Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

BMW e39 naprawa silnika wentylatora klimy a pekniety magnes

theded 03 Maj 2012 09:18 5719 9
  • #1 03 Maj 2012 09:18
    theded
    Poziom 14  

W silniku wentylatora klimy bmw e39 pekl mi magnes. Silnik rozebralem i stwierdzilem ze 3 sztuki z 6 sa odklejone z czego 2 uszczerbione. W jednym magnesie ubytek to ok 15%. Silnik odwiozlem do naprawy i otrzymalem tel ze jest zrobiony, cena 100zl. Dwiedzielem sie ze uszkodzone magnesy nie zostaly wymienione, co mnie nieco zdziwilo. Abstrachujac od ceny, czy taka naprawa jest zrobiona zgodnie ze sztuka? Z tego co wiem pekniety magnes zmienia polaryzacje i juz nie bedzie tak jak trzeba. Jakie moga byc ewentualne problemy zwiazane z zamontowaniem przez serwisanta peknietego magnesu zamiast wymiany go na nowy?

0 9
  • #2 03 Maj 2012 09:24
    kwantor
    Poziom 38  

Uszczerbany, czy pęknięty, bo to różnica.
    Jeżeli silnik pracuje, w sposób zadawalajacy, to nie ma nad czym debatować.
    Pozostało cieszyć się z udanej reanimacji.
    Magnes sam nie pęka, silnik musiał upaść.

0
  • #3 03 Maj 2012 10:17
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #5 03 Maj 2012 20:18
    danek23
    Poziom 17  

Jak pękniety jeden to po usunięciu też będzie śmigał bez problemów. Sprawdzone na kilku sztukach.

0
  • #6 03 Maj 2012 20:20
    theded
    Poziom 14  

To mnie pocieszyles, dzieki. W sumie ten wentylator nie jest newralgicznym elementem i nawet jak by nie mial 100% sprawnosci to nic sie nie stanie.

0
  • #7 29 Lip 2013 12:33
    pawelj5
    Poziom 12  

Witam.
    Podepnę się pod temat. W prawdzie sprawa dotyczy wentylatora od E36, ale zasada jest ta sama. Odkleiły się 3 magnesy. Jeden był pęknięty. Przykleiłem je na klej do metalu. Mam teraz problem z nadmiernym poborem prądu przez ten wentylator. Na drugim biegu topi mi bezpiecznik, a raczej nie tyle topi, co rozgrzewa go do wysokiej temperatury. Wytopiło mi już gniazdo bezpieczników. Czy pęknięty magnes może powodować taki efekt?

1
  • #8 29 Lip 2013 21:29
    kwantor
    Poziom 38  

Indukowana siła elektromotoryczna jest proporcjonalna do indukcji magnetycznej pola wytwarzanego przez magnes oraz prędkości ruchu przewodnika wirnika, która to jest zależna od prędkości obrotowej wirnika.
    Więc jeżeli magnes jest pęknięty, prawidlowość ta ulega zmianie- silnik traci sprawność i moc, także obroty.
    Więc prąd pobierany będzie zwiekszony.
    Można by to chyba porownać do sytuacji przeciążenia mechanicznego silnika.

Dlatego też konstruktorzy stosują magnesy z tego co wiem całe, a nie popękane :D
    Jazda samochodem bez oleju w misie jest też mało zalecana, albo wcale :| .

0
  • #9 30 Lip 2013 07:14
    pawelj5
    Poziom 12  

Z moich pomiarów wynika że pobór prądu to ok 50A. Zdziwił mnie tak duży wzrost, gdyż wentylator działa normalnie. W takim razie do wymiany.

0
  • #10 30 Lip 2013 08:05
    Strumien swiadomosci swia
    Poziom 43  

Albo pomyliłeś kolejność N-S albo przykleiłeś w złym miejscu.

0