Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty

Siergiej89 03 Maj 2012 13:53 4965 41
  • #1 03 Maj 2012 13:53
    Siergiej89
    Poziom 10  

Witam!
    CPU: Athlon 64 x2 5600+ 2,90 GHz
    Płyta: Gigabyte GA-M56S-S3
    Grafika: GeForce 8600GT
    System:Win7 x64

Po nałożeniu pasty ZM-STG2 temperatura przez dwa tygodnie w spoczynku 38-50, w stresie do 70.
    Po jakimś czasie stopniowo wzrasta. Obecnie (jakiś miesiąc po ostatniej wymianie pasty) w spoczynku tak samo 38-50, natomiast korzystanie z przeglądarki już doprowadza do alarmu przy 100 stopniach i wyłączenia przy 110.

Pomaga jedynie znowu wymiana pasty.
    Komputer wyczyszczony z kurzu, bez obudowy. W obudowie dwa wentylatory. Na procesorze było już kilka różnych radiatorów, nic to nie zmieniło. Próbowałem też kilku różnych past, od najtańszych, do obecnie zm-stg2. Nakładanie też różnymi sposobami. Radiator dobrze przylega, ale w stresie nie jest jakoś bardzo gorący.
    Procesor nie podkręcany, natomiast zmniejszenie taktowania poniżej nominalnego, na kilka dni pomaga.
    Proszę o pomoc.

0 29
  • Pomocny post
    #2 03 Maj 2012 13:58
    młody14
    Poziom 36  

Siergiej89 napisał:
    [...]Radiator dobrze przylega, ale w stresie nie jest jakoś bardzo gorący.[...]

Skoro tak, to albo czujnik "leci sobie w kulki" albo jednak radiator nie jest dobrze przymocowany.

Hmm...podaj markę i moc posiadanego zasilacza.

W takim razie jeśli niby podczas przeglądania stron CPU osiąga takie temp. to oczywiście można to odczuć ;) "Rozgrzej" go i dotknij radiatora, jeśli będzie parzył, to na pewno temp. jest tak wysoka i czujnik jednak ma rację.

0
  • Pomocny post
    #3 03 Maj 2012 13:59
    MARCIN.SLASK
    Specjalista AGD

Jakie chłodzenie masz?
    Ile pasty nakładasz?
    Jaki zasilacz posiadasz?

0
  • Pomocny post
    #4 03 Maj 2012 14:06
    Oximon
    Poziom 27  

Wykonaj polecenia kolegi młody14. Są trzy możliwości.
    1. Masz sypnięty czujnik i gdy jesteś tego pewien na 101%, to możesz wyłączyć w BIOS'ie alarm i autowyłączanie.
    2. Nakładasz za dużo/mało pasty
    3. Źle mocujesz/masz uszkodzone mocowanie radiatora.

Jeżeli gdy program pokazuje 100*C, a radiator jest np. letni to masz po prostu walnięty czujnik.

PS Jaki masz wentylator na radiatorze? Najlepiej zrób zdjęcie i wstaw oraz napisz, czy wraz ze wzrostem temperatury wentylator przyspiesza?

0
  • #5 03 Maj 2012 14:17
    Siergiej89
    Poziom 10  

Zasilacz - ciężko mi powiedzieć. Etykieta MODECOM, ale wewnątrz możliwe, ze jest coś innego, bo zasilacz kupiony jako "po regeneracji".
    Chłodzenie już było różne zainstalowane. Ale tak, jak mówię, nawet w stresie (90-110 stopni) dotykam radiatora bez przeszkód.
    Pastę nakładałem już ok. 5 razy, więc miałem okazję przetestować różne metody jej nakładania. Nic to nie zmieniało. Jedynie nałożenie stg2 obniżyło temp spoczynkową z ok. 42 do 37.
    Najdziwniejsze natomiast jest to, że bez względu na wszystkie inne okoliczności, wymiana pasty pomaga na jakiś czas.

Dodano po 1 [minuty]:

Tak, wentylator przyspiesza. Ale w BIOSIE wyłączałem regulację v~temp, tak aby bez przerwy chodził na max. Nic to nie pomagało.
    Zaraz zrobię zdjęcie...

Dodano po 7 [minuty]:

Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty

0
  • Pomocny post
    #6 03 Maj 2012 14:28
    młody14
    Poziom 36  

W takim razie masz "udupiony" czujnik temp. Przy takiej temperaturze, powinien być gorący jak świeżo zagotowana woda.

Zasilacz do wymiany na pewno !

Dodano po 1 [minuty]:

Zrób to, co napisał Oximon w pierwszym punkcie, po przecinku ;)

Dodano po 48 [sekundy]:

Tak właściwie to powyciągaj jeszcze te kłęby kurzu zalegające w radiatorze :)

0
  • Pomocny post
    #7 03 Maj 2012 14:43
    wariato
    Poziom 43  

Jak ma być chłodno skoro radiator jest zawalony kurzem... Zdemontuj chłodzenie, rozbierz, przeczyść dokładnie, przemyj procesor izopropanolem, stopkę chłodzenia też, nałóż niewielką ilość pasty z zamontuj chłodzenie.

