Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Zasilanie mikrokontrolera Atmega8 poprzez LM2575

aby1 04 Maj 2012 23:27 2118 6
  • #1 04 Maj 2012 23:27
    aby1
    Poziom 11  

Witam, czy taki układ będzie działać prawidłowo, czy dać jakieś zabezpieczenie pomiędzy atmegę i LM2575?

Dioda użyta w układze to 1N5822 ale akurat nie miałem takiej w bazie Eagle więc podłożyłem inną.

Zasilanie mikrokontrolera Atmega8 poprzez LM2575

0 6
  • Pomocny post
    #2 04 Maj 2012 23:39
    mirekk36
    Poziom 42  

No niestety po pierwsze to polecam ci to na początek: Link. A później zajrzyj do noty PDF tego scalaka i zobacz tam na końcu masz nawet wzór PCB. Polecam - to zrobić w ten deseń żeby ci dobrze działała ta przetwornica.

A tak nawiasem mówiąc o jakim ty zabezpieczeniu "na atmegę" piszesz ??? zamiast tego lepiej zrób prawidłowe filtrowanie zasilania i minimalne podłączenie zasilania do procka zgodnie z:

http://mirekk36.blogspot.com/2012/04/mikrokontroler-prawidowe-zasilanie.html

0
  • #3 05 Maj 2012 10:58
    aby1
    Poziom 11  

Czyli kożystając już z tego schematu który mam (a który przerobię wedle wskazówek) wychodzi coś takiego? Zasilanie mikrokontrolera Atmega8 poprzez LM2575

Proszę poprawić post - regulamin pkt.3.1.13 [dzimi]

0
  • Pomocny post
    #4 05 Maj 2012 11:56
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Schemat masz w nocie katalogowej przetwornicy - jeśli jest taki jak narysowałeś to jest zapewne poprawny. W przetwornicach nie schemat jest najważniejszy, ale sposób poprowadzenia ścieżek na PCB. Pokaż więc projekt PCB.

0
  • #5 05 Maj 2012 13:09
    aby1
    Poziom 11  

Nie mam niestety jak zrobić PCB więc póki co chcę użyć płytki projektowej z nawierconymi otworami, a na co powinienem zwrócić szczególną uwagę jeśli chodzi o podłączenie komponentów?

0
  • Pomocny post
    #6 05 Maj 2012 13:21
    tmf
    Moderator Mikrokontrolery Projektowanie

Szczegóły masz napisane w nocie - jak ją ściągniesz i rzucisz okiem na zawarty tam schemat to zauważysz, że część połączeń jest pogrubiona. Połączenia te mają być jak najkrótsze i jak najbliżej wyprowadzeń scalaka. Ważne jest też aby zastosować kondensatory low-ESR - no może dla małych obciążeń nie jest to super istotne, ale warto takie wstawić. Ważny jest też dławik L1 - on może być potencjalnym źródłem zakłóceń, należy więc zastosować taki o zamkniętym obwodzie magnetycznym. Oczywiście bez tych "bajerów" ta przetwornica też świetnie zadziała, tyle, że lepiej to zrobić porządnie.

0
  • #7 05 Maj 2012 13:48
    aby1
    Poziom 11  

ok, dzięki, poskładam to i zobaczymy jak zadziała

Moderowany przez Dzimi:

Proszę stosować się do poleceń moderacyjnych. Regulamin pkt.3.3. Niestosowanie się do polecenia moderacyjnego może skutkować ostrzeżeniem.

0