Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Regulacja obrotów silnika prądu stałego.

henryxxl 04 Maj 2012 19:16 7961 28
  • #1 04 Maj 2012 19:16
    henryxxl
    Poziom 26  

Witam.
    Chcę zrobić sterownik silnika prądu stałego 25A. Sterownik ma regulować prędkość obrotów silnika. Mam do niego schemat jak i część samego układu na tyrystorach ale nie mam samego układy który tymi tyrystrorami ma sterować. Opracowałem schemat i proszę o jego sprawdzenie czy w ogóle to będzie działać jak i propozycje innego wykonania. Zasilania attiny2313 nie rysowałem bo akurat nie oto tu chodzi. Proszę wybaczyć za wykonanie scheamatu.
    Pozdrawiam.

1 28
  • #3 04 Maj 2012 19:42
    jarek_lnx
    Poziom 43  

henryxxl Pytania dla Ciebie, na które powinieneś sobie odpowiedzieć przed narysowaniem schematu:
    -czy wiem jaka ma być zasada działania projektowanego urządzenia.
    -czy wiem jak działają elementy które chcę zastosować.
    -czy wiem dlaczego chcę zastosować te, a nie inne elementy i jaką funkcję będą pełniły w układzie.

Bez odrobiny logicznego myślenia nie ma sensu brać się za rysowanie schematu. Jak się wie co się chce zrobić, to narysowanie schematu jest proste.

0
  • #4 04 Maj 2012 20:06
    henryxxl
    Poziom 26  

Triak daje prąd do transformatora T1 10v zmiennego. Ja za pomocą attiny ustawiam częstotliwość podawanego prądu i im ona jest większa tym silnik będzie się szybciej kręcił.

0
  • #5 04 Maj 2012 20:16
    jdubowski
    Specjalista - urządzenia lampowe

henryxxl napisał:
    Triak daje prąd do transformatora T1 10v zmiennego. Ja za pomocą attiny ustawiam częstotliwość podawanego prądu i im ona jest większa tym silnik będzie się szybciej kręcił.

Nie będzie się szybciej kręcił, w/g twojego pomysłu zrealizujesz co najwyżej sterowanie typu włącz/wyłącz.
    Dokształć się w zakresie sterowania fazowego.

0
  • #6 04 Maj 2012 20:34
    mickpr
    Poziom 39  

Może kolega się pomylił i zamiast "prądu stałego" chciał napisać "prądu przemiennego"

0
  • #7 04 Maj 2012 20:40
    jdubowski

mickpr napisał:
    Może kolega się pomylił i zamiast "prądu stałego" chciał napisać "prądu przemiennego"

W/g schematu ja rozumiem że silnik jest prądu stałego a zasilanie pradem zmiennym.

0
  • #8 04 Maj 2012 20:58
    henryxxl
    Poziom 26  

Silnik jest prądu stałego ale sterowanie jest prądu zmiennego, nie mogę zasilić transformator prądem stałym.
    Opracowałem nowy schemat proszę o sprawdzenie.
    Pozdrawiam i dziękuję za pomoc.

0
  • #11 04 Maj 2012 21:24
    mickpr
    Poziom 39  

Myślę, że brakuje synchronizacji z siecią zasilającą. - bo bez niej układ sterujący na triaku będziesz włączał "na chybił trafił"? Wyłączy się w zerze, ale co z synchronizacją włączania. Rozumiem że schemat z lewej strony jest sprawdzony, tak?
    Gdyby sterowanie silnika (po lewej) nie było zrealizowane przez transformator - dało by się schemat uprościć.

0
  • #12 04 Maj 2012 21:51
    jarek_lnx
    Poziom 43  

henryxxl Czytałeś o tym sterowaniu fazowym? Nadal masz błędną koncepcję jak to ma działać, więc rysowanie schematów na tym etapie nie ma sensu(strata czasu).

0
  • #13 04 Maj 2012 23:02
    jdubowski

henryxxl napisał:
    W attiny mam program regulacji na PWM. I w zależności od wypełnienia silnik powinien kręcić się z inną prędkością.

