Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Elektroda.pl
Proszę, dodaj wyjątek dla www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Laptop Fujitsu Siemens Esprimo nie włącza się.

05 Maj 2012 20:09 6493 21
  • Poziom 10  
    Witam mam takie pytanie co może być przyczyną tego, że laptop się nie włącza, dodam, że dzień wcześniej wyłączył się normalnie i na drugi dzień się nie uruchomił. Sprawdziłem zasilacz wszystko ok dla pewności sprawdziłem na innym, na wejściu zasilania jak podłącze zasilacz jest spadek napięcia z 20 na 3 v. Gniazdo wygląda dobrze, może to wina włącznika, zauważyłem też że w jednym miejscu dwa kondensatory po samym podłączeniu zasilacza są strasznie gorące. Czy ktoś może miał podobna usterkę i czy warto w ogóle to naprawiać, gdyż laptop ma już dobre 5 lat.
  • Poziom 23  
    Czy z baterii laptop się włącza?
    Podaj konfigurację tego laptopa.
    Pozdrawiam
  • Spec od komputerów
    Jakieś pomiary, czy kolega posiada zasilacz serwisowy?
  • Poziom 10  
    Z baterii się nie włącza, posiadam tylko zasilacz, który był z laptopem. Wcześniej na baterii wytrzymywał dobre 20 minut.Model V5535. Jedyny pomiar jaki zrobiłem to napięcia na wejściu. Zasilacz ma 20 V stałe a jak włożę do gniazda jest niecałe 3V a to chyba zbyt duży spadek. Jak podłącze zasilacz coś tyka. No i tak jak pisałem dwa kondensatory na stronie odwrotnej od gniazda zasilania strasznie się grzeją, są one mniej więcej obok wyjścia układu chłodzącego. Procesor wyciągnąłem wygląda ok. Całość wygląda tak jakby układ nie dostawał zasilania.Na innym zasilaczu też było to samo.
  • Poziom 20  
    Być może jakieś zwarcie się robi, jeśli tak tyka. Standardowo zaproponuję RESET CMOS-u. :-)
  • Poziom 10  
    Wyjąłem baterie już i nic nie pomogło, jeżeli dobrze rozumiem pojecie resetu cmosu ? Chyba że chodzi o coś innego?

Dodano po 58 [sekundy]:

Oczywiście mówię o tej baterii na płycie głównej :)

Dodano po 2 [minuty]:

czy jak bateria się wyczerpała to może być problem z włączeniem komputera bo na logikę to ona odpowiada tylko za utrzymanie parametrów cmos?
  • Poziom 20  
    Jakby bateria 3v nie trzymała po prostu co odpalenie lapka ustawiałbyś ustawienia w BIOS.
  • Poziom 10  
    Czy możliwe jest żeby gniazdo było zepsute?

Dodano po 7 [minuty]:

Z rzeczy, które sam jestem w stanie zrobić to jest gniazdo i włącznik, czytałem na elektrodzie że ktoś miał zepsuty włącznik i odpalał komputer wkrętakiem, miernik pokazuje 3 V na wejściu może to jest to co daje bateryjka na podtrzymanie biosu a gniazdo jest zepsute taki spadek napięcia z 20 na 3 v to jest rzecz dziwna musiałoby być zwarcie bardzo duże bo 6 krotny spadek napięcia przy zasilaczu ze stabilizatorem to baaardzo dziwna rzecz. A laptop wieczorem się wyłączył a rano już nie odpalił.
  • Pomocny post
    Poziom 23  
    myslas napisał:
    No i tak jak pisałem dwa kondensatory na stronie odwrotnej od gniazda zasilania strasznie się grzeją, są one mniej więcej obok wyjścia układu chłodzącego.

Chwyciłbym się tego. Taki spadek napięcia oznacza zwarcie gdzieś na wejściu. Jest bardzo prawdopodobne, że któryś z tych dwóch kondensatorów ma zwarcie i stąd problem. Na początek proponuje sprawdzić ich rezystancję. Jeżeli zerowa, to najpierw wylutować jeden, a jeżeli nie ustąpi zwarcie to drugi.
  • Poziom 10  
    Jutro wrzucę zdjęcia które to kondensatory.
  • Poziom 10  
    Laptop Fujitsu Siemens Esprimo nie włącza się. zdjęcie miejsca gdzie grzeją się kondensatory
  • Poziom 10  
    Mam je zdjąć i w to miejsce wlutować nowe?
  • Poziom 10  
    Czy układ powinien działać poprawnie bez nich ?

Dodano po 1 [minuty]:

Ok jutro sprawdzę i poproszę znajomego, żeby mi rozlutował.

Dodano po 1 [minuty]:

Jakie one mają wartości ? Czy znajdę gdzieś takie kondensatory?
  • Poziom 35  
    Jeżeli w nich tylko leży problem to komputer wystartuje poprawnie. Lecz bez powodu ich nie montują więc wypada wówczas wstawić nowe.

Jasnowidz jest na wakacjach i nie jest w stanie odpowiedzieć na pytanie jakie mają wartości gdy nie wiadomo jaki to laptop i jakie ma oznaczenie płyty głównej.
  • Poziom 10  
    ok jutro sprawdzę model płyty a laptop to Fujitsu Siemens Esprimo Model V5535.
  • Poziom 10  
    Wywaliłem dwa kondensatory komputer uruchomił się, ale nie wiem co dalej. System chodzi bez zarzutu. Procesor działa bez zarzutu.
  • Pomocny post
    Spec od komputerów
    To je wymień na nowe o wartości jak pisał kolega misiupan.
  • Poziom 10  
    ok :) pozdrawiam problem rozwiązany.