Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Modernizacja wzmacniacza/stworzenie nowego.

04 Maj 2012 20:33 1408 7
  • Poziom 7  
    Witam wszystkich, jestem nowy na tym forum i jeżeli piszę w złym dziale (a tak za pewne jest, lecz nie wiedziałem gdzie to umieścić) to proszę o przeniesienie. Jako iż interesuję się elektroniką (podstawy) chciałbym coś stworzyć. Posiadam wzmacniacz audio firmy voice kraft c-239 i chciałbym go jakoś ulepszyć, czy jest możliwość jego modernizacji w taki sposób aby miał lepszą jakoś dźwięku i większą moc? Czy jest ktoś w stanie określić jaką on ma moc znamionową? Wiadomo w aukcjach piszą że ma po kilkaset wat, a za pewne ma kilkanaście. Jeżeli nie da się nic z nim zrobić to czy ktoś jest w stanie podać jakiś link do tematu w którym podany jest jakiś schemat prostego wzmacniacza o większej mocy? Osobiście znalazłem wiele takich tematów, lecz nie wiem czy warto budować taki wzmacniacz, czy odczuję się na nim jakąś różnicę w porównaniu do tego co posiadam. Proszę o wyrozumiałość i o nie usuwanie tego tematu. Dziękuje i pozdrawiam.

Edit: przesyłam fotki wzmacniacza, zauważyłem że jest bardzo prosty w wykonaniu, a cena tych części za pewne nie wyszłaby więcej niż 10-15zł? Przepraszam za jakość zdjęcia ale nie mam dostępu do aparatu.

Modernizacja wzmacniacza/stworzenie nowego. Modernizacja wzmacniacza/stworzenie nowego.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    To jest padło i chłam. Jedyne co się przydaje to obudowa. Polecam 2x lm3886/tda7294 + przetwornica
  • Poziom 7  
    Wiem że to jest chłam, dlatego szukam pomocy tutaj na forum. :) Cieszę się że od razu konkretna odpowiedź. Mam jeszcze drobne pytania. Próbowałbym zrobić układ 2xtda7294, z budową raczej nie powinno być problemów. Gorzej z podłączeniem. W załączniku jest dodany schemat według którego bym robił, czy ktoś jest w stanie opisać co i gdzie ma zostać podłączone?

Mam jeszcze takie pytanie który z tych wzmacniaczy będzie lepszy ten który podałem w załączniku czy ten z tego linku: https://www.elektroda.pl/rtvforum/viewtopic.ph...rk=topic&sid=6dddd29458adf0e3b172d2872ccd9bee

Czy może pomiędzy nimi nie ma większej różnicy?
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Nie bedzie różnicy ale jako, że ma to grać w aucie musisz szukać jak najmniejsza wersje płytki bo gdzieś jeszcze musisz zmieścić przetwornice na 2x 30V
  • Poziom 7  
    Dzięki za pomoc, wybiorę tą opcje z linku. Mam jeszcze zapytanie, bo do budowy tego wzmacniacza, są potrzebne m.in. 2 kondensatory:
    2,2uF MKT - pod jakie on ma być napięcie, też 50v lub wyższe?
    1nF KSF - nigdzie nie można go dostać czy jest jakaś różnica pomiędzy nim a jakimś zwykłym 1nF?

I jeszcze pytanie co do zasilania, jakim napięciem najlepiej jakby był zasilany? 2x30v? bo widziałem ze dużo osób pisało o 2x24v lub 2x 28v.

Dzięki wielkie za pomoc.
  • Pomocny post
    Poziom 37  
    Daj kondensatory jakie masz i będzie ok :)

Tak tylko widzisz napięcia podane są dla transformatorów po wyprostowaniu napięcie wzrasta o 1.41 czyli dla 28V daje około 33V. Z wysokim napięciem i żyłowaniem kostki na max nie ma co przesadzać bo pojawi się problem zasilenia tego oraz odprowadzenia sporej ilości ciepła.

Jak dla mnie swój projekt zacznij od przetwornicy. Wzmacniacz to nie problem składasz i zagra ale zrobić przetwornice to już sztuka
  • Pomocny post
    Poziom 35  
    O ile oczywiście samodzielna budowa nie jest celem samym w sobie to za 100-150 zł kupisz starszą markową używkę, która to pewnie wyniesie cię taniej niż budowa własnego wzmacniacza o podobnej mocy.
  • Poziom 7  
    mkpl, no właśnie z przetwornicą mogą być problemy. Najpierw może zbudowałbym wzmak pod zasilanie 230v do domu, a w późniejszym czasie ogarniał coś pod 12v. Czy taki transformator nadawał by się do budowy tej przetwornicy? Bo coś cena bardzo niska. http://allegro.pl/transformator-2x28-7v-ok-150w-thomson-altima-3800-i2301221886.html

lub jeszcze któryś z tych?
    http://allegro.pl/hit-audio-transformator-trafo-2x-24v-30v-150w-i2311965213.html
    http://allegro.pl/hit-audio-transformator-trafo-2-x-30v-200w-i2311965215.html

Wyczytałem że najlepsze by były toroidalne, lecz cena troszeczkę przeraża.

Jarosx9 wolę zapłacić tyle samo i zrobić coś samemu, budowa wzmaka wyjdzie coś koło 70zł, lecz przetwornica pewnie będzie droższa.