Elektroda.pl
Elektroda.pl
X

Search our partners

Find the latest content on electronic components. Datasheets.com
Elektroda.pl
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Dekatech Flora CB-50 prostownik. Topi przełącznik.

Zico63 04 May 2012 01:13 6367 9
    Zico63
    Level 37  
    Witam! Jak w temacie: spalił już kolejny przełącznik napięcia 12/24V, klawiszowy dwutorowy. Osadzenie konektorów posprawdzane, podoginane. Po prostu, topi się w środku. Gość zarzeka się, że ładuje tylko 185Ah akumulator. Co z tym robić. Dać dwa przekaźniki samochodowe 40A? Ale jak je zasilić, skoro napięcia na wtórnej dość znacznie się zmieniają.
    Może są jakieś zgrabne przełączniki na 40-50A? Te chińskie klawisze padają jak muchy.
    Proszę o sugestie. Pozdrawiam.
    Kamery 3D Time of Flight - zastosowania w przemyśle. Darmowe szkolenie 16.12.2021r. g. 10.00 Zarejestruj się
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    W prostownikach wytrzymują przełączniki świateł od ciągnika T-25 (te dawniejsze, bo obecnie produkowane to szkoda gadać), wprawdzie one są jednotorowe ale są również i dwutorowe. Nie wiem tylko czy są gdzieś dostępne. Ja kupowałem je na giełdzie elektronicznej. Niby są na 20 A ale z powodzeniem wytrzymają drugie tyle. Ewentualnie dwie sekcje "Łuk 25 A" i będzie spokój. W ogóle to dlaczego tam jest dwutorowy przełącznik, tam jest dzielone uzwojenie wtórne?
    Zico63
    Level 37  
    To jakiś dziwny sprzęt: już pierwotne ma trzy wejścia, jest dzielone. Obwód pierwotnego wybiera inny przełącznik "LOW/HIGH". Wtórne ma cztery wyjścia, z pewnością dzielone. To na wtórnym, z pełnym prądem wyjściowym ktoś mądry zaprojektował przełącznik napięcia a wydajność to 600W!
    Nie mam do tego schematu, nie sądziłem by był mi potrzebny; z resztą nigdzie nic o nim nie ma a na necie są tylko oferty nowszych z literką "S" na końcu. Adanie wydawało się proste - wymienić klawisz...
    Tu taki schemacik, jak ten niszczony przełącznik pracuje.
    Poprawiłem rysunek, nie było opisu wyjścia na diody.
  • Helpful post
    pudzianowski
    Level 28  
    Cześć.
    Może praprzyczyna tkwi w przełączaniu na jakieś szybkie ładowanie albo rozruch? Jak dokładnie właściciel owego urządzenia postępuje? Wszakże nie jest to rozwiązanie problemu, ale uważam że od tego trzeba zacząć.
    Czy Kolega może zamieścić zdjęcie frontu tego urządzenia? To ułatwiłoby zorientowanie się w temacie.
    Z poważaniem
    Mateusz
    Zico63
    Level 37  
    Płyta czołowa:
    Strona pierwotna:
    Strona wtórna:

Widoczny na drugim zdjęciu mały transformatorek to moja twórczość: testuję możliwość zasilenia dwóch przekaźników na 12V ze strony 230V, sterowanych już dowolnym przełącznikiem w płycie czołowej.
    Jednak po obejrzeniu przełączników ŁUK 25 i skontaktowaniu się z właścicielem - może właśnie taki włożę. Trzeba tylko przesunąć amperomierz w prawo (patrząc od przodu). No i czy będą w Bielsku.

Ha! Teraz analizując fotkę "3" widzę, że zespół diod jest zniszczony (zwarciem?) i to może być przyczyną niszczenia przełączników.

