Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Telewizja cyfrowa (Przasnysz)

03 Maj 2012 12:55 3003 17
  • Poziom 11  
    Witam, jestem tu nowy wiec za jakiekolwiek pomylki przepraszam. Chodzi o telewizje cyfrowa. Mieszkam w Przasnyszu i mam taki problem: Sciagam sygnał z Raszyna (Warszawa). Jakosc odbioru po 18 jest doskonala, zadych zaklocen. Odbieraja mux 1 , 2 i 3. W dzien natomiast odbiera tylko mux2, natomiast mux1 i mux 3 to pikseloza(co ciekawe mux 1 i mux 2 nadaja ta sama moca 100kW), czym moze byc to spowodowane? Mam antene kierunkowa dosyc stara bo kilkunastoletnia, kable tez stare. Tuner jest tu: http://forum.programosy.pl/tuner-dvb-t-odtwar...ltimediow-overmax-ov-tn-06-test-vt127098.html. Teraz pytanie czy wymiana złaczek i starych kabli (uwazam ze w dobrym stanie) poprawi odbior telewizji?? Dodam ze odbierajac sygnal z Olsztyna (gdzie nie ma tvp na ktorym mi zalezy) sygnal jest niezaleznie od pory na poziomie 90 procent bez zadnych zaklocen.

Dodam ze Przasnysz jest 100km od Warszawy, mieszkam na obrzezach miasta nie mam zadnych przeszkod a antena jest zamocowana na wysokim maszcie:)
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Wymień kable, złączki i ewentualnie antenę. Przekonasz się.
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Jeśli antena ma wzmacniacz, spróbuj go zamienić na symetryzator. Złączki mogą już być zaśniedziałe, więc jak sugeruje matis057 wymień je.
  • Poziom 11  
    Kiedy bede mial wiecej czasu moze tak zrobie. Jednak to, ze wszystko oprocz tvp dziala poprawnie mimo podobnych mocy nadawania mnie dziwi. Zastanawiam sie czym to jest spowodowane moim sprzetem:) Inwestycja w kable zlacze i antene przekroczyla by sume 100 zl i nie wiem czy cos zmieni. A moze zalezy to od tej plytki ktora jest przymocowana do anteny? Jaki powinien to byc model? Zasilacz jest wbudowany w tuner wiec co do jego parametrow nie mam watpliwosci.
  • Pomocny post
    Poziom 33  
    Jeśli masz kilkunastoletnią instalację to powymieniaj kable i złączki, bo to one robią najwięcej problemu.
  • Poziom 11  
    Czym rozni sie wlasnie wzmacniacz od symetryzatora? Jaki model polecacie na odleglosc stu kilometrow?

Dodano po 2 [minuty]:

Kilkunastoletnia jest tylko antena kierunkowa, kable sa mysle w porzadku chyba ze maja nieodpowiednie parametry, zlaczki wymienilem i scislo skrecilem co dalo minimalna poprawe:)
  • Pomocny post
    Poziom 20  
    Symetryzator dopasowuje impedancję anteny do impedancji przewodu. Wzmacniacz dodatkowo wzmacnia sygnał. To tak w skrócie. Symetryzator najlepiej na kanały 21-69
  • Poziom 11  
    Jutro wymieniam kable:) Symetryzatora narazie nie wpinam. Jutro napiszę co i jak:)
  • Poziom 11  
    Nic nie pomoglo, wydaje mi sie ze jest to wina odleglosci. Widocznie mux 2 jest silniej emitowany niz tvp;]

Moderowany przez _PREDATOR_:

Nie pisz posta pod postem!

