Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Testo
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Pralka wywala różnicówkę - jak sprawdzić czy to wina instalacji czy pralki?

05 Maj 2012 16:28 7104 4
  • Poziom 1  
    Witam,

Mam następującą sprawę. Mieszkanie w nowym bloku, instalacja z trzema przewodami L, N, PE. Wczoraj w trakcie prania wywaliło mi wyłącznik prądowo różnicowy. W tej chwili wywala go za każdym razem, kiedy połączam pralkę z programatorem przekręconym na ON (również przy programach nieużywająch grzałki). Wzywając serwis chciałbym mieć pewność, że to jest kwestia pralki, a nie instalacji w domu.

Na razie wykonałem następujące czynności:
    1) Zmierzyłem rezystancja między przewodami i masą we wtyczce pralki - wszędzie nieskończoność, nie ma przebicia
    2) Napięcie w gniazdku L-N 230V, N-PE 0,3V - czyli OK
    3) Przepiałem pralkę do innego obwodu - również wywala (różnicówka jest jedna na całe mieszkanie)
    4) Podłączyłem inne źródło zasilania do gniazdka pralki - nie wywala
    5) Podłączyłem pralkę do gniazdka z wykorzystaniem przedłużacza bez bolca - pralka oczywiście działa

Na mój rozum (nie jestem elektrykiem i daleko mi do tego) wygląda na to, że jest jakiś upływ prądu do masy, powodujący wywalanie różnicówki.

Zastanawiam się co jeszcze z diagnostyki mogę zrobić, dysponując multimetrem z marketu, próbnikiem i detektorem fazy. Przede wszystkim jak mogę zmierzyć wartość tego prądu, który ucieka? I czy używanie pralki przez przedłużacz bez bolca jest bezpieczne dla domowników i samej pralki? Czas oczekiwania na serwis to tydzień, więc chętnie bym pralkę wykorzystał bo dziecko się brudzi niezależnie czy pralka działa :)

Będę wdzięczny za pomoc!
  • Testo
  • Użytkownik usunął konto  
  • Testo
  • Poziom 32  
    jgsez napisał:
    Na razie wykonałem następujące czynności:
    1) Zmierzyłem rezystancja między przewodami i masą we wtyczce pralki - wszędzie nieskończoność, nie ma przebicia

Jakim Miernikiem był wykonany ten pomiar ??
  • Poziom 42  
    Jakie ma znaczenie miernik?
    Pralka przyłączona do gniazda ze stykiem ochronnym wyzwala wyłącznik RCD.
    Ta sama pralka przyłączona za pomocą przedłużacza bez styku ochronnego (wyrzuć to dziadostwo) wyłącznika RCD nie wyzwala.
    Jest to jednoznaczny dowód uszkodzenia odbiornika wykonanego w I klasie ochronności, którego w tym stanie pod żadnym pozorem użytkować nie wolno.
    Tym bardziej, że polską modą najpewniej pralkę ulokowano w łazience.
    Przewód zasilający pralkę należy odłączyć od gniazda i czekać na serwis.

Aby ustrzec Cię kolego przed radami wnoszącymi zagrożenie a ich autorów przed "nagrodami" temat zamykam.