Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
PCBway
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051

03 Maj 2012 17:23 6441 31
  • Poziom 14  
    Witam koledzy. Skończyłem właśnie rysować projekt płytki testowej dla uC 89S4051. Płytka jest dosyć rozbudowana. W załączniku dodaję plik z eagle.

Bardzo proszę o jakieś podpowiedzi bo nie wiem czy wszystko jest tak jak ma być. Będę zmieniał jak pojawią się jakieś posty.
    Pozdrawiam
    Karol
  • PCBway
  • Poziom 28  
    Rzuciłem okiem i strasznie chaotyczne wszystko. To co zauważyłem to odłącz DB0-DB3 od gnd- niech wisi w powietrzu i skoro to ma być płytka testowa to wyprowadź sobie pin R/W. Masz też odwrotnie nazwane moduły IR.Ogólnie wszystko niezbyt przemyślane. Dajesz zasilanie z usb przed stabilizator 5V. Spadek napięcia na diodzie spowoduje, że do stabilizatora będzie dochodzić napięcie 4,3V- jak chcesz zrobić z tego5V? Dlaczego taki słaby procek? Ja bym wsadził jakiś na którym flasha by mi później nie brakowało(co najmniej mege16). Dodaj kondensatory elektrolityczne przy stabilizatorze.
  • Poziom 14  
    Poprawiłem te nazwy i usb zasilające :D. Procek słaby bo takie w szkole się uczymy. Będę pisał programy w asemblerze. Czy moduły klawiatury, wyświetlacze itp. są ok ? Chciałbym zabierać się do składania :)

Pozdrawiam
    Karol

W załączniku poprawiony schemat:)
  • PCBway
  • Poziom 41  
    Zanim zaczniesz projektować płytkę, powinieneś na układach próbnych przetestować poszczególne moduły, czy są poprawnie zaprojektowane.

Dopiero jak będziesz pewny że układy są poprawnie naniesione na schemacie, możesz przystąpić do projektowania płytki.

Jako że ma to być płyta testowa, to powinna być tak zaprojektowana, aby spełniała wymogi ergonomii.
    Na górze wyświetlacze, klawiatura po prawej na dole (chyba że jesteś mańkutem, to po lewej).
    Wszystkie podłączenia zewnętrznych peryferii, po prawej i po lewej, a zasilanie od góry.

To jest tylko przykładowa propozycja rozmieszczenia poszczególnych modułów, ale to wszystko zależy od Twoich preferencji.

Aby ułatwić sobie projektowanie płyty testowej, nie projektuj jej od razu całej.

Projektuj poszczególne moduły, tak aby stanowiły osobne małe płytki, które później możesz układać indywidualnie na przestrzeni płyty głównej.

Takie podejście umożliwia w późniejszym czasie dodanie innych modułów, lub zamianę dotychczasowych na nowe modele.
  • Poziom 14  
    Ok przetestuję każdy moduł dziś wieczorem . Zastanawiam się nad zmianą mikrokontrolera na lepszy np. 89S8052 lub 53. Mają one więcej portów i też możliwość programowania przez post szeregowy:) Pozdrawiam .
  • Poziom 41  
    Właśnie dlatego polecam podzielić tą płytę testową, na mniejsze części, aby można było robić takie zmiany.

Po przedstawieniu całego poprawnego schematu, pokażę Ci jak takie płytki projektować, aby miały charakter płytek uniwersalnych w testowaniu powstających nowych projektów.
  • Poziom 14  
    Wstawiam nowy schemat płytki testowej na innym uC ale serii MCS51. Dokładnie jest to 89S52. Bardzo proszę o sprawdzenie poprawności schematu. W załączniku plik schematu, dołączam obrazek ale na nim słabo to widać.

• Poziom 41  
    Schemat jest technicznie poprawny, ale już jego rysowanie wymaga masę poprawek, które należy wykonać po zrobieniu co poniżej.

Widzę że posiadasz wersję Pro, dlatego lepszym sposobem na ogarnięcie tak rozbudowanego schematu jest jego podzielenie.
    Każdy osobny moduł np. klawiatura, skopiuj, otwórz nową kartę (sheet/new), i tam skopiowaną część schematu wklej (Paste).
    Dodaj również ramkę z biblioteki frames, z dodatkowym opisem, abyś miał lepsze rozeznanie co która karta zawiera.
    Co prawda nastąpi zmiana numeracji poszczególnych elementów, ale inne nazwy i opisy poszczególnych sygnałów pozostaną niezmienione.