Poczytaj o tyrystorach, bo zdaje się nie pojąłeś że w układzie jaki posiadasz klucz tyrystorowy możesz właczyć ale nie możesz go wyłączyć - owo wyłączenie następuje po zaniku prądu (przejście sieci zasilającej przez zero). "Ilośc prądu" którą przepuścisz zależy więc od chwili wyzwolenia tyrystora - jeśli impuls wyzwalający wyślesz zaraz po przejściu przez zero to tyrystor będzie przewodził w pełnej półfali, jeśli impuls opóźnisz to będzie przewodził krócej.

0
  • #14 07 Maj 2012 18:24
    henryxxl
    Poziom 26  

Poczytałem o tym trochę i teraz zrobiłem schemat i nie jestem pewien czy masa układu powinna być złączona z masą układu prostowniczego podłączonego do cny17f?

0
  • #15 07 Maj 2012 19:13
    kybernetes
    Poziom 39  

Kolego henryxxl, przemyśl jeszcze raz czy koncepcja układu jaką chciałbyś tu zastosować nadaje się najlepiej zarówno dla układu sterowanego (silnika) jak i dla układu sterującego (mikrokontroler, sygnał PWM).

Ten układ aż się prosi o zastosowanie kluczy MOSFET (lub IGBT w przypadku większych prądów i napięć) sterowanych PWM i każdy normalny konstruktor takie właśnie sterowanie by zastosował.

0
  • #16 07 Maj 2012 19:47
    jdubowski

henryxxl napisał:
    nie jestem pewien czy masa układu powinna być złączona z masą układu prostowniczego podłączonego do cny17f?

Ganz egal - według twego uznania.

henryxxl napisał:

Moja uwaga jest taka że dalej masz tam optotriak załaczający w zerze, nadto zwróć uwagę ze transformator sterujący bramkami tyrystorów to transformator impulsowy i do kluczowania pradu płynącego przez jego pierwotne uzwojenie nie za bardzo nadaje się tyrystor/triak włączony w obwód zasilany prądem przemiennym, znacznie lepiej sprawdzi sie tam tranzystor:

http://cr4.globalspec.com/comment/639843/Desi...-Thyristor-Triggering-with-Pulse-Transformers

Jeśli już tyrystor to w układzie impulsowego wyzwalania przez rozładowanie kondensatora (uwaga na problemy które moga się pojawić gdy tyrystor pozostanie załączony).

kybernetes napisał:
    Ten układ aż się prosi o zastosowanie kluczy MOSFET (lub IGBT w przypadku większych prądów i napięć) sterowanych PWM i każdy normalny konstruktor takie właśnie sterowanie by zastosował.

Oczywiście, ale tego nie zrealizujesz z tyrystorami jako elementami wykonawczymi - autor wątku uparł się na tyrystory więc musi zrobić sterowanie fazowe.

Sugeruję zapoznać się z literaturą - choćby "Tyrystory i ich zastosowania" autorstwa F.Rajchert A.Sitnik J.Stępień wyd WKŁ 1980r.

0
  • #18 07 Maj 2012 20:35
    jdubowski

henryxxl napisał:
    Koledzy możecie mi podesłać jakieś rozwiązanie, nie uparłem się na tyrystory.

PWM z MOSFET-em - ten silnik jest na 230V?

henryxxl napisał:
    To co zaprojektowałem będzie działało?

No way. :(

0
  • #19 08 Maj 2012 06:29
    kybernetes
    Poziom 39  

Henryxxl, po pierwsze to nie podałeś żadnych danych odnośnie silnika i zasilania poza maksymalnym prądem silnika (25 A). Z czego to zamierzasz zasilić? Jakie znamionowe napięcie ma silnik? Bo jeżeli chcesz się bawić napięciem 230V/400V AC przy natężeniu 25 A to nawet się za to nie bierz! Żeby operować takimi mocami potrzebna jest wiedza i doświadczenie z takimi układami, którą możesz nabyć dopiero po przeczytaniu paru książek i po praktycznym przećwiczeniu nabytych tam wiadomości na mniejszych układach - inaczej to prosta droga do grobu albo co najmniej do pożaru.

