Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

Maszyna CNC wyginająca druty w dowolne kształty 2D i 3D

exti 05 Maj 2012 21:31 14306 9
  • Maszyna CNC wyginająca druty w dowolne kształty 2D i 3D
    Ludzie z firmy PENSA świadczącej usługi i doradztwo projektowe skonstruowali maszynę CNC będącą w stanie wykonywać niemal dowolne kształty z drutu. Jest to w zaszdzie coś w rodzaju drukowania 3D. Nie można oczywiście "wyrzeźbić" tym sposobem żadnych misternych detali, ale zarówno materiał, jak i sama maszyna są tanie, a proces przebiega szybko.

Zasadnicze części maszyny to szpula zawierającej drut (aluminiowy, miedziany lub inny), rolki prostujące, silnik wysuwający drut i serwomechanizm wyginający go. DIWire Bender jest w stanie wytworzyć element z pliku wektorowego (np. Adobe Illustrator), plików zawierających model 3D (Rhino, Waveform OB, plików z komendami w postaci tekstowej (np. wysuń 50 mm, wygnij 90 st. w prawo itd.) lub z "surowych" współrzędnych (od 0,0,0 do 0,10,10 do... itd.).

Co przydatnego można wygiąć z drutu? Chociażby przedmioty użytkowe takie, jak podstawki do książek albo wieszaki, czy nawet elementy mechaniczne, np sprężyny. Jeśli gotowy model nie spełnia naszych oczekiwań lub nam się znudził, możemy pogięty drut włożyć z powrotem na "wejście" i przerobić go na coś innego.
    Maszyna CNC wyginająca druty w dowolne kształty 2D i 3D

Źródła:
    http://blog.pensanyc.com/post/22278992083/why-bend-wire-diy-not
    http://blog.pensanyc.com/post/22264370500/the-diwire-bender-how-to-bend

Fajne!
  • #4 06 Maj 2012 10:12
    chaka
    VIP Zasłużony dla elektroda

Widziałem tego typu maszynę w fabryce 3M, tyle że była wielkości małej ciężarówki kosztowała milion złotych a gotowymi elementami sypała w takich ilościach że można było dostrzec jej pracę dopiero na wyświetlanym obok materiale w zwolnionym tempie.

• #5 09 Maj 2012 12:53
    Wojtek010
    Poziom 11  

Na youtube jest filmik pokazujący proces budowy golfa mk2 i w którejś scenie jest podobnie działająca maszyna wyginająca przewody hamulcowe. Przewody te wyginane są również w 3 płaszczyznach więc wydaje mi się że to żadna nowość skoro używano takich maszyn prawie 30 lat temu

• #6 09 Maj 2012 14:29
    exti
    Poziom 32  

Nikt nie mówi, że to nowość. Nazwa działu (Do It Yourself - Zrób To Sam) sugeruje, że tutaj są zamieszczane opisy konstrukcji wykonanych samodzielnie, przez jedną lub kilka osób i często pojawiają się rzeczy, które fabrycznie i profesjonalnie już dawno zrealizowano, ale cała rzecz polega na tym, żeby zrobić to samo w warunkach domowo-garażowych z powszechnie dostępnych części.

• #7 09 Maj 2012 15:47
    Wojtek010
    Poziom 11  

Absolutnie się z tobą zgadzam, ale tylko w kwestii tego, że w tym dziale powinny znajdować się konstrukcje wykonane samodzielnie. Produkt z artykułu został wykonany przez rzeszę projektantów i konstruktorów z firmy PENSA, więc jak dla mnie to już nie DIY, ale nie chcę się z nikim sprzeczać, więc założę już, że jest to konstrukcja, jak to ująłeś, domowo-garażowa.

• #8 09 Maj 2012 17:09
    siwY
    Poziom 11  

Profesjonalne urządzenia w akcji można zobaczyć na youtube pod hasłem "wafios". Widziałem to w akcji osobiście, ma duże możliwości. Wykonanie w warunkach domowych byłoby kosztowne (tanie to może być dla małych średnic giętego drutu) i pracochłonne.

• #9 19 Maj 2012 22:18
    expert242
    Poziom 12  

Całkiem ciekawy projekt. Tylko czy ta maszyna CNC potrafiła by wyginać rurki miedziane. :) pozdrawiam

• #10 09 Cze 2012 12:46
    251mz
    Poziom 18  

A ja mam pytanie z innej beczki
    Czy ktoś może wie skąd można ściągnąć plany i ten program do budowy tej gietareczki do drutu diy?