Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Wybór aparatury, odbiornika i kilka pytań

hunter999 04 Maj 2012 22:44 1678 3
  • #1 04 Maj 2012 22:44
    hunter999
    Poziom 18  

Witam, postanowiłem zrobić sobie coś latającego na silniczki elektryczne (na elektryce się znam) gdyż do takich mam dostęp, jaką aparaturę kupić najtańszą ?
    I o co chodzi z tym odbiornikiem to taka kostka do której z jednej strony podłącz się zasilanie a z drugiej np: silniczki?
    Co to jest kwarc ? To samo co odbiornik tylko tyle że tańsze?
    Skąd mam wiedzieć że dany odbiornik będzie współpracował z nadajnikiem?

Troszkę o tym czytałem ale nigdzie nie mogę znaleźć na to konkretnej odpowiedzi, proszę o pomoc za którą dam (+)

0 3
  • #2 04 Maj 2012 23:40
    Madrik
    Moderator Robotyka

Bardzo słabo szukałeś.

Nie wiem jak tobie, ale mi google znalazło odpowiedzi w 0,35 sekundy. Wyników blisko 100 000. Zapytanie:

Modelarstwo lotnicze RC jak zacząć

http://www.modelarz.one.pl/porady-modelarskie/przedszkole-rc/

Powiem tak, że to co napisałeś, można porównać do stwierdzenia iż prom kosmiczny to taka biała rura z czubkiem i trójkącikami.

Aparatura modelarska składa się z dwóch elementów:
    Nadajnika, przesyłającego albo analogowy sygnał PPM/PWM (częstotliwość dozwolona w Polsce 35MHz ) albo cyfrowy pakiet danych w systemie 2,4GHz.

W systemach analogowych, częstotliwość 35MHz była i jest (w cyfrowym zresztą też) na kanały (uwaga - "kanałem" nazywa się też pojedynczą funkcję modelu, np. skręt - bez związku z kanałem radiowym).
    Dawniej do odbiorników wkładano kwarce, które dokładnie dostrajały odbiornik do danego kanału. Drugi taki kwarc był w nadajniku. Kwarc musiał być na tę samą częstotliwość co odbiornik/nadajnik. Inny był kwarc do odbiornika (tzw. kwarc odbiorczy - RX), a inny do nadajnika (kwarc nadwczy - TX).

Potem wymyślono elektroniczną syntezę kanałów, dzięki czemu kwarce stały się zbędne. Nadal jednak wiele nadajników korzysta z nich.

W systemach cyfrowych nie ma kwarców. Komunikacja przypomina trochę telefon komórkowy. Odbiornik zapamiętuje, którego nadajnika ma słuchać (binduje się z nadajnikiem) i od tej pory, słucha TYLKO tego jednego, wybranego nadajnika (a przynajmniej tak to brzmi w teorii).

Więcej - w odpowiednich artykułach o technice radiowej.

Odbiornik przekazuje odebrany sygnał na inne mechanizmy w modelu, czyli głównie serwa i regulator silnika.

Regulator wpina się między pakiet, a silnik. A przewód sygnałowy do odbiornika.
    Od tej pory, regulator zasila silnik, oraz odbiornik i serwa, a pobierając sygnał z odbiornika steruje silnikiem.

Tak to wygląda w skrócie.

W praktyce jest o wiele bardziej skomplikowane i pomysł w stylu "mam jakieś silniczki, chcę zbudować coś latającego" - można wsadzić między bajki.
    Żeby zbudować model latający, trzeba poznać mnóstwo wiedzy z zakresu aerodynamiki, mechaniki, inżynierii lotniczej, fizyki itd. Nawet najprostsze modele w wykonaniu, są bardzo trudne w zaprojektowaniu.

Modelarstwo lotnicze to bardzo wymagające i niestety też kosztowne hobby, w którym podstawą jest bezpieczeństwo. Jeżeli tego nie zrozumiesz, że taki model, niezależnie od wielkości jest większym zagrożeniem od wściekłego pitbulla w piaskownicy, to odpuść sobie takie pomysły. Poza tym, w modelarstwie lotniczym stosuje się wysoko sprawnościowe silniki bezszczotkowe, zwane trójfazowymi silnikami prądu stałego, specjalne pakiety zasilające o bardzo dużej wydajności, a małej masie ( i z tego powodu dość wymagające i niebezpieczne) oraz specjalne sterowniki.

Jeżeli masz typowe silniki szczotkowe z różnych zabawek i urządzeń, to się nie nadają. mają za małą moc w stosunku do swojej masy.

0
  • #3 20 Maj 2012 21:58
    jacekrado
    Poziom 13  

Fajnie rzecz ująłeś! Właśnie rozpoczynam przygodę z modelarstwem lotniczym, otworzyłeś mi oczy na kilka aspektów tego sportu. Myślę, że jeszcze tu pogawędzimy. THX Madrik.

0
  • #4 28 Paź 2012 18:13
    miroer
    Poziom 1  

Witam panowie mam aparaturę rc, nadajnik 2 kanalowy Hitec oraz odbiornik Hitec i 2 serwa Hitec, nie umiem sprawdzić czy jest to dobry bo dostałem od kolegi. Włożyłem baterię, podłączyłem serwa i pakiet baterii 6 volt do odbiornika i nic nie działa nie wiem jak można sprawdzić na krótko, czy serwa są dobre. piszcie na maila miroer(malpa)tlen.pl oraz 660125836 pozdrawiam wszystkich.

Moderowany przez Madrik:

Jeszcze raz napiszesz post, w taki sposób, z całkowitym lekceważeniem zasad pisowni języka polskiego, a otrzymasz ostrzeżenie, zaś post będzie skasowany.
    Tym razem, litościwie poprawiłem błędy.
    To nie są wyścigi, żeby klepać w klawiaturę jak wściekły osioł. Masz czas przed wysłaniem sprawdzić pisownię i poprawić błędy.
    Regulamin forum, który zaakceptowałeś, nakłada na każdego użytkownika obowiązek zachowania zasad języka polskiego. Nie będziemy tolerować takiego przykładu lekceważenia osób, które musiały czytać twoje wypociny.

Po drugie, wykazujesz się kompletnym lenistwem, co też jest naruszeniem regulaminu, gdyż nie problemu ze znalezieniem informacji jak podłączyć i uruchomić aparaturę modelarską.
    http://lmgtfy.com/?q=Jak+pod%C5%82%C4%85czy%C4%87+odbiornik+RC

0