Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Please add exception to AdBlock for elektroda.pl.
If you watch the ads, you support portal and users.

Lodówka Gorenje RK6333E - zamarza odpływ

henry34 04 May 2012 13:35 23814 4
    henry34
    Level 2  
    Witam

Problem dotyczy odprowadzania wody która się skrapla na tylnej wewnętrznej ścianie lodówki. Niestety woda zamarza zamiast po prostu ujść odpływem. Lód w zasadzie zaczyna się tworzyć nie przy samym odpływie ale najpierw w takich korytkach / rynienkach które służą do skierowania wody do odpływu. Wszystko kończy się całkowitym zalodzeniem odpływu i zalaniem dolnej części lodówki.

Odpływ wody jest na 100% drożny (przepychałem go kilka razy), rozmrożenie lodówki pomogło na parę dni, uszczelki są również w porządku. Problem że tak powiem narasta, początkowo operację odkuwania lodu musiałem przeprowadzać mniej więcej co tydzień lub dwa, teraz jest to co 2 dni :/

Po telefonie do serwisu dowiedziałem się że problemem jest najprawdopodobniej zawilgocenie izolacji która znajduje się z tyłu lodówki, która zamarza na wysokości odpływu wody powodując że wewnątrz lodówki w fazie odladzania cieknąca po tylnej ściance woda zamarza zamiast spłynąć. W sumie logiczne.
    No i na koniec, że lodówka w zasadzie nie nadaje się do naprawy, bo teoretycznie można jakoś rozpruć (czy podważyć) izolację (nie wiem co dokładnie autor miał na myśli) celem jej poprawienia ale może to raczej spowodować jeszcze więcej problemów

Lodówka "oczywiście" po gwarancji

W zasadzie pytania są następujące
    - Czy ma sens coś takiego jak takie "gruntowne" odmrażanie - takie aby wilgoć całkowicie opuściła izolację i jak długo takie rozmrażanie powinno trwać (ostatnie moje "standardowe" rozmrażanie trwało około 3h)?
    - Jak przeprowadzić operację naprawy izolacji i ewentualnie czym spowrotem zaizolować, na ile taka naprawa przedłuży czas życia lodówki (innymi słowy czy to ma wogóle jakiś sens)

BTW
    Zdaję sobie sprawę że podobne problemy były już opisywane na forum jednak nie do końca wiadomo jak się zakończyły

Pozdrawiam i z góry dziękuję za wszelką pomoc
    MaxMaj
    Level 16  
    Mam ten sam problem z lodówką Gorenje ten sam model. Poświeciłem na to ok 2 godzin. Byłem zdziwiony jak zamarznięta jest izolacja. Usunąłem wszystko w pobliży odpływu. Zostawiłem aby trochę przeschło i jutro wypełnię wszystko pianką izolacyjną. Czas pokaże. Zamieszczam zdjęcie dla innych gdyż problem jest częsty.

Lodówka Gorenje RK6333E - zamarza odpływ
    czeka6
    Level 10  
    czy ta operacja z izolacją pomogła
    MaxMaj
    Level 16  
    Lodówka do dzisiejszego dnia chodzi i ani razu nie zamarzł odpłyt
    bogson
    Level 14  
    Miałem ten sam problem w innej lodówce.

Zrobiłem tak: wziąłem drut miedziany 2,5 mm kw. o odpowiedniej długość - takiej aby sięgał poniżej Strefy w której zamarzał odpływ u mnie od 40 cm.
    Na części znajdującej się w lodówce zrobiłem oczko - takie aby drut nie wpadł w otwór - rurkę i w miarę nie był widoczny wewnątrz lodówki.
    Drut włóż w rurkę odprowadzającą skroploną wodę i po bólu.

Miedź jako dobry przewodnik ciepła w tym przypadku swoją rolę - odmrażania przewodu - rurki doskonale spełnia.

Śmieszne ALE DZIAŁA. :D