0
  • #21 08 Maj 2012 10:46
    jdubowski

henryxxl napisał:
    Silnik jest na 230v dc. Ale ja chcę sterować transformatorem gdzie napięcie wynosi 10v i natężenie sięga maksymalnie 1 Amper.

To w końcu chcesz sterować transformatorem czy obrotami silnika? Bo coś się w zeznaniach zaplątałeś.

kybernetes napisał:
    Żeby operować takimi mocami potrzebna jest wiedza i doświadczenie z takimi układami, którą możesz nabyć dopiero po przeczytaniu paru książek i po praktycznym przećwiczeniu nabytych tam wiadomości na mniejszych układach - inaczej to prosta droga do grobu albo co najmniej do pożaru.

100% racji...

0
  • #23 08 Maj 2012 13:31
    jdubowski

henryxxl napisał:
    Chcę sterować transformatorem. Część za transformatorem jest wykonana poprawnie i chcę wykonać sterowanie transformatora gdzie dużych napięć nie ma.

Opisz ten cały układ od zasilania do silnika, wszystkie elementy po kolei.

Nawiasem mówiąc tych twoich schematów z pierwszego posta i kolejnych nie podłączysz transformatora bo na wyjsciu jest prąd stały.

0
  • #24 08 Maj 2012 13:51
    henryxxl
    Poziom 26  

Na triak podaję prąd zmienny moje "wypociny" działają jak ściemniacz żarówki tylko chcę zmienić napięcie na mniejsze odpowiednie do mojego transformatora.
    W schemacie po lewej stronie na wejściu numer 1 i 2 jest 400v do którego są podłączone dwa tyrystory które są sterowane poprzez transformator T1 i w zależności jakie napięcie dam na nóżkę B i A tak kręci się silnik podłączony - i + zamieszczonego na dole schematu. Chcę zrobić urządzenie które będzie sterowało transformatorem który steruje tyrystorami. Wiem że na transformator muszę podać napięcie które będzie otwierać tyrystor w odpowiednim momencie. Kolega z forum mi to wytłumaczył.

0
  • #25 08 Maj 2012 14:24
    jdubowski

henryxxl napisał:
    W schemacie po lewej stronie na wejściu numer 1 i 2 jest 400v do którego są podłączone dwa tyrystory które są sterowane poprzez transformator T1 i w zależności jakie napięcie dam na nóżkę B i A tak kręci się silnik podłączony - i + zamieszczonego na dole schematu.

No właśnie "wic" polega na tym ze tu nie idzie o napięcie a o impuls i chwilę jego pojawienia.

henryxxl napisał:
    Chcę zrobić urządzenie które będzie sterowało transformatorem który steruje tyrystorami.

No to do biblioteki po wspomnianą książkę panów Rajcherta, Sitnika i Stępnia, przewałkować na blachę rozdział o sterownikach tyrystorów.

0
  • #26 08 Maj 2012 14:42
    1078231
    Użytkownik usunął konto  
  • #27 08 Maj 2012 14:50
    jdubowski

henryxxl napisał:
    po lewej stronie na wejściu numer 1 i 2 jest 400v

Jeszcze jedno pytanie - po grzyba zasilać z międzyfazowego 400V silnik na 230V?
    Nie lepiej zasilać jednofazowo?
    Jeszcze drugie pytanie - ten procesor tam coś będzie robił poza sterowaniem obrotami?

0
  • #28 08 Maj 2012 14:55
    henryxxl
    Poziom 26  

Te rozwiązanie z 400v też mnie zdziwiło ale tak było wykonane oryginalnie. Procesor będzie sterował tylko obroty silnika.
    Byłem w pobliskiej bibliotece i nie mieli tej książki.

0
  Szukaj w 5mln produktów