Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Centrala Satel Versa 15 - błąd: "brak expand."

tomaszw84 03 May 2012 09:57 3413 2
Optex
 • #1
  tomaszw84
  Level 2  
  CENTRALA Satel Versa 15 + 2 manipulatory + 5 czujek Pir + ekspander wejść+ 2 kontaktrony. Centrala co jakiś czas informuje o błędzie i załącza alarm bez syreny (migająca dioda na manipulatorze). Po wyłączeniu alarmu i sprawdzeniu stanu systemu pojawia się informacja: brak expand. wejść, manipulatora1, manipulatora2. Oczywiście manipulatory działają i są wykrywane przez centralę - jest to tylko jakiś chwilowy brak połączenia. Ważna informacja: centrala pracowała przez ponad 2 lata bez zarzutu. Opisywany błąd trwa od ok 2miesiecy i pojawił się może 12 razy. W centrali nic nie zmieniałem. Czy to wina centrali?, czy coś innego może powodować taki błąd?

  Błędy poprawiłem. Proszę zwracać większą uwagę na pisownię.
  Nie kasować wpisów moderatorskich. [s]
 • Optex
 • Helpful post
  #2
  User removed account
  Level 1  
 • #3
  tomaszw84
  Level 2  
  Nie pomyślałem o akumulatorze. Centrala nie sygnalizuje awarii akumulatora, ale jutro rano sprawdzę napięcie na nim. (Sprawdziłem napięcie: akumulator BOSCH 12v7Ah przy podłączonym do centrali było 13,68V, przy odłączonym 13,61V i napięcie spadało o 0,01V co ok 5s przy pomiarze. Wydaje mi się, że akumulator jest OK, ale co Wy sądzicie?)
  Do centrali bezpośrednio podłączone są: 3 czujki Pir, manipulator, kontaktron i oczywiście syrena, oraz pośrednio przez expander wejść - manipulator, 2 czujki Pir i 2 kontaktrony.
  Kwestię słabych styków to wykluczam ten problem - instalację wykonywałem osobiście i dosyć skrupulatnie. Dodatkowo jak już pisałem problem pojawił się w ostatnim czasie, a system nie był modyfikowany. Wcześniej przez ponad 2 lata pracował bez zarzutów. Ponadto centrala podaje komunikat o braku expand. manipulatora1, ekspandera wejść i manipulatora2 - luźny kabel na dwóch urządzeniach jednocześnie mało prawdopodobne, ale dziękuję również za tą podpowiedź i jeżeli nic innego nie pomoże to sprawdzę wszystkie styki.
  Proszę o jeszcze jakieś podpowiedzi. Na sprawdzenie wszystkich połączeń potrzebuje trochę czasu i wolnej chwili - dlatego zostawiam to jako ostateczność