wzorze który umieściłem wyżej ale nie wiem czy dobrze będzie

0
  • #9 03 Maj 2012 21:15
    przemekbary
    Poziom 16  

W jakiej postaci masz prototyp tego filtru. Masz transmitancję operatorową tego filtru?

0
  • #10 03 Maj 2012 21:31
    vienio79
    Poziom 10  

Nie mam muszę jakąś wybrać czyli zaczynamy od zera :) powiedzmy że nie jestem w tym za bardzo doświadczony.Jakbyś ty to rozwiązał ??

0
  • #11 04 Maj 2012 08:29
    DXFM
    Poziom 20  

Ja Ci proponuję sięgnąć po bardzo dobrą książkę: Tomasz Zieliński "Cyfrowe przetwarzanie sygnałów. Od teorii do zastosowań". W niej jest wszystko czego potrzebujesz do takiego wyliczenia, wraz z przykładami.
    Na początek musisz zaprojektować prototyp analogowy. W tej książce jest wszystko dokładnie, krok po kroku opisane. Następnie musisz wiedzieć lub zdecydować się, jakiego przekształcenia użyjesz. Najczęściej będzie to niezmienniczości odpowiedzi impulsowej lub transformata biliniowa (podałeś na rysunku). Mam wrażenie, że masz użyć tej drugiej. Na koniec najlepiej w Matlabie/Octave sprawdź jego charakterystykę amplitudowo-częstotliwościową.

0
  • Pomocny post
    #12 04 Maj 2012 12:09
    przemekbary
    Poziom 16  

Witam
    Wychodzimy od filtru analogowego dolnoprzepustowego o transmitancji:
    H'(s) = 1/(s+1)

Aby zamienic na filtr srodkowoprzepustowy stosujemy przeksztalcenie:
    s =: 1/d(s + w' w'' / s )
    gdzie: w' = 0.2 pulsacja dolna wg zadania
    w'' = 5 pulsacja gorna (arbitralnie przyjeta przeze mnie)
    d = w'' - w' = 4.8 (szerokosc pasma)

po podstawieniu otrzymujemy:
    H(s) = 4.8s / (s^2 + 4.8s + 1 )

Poniewaz musimy miec wzmocnienie w pasmie przepustowym 2, wiec mnozymy licznik przez 2, czyli:
    H(s) = 9.6s / (s^2 + 4.8s + 1 )

Sprawdzamy w matlabie:
    B = [ 0 9.6 0 ];
    A = [ 1 4.8 1 ];
    bode( B, A );
    grid on;

Stosujemy transformacje biliniowa. Przyjmijmy pulsacje probkowania na ws = 40, stad fs = 6.36
    Transformacja wyglada nastepujaco:
    s = 2*fs (z-1)/(z+1) = 12.72(z-1)/(z+1)
    Podstawiamy do H(s) i po przeliczeniu otrzymujemy:
    H(z) = (9.6z^2 - 9.6) / (17.6z^2 - 25.28z + 8)

Sprawdzamy w Matlabie:
    b = [ 9.6 0 -9.6];
    a = [17.6 -25.28 8 ];
    freqz( b, a );

Zmieniamy w os X na logarytmiczna. Zakres osi Y na -10dB do 10dB. Pamiętajmy, że wykres na osi X jest wyskalowany wg 0.5ws. Nasze pulsacje graniczne na wykresie beda 0.2/20 = 0.01, 5/20=0.25. Dla tych pulsacji powinnismy otrzymac wartosc 3dB, poniewaz maximum jest dla 6dB (wzmocnienie rowne 2)

Pozdrawiam

1
  • #13 04 Maj 2012 12:16
    vienio79
    Poziom 10  

oki dzięki Przemek zaraz będe działał z tym.

0
TME logo Szukaj w ofercie
Zamknij 
Wyszukaj w ofercie 200 tys. produktów TME
TME Logo