• Pomocny post
    Poziom 38  
    jupiter132 napisał:
    Nic nie pomoglo, wydaje mi sie ze jest to wina odleglosci.
    jest.

jupiter132 napisał:
    Widocznie mux 2 jest silniej emitowany niz tvp;]
    no, mux-2 jest słabiej nadawany niż pozostał dwa.
    Cytat:

[quote="jupiter132"]Jakosc odbioru po 18 jest doskonala, zadych zaklocen.
    też się zgadza się, bo w dzień propagacja sygnałów TV jest gorsza niż wieczorem / w nocy. Trzeba pokombinować z instalacją antenową - głównie lepsza antena - lepszy zysk i kierunkowość. Może inny wzmacniacz. Ale gwarancji nie ma na stabilny odbiór przez 24h.

Choć przy takich profilach to i tak masz dobry wynik.

Wysoko masz tę antenę zamontowaną i ile TV jest podłączonych?
  • Poziom 11  
    Mam jeden telewizor podlaczony, wlasnie tez bylem zdziwiony ze z Warszawy ten sygnal dociera. Jak byl emitowany Polsat HD to przy duzej mgle ten z Palacu Kultury tez docieral o.O. Trzeba by bylo kombinowac z tym zyskiem. Pewnie antena tez ma wieksze wzmocnienia dla czestotliwosci tych nizszych (kanalu 48) niz 55 i 57 ktore mnie interesuja. Antena jest zamocowana na maszcie okolo 3-4 metrow nad dachem domu jednopietrowego (w sumie dwu bo jest strych:)). Mapa którą podałes dokladnie opisuje polozenie i nadajniki:)
    Jak narazie pewnie nalezy czekac na jakis inny nadajnik.
    Co do mux 2 to chyba nie jest slabiej emitowany a z tą samą moca?
    Przynajmiej tak w danych jest;)

Dodano po 10 [minuty]:

Poza tym, sa duze przeslanki ze własnie w Przasnyszu wytworzy sie dziura, nie bedzie odpowiedniego sygnalu i bede nalezal do tych 2-3 procent, chyba ze z Pieczewa puszcza mux1 albo mux 3 na poziowie 100kW ;)

Dodano po 5 [godziny] 42 [minuty]:

Nie wiem czy to zasluga kabla czy pogody ale dzis mux 1 zaczął dzialac od godziny 16.
    Nadal nurtuje mnie to czemu mux 1 100kW nie odbiera w dzien a odbiera bez zaklocen mux 2 100kW
    :]
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    jupiter132 napisał:
    Nadal nurtuje mnie to czemu mux 1 100kW nie odbiera w dzien a odbiera bez zaklocen mux 2 100kW:]
    już było pisane - odległość i za słaba instalacja antenowa. Mux-1 nadawany jest z Raszyna bardzo wysoko - na k58. Powyżej k55 to kres pracy większości instalacji antenowych - 'zdychają' anteny, wzmacniacze oraz pada czułość odbiorników. Do tego jest większe tłumienie sygnału na trasie nadajnik - antena, nie mówiąc o tym, że czym wyższy kanał, tym większa podatność na wszelkiego rodzaju zakłócenia - w tym od GSM czy LTE...

I to się wszystko składa, że dla takich samych mocy różne kanały można różnie odbierać.

Trzeba by popróbować inną anteną (ATX, UHF-200 czy zestaw synfazowy z dwu anten), inny wzmacniacz. Spróbować podnieść antenę, a również, jeśli jest taka możliwość - spróbować przesunięcia w pionie.

Wypróbować inny dekoder - bywają bardzo, oj bardzo różne...

I jeszcze jedno - mux-1 to póki co emisja testowa (do końca maja), więc różnie może być i z mocą / jakością sygnału z nadajnika
  • Poziom 11  
    Ahaas, no ja teraz to wszystko rozumiem bardzo dobrze, na maturze fize rozszerzona zdaje w tym roku:] . Do swojego dekodera tez mam watpliwosci gdyz po docisnieciu wtyczki lub jego poruszeniu na ekranie pojawia sie chwilowa pikseloza, a w dzien potrafi ona zniknac na pewien okres. Odrazu mowie-tak!, wtyczke zmienialem;p, to samo:)
    No nic, dzieki za zainteresowanie tematem i cenne informacje:)
  • Poziom 11  
    Mam dobrą wiadomosc dla siebie. Dnia 31 maja puszczają sygnal z Ciechanowa ktory bede spokojnie mogl odbierac u siebie. Teraz mam takie pytanie: mam dwa wejscia antenowe w dekoderze i czy mozna bedzie podlaczyc do niego razem dwie anteny? Jedna chce ustawic na Olsztyn a drugą wlasnie na Ciechanow, bo w ciechanowie nie bedzie mux 2 z kolei ;] (zawsze pod gorke ...) Trzeba bedzie kupowac jakas zwrotnice?

Przepraszam za komentarze jeden pod drugim, to juz sie nie powtorzy.
    ;]
    Model tuneru:
    http://motoallegro.pl/tuner-dvb-t-overmax-ov-tn-06-odtwarzacz-nagrywarka-i2249875120.html

Moderowany przez _PREDATOR_:

Oj, będzie upomnienie za pisanie posta pod postem!

• Poziom 38  
    jupiter132 napisał:
    mam dwa wejscia antenowe w dekoderze i czy mozna bedzie podlaczyc do niego razem dwie anteny? Jedna chce ustawic na Olsztyn a drugą wlasnie na Ciechanow, (...) Trzeba bedzie kupowac jakas zwrotnice?(...)
    Model tunera:
    http://motoallegro.pl/tuner-dvb-t-overmax-ov-tn-06-odtwarzacz-nagrywarka-i2249875120.html

ten dekoder z linku ma tylko jedno wejście antenowe (przynajmniej tak pokazują na zdjęciu).

Do odbioru DVB-T łączy się dwie anteny sumatorem antenowym lub odwrotnie podłączonym rozgałęźnikiem na dwa.

Następnie, kabelek antenowy idzie do wejścia antenowego dekodera.

Jeśli ma się dekoder dwugłowicowy z dwoma wejściami antenowymi, trzeba rozdzielić sygnał z anteny (lub po sumatorze przy dwu antenach) rozgałęźnikiem na dwa.

Przykładowy sumator antenowy
    Przykładowy rozgałęźnik na dwa

Poszukaj na forum, było sporo wątków o łączeniu anten przy odbiorach DVB-T.
  • Poziom 11  
    Rzeczywiscie, nie przyjrzalem sie, moj troche sie rozni. Ma dwa wejscia In i Out ktore sa ze soba polaczone, bo niezaleznie do ktorego gniazda wloze kabel telewizor ''odbiera''.
    Czyli sumator to najlepsze rozwiazanie?
    Jaki model polecacie/ polecasz dla polaczenia kanalu 24 i 33, taki aby przepuszczal zasilanie do wzmacniacza w antenie.
  • Pomocny post
    Poziom 38  
    jupiter132 napisał:
    Rzeczywiscie, nie przyjrzalem sie, moj troche sie rozni. Ma dwa wejscia In i Out ktore sa ze soba polaczone,
    to jest przelotka antenowa do podłączenia TV (odbiór analogów) lub innego dekodera.

jupiter132 napisał:
    bo niezaleznie do ktorego gniazda wloze kabel telewizor ''odbiera''.
    takie bywają dekodery, że można je 'napędzać' również z wyjścia przelotki... jeśli ma się wystarczająco dobry sygnał.

jupiter132 napisał:
    Czyli sumator to najlepsze rozwiazanie?
    Jaki model polecacie/ polecasz dla polaczenia kanalu 24 i 33, taki aby przepuszczal zasilanie do wzmacniacza w antenie.
    tak, to typowe rozwiązanie przy odbiorze tylko DVB-T przy pomocy wielu anten.

Może być taki sumator RSI-02.

Zwrotnicę też można zastosować, ale musiałbyś zamawiać pod swoje kanały.
  • Poziom 11  
    asdasd
    asdasd