Mimo że będą się znajdować na osobnych kartach, sygnały będą miały fizyczne połączenie między sobą.
    Tak postąp z każdym modułem, tworząc dla niego osobne nowe karty schematowe.

Na pierwszej zostaw tylko rdzeń schematu, w tym przypadku główny procek z jego gniazdami.
    Resztę z tego schematu skasuj.

Wtedy możesz za pomocą skryptu renumber-sch.ulp z narzędzia ULP, zrobić porządek z numeracją całego schematu.
    Skrypt w domyślnych ustawieniach, uporządkuje numerację, aby miała ona kolejne numery na wszystkich nowych kartach.

Po tej operacji możesz przystąpić do projektowania płytki, również ją dzieląc na optycznie osobne płytki.
  • Poziom 14  
    Poprawiłem schemat próbowałem zastosować to grupowanie ale znikały mi połączenia na board. Wywaliłem programator dołączę go jak ułożę te elementy :D
    Możesz zerknąć czy wszystko ok :). Jak tak to biorę się za rozmieszczanie.

Pozdrawiam
    Karol
  • Poziom 41  
    Zmień układ sterowania pinem R/W, na ten poniżej.
    Reszta schematu poprawna technicznie, ale narysowana w makabryczny sposób.
    Ale jeżeli Ci nie przeszkadza, to tak zostaw, po co masz się niepotrzebnie męczyć aby projekt schematu narysować poprawnie :D
  • Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    1. Wklejaj schematy w wersji graficznej - nie każdy ma pod ręką Eagle.
    2. 7805TV zasilany z 5V USB? Czy jesteś świadomy, że to nieprawidłowe? Słowo klucz: parametr "Dropout voltage".
    3. Nie filtrujesz zasilania mikrokontrolera, a 7805TV nie ma magazynów energii.
    4. Jakie napięcie będzie podłączane do DCJ0202?

marco47 napisał:
    Reszta schematu ... narysowana w makabryczny sposób.

Nie, no nie jest tak źle :-)
    Powiedziałbym, że nawet spory porządek w schemacie i czytelnie.
  • Poziom 14  
    Wstawię później bo narazie nie mam możliwości skorzystania z kompa. Do DJC będzie doprowadzone napięcie stałe 12V
  • Poziom 14  
    Usb się upali :) ale przeważnie będzie zasilanie z usb a z 12 jeżeli płytka będzie już zaprogramowana. Rysuje schemat w blokach tak jak doradził marco. Skoro mu się nie podoba poprawiam . Dodam też screny poszczególnych bloków. Pozdrawiam
    Karolo1001 napisał:
    Usb się upali :) ale przeważnie będzie zasilanie z usb a z 12 jeżeli płytka będzie już zaprogramowana.

Oby tylko USB :)
    Skoro masz gniazdo wyłączająco-załączające to wykorzystaj to i odpowiednio podłącz VUSB i 12V, choć nadal zostaje problem o którym piszę poniżej.

Karolo1001 napisał:
    Rysuje schemat w blokach tak jak doradził marco.

Bardzo dobrze, dzięki temu czytelność jest bardzo dobra.
    Nie zapomnij tylko co wypunktowałem wcześniej, bo zasilanie nie będzie działać prawidłowo.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    dondu napisał:

marco47 napisał:
    Reszta schematu ... narysowana w makabryczny sposób.

Nie, no nie jest tak źle :-)
    Powiedziałbym, że nawet spory porządek w schemacie i czytelnie.

Od kiedy w takiej pozycji rysuje się wzmacniacze i ich otoczenie :D :D

Od lewej wejścia i niskie sygnały, od prawej wyjścia i wysokie sygnały.
    Zasilanie dodatnie od góry, a zasilanie ujemne i masa od dołu.