0
  • #8 03 Maj 2012 14:47
    Siergiej89
    Poziom 10  

Zasilacz wymienię, bo rzeczywiście "żal", ale czy to pomoże...zobaczymy.
    Kurzu nie jest dużo, tak wyszło ze wzgl na lampę błyskową.
    W BIOSIE alarm da się wyłączyć, natomiast autowyłączania już nie. Alarm razem z CoreTemp w trayu pomagają mi jakoś jeszcze korzystać z tego komputera i wyłączać program (przeglądarkę), gdy zbliżam się do 110.
    No nic...coraz bardziej skłaniam się ku wersji, że coś jest nie tak z czujnikiem.

Tak czy inaczej, dziękuję za pomoc.

Dodano po 1 [minuty]:

Nałożę zaraz nową pastę, wyczyszczę i jak zwykle będzie dobrze.
    Zrobię zdjęcia stanu radiatora, wentylatora, stopki, procka przed i po + czynności czyszczenia i nakładania ;)

0
  • #9 03 Maj 2012 15:22
    jankolo
    VIP Zasłużony dla elektroda

Siergiej89 napisał:
    Kurzu nie jest dużo, tak wyszło ze wzgl na lampę błyskową.

Nie pitol głupot!

0
  • #10 03 Maj 2012 15:40
    Siergiej89
    Poziom 10  

Stan przed:
    Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty
    Jest kurz. Ale wątpię, by większość użytkowników miała lepiej i czyściła komputery średnio co miesiąc.
    Ponadto widać nierównomierność nałożonej pasty. To ze względu na to, że pierwszy raz nakładałem stg2, która jest gęstsza i nie rozprowadziła się dobrze - moja wina.
    Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty Przegrzewanie CPU + restart kilka tygodni po każdorazowej wymianie pasty

Zdecydowałem się nałożyć pastę w formie krzyżyka. Jednak komputer zaraz po starcie systemu wyłączył się. Nie wiem czemu, bo po zdjęciu radiatora tym razem pasta była rozłożona równomiernie.

Kartą kredytową rozprowadziłem równo pastę i założyłem radiator ponownie. Obecnie w orthosie po 3 minutach 100 i alarm...... :(:(

0
  • Pomocny post
    #12 03 Maj 2012 16:03
    tronic1
    Spec od komputerów

Od dawna jest taka sytuacja ? Może być procesor z wadliwie założonym IHS. Jak masz możliwość to sprawdź inny procesor na tej płycie.

0
  • #13 03 Maj 2012 16:09
    adamadi33
    Poziom 43  

Najlepiej kolego to wyczyść całą płytę główna, bo tak ubrudzonej
    to jeszcze nie widziałam.Ciekawią mnie ciemne plamy na płycie?Czy to efekt aparatu do
    robienia zdjęć?

0
  • #14 03 Maj 2012 16:12
    Siergiej89
    Poziom 10  

tronic1 napisał:
    Od dawna jest taka sytuacja ?

Od zawsze (pc kupiony jako używany 1,5 roku temu).
    adamadi33 napisał:
    Ciekawią mnie ciemne plamy na płycie?Czy to efekt aparatu do
    robienia zdjęć?

Na którym zdj? Najprawdopodobniej to cień.

0
  • #15 03 Maj 2012 16:16
    adamadi33
    Poziom 43  

Cała płytę masz uwaloną kurzem.

0
  • #16 03 Maj 2012 16:17
    Siergiej89
    Poziom 10  

Panowie, no ja rozumiem, że wy macie czyszczone komputery codziennie, w pokoju sterylne powietrze, ale kurzu nie da się uniknąć.
    Albo wręcz odwrotnie, dawno nie zaglądaliście pod swoje obudowy.
    Komputer jest po to, żeby z niego korzystać, a nie czyścić codziennie.

0
  • #17 03 Maj 2012 16:19
    adamadi33
    Poziom 43  

pasta nie dostała się czasem do wnętrza gniazda procesora?

0
  • #18 03 Maj 2012 16:21
    Siergiej89
    Poziom 10  

Wątpię. Mam zdjąć CPU i zrobić zdj?

0
  • #19 03 Maj 2012 16:26
    adamadi33
    Poziom 43  

Nie wygląda na kurz lecz coś smolistego.

Dodano po 1 [minuty]:

Wyjmij procesor i sprawdź czy ma czyste nogi.

0
  • #20 03 Maj 2012 16:28
    Siergiej89
    Poziom 10  

adamadi33 napisał:
    Nie wygląda na kurz lecz coś smolistego.

Kurz.
    Zwykłe czepialstwo, czy może jestem za głupi, żeby pojąć tę logikę?

