Elektroda.pl
Elektroda.pl
X
Technik Elektryk - Faber CK
Proszę, dodaj wyjątek www.elektroda.pl do Adblock.
Dzięki temu, że oglądasz reklamy, wspierasz portal i użytkowników.

instalacja elektryczna spadek napięcia

lasalle1 06 Maj 2012 11:55 2952 11
  • #1 06 Maj 2012 11:55
    lasalle1
    Poziom 1  

Witam

Na początku podkreślę, że na prądzie nie znam się w ogóle. Instalację elektryczną montował znajomy mojego ojca, facet niby z uprawnieniami, ale coś w instalacji nie jest tak. Np. po włączeniu piekarnika mam spadek napięcia, na chwilę przygasają lekko żarówki w kuchni. Sytuacja się powtarza, bo termostat wyłącza podgrzewanie w piekarniku a potem z powrotem włącza by utrzymać temperaturę. Sytuacja dosłownie po chwili się normuje.

Nie wiem na ile to szkodzi sprzętowi elektrycznemu, czy można to tak zostawić bo kuchnia jest nowa i praktycznie gotowa? :cry:

PS Jeśli ktoś zna to prosiłbym o polecenie dobrego elektryka z okolic Rydułtów.

0 11
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #2 06 Maj 2012 12:20
    korrus666
    Poziom 40  

Gdzieś jest słabe połączenie przewodów. Szukałbym miejsca przed tym w którym przewody od gniazdek w kuchni i oświetlenia się łączą. Jeśli masz jeden bezpiecznik na oświetlenie i gniazda to gdzieś tam może być problem. Jeśli jednak masz osobne bezpieczniki to gdzieś przed nimi musi być słabe połączenie. Może też gdzieś w kuchni łączą się te obwody. Tak czy inaczej gdzieś jest słabe połączenie, które będzie się grzało aż w końcu się uszkodzi lub co gorsze zapali.

0
  • #3 06 Maj 2012 12:29
    Joker.
    Poziom 30  

Napisz coś więcej, podaj moc piekarnika, dane na temat przewodu zasilającego, wartości zabezpieczeń. Zmierz impedancję pętli zwarcia.

0
  • Technik Elektryk - Faber CK
  • #4 06 Maj 2012 12:40
    mar_cik
    Specjalista elektryk

Kolego Joker. bądźmy poważni. Autor napisał wyraźnie i po polsku że na elektryce się nie zna i poszukuje elektryka z okolic Rydułtów.

0
  • #5 06 Maj 2012 16:39
    djlukas
    Poziom 27  

Ja stawiam na zbyt cienkie przewody i dużą ilość odbiorów na jednym obwodzie i zabezpieczeniu, nie wykluczam że nawet oświetlenie jest na tym obwodzie.

0
  • #6 06 Maj 2012 17:52
    1044571
    Użytkownik usunął konto  
  • #7 06 Maj 2012 18:37
    stacho60
    Poziom 15  

Jeżeli do domu jest doprowadzona instalacja tylko jednofazowa, czyli cały dom na jednej fazie to spadek napięcia może być odczuwalny wizualnie na oświetleniu przy załączaniu piekarnika(około 2-3kilowat).A piekarnik to musi się załączać i wyłączać.Na spadek napięcia może też mieć wpływ linia zasilająca(stara napowietrzna),i można tu pisać jeszcze dużo.Proponuję zgłosić wahania napięcia do Zakładu Energetycznego to określą po której stronie jest wina ,czy dostawcy czy odbiorcy,i może nie pobiorą za to opłaty, pomierzą napięcia.

Moderowany przez retrofood:

Bzdury. Wydaje mi się, że prosisz o nagrodę.

0
  • #8 06 Maj 2012 18:45
    zbich70
    Specjalista elektryk

stacho60 napisał:
    Proponuję zgłosić wahania napięcia do Zakładu Energetycznego to określą po której stronie jest wina ,czy dostawcy czy odbiorcy,i może nie pobiorą za to opłaty, pomierzą napięcia.

A ja proponuję aby zastanowić się przed udzieleniem takiej porady. Dlaczego jest to wskazane kolega raczył sam zauważyć, co w cytacie wytłuściłem.

0
  • #9 06 Maj 2012 20:45
    stacho60
    Poziom 15  

Jak na chwilę obecną to nie widzę podstaw aby twierdzić że wypisuję bzdury.A do kolegi Zbich 70 :połączenie do ZE przeważnie jest bezpłatne,i można zapytać czy reklamacja będzie płatna czy nie, w czym problem, nie rozumiem?

0
  • #10 06 Maj 2012 20:49
    elpapiotr
    Specjalista elektryk

Witam.

stacho60 napisał:
    A do kolegi Zbich 70 :połączenie do ZE przeważnie jest bezpłatne
    To zależy, według którego operatora i czy linia nie będzie w tym czasie zajęta. :D

0
  • #11 06 Maj 2012 22:54
    korrus666
    Poziom 40  

Ja też mam jedną fazę u siebie i taki efekt nie występuje. Miałem podobne zachowanie i problemem okazała się stara rozdzielnia z bezpiecznikami. Był jeden bezpiecznik wkręcany a gniazdo było już stare i popękane. Przez to że słabo łączyło miałem efekt przygasania światła przy właczaniu odbiorników o poborze około 2-3kW. Uważam że przy prawidłowo zrobionej instalacji nie ma prawa taki efekt występować.

0
  • #12 06 Maj 2012 23:04
    sq9jjh
    Specjalista elektryk

lasalle1 napisał:
    ...
    PS Jeśli ktoś zna to prosiłbym o polecenie dobrego elektryka z okolic Rydułtów.

Witam, znam sprytnych elektryków z okolic Rydułtów. Nawet z Wodzisławia Śląskiego, mogę polecić. :D :D

0
  Szukaj w 5mln produktów