Teraz aby coś zrozumieć z tego małego przykładu powyżej, trzeba obracać głowę raz w prawo a raz w lewo aby to zobaczyć.
    A i tak ciężko to idzie pojąć :D
    marco47 napisał:
    Od kiedy w takiej pozycji rysuje się wzmacniacze i ich otoczenie :D :D
    ...
    Teraz aby coś zrozumieć z tego małego przykładu powyżej, trzeba obracać głowę raz w prawo a raz w lewo aby to zobaczyć.
    A i tak ciężko to idzie pojąć :D

Myślałem, że pisałeś ogólnie - o kark trzeba dbać tym bardziej, gdy wiek już słuszny! :)
  • Poziom 41  
    Niepotrzebnie zastosowałeś tak duże ramki na poszczególnych kartach.
    Możesz spokojnie zastosować DINA5_L, taką jak poniżej.
    Osobną sprawą jest tak szczegółowe podzielenie całego schematu na tak małe części.
    Co prawda wcześniej pisałem , aby to podzielić, ale w rozsądny sposób. :D

Najważniejsza sprawa to zmiana modułu zasilania.
    Aby dużo nie opisywać pokazuję jak to najlepiej skonstruować.
    Należy zastosować diody Schottky'ego, aby spadek napięcia był jak najniższy, w tym przypadku około 0.3V

Następna sprawa, to moduł ze wzmacniaczem powinien posiadać na wejściu rezystor.
    I do czego to ma służyć w takiej konfiguracji :cry:
  • Poziom 14  
    Naniosłem poprawki :D

Wejście liniowe umożliwia pomiar wartości napięć puszczonych poprzez wzmacniacz operacyjny LM358 lub poprzez potencjometr.

Wyjście liniowe jest wyściem o maksymalnej częstotliwości przebiegu 7kHz wzmacnianej przez LM358.

Dodałem LPT z twoich projektów. Płytka będzie dwustronna.
    Czy teraz jest OK ?
  • Poziom 14  
    Sorki że nie dołączam print sc ale dużo roboty z tym kopiowaniem do painta.

Oto poprawiona wersja w print sc:
    Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051 Bardzo proszę o sprawdzenie mojego projektu płytki testowej 89S4051
  • Pomocny post
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie
    Karolo1001 napisał:
    Sorki że nie dołączam print sc ale dużo roboty z tym kopiowaniem do painta.

File > Export > Image
    i eksportujesz do pliku wybrany fragment lub całość schematu.

Dodano po 6 [minuty]:

dondu napisał:
    3. Nie filtrujesz zasilania mikrokontrolera, ...
    i innych układów scalonych - link podałem w tym punkcie, ale chyba nie czytałeś :)
    Dbaj o to, bo to niewiele kosztuje
  • Poziom 14  
    Dodam kondensatory filtrujące ale to na sam koniec zostawię :D A jak reszta w miarę poprawnie czy jeszcze coś zmienić ??
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Tak jak pisałem wcześniej, nie staraj się projektować całej płytki od razu.

Tak jak schemat, podziel ją na mniejsze części, które będą miały jednakowe wymiary.
    Zastosowanie jednakowych wymiarów dla każdej z części płytki, umożliwi bezbolesne przenoszenie ich tak aby uzyskać jak najbardziej optymalną płytę testową.

W związku z tym, musisz ujednolicić miejsca ich zasilania, jeżeli takowe potrzebują.

Najważniejsza jest część z mikroprocesorem, który powinieneś ustawić w pozycji lewo/prawo, a nie tak jak masz teraz na projekcie.

Odległości gniazd od procka powinny być możliwie małe, aby niepotrzebnie nie powiększać tego modułu.

Zauważ, że największym elementem jest wyświetlacz LCD, i właśnie jego wielkość możesz zastosować jako podstawa tych mniejszych płytek.

Oczywiście, te mniejsze płytki na projekcie będą tylko wirtualne, bo cały projekt możesz wykonać jako jedną zespoloną.
    Ale w każdym momencie możesz dodać nowy człon, wielkością odpowiadający wyświetlaczowi LCD.
  • Pomocny post
    Poziom 41  
    Coś w tym stylu, tylko tak samo jak przy schemacie, w rozsądny sposób mniejsze części połącz razem. :cry:

Nie oczekuj że taki projekt zostanie Ci podany na tacy, niestety musisz przez niego przejść Sam.
    Jedynie co mogę Ci doradzić, to więcej wkładu własnego, logicznego myślenia i miłej zabawy z prawidłowym układaniem elementów i prowadzeniem ścieżek.

Jeżeli takiego rodzaju projekt jest dla Ciebie zbyt dużym wyzwaniem, to zacznij od czegoś mniejszego.

Wszystko co jest potrzebne do prawidłowego zaprojektowania płytki testowej, już zostało podpowiedziane.
    Teraz została tylko mozolna praca przy projektowaniu poszczególnych części tak aby pasowały w logiczny sposób do siebie. :D