0
  • #22 03 Maj 2012 16:32
    Siergiej89
    Poziom 10  

Znalazłem kilka tematów w google, że moja płyta główna moze mieć wadę fabryczną i podawać złe temp...

0
  • Pomocny post
    #23 03 Maj 2012 16:49
    tronic1
    Spec od komputerów

Miałem kiedyś taką płytę i sprawowała się super. Jedyny mankament to temperatura mostka, dałem nawiew na niego i było dobrze. Bios na płycie jest najnowszy ? Przy ewentualnym flashowaniu biosa zwróć uwagę na rewizję płyty i pobierz właściwy. Z tego co pamiętam któryś bios rozwiązywał problem z błędnymi wskazaniami temperatury.

0
  • #24 03 Maj 2012 17:00
    Siergiej89
    Poziom 10  

Dziękuję wszystkim za rady. Mam przynajmniej jakieś punkty zaczepienia. Choć już jestem tym trochę zmęczony i wątpię czy cokolwiek pomoże. Najpewniej pozbędę się płyty i procesora.

0
  • Pomocny post
    #25 03 Maj 2012 18:39
    Oximon
    Poziom 27  

Ja się muszę jeszcze czepić do jednego zdjęcia, mianowicie: https://obrazki.elektroda.pl/7535796300_1336052256.jpg

Przecież tej pasty jest STANOWCZO zbyt dużo! Powinno się jej nałożyć kuleczkę wielkości ziarenka ryżu i albo delikatnie rozsmarować albo założyć od razu radiator, aby pasta "sama" się rozpłaszczyła. Przy tej ilości to ona bardziej izoluje, niż pomaga. Na początku jest w miare dobrze nawet przy tej ilości, jednakże z czasem pasta po "wygrzaniu" zaczyna twardnieć i to by mogło wyjaśniać temperatury rosnące z czasem. W związku z tym radiator przy 100*C może być letni, gdyż jest odizolowany od źródła ciepła, w tym przypadku CPU.

To taka moja śmiała hipoteza. Spróbuj nałożyć pasty wielkości ziarenku ryżu i wtedy będziemy mogli wyeliminować wszystkie elementy fizyczne. Jeżeli będzie to samo, to albo czujnik do wymiany, wgranie innego BIOS'u, jeżeli w tym nie da się wyłączyć zabezpieczenia, bądź mordować się z obecnym stanem sytuacji do końca życia.

Pozdrawiam, Oximon

0
  • #26 03 Maj 2012 18:49
    Siergiej89
    Poziom 10  

Zgadza się, tym razem było jej za dużo. Dlatego też zdjąłem i rozsmarowałem kartą kredytową.
    Ale wcześniej próbowałem już różnych ilości, włącznie z brakiem pasty w ogóle.
    Obecnie mam otwartą obudowę, wentylatory na maxa (włącznie z CPUFAN) i zmniejszone napięcie na procku (o chyba jakieś 0,5V, ale nie pamiętam), bo inaczej to nie da się pracować.

0
  • Pomocny post
    #27 03 Maj 2012 18:59
    Oximon
    Poziom 27  

To jednak trochę dziwne, gdyż jeżeli byłby "walnięty" czujnik, to zawsze zawyżałby temperaturę, a u Ciebie dzieje się tak po dopiero po pewnym czasie. A czy temperatury zaczynają przekraczać normę zawsze np. po miesięcy, czy po losowym czasie od każdej wymiany? Może na mocowaniu radiatora są luzy? Płyta leży poziomo, czy pionowo? Jeżeli pionowo, to może radiator odkleja się po jakimś czasie? Spróbuj może DELIKATNIE dokręcić śruby mocowania radiatora.

0
  • #28 03 Maj 2012 19:11
    Siergiej89
    Poziom 10  

Masz rację. W spoczynku, nawet teraz, mam t=34, więc elegancko.
    Spróbuję z tym mocowaniem. Płyta jest pionowo, a ten radiator jednak trochę waży.
    Ciężko mi jest określić po jakim czasie. Chodzi dobrze, potem zaczyna się grzać, to zmniejszam napięcie na procku i jest ok jeszcze jakiś czas. Faktem jest jednak, że kiedyś radził sobie w obudowie, teraz już jest bez obudowy i w ogóle już tracę nerwy... filmu w hd nie włączę, takie programy jak sonar czy ableton live to chodzą na skraju możliwości, przez co już trochę materiałów straciłem....o renderowaniu filmu mogę pomarzyć

Dodano po 3 [minuty]:

yyy...to mocowanie radiatora jest na takich plastikowych zaślepkach...

0
  • #29 03 Maj 2012 19:14
    Oximon
    Poziom 27  

To na razie postaw tylko płytę poziomo gdy wszystko działa jak należy i zobaczymy, co dalej

0
  • #30 03 Maj 2012 19:16
    Siergiej89
    Poziom 10  

No właśnie nie za bardzo mam taką możliwość.
    Wydaje mi się jednak, ze radiator dobrze przylega. Nie ma luzów. Całość jest bardzo stabilna.

0