Dodano po 40 [minuty]:

Tak, faktycznie są zniszczone. Zaczyna wyglądać na to, że wykorzystując bardzo dużą moc nominalną prostownika, gościu dokonywał na nim rozruchów (a przynajmniej je wspomagał). Kolega Pudzianowski chyba bardzo dobrze zna taką grupę klientów a mnie by to nie przyszło na myśl: tak użyć sprzętu.
    No cóż, po niedzieli wymienię diody, pogadam z właścicielem.
    Ale i tak ten przełącznik na wyjściu to poroniony pomysł, przy takiej wydajności.
  • Helpful post
    pudzianowski
    Level 28  
    Cześć.
    Z opisu na froncie i Twojego schematu wynika, iż przez ten przełącznik ma płynąć prąd do 45A. Ile wynosił amperaż tego spalonego przełącznika? Być może istnieje tu wada konstrukcyjna. Tym nie mniej przy używaniu tego prostownika do rozruchu uszkodzenie to jest oczywiste i określiłbym jako spowodowane niewłaściwym użytkowaniem.
    Daj znać po zakończeniu tej naprawy.
    Powodzenia
    Mateusz
  • Helpful post
    krzysiek7
    Moderator of Electricity
    Ta drabina z tych diodek to chyba jakiś żart producenta? :D
    Nie masz przypadkiem jakiegoś mostka z alternatora, może być nawet z demontażu, aby diody w dwóch fazach były sprawne.
    Co do przełącznika to możesz wstawić jednotorowy, wystarczy mała przeróbka. Ten przełącznik łączy uzwojenia szeregowo na 24 V, a równolegle na 12 V. Połącz je w szereg, następnie mostek prostowniczy, a za nim przełącznik. Plus z mostka, -24 z mostka, a -12 z punktu połączenia uzwojeń.
    Zico63
    Level 37  
    Pierwszy, fabryczny przełącznik był ponoć na 50A (dziwne, skąd taki wzięli), kolejne dwa ktoś wstawił o wytrzymałości 20A tłumacząc to sobie (jasne, że błędnie!): "dwa tory po 20A wytrzymają mi spokojnie, bo razem jest 40A". I taki 20A jako ostatni trafił do mnie stopiony.
    Ech. Jakoś w samochodach jest mi łatwiej :D
  • Helpful post
    pudzianowski
    Level 28  
    Cześć.
    Miałem styczność z naprawianiem prostowników tej "klasy" i ogólną ich konstrukcję określiłbym mianem naciągania parametrów. Choć z drugiej strony, to czy rozładowany akumulator 185Ah pobiera powyżej 20A? Skoro to kolejna naprawa to może jego właściciel nie za bardzo przejmuje się możliwością przeciążenia i obciąża go wedle własnego uznania?
    Wyjściem zdawałoby się zainstalowanie przekaźnika lub stycznika ale chyba pomysł kolegi krzysiek7 jest trafny i nad nim polecam się zastanowić.
    A może ten prostownik ma być wykorzystywany jedynie do akumulatorów 12V i można zmostkować ów przełącznik?
    Z poważaniem
    Mateusz
    Zico63
    Level 37  
    Tak po telefonicznym kontakcie co i raz czegoś się dowiem: to służy do Tatry (dwa szeregowo 12/185Ah) oraz Ursusa (znów dwa szeregowo 6V/niewiadomych, zerwanych naklejek Ah).
    Jak któryś z tego wspomaga tym prostownikiem "w nagłej potrzebie", no to... Choć zarzeka się, że nie.
    P.S. tak na stole z użyciem innego mostka (diody kupię w tygodniu) to na tych moich przekaźnikach, na okrętkę - to chodzi. Naturalnie bez tak ogromnego prądu (największy w domu mam 95Ah w prywatnym autku, ale jest stale jeżdżony, więc "nabity i "dziesiątka" amperów to góra).
    Ta drabinka diod to była chyba suszarka bielizny dla krasnali u gościa... :D

-------------------------------------------------
    Witam!
    Z prostownikiem jest tak, że po próbach z użyciem połowy mostka spadał amperaż. Wróciłem więc do koncepcji z przekaźnikami, podłączając je w sposób umożliwiający łatwy powrót do oryginału – w razie „dostania” przełącznika na 50A, w co jednak nie bardzo wierzę…
    Aktualnie sprzęt chodzi, jest już u klienta. Ale będąc u niego (po drodze mu go podrzuciłem) zauważyłem na podwórku i wspomnianą Tatrę czy Ursusa, ale i dwie ładowarki Case – więc prostownik ten ma co robić i nie dziwię się ciągłym awariom. No – zobaczymy. W każdym razie będę ostrożniejszy z tym klientem.
    Tak wygląda to po przeróbce:
    Wielkie dzięki wszystkim Kolegom za udzieloną pomoc, temat (chyba, mam nadzieję) zamknięty. Pozdrawiam i życzę dużo dobrego!