Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Układ podtrzymujący zasilanie 12V przez 4 sekundy

04 Maj 2012 16:55 5508 6
 • Poziom 15  
  Witam.
  Kombinuję nad czymś takim, aby radio podczas zasilania, nie zostawało wyłączane przez rozrusznik. Podczas kręcenia rozrusznikiem radio się wyłącza i w tym momencie z trybu Cd lub Usb, przełącza się na fale FM :/

  Zakupiłem kondensator 1500uF 25V, ale niestety nic to nie dało.
  Liczyłem, że przekaźnik odłącza wszystkie urządzenia elektryczne, ale chyba
  ten rozrusznik również zabiera napięcie z kondensatora, chyba że jest za mały.

  Nie jestem elektronikiem, cały czas się uczę, ale zastanawiam się czy nie dać przez kondensatorem jakiejś diody prostowniczej, czy czegoś takiego, a jeżeli tak, to o jakiej wartości ?

  Nie chcę budować dużego układu, chcę tylko aby radio zostawało podtrzymane na te 2-5 sekund i nie gasło, ponieważ irytuje mnie to że muszę z powrotem przełączać na Usb, bądź Cd.

  Proszę o pomoc.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Pomysł z dioda jest dobry- spróbuj dodać układ dioda-kondensator do zasilania permanentnego radia (żółty przewód w ISO) -powinno usunąć problem restartu radia, ale będzie przerwa w dźwięku.
  Jeśli oba zasilania (główne, zwykle po stacyjce, czerwony przewód w ISO i podtrzymania pamięci -permanentne, żółty przewód) mas spięte razem to będziesz potrzebował dużo większego kondensatora i większej diody, najlepiej Schottky'ego.
 • Relpol przekaźniki nadzorczeRelpol przekaźniki nadzorcze
 • Poziom 15  
  Do działania radia w moim przypadku muszą być podłączone oba. Permanentny i po stacyjce, inaczej nie włączy się.
  Czy taka dioda będzie odpowiednia dla instalacji radia 1N5822 3A/40V ?
  Musiałbym dać dwie. Na + po stacyjce i ten na stałe.
  Czy może więcej tych diód spiąć w szereg?
 • Pomocny post
  Poziom 29  
  Dioda 3A wystarczy do zasilania logiki ale będzie za mala do części mocy -tam polecam wstawić np diodę prostowniczą ze starego zasilacza komputerowego-ma duży prąd przewodzenia i mały spadek napięcia.
  Aby stwierdzić, czy trzeba podtrzymywać obie linie zasilające odłącz na chwilę zasilanie główne (czerwony) pozostawiając napięcie na żółtym. Napisz jak zachowało się radio.
 • Poziom 15  
  Dodałem 2 kondensatory i po 2 diody na linie, paskiem na diodzie w stronę radia, tak jak na zdjęciach poniżej.
  15000uF dałem na perm +, a 4700uF dałem na + po stacyjce i po dwie diody przed tymi kondensatorami na każdą linię, kondensatory podłączyłem równoległe, podłączyłem wspólny "-" idący z ISO do radia, plusy wpiąłem równolegle pod każdą linie, oczywiście nie przerywałem, tylko się wpiąłem.
  Teraz sytuacja wygląda tak, że czasem radio potrafi zgasnąć przy rozruchu i przełączyć się na radio fm z usb czy cd, natomiast po wyłączeniu zapłonu radio gra jeszcze dobrą minutę albo nawet dwie :) Co jest chyba spowodowane tym dużym kondesatorem 15 000 uF :)
  Myślę, czy nie dać mniejszego. Dziwi mnie też, czy może być tak, że czasem te diody jednak nie spełniają swojego zadania i napięcie ucieka czasem z powrotem na rozrusznik, choć nie zawsze. Diody podłączyłem równolegle, nie wiem czy szeregowo nie było by lepiej, nie znam się. Czy równolegle wytrzymają większy amperaż ? Czy szeregowo połączone nie zabezpieczą bardziej cofnięcia się prądu i spadku napięcia przy rozruchu samochodu?
  Myślę jednak czy nie brakuje z drugiej strony czasu na naładowanie tych kondensatorów i jak to rozwiązać? Przełączenie stacyjki z pierwszej pozycji na pozycję rozruchu trwa około 1 sekundy, co nie wiem osobiście czy wystarczy na naładowanie kondensatora i zasilenie ładunkiem wystarczającym na uruchomienie radia.
  Co o tym sądzicie ?
 • Poziom 40  
  Witam
  Tu raczej potrzebny jest przekaźnik, lub zasilanie radia trzeba podłączyć w inne miejsce, tam gdzie nie znika napięcie podczas rozruchu.
 • Poziom 15  
  Problem rozwiązany bez przekaźnika !

  Założyłem 4 diody wymontowane z zasilacza PC i dwa mniejsze kondki, o wartości 470uF i 1000uF. Po 2 diody na linię oraz większy kondek na podtrzymaną linię zasilaniem.
  Teraz wszystko śmiga jak trzeba, nie przygasa przy rozruchu silnika w ogóle, do tego radio po wyciągnięciu kluczyka gra teraz tylko kilka sekund, po czym się wyłącza, dzięki mniejszym kondensatorom.

  Dziękuję wszystkim i zapewne komuś temat się jeszcze przyda.

  Pozdrawiam.