Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pytanie o kondensator w wzmacniaczu mocy do subwoofera na LM3876

03 Maj 2012 13:23 2856 15
  • Poziom 11  
    Witam! Chciałem zbudować wzmacniacz zgodnie z instrukcją, którą zamieszczam poniżej lecz napotkałem problem. Nie mogę dostać nigdzie kondensatora C7 - (51 pF/50 V ceramiczny). Bardzo proszę o pomoc, gdzie mogę taki kondensator dostać, czy ewentualnie można go zastapić innym kondensatorem? Jeśli tak to jakim?

• Poziom 17  
    Daj 47p powinno być ok.
  • Poziom 39  
    Jeśli kupiłeś 100p, to dokup jeszcze 2 szt., połącz je szeregowo i wstaw w miejsce C7.
  • Specjalista AGD
    Kondensator ten służy do kompensacji wzmocnienia przy wysokich częstotliwościach. Kompensację tą się ustawia wraz z rezystorami R3 i R5.

Typowo dokumentacja podaje wartości: R3=R5=20k, C7=50p.

Pojemność 50p możemy uzyskać łącząc szeregowo dwa kondensatory 100p.
  • Poziom 11  
    Dziekuję bardzo za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, do czego służy potencjometr w tym wzmacniaczu?
  • Specjalista AGD
    Edward7979 napisał:
    Dziekuję bardzo za pomoc. Mam jeszcze jedno pytanie, do czego służy potencjometr w tym wzmacniaczu?

Do regulacji wzmocnienia (głośności).
  • Poziom 11  
    Ok. Dziekuję wszystkim bardzo za pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam!

Chciałbym sie dowiedzieć czy według tego schematu kondensatory: C3, C4, C8 - 100nF/50V MKSE-20 mogę zastąpić kondensatorami 100nF/100V MKSE-020 ? Bardzo proszę o pomoc.
  • Specjalista AGD
    Edward7979 napisał:
    Witam!

Chciałbym sie dowiedzieć czy według tego schematu kondensatory: C3, C4, C8 - 100nF/50V MKSE-20 mogę zastąpić kondensatorami 100nF/100V MKSE-020 ? Bardzo proszę o pomoc.

Tak.
  • Poziom 11  
    Dziekuję za odpowiedź. Mam jeszcze jeden problem a mianowicie: czy dwa takie wzmacniacze mogę zasilić z jednego trafa np takiego: http://toroidy.pl/index.php?page=shop.product..._id=16&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=pl
    czy muszę zasilić każdego osobno, z osobnego trafa i np 2x : http://toroidy.pl/index.php?page=shop.product..._id=13&option=com_virtuemart&Itemid=3&lang=pl

Transformator powinien dawać napięcie 2x 23V (2x 2A), czy mogę zasilić go napięciem 2x24V (2x2,1)A?

Z góry dziekuję i bardzo proszę o pomoc :P
  • Specjalista AGD
    Może być jedno trafo na 2 wzmacniacze.
    Przy napięciu transformator 2*24V działać będzie, bo napięcie jeszcze po wyprostowaniu i na filtrze nie będzie przekraczało +/- 42V.
  • Poziom 11  
    Ok ale lepiel zasilić go 24V czy np. niższym napięcim 22V ?
    Jakie głośniki pod ten wzmacniacz?
    Bardzo proszę o pomoc.
  • Poziom 11  
    Witam!

Czy ten schemat głosników jest dobry i będzie prawidłowo działał? Czy wartość kondensatora jest odpowiednia? Czy te głosniki nadają się do wzmacniacza na LM3876? I czy głośnik niskotonowy nie powinien mieć 4 Ohmy?
    Bardzo proszę o pomoc i przepraszam, że zadaje tyle pytań.

• Specjalista AGD
    Działać jako tako będzie, ale zwrotnicę projektuje się pod konkretne głośniki. A żadnych konkretów nie podałeś.
    Pooglądaj sobie jak wyglądają przykładowe zwrotnice dwudrożne. Ważna będzie także skrzynia.
    Wzmacniacz to najprostsza w tym przypadku rzecz. Dla ob głośników trzeba odpowiednio odciąć pasmo, by niepotrzebnych częstotliwości nie posyłać im. Wszystko zależy od użytych głośników.
  • Poziom 11  
    Mogę prosić o jakieś pomoce w budowaniu i dobieraniu takich kolumn, zwrotnic itp?
  • Poziom 11  
    Witam! Mam pytanie, czy cewka w schemacie powyżej może być nawinięta drutem grubszym niż podano? Tam jest podane, że powinna ona być nawinięta np. na wiertle o średnicy 7mm, 14 zwojów drutem 1mm czyli według moich obliczeń to ta cewka ma 0,56uH, czy mogę nawinąć cewkę np. na wiertle 7mm, 16 zwojów drutem 1,4mm i będzie ta sama wartość indukcji?
    Ponizej zamieszczam rysunek i bardzo proszę o